• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Segítségkérés low tech indításhoz

Sporky

Kertész szaki
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget, ötletet kérni leendő akváriumomhoz. Egy ideje olvasgatok itt a fórumon és úgy döntöttem én is szeretnék összehozni valamit a jelenlegi 37 literes borzalom helyett amit már eltakarítottam, hogy legyen hely az új akinak. Innen menekítettem át 2 garnélát egy hadsereg csigát és egy pár szál crypto-t és három gömbalgát egy kis kockába átmenetileg.
Mondhatni, hogy a nulláról indulna a projekt, low budget, low tech, egyelőre low knowledge, versenyszámban. Lehet hogy a következő paraméterekkel nincs is helye ezen a fórumon a dolognak de azért szeretném ha véleményeznétek.

A terv amit a projektre szánt keret nagyjából enged:

Aki: 60x30x36 64L
Szűrő: EHEIM Pick up 2010
Világítás: DIY 2x18w T8
Aljzat: bazalt, előtérbe kvarchomok
Dekor: bazalt kövek, csavart ágú fűz
Növények: A meglévő crypto és gömbalga,+ anubias, microsorum, jávai moha.
Halak/garnélák: 8db neon, 3-4 db oto és egy marék RC

És akkor a kételyeim:

Szűrő: (Pick up2010) Tudom a leggyengébb pontja az egésznek, de láttam azért belsővel is szép próbálkozásokat itt a fórumon. Első körben én is belsővel próbálnám meg, aztán ha úgy érzem majd váltok külsőre. Van jobb ötlet max 10e ftban (használt külsőt nem szeretnék)? Esetleg még pluszban egy akasztós? Aza baj hogy a hálóban lesz az aki ezért az akasztós a hang miatt kétséges.

Világítás: Patzu DIY armatúrája alapján 2x18w-ot olcsón és könnyen össze tudnék hozni és pont 60cm széles lenne. Gondolkodtam az 1db 24w T5-ön de azt kevésnek találtam kettőt pedig már soknak. A kettő közül melyik szerintetek a jobb megoldás? Nem szeretnék sok algát nevelni, és kezdőknek való növényekkel próbálkoznék.

Aljzat: Tudom, hogy kőbe nem szerettek ültetni, de a manadó nem tetszik, a többihez meg nincs "kedvem" Táptalajnak mennyi értelme van a bazalt alá?

Növények: az elején felsoroltakon kívül mit lehetne még ezen körülmények között egészségesen nevelgetni? A hátsó sorba szeretnék valami gyorsan növő igénytelent. Limnophila sessiliflora ?

A tápozás témába még nem olvastam bele, de annyi már lejött hogy az EL profito talán jó lehet nekem.

Halak: Itt is kompromisszum... neonnak nagyobb aki kellene, de ők érhetők el könnyen itt vidéken, illetve néhány rasbora faj, de ők sem kisebbek és a neon sokkal jobban tetszik.

Még semmit nem vettem, semmi nincs veszve :)

Köszi minden hozzászólást
 
Utoljára módosított:
Szia
Üdv a fórumon. Jól érzed a szűrés a gyenge pont és 10e ftba csak egy akasztós szűrő fér bele biológiai szűrő anyaggal megtöltve. De egy ekkora aksithoz kell a belső és az akasztós is együtt és még így is határeset. Esetleg egy épített DIY külső szűrő vagy egy hátsó polcos szűrő. A világítás szerintem a jó lesz a 2*18w mert ha kicsit erős fentebb kell emelni. Táptalaj szerintem jó a bazalt alatt is. A profító is megfelelő. A neonok szerintem piszkálják az garnélákat.A használt külső szűrő pedig nem ördögtől való dolog nekem is van egy EX 700-as tetra amit használtan vettem és tökéletesen működik és neked is kb. 700l/h szűrés kellene.
 
Az akvárium és a világítás páros tökéletes. A bazalt alá is jó a táptalaj, meghálálják a növények. Hátsó sarokba vallisneria is jó, vagy valamelyik echinodorus faj. Profito is rendben lesz. A szűrés viszont nem lesz jó, a belső mellé mindenképp kelleni fog legalább egy akasztós teletömve szűrőanyaggal, vagy egy külső szűrő.
Halakban Neked kell döntened, de a neonoknak kevés lenne a hely.
 
Köszönöm a válaszokat, holnap leadom a rendelést az akváriumra és a világításhoz szükséges alkatrészekre. A többin még gondolkodok. Közben a fűzfaágakat kivettem az áztatóból és megpróbáltam valamit összeállítani egy kartondobozban :) Ilyesmi lenne az elképzelés: Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül A kövek egyelőre csak támasztékok, még nem találtam ki hogy, hogy lesznek pontosan elhelyezve. Az aki bal első sarkától a jobb hátsóig gondoltam a kvarchomokot ívesen.
Írnátok még pár "igénytelen" alacsony fényigényű növényt? Eddig tehát ezeket gondoltam : microsorum, anubias, crypto, vallsineria, gömbalga, jávai moha.
 
