• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Savazzunk layoutot

Alakulunk...
Látom a fiúk a klubból már elindítottak a jó úton :)
Mivel az én akvakertész életemnek legtöbb álmatlan éjszakát eddig a layout tervezés adott, így három fájdalmasan megtanult alapszabályt javaslok magadévá tenni:

1. Lépj hátra, ha kész vagy, és kérdezd meg magadtól: Vajon ez a layout a természetben így előfordulna?
Ezzel már ki lőttél olyan hibákat, mint mangrove+red moor együtt, vagy seiryu és kavics, stb. Mocsok az emberi agy, mert azonnal jelez, ha valami természetelleneset lát, de nagyon ritkán adja ki a hibakódot hozzá. Egyszerűen csak nem fog tetszeni, disszonáns lesz a látvány. Lásd a korábbi setup-omat itt, amire ma ránézek, és lényegében egy díszes sírhalomnak látom, amiről nem is értem, hogy gondoltam... pedig esküre baromira jónak tűnt az elején.

2. Van-e fókuszpontom? Hova vezeti a layout majd a szememet?
Sokan az aranymetszésre esküsznek, én az idei iaplc vagy Thailand contest után kevésbé érzem kőbevésettnek a "Rule of thirds" kompozíciót, lehet egy szimmetriapont is jó fókuszpont, de az biztos hogy kell egy fókuszpont, mert ha mindenütt van minden, akkor csak cikázik az emberi szem, és nem talál támaszt, megnyugvást.

3. Nincs okod nem tökéleteset csinálni.
Legalább fél évig nézni fogod a művedet, mert ez egy ilyen szakma. Ráadásul szívni fogsz vele ültetéskor, és sokszáz órát fogsz eltölteni vízcserével, kütyüzéssel. Öntöd bele co2-t, tápot, pénzt, időt. Elképesztően elkeserítő egy olyan layout-ot ápolgatni, amiben csak a rosszat látod. Szerintem ha kész vagy a layout-al, fotózd le, és hagyd ott egy órára, fél napra, egy napra, mielőtt növényesítenéd. Ha még utána is jó ránézni, akkor indulhat a buli. Ez azért jó gyakorlat, mert kialakítás közben az agyad azt fogja látni, amit te ki akarsz hozni belőle, ettől "farkasvakság" áll be, és a hibás részleteket nem fogod észrevenni. Ha kikapcsolod egy kicsit a tervezési funkciót az agyadból, mással foglalkozol, utána kipihent aggyal sokmindent meg fogsz látni, amit addig nem. Ugyanez érvényes a fotózásra is. A fotón sokkal tényszerűbben fogod látni a layoutodat, mint a valóságban.

Na, nem akartam bölcselkedni, csak gondoltam leírom, én mivel spórolhattam volna meg pár tíz órát és pár tízezer forintot magamnak az elején.

Apropó, ha ez ADA talaj, akkor óvatosan kínozd a layout-al, mert hajlamosak az agyaggolyók a gyötréstől porladni, és mire ültetnél, tönkremegy. Layout gyakorlatra sokkal jobb a homok, abból bármilyen megteszi, csak ne karcold az oldalüvegeket.

A legutolsó layout-ban én a következő hibákat láttam:
- 3 fókuszpont a 3 gyökér tetején
- Levegőben függőlegesen ágaskodik a gyökér a bal hátsó sarokban
- Kártyavárként egymásnak döntött hatást keltenek a kövek a gyökerekkel
- Nekem kevés a perspektíva, jobban beágyaznám a gyökereket és feljebb húznám hátul a talajt
- A seiryu kövek hasadás mintázata másfelé áll a bal- és a jobboldali köveken. Ez nem természethű (nézz meg egy gyűrődéses kőzetmintát vagy egy víz vagy jég által kialakított váju mintát a guglin)
- Fűrészelt vágóél van pont a geometriai középpontban a középső gyökéren

Ha enyém lenne a homokozód, én max 2-3 seiryu-t és a jobb szélső kis gyökeret használnám, a többi gyökér szerintem nagy egy ekkora akiba, és alig marad hely a növényzetnek.
 
Köszönöm az eddigi visszajelzéseket igyekeztem megfogadni őket.

Most több kő és egyféle fa van csak a setupban és a dekorkaviccsal is leszámoltam.

Várom a savat és az épitő kritikát. :)
asa4a8un.jpg


upadyvu4.jpg
3epype5e.jpg

Építő kritika: Alakul...
Sav: ...de nem eléggé...
Bántóan függőlegesek a fák, és elég ormótlanok, ebbe az akváriumba szerintem legfeljebb a jobb oldali lesz jó, talán a bal szélső még elmegy mellé, de a többi semmiképp.
Ebben a layoutban nem látok semmi koncepciót, az jut róla eszembe, hogy valaki pakolt a garázsban, és mindent betámasztott csak a sarokba, túl szabályos az egész.
Nagyon rossz itt melóban a monitorom, de ha jól látom, akkor kint van az üvegnél a táptalajod, azt beljebb abba kellett volna hagyni, hogy csak az általános látszódjon.
A két középső fa nélkül próbálnék meg a helyedben építkezni, és ha nincs több köved, illetve kecsesebb fáid, akkor egy háromszög, vagy egy középre rendezett kompozíciót próbálnék csinálni.
Ha a következő is annyival jobb lesz, mint amekkorát most ugrottál, akkor az még nem, de az azt követő már jó lesz! (y)
 
Na akkor még két verzió. Az első a délelőtti továbbfejlesztése. Picit összébbtoltam a fákat és a jobb oldali követ egy kisebbre cseréltem.
u2y2azet.jpg


Mivel többen javasolták igy gondoltam adok egy próbát és ritkitom a fákat és csak a jobb oldalot illetve a bal szélsőt rakom össze.

gu3y4aza.jpg


Be kell valjam ez sem rossz. :)
 
Igen alakul csak az a felnyúló vastag rész valahogy nem jön be.Továbbá néhány apróbb kő sokat finomíthatna a képen.
 
Az utolsóval már közel jársz. Azt a függőleges fát próbáld meg megdönteni, hogy a jobb felső él felé mutasson. Jobb hátulra egy nagyobb (de nem nagy), jobb előre pedig 2-3-4 kicsi kő még kéne.
 
Egy gyenge PS művel próbáltam összeszedni, hogy hogyan szeretném átépíteni a mostani Wooden Caves akváriumot. Természetesen elöl a parvula nem ilyen szabályosan indulna a homoktól, csak nem volt kedvem már babrálni vele. Jobb oldalt a HC alatt egy durva domb lenne, illetve az egész akváriumban hátrafelé emelkedne a talaj a legvégén pedig letörne, hogy a saggitaria lejjebbről induljon mint a többi növény.

Vélemények?

1465100_10200324122985027_705176581_n.jpg
 
Egy gyenge PS művel próbáltam összeszedni, hogy hogyan szeretném átépíteni a mostani Wooden Caves akváriumot. Természetesen elöl a parvula nem ilyen szabályosan indulna a homoktól, csak nem volt kedvem már babrálni vele. Jobb oldalt a HC alatt egy durva domb lenne, illetve az egész akváriumban hátrafelé emelkedne a talaj a legvégén pedig letörne, hogy a saggitaria lejjebbről induljon mint a többi növény.

Vélemények?

1465100_10200324122985027_705176581_n.jpg
Nekem a reineckii nem illik a képbe. Oda is stauro-t tennék :)
 
Egy gyenge PS művel próbáltam összeszedni, hogy hogyan szeretném átépíteni a mostani Wooden Caves akváriumot. Természetesen elöl a parvula nem ilyen szabályosan indulna a homoktól, csak nem volt kedvem már babrálni vele. Jobb oldalt a HC alatt egy durva domb lenne, illetve az egész akváriumban hátrafelé emelkedne a talaj a legvégén pedig letörne, hogy a saggitaria lejjebbről induljon mint a többi növény.

Vélemények?

Én ebből egy mukkot sem értek, valahogy nem áll össze a fotóval a leírás.
 
Én ebből egy mukkot sem értek, valahogy nem áll össze a fotóval a leírás.
Az jó :D Akkor csak a képet nézd, vagy nemtom :D

A fától jobbra, ahol HC van, az egy meredek emelkedő lenne. Az akvárium közepe felé völgy és onnan balra megint emelkedő, de nem olyan meredek, mint a másik oldalt csak egy kis domb. Hátul pedig ahova a saggitariat ültetném, ott csinálnék egy mélyedést, hogy ne a tövei csak a levelei látsszanak a növénynek. Így jobb? :D
 
Üdv
Hamarosan indul az új akvám és gondoltam megmutatom milyen elrendezések járnak a fejemben...A naplómban is írtam pár sort de itt remélem hamarabb dűlőre jutok a tereprendezés terén...

- A 2-3-4-5-6. verziónál a bal oldalon lévő függőleges követ lehet jobb lenne kivenni?
- A szőlőágak mégsem tetszenek annyira így nem annyira ragaszkodom hozzá...
- 7.-nél ha két oldalra teszek még apróbb köveket és így kicsit lankásabb lenne?

