• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rózsalazac

mintor

VIP kertész
  • Tudományos név: Hyphessobrycon rosaceus (Durbin; 1909)
  • Szinonímák: Hyphessobrycon ornatus
  • Magyar név: Rózsalazac
  • Csoport: Pontylazacok
  • Származás: Dél-Amerika, Guayana
  • Testhossz: 4,5-5 cm
  • Természetes élőhely: az Amazonas alsó folyása
  • Viselkedés: Békés, társas medencében is jól érzik magukat.
  • Táplálkozás: Mindenevő, szívesen fogyasztanak minden élő eleséget.
  • Szaporítás: Nagyon nehéz.
  • Medence: Minimum 70 literes
  • Halnépesség: 75 literre 5 hal
  • Dekoráció: Növényekkel az oldalrészen és a háttérben sűrűn telepített akvárium, sötét talajjal.
  • Hőmérséklet: 23 -26°C
  • pH: 6,5-7,5
  • Keménység: 5-19 NK°
  • Várható életkor: 3-5 év
Megjegyzés: A rózsalazac már széles körben elterjedt, tenyésztik, teste sárgásbarna, kárminvörösbe hajló, az úszói kárminszínűek. A hímek hátúszója és hasúszójának első sugarai is erősen megnyúltak, fekete, fehérrel szegettek, a hímek hátúszójából olykor hiányzik a fehér szín. Az erősen megnyúlt hátúszó a szepen fejlett hímeken majdnem eléri a farokúszót.
Talán a széles körben elterjedt halak közül a legnehezebben tenyészthetők. Az ívás feltételei ismertek, de jelentős részük mégsem hajlandó ikráit lerakni. Talán e fajban a legfontosabb, hogy egészen fiatal állatokkal kíséreljük meg a szaporítást. Ívatómedencéjük 8-10 literes legyen. s azt lágy, 4-6 nk° keménységű, tőzegfiltrálással 6,5-6,8 pH kémhatásúra savanyított vízzel töltsük fel. A halak aránylag lassan szokják meg környezetüket, és rendszerint csak a harmadik vagy negyedik nap ikráznak.
Ívatáshoz minden finom szálú növény megfelel, melyet esetleg cérnaszálon lógatunk a tenyésztőmedencébe. Műnövényt ne használjunk, mert a magas testfelépítésű halak könnyen fennakadnak a perlonszálon, és ha nem vesszük idejében észre, nem sikerül gyorsan kiszabadítani, könnyen elpusztulhatnak. A hím körözve kezd udvarolni, csalogatva a nőstényt az ívóhelyhez. Majd remegve, egymáshoz simulva szórják az ikrát a növényre. A világosbarna ikrák 20-24 óra alatt kelnek ki a 26-28 °C hőmérsékletű vízben. A negyedik nap, ha az ivadék elúszott, finom Cyclops naupliusszal etethetők. Első hetekben bújnak, ekkor még újságpapír-takarással óvnunk kell őket az erős fénytől. Aránylag gyorsan fejlődnek, két hónapos korban már teljesen kiszínesednek és hat-nyolc hónapos korban ivarérettek.

Read more: http://diszhal.info/Hyphessobrycon_ornatus.php#ixzz43nzlGC2a
 
Még sosem volt ilyen halam, de nagyon tetszetős kis jószágok, gondoltam, ha valakinek van, az megoszthatja vele a tapasztalatokat.
 
Még sosem volt ilyen halam, de nagyon tetszetős kis jószágok, gondoltam, ha valakinek van, az megoszthatja vele a tapasztalatokat.
Nekem vannak hatan a halas medencében. Valóban békés népek, úszkálnak hol rajban hol magányosan. Én úgy veszem észre, hogy a talaj közelében érzik magukat jobban. Etetéskor is inkább a leszálló kajára mennek rá, a felszínhez ritkán jönnek. Egy ideig voltak velük garnélák is azokra rá sem hederítettek vagy csak nem láttam. :) de az biztos, hogy ahány garnéla került be annyit is szedtem ki.
 
WP_20160520_20_41_04_Pro.jpg
Nekem kilencen vannak 125l-es medencében két kalászkallal, öt amano garnélával és egy vagon csigával. Senki nem bánt senkit, elég nyugis társaság. Élénk kis halacskák. Szeretnek a növények közt bujkálni. Általában a medence alsó 1\3-ában úszkálnak. Néha este szoktam hallani, hogy ugranak az akiban. Nem árt szerintem letakarni. A fiúkat és a lányokat elég egyszerű megkülönböztetni az úszójuk alapján. Én táppal és fagyi sórákkal etetem őket. Mióta elég nagy a szájuk, szeretik ellopni a garnélatápot a garnélák elől. :) elsősorban a lehulló kaját preferálják, de a lehullott darabokat is szívesen feleszegetik az aljzatról, és a vízfelszínen maradt tápért is felúsznak.
 
Látom elég pozitívak a tapasztalatok. Valakinek negatív tapasztalat esetleg rózsa vagy citromlazac vs. rc? Elég szép példányokat sikerült szereznem, nem szívesen látnám őket halkajaként.
 
Látom elég pozitívak a tapasztalatok. Valakinek negatív tapasztalat esetleg rózsa vagy citromlazac vs. rc? Elég szép példányokat sikerült szereznem, nem szívesen látnám őket halkajaként.
Nekem vannak citromlazacaim, egyszer-kétszer láttam másfél év alatt egy nagyobbacska rc-t valamelyik szájában kikötni, de ettől függetlenül van bőven garnéla szaporulatom, igaz elég sűrű néhol a dzsungel.
 
Látom elég pozitívak a tapasztalatok. Valakinek negatív tapasztalat esetleg rózsa vagy citromlazac vs. rc? Elég szép példányokat sikerült szereznem, nem szívesen látnám őket halkajaként.
Citromlazacokat tartok garnélák mellett, még egyetlen egyszer sem láttam, hogy ettek volna közülük.
 
Back
Oldal tetejére