• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Reflektorok

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
Összeszedtem néhány információt a reflektorokkal kapcsolatban egy másik topicban linkelt cikk alapján. Az eredeti spanyol cikk: http://1024.drpez.com/diciembre_06/reflectores.htm

Nem fordítás, csupán egy kivonat! Ha esetleg valami nem stimmelne, vagy úgy érzitek kiegészítésre szorul, ne tartsátok vissza. :)


A reflektorok használatának célja a fénycsövek által felfelé és oldalra sugárzott, egyébként kárba vesző fény hasznosítása, az akvárium felé történő tükrözése. A reflektorok hatékonysága két dologtól függ:
- a reflektor anyaga, felülete
- a reflektor kialakítása (geometriája)


A reflektorok anyaga

Elméletileg bármely anyag alkalmas lehet reflektornak, ami fényvisszaverődést (reflexiót) biztosít. Nem mindegy azonban, hogy a felület a fény hány százalékát veri vissza. A különböző anyagoknak a fényvisszaverő képessége a látható fény tartományában igen változó.

A reflektorokhoz használt anyagok lehetnek:
- hagyományos üvegtükör
- polimer tükör (ezüst filmmel ellátott átlátszó műanyag)
- tükörpolírozott alumíniumlemez
- MIRO: speciális anodizált alumínium PVC fóliával bevonva http://www.alanod.com/Miro/index.html


Az alábbi ábra a különböző anyagok fényvisszaverését mutatja be a fény hullámhosszának függvényében.

1024_numero_10_pantallas_fig_2jpg.jpg


A látható fény tartományában a hagyományos üvegtükörnek, a polimer tükörnek és a MIRO-nak nagyon hasonló a reflexiós képessége, míg a tükör-polírozott alumíniumnak a teljes skálán jóval - kb. 10 %-al - kevesebb.

Nézzük sorban a különböző anyagokat:

- a hagyományos üvegtükör reflektorok nagy hátránya lenne a súlyuk, valamint, hogy nem lehet hajlítani, könnyen megmunkálni őket
- a polimer reflektoroknak, amelyeket egy műanyagréteg és egy ezüstréteg alkot viszonylag jó a fényvisszaverésük, de jelentős hátrányuk, hogy elnyelik az infravörös sugárzást, ami roncsolja a reflektor anyagát és túlzottan felmelegíti, így csak korlátozott ideig és alacsony teljesítmény fölött használhatóak, illetve erőteljes szellőztetés, hűtés szükséges
- a legnagyobb hatékonysága és tartóssága mind tükrözés mind élettartam szempontjából a német Alanod cég által kifejlesztett MIRO alumíniumnak van (leírását lásd a fenti linken). Ez ráadásul jól formázható anyag, könnyen kialakíthatók különböző formák.
Fentiekhez képest az egyéb anyagoknak (mint pl. alufólia) a hatékonysága igen csekély.

Fontos szempont, hogy az adott anyag meddig őrzi meg változatlan formában a fényvisszaverő képességét. Az akvárium fölötti meleg és párás környezet korrózió szempontjából nem igazán kedvez a fémeknek. Tartósság szempontjából a legjobb a hagyományos üvegtükör, majd a MIRO, a polírozott alumínium és végül a polimer reflektor. Az üvegtükrökre nincs sok hatással a hőmérséklet és a páratartalom. A MIRO szintén igen jól ellenáll a hőnek és a környezeti korróziónak. A polírozott alumínium már sokkal rosszabbul reagál a környezeti tényezőkre; elveszti a tükröző képességét és kifehéredik (oxidálódik), ezáltal jelentősen lecsökken a reflexiós képessége. Így az ebből készült reflektorokat elméletileg kétévente ajánlott cserélni. A polimer reflektorok sokkal rosszabbul tűrik a hőt, már egy év alatt is képesek elveszíteni tükröző képességük jelentős részét.


A reflektorok geometriája


A fénycsövek a fényüket formájukból adódóan nem csak lefelé, hanem minden irányba sugározzák. Így azonban az akvárium szempontjából a kibocsátott fény jelentős része kárba veszne, az akvárium felé ugyanis, csak a fény egy része jutna el (elméletileg ugye 50%-a), így a tényleges megvilágítás lényegesen kevesebb lenne. Ahhoz, hogy a fényforrás által kibocsátott fényt maximálisan kihasználjuk az oldalra és felfelé sugárzott fényt az akvárium felé kell irányítani. Ezt a célt szolgálják a reflektorok.

Azon túl, hogy a reflektornak a fent kifejtettek szerint megfelelő fényvisszaverő képességgel kell rendelkezni szükséges, hogy kialakítása folytán a megfelelő irányba, vagyis az akvárium felé terelje a fényt. A reflektor kialakításánál fontos szempont, hogy a fényforrás fényét ne saját magába tükrözze vissza, hanem lefelé az akvárium felé, és lehetőleg a vízfelszínhez képest minél kisebb szögben. A reflektorok geometriájának fontos szerepe van a lámpatest elhelyezési magasságának meghatározásában is. Minél kisebb szögben, minél koncentráltabban érkezik a fény annál magasabbra lehet (kell?) tenni a lámpatestet, illetve fordítva.

A kereskedelemben kapható (jobb) reflektorok általában kétféle kialakítással készülnek.