Szia!
Részben egyet értek a kollégákkal. A 2x 18W világítás megfelelő és valóban el kéne gondolkodni egy külső szűrőn! Viszont szerintem 10-15 neonhal kényelmesen ellenne ekkora helyen. Nálunk egy 54 literesben voltak és semmi gond nem volt velük. Ja és volt amikor éldegélt mellettük 100-150 RC is minden összetűzés nélkül.
Tetszik az elképzelt összeállítás, szerintem a kövek is maradhatnak. A kvarchomok a bazalttal lehet hogy túl kontrasztos lenne. Mielőtt összekeveredik, tarts egy próbát vele!
Növényből még jó lehet a karácsony moha és a vízmoha is.

Hajrá, csak így tovább!
 
Erre a naplóra rá fogok kattanni ahogyan látom valami hasonlóban gondolkodol mint Én, mármint méret is alkotóelemek tekintetében
 
Akvárium készül, világítás úton. A szűrőn gondolkodtam, tegyük fel hogy külsőt veszek, a következők jöhetnének szóba:
Eheim 2213 Classic 250 külső szűrő - biológiai töltettel, duplacsapokkal most csak 20 850,00 Ft - Green Aqua
Eheim 2032 Ecco Pro 130 külső szűrő - töltettel most csak 22 390,00 Ft - Green Aqua
Tetra EX 600 Plus külső szűrő - töltettel most csak 23 690,00 Ft - Green Aqua

A leglényegesebb szempont a hang, ebből a szempontból ha jól gondolom a sorrend 1.2032, 2.tetra, 3.2213
Egy üvegajtós szekrényben lesz, amhihez eléggé közel alszom, és érzékeny vagyok a zajokra.
Vödörméret és vízforgatás szempontjából 1.Tetra, 2.2213 3.2032

Olvastam hogy a gyári Tetra szűrőanyag nem az igazi, van itthon kb fél liter sera biopur, (remélem nincs szavatossági ideje :D) Ezt tudnám még beletölteni.

Ti mit választanátok? Mennyire zajosak ezek a készülékek?
 
Akvárium készül, világítás úton. A szűrőn gondolkodtam, tegyük fel hogy külsőt veszek, a következők jöhetnének szóba:
Eheim 2213 Classic 250 külső szűrő - biológiai töltettel, duplacsapokkal most csak 20 850,00 Ft - Green Aqua
Eheim 2032 Ecco Pro 130 külső szűrő - töltettel most csak 22 390,00 Ft - Green Aqua
Tetra EX 600 Plus külső szűrő - töltettel most csak 23 690,00 Ft - Green Aqua

A leglényegesebb szempont a hang, ebből a szempontból ha jól gondolom a sorrend 1.2032, 2.tetra, 3.2213
Egy üvegajtós szekrényben lesz, amhihez eléggé közel alszom, és érzékeny vagyok a zajokra.
Vödörméret és vízforgatás szempontjából 1.Tetra, 2.2213 3.2032

Olvastam hogy a gyári Tetra szűrőanyag nem az igazi, van itthon kb fél liter sera biopur, (remélem nincs szavatossági ideje :D) Ezt tudnám még beletölteni.

Ti mit választanátok? Mennyire zajosak ezek a készülékek?
Nekem Tetra van. Együtt alszunk, nem horkol. :)
Mondjuk a két lány mellett már lehet, hogy csak az ingerküszöböm változott.
 
Akvárium készül, világítás úton. A szűrőn gondolkodtam, tegyük fel hogy külsőt veszek, a következők jöhetnének szóba:
Eheim 2213 Classic 250 külső szűrő - biológiai töltettel, duplacsapokkal most csak 20 850,00 Ft - Green Aqua
Eheim 2032 Ecco Pro 130 külső szűrő - töltettel most csak 22 390,00 Ft - Green Aqua
Tetra EX 600 Plus külső szűrő - töltettel most csak 23 690,00 Ft - Green Aqua

A leglényegesebb szempont a hang, ebből a szempontból ha jól gondolom a sorrend 1.2032, 2.tetra, 3.2213
Egy üvegajtós szekrényben lesz, amhihez eléggé közel alszom, és érzékeny vagyok a zajokra.
Vödörméret és vízforgatás szempontjából 1.Tetra, 2.2213 3.2032

Olvastam hogy a gyári Tetra szűrőanyag nem az igazi, van itthon kb fél liter sera biopur, (remélem nincs szavatossági ideje :D) Ezt tudnám még beletölteni.

Ti mit választanátok? Mennyire zajosak ezek a készülékek?
Ezek közül csak tetrát használom, szerintem halk, de a 800 as talán jobb választás...
 
Én a tetrát választanám. Nekem van egy EX 700 és szuperül teszi a dolgát. A biopur csak porcelán karika, mechanikai szűrő anyag. Attól egy fokkal jobb a biopur forte de még az is inkább mechanikai mint biológiai szűrő. Szerintem indítsd a gyárival és ahogy lesz rá való cseréld le siporaxra vagy valami egyéb biológiai szűrő anyagra. Egyébként csatlakozva @T. Endre -hez én is a EX 800-at ajánlanám egy ekkora akvához mert nem lesz benne tartalék.
 
Milyen szempontból nem lesz elég az ex600? Az flow nem lesz megfelelő egy idő után ? Nem lenne túltelepítve se hallal se növénnyel, eléggé határeset az ex600 is árban és a fogyasztás is számít. Ez még mindig komprumisszumos megoldást jelentene?
 
Megnéztem az adatait és igazad lehet mert az ex600 plus-os szűrőket már a GA-is 80l-ig ajánlja.Bocsi de én még a régi ex600-ban gondolkodtam.:)Erre az aksira elég lesz.
 
Megnéztem az adatait és igazad lehet mert az ex600 plus-os szűrőket már a GA-is 80l-ig ajánlja.Bocsi de én még a régi ex600-ban gondolkodtam.:)Erre az aksira elég lesz.


Az a 80L szerintem egy jó minőségű szűrőanyaggal értendő és nem a gyárira. :rolleyes: Én továbbra is az ex800 plust javaslom :ROFLMAO:, de simán előfordl, hogy tévedek és nektek van igazatok, hogy sok a 800as.


Egy kis számolgatás: ex600 10W vx ex800 13W
40ft/KW al számolva (csak saccolom, hogy ekörül lenne)
ex600 288ft/30nap
ex800 375ft/30nap
éves szinten 1044ft al több az ex800


Nálam állandó üzem mellett 6-8W ot fogyaszt az ex600plus
 
Köszönöm a válaszokat, még mindig gondolkodom és olvasgatok :) Nem keltene túl nagy áramlást az ex800plus, lehet fojtani ha igen? Nem tesz kárt a motorban?
Egyébként a GA oldalán a fogyasztás szerintem rosszul van feltüntetve. A 600plus 7,5w-os a 800plus pedig 10,5w-os a használati utasítás szerint. Lehet hogy a 10w és 13w még az előző konstrukcióra vonatkozik.
 
A befolyó ágat el kell zárni egy kicsit és kész a fojtás, semmi baja nem lesz a szűrőnek.Én a 18l-es nano-t egy 2213-al szűröm 400l/h-val.
 
Köszönöm a válaszokat, még mindig gondolkodom és olvasgatok :) Nem keltene túl nagy áramlást az ex800plus, lehet fojtani ha igen? Nem tesz kárt a motorban?
Egyébként a GA oldalán a fogyasztás szerintem rosszul van feltüntetve. A 600plus 7,5w-os a 800plus pedig 10,5w-os a használati utasítás szerint. Lehet hogy a 10w és 13w még az előző konstrukcióra vonatkozik.
Akkor a fogyasztás még kisebb mint számoltam. ;)
A befolyó ágat el kell zárni egy kicsit és kész a fojtás, semmi baja nem lesz a szűrőnek.Én a 18l-es nano-t egy 2213-al szűröm 400l/h-val.
Teljesen egyetértek. :)
 
Na akkor a belső szűrő "lecserélve" külsőre, valószínűleg Tetra ex800 plus lesz. Némi informálódás után arra jutottam hogy az olcsó cuccokkal a végén drágább lesz a dolog úgyhogy emeltem a büdzsén. Ha a szűrő kipipálva akkor a következő gyenge pont a talaj. Ha megbarátkozom a manado színével mennyivel lesz több sikerem mintha bazalttal indítanám? Gyökeres növény eddig vallisneria és crypto, de szeretnék valami előtérit is. HM-re gondoltam, kicsire nyírva. Kell-e mindenképp táptalaj?
 
Szerintem a táptalaj mindenképpen jó de van élet táptalaj nélkül is.Nekem a nano-ban nincs táptalaj mert hamarabb volt meg az aki. mint rátaláltam a fórumra de a következő 60-as akváriumomban biztos lesz. Egy low- tech-ben a HM jól működne nekem abból volt először gyep de co2-mellet nő mint a gomba.
 
Én egy szettel kezdtem amiből már csak az üveg az eredeti. Egy akasztós szűrő volt hozzá amit elég gyorsan lekellet cserélni. Ha nem is az ár a lényeg hanem a használhatóság.:)
 
Back
Oldal tetejére