Elkezdtem az iwagumi stílus felé érdeklődni így ez irányba szeretnék majd építkezni...

Leendő növények:
  • Sagittaria Subulata
  • Egeria densa
  • Hygrophila corymbosa Angustifolia
  • Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B'
  • Tropica Eleocharis parvula

1.,
20322483_d5569b6240a1627a20537cb4bb5b4bdf_xl.jpg


2.,
20343681_5f2348aca52d1c4c9ab620248ce72660_xl.jpg


3.,
20343683_fc27bc0f9721883a8538d802d8acd7f4_xl.jpg


4.,
20343685_8a613dbe12481395834928a5c48d43aa_xl.jpg


5.,
20343687_291ab0e7c09a0ec4b6b74cf6b14bd41f_xl.jpg


6.,
20343679_eeeebe3676cf9837782ff30a30751548_xl.jpg


7.,
20329785_06a3f8687e40173acbbc2bda4348fdce_xl.jpg
 
Nálam az 5. a nyerő, de a jobb oldalt kicsit szétszórnám mélységben, hogy ne így egy vonalban álljanak.. Illetve csinálnék egy olyan verziót, ahol egy nagy kupacban vannak a kövek, nem kettőben, bár azt már jobb lenne talajjal együtt szerintem mert akkor a magasságokkal is tudsz játszani.
 
Nálam az 5. a nyerő, de a jobb oldalt kicsit szétszórnám mélységben, hogy ne így egy vonalban álljanak.. Illetve csinálnék egy olyan verziót, ahol egy nagy kupacban vannak a kövek, nem kettőben, bár azt már jobb lenne talajjal együtt szerintem mert akkor a magasságokkal is tudsz játszani.
A jobb oldalra gondoltam hogy túl szabályos.Megpróbálok kicsit módosítani majd rajta...
Másik dolog még az hogy a szívó- nyomó ág jobb oldalt lesz majd, csak hogy ezt tudva adjatok majd tanácsokat...
 
A jobb oldalra gondoltam hogy túl szabályos.Megpróbálok kicsit módosítani majd rajta...
Másik dolog még az hogy a szívó- nyomó ág jobb oldalt lesz majd, csak hogy ezt tudva adjatok majd tanácsokat...

Szerintem hagyd a fát, sokkal jobban passzol neked az iwagumi stílus, ügyesen illeszted őket! Nekem a 4-es jön be legjobban, esetleg a 3-as. Ha olyan sok követ teszel jobbra, mint a 2-esben, az már nyomasztó lesz. A baloldalon viszont nekem nagyon természetellenesen áll az csúcskő. Látom, később megfordítottad a csúcskövet a 6-osban, az már sokkal természetesebben hat.

Növényesítés?
 
Növények:
előtér: - Marsilea hirsuta(inkább ez) vagy Eleocharis parvula
közép: (kövek között) -Sagittaria subulata
háttér: (bal oldal kövek mögött) -Egeria densa
(jobb oldal kövek mögött, bal szélén) -Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B'
(jobb oldal kövek mögött, jobb szélén) -Hygrophila corymbosa Angustifolia

4-es tényleg elég jó bár a jobb oldalt még meg kell igazítani hogy ne legyen annyira szabályos.Esetleg tegyek oda kisebb köveket vagy próbáljam meg kicsit átforgatni hátha nem lesz ennyire szabályos?Szebb lenne ha az egész jobb szélét picivel eltolnám balra?A kövek elé is ültessek valami közepes növényt vagy elég oda csak a gyep(hú de nagyot írtam,remélem tényleg gyep lesz és nem valami kiszáradt sivatag...)?

Bocsi a paint minőségért :happy:
20344795_30c630f039b75d4465eab0424499089c_xl.jpg
 
Hali. Szeretném megköszönni az eddigi segítséget a scape tervezéshez. Hamarosan lehet jelentkezem egy naplóval. Ha így lesz akkor ott lehet majd megtekinteni a végeredményt. :)
 
Ma esti utolsó legózás:
8.,


9.,


10.,


11.,


Sajnos a jobb oldali lapos-tetejű kő pezsgett sósavra így ki kellett cserélnem...Bal oldal is igazítottam, nekem így jön be a legjobban.Ha az aljzat alá lesz rakva biztos jobban fog mutatni.JBL Manado fog alá kerülni.
9. és 11. tetszik az újabb verziók közül.

Bocsi a sok verzióért, de nem lesz több ,ezek közül fogom kiválasztani a nyerőt (y)
 
Back
Oldal tetejére