Az egyiket az Aquaconnect cég alkalmazza reflektorainál, ez látható a 2. ábrán

1024_numero_10_pantallas_fig_3jpg.jpg

aquaconnectlonglifereflectors.jpg

Ebben a kialakításban gyakorlatilag két görbe találkozik egymással éles szögben a fénycső fölött hosszában. Ez a kialakítás biztosítja a leginkább, hogy a fénysugár ne önmagába (a fénycsőbe) verődjön vissza. A 2, 3, és 4. számú sugár különböző szögben, de csak egyszer találkozik a reflektorral, majd onnan az akvárium felé verődik vissza. Ebben az esetben a legkisebb a fényveszteség. Ellenben az 1. számmal jelölt fénysugár ehhez képest kétszer is találkozik a reflektorral, és csak ezt követően jut az akváriumba. Ez az összes fény kb. 10%-a. Ennek a fénysugárnak a többszörös reflexió miatt az erőssége jelentősen csökkenhet, a felhasznált anyag függvényében sok lehet a veszteség. Bizonyos veszteség persze mindig van az anyagból adódóan, ez azonban többszörös reflexió tovább növeli. Így igen jelentős különbségek lehetnek hatékonyságban a jó és a rossz kialakítású reflektorok között.

Számszerűsítve elvben az összes kibocsátott fény 50%-a éri el közvetlenül az akváriumot, kb. 10% éri el kétszeres reflexió után, és a maradék 40% az, ami közvetlenül visszaverődik.

Fontos kiemelni a reflektor oldalainak, szárnyainak a hosszát. Ennél a fajta kialakításnál a szárnyaknak viszonylag hosszúnak kell lenniük azért, hogy a nagyobb szögben kibocsátott fénysugarakat is lehetőleg az akvárium felé tereljék. A cél elméletileg az lenne, hogy minél kisebb szögben érkezzen a fénysugár az akváriumba a vízfelszínhez képest, mert így tud a legtöbb fény lejutni az akvárium aljára is, azonban ennél a reflektortípusnál formájából adódóan elég jelentős a nagyobb szögben szóródó fény.

A típus hátránya pont a szárnyak hosszából adódó probléma, hogy egyrészt így sok helyet foglal el a reflektor a lámpatestben, kevesebb fénycső fér az adott helyre, másrészt minél hosszabbak a szárnyak annál több fény verődik vissza duplán.


A másik elterjedt hatékony reflektorforma pl. az ATI által gyártott lámpákban látható:

1024_numero_10_pantallas_fig_4jpg.jpg

reflectora2perfiloh4.jpg


Ezek a reflektorok egy középső hajlított részből állnak, illetve két egyenes szárnyból. Mint látható itt a középső görbében nincs meg a fénycső fölött hosszában az a szög, ami az előző típusnál megtalálható, így némi fény a fényforrásba verődik vissza, ezt mutatja a 3.-sal jelöl tsugár. A fény egy része ráadásul itt is kétszeres reflexiót követően jut az akváriumba (1.), de egyrészt ha a legjobb minőségű anyagból készült a reflektor (MIRO) akkor úgyis viszonylag elenyésző a felületből adódó veszteség, másrészt sokkal élesebb, sokkal jobb szögben érkezik a vízbe a fény. Ezen túl amellett, hogy e reflektorok esetében jobb a beérkezés szöge, még keskenyebbek is, így több fénycső elhelyezhető egymás mellett a lámpatestben.


Azt hiszem a fentiek kellőképpen rávilágítanak (haha) a jó reflektorok fontosságára. A cikk egyébként kitér még arra, hogy a T5-ös fénycsövek 35 °C környezeti hőmérséklet mellett nyújtják a maximális fényáramot, így – főleg ha zárt világítótestet használunk – javasolja ventilátorok használatát a hőelvezetéshez és a környezeti hőmérséklet megfelelő szinten tartásához. Annyit hozzátennék még, hogy az aktív hűtéssel nem csak a maximális fényáramot biztosíthatjuk, hanem az előtétek hűtése pozitívan hat az élettartamukra, illetve a fénycsövek optimális hőmérsékleten tartásával a színképük is kevésbé torzul idővel.
 
Szia!

Köszi a kiegészítést! Valóban, mindkét formát lehet még finomítani, és a gyártók - vagy a profi barkácsolók - meg is teszik. Pl. az én gyári armatúrámban ugyan a második típusba tartozó fénycső van, de nem teljesen íves a felső része, van benne néhány törés.

Viszont a fent vázolt probléma, illetve hátrány megmarad; ennél a kialakításnál hosszabb szárnyakra van szüksége, emiatt a reflektor elég széles lesz. Ez pedig lekorlátozza az akvárium fölé férő fénycsövek számát. Tehát ha csak 2 vagy 4 fénycső van az akvárium felett ez lesz a hatékonyabb,viszont ha már 6 vagy 8 fénycsőről beszélünk a másik fajta kialakítás lesz a nyerő, már csak azért is, hogy egyáltalán elférjenek a fénycsövek egymás mellett. Egyébként az általad linkelt megoldást inkább HQI esetén láttam alkalmazni, ott nyilván nem merül fel a fenti probléma. Pl. itt: http://www.korallszirtes-akvarium.hu/mo ... =0&thold=0 Vagy esetleg Power Compacthoz tökéletes, mert abból úgy sincs olyan sok az akvárium fölött, mint T5-ből.

Egyébként érdekes lenne megmérni pontosan fénymérővel a két reflektortípus közti különbséget, valahogy így:

testaufbautotale_400.jpg


Nem találkozott valaki ilyen teszttel esetleg a neten?
 
A gyári juwel reflektorok (rápattintós) hatékonysága érdekelne. Érdemes ilyenben gondolkodni?
 
Jojo!

Tudsz javasolni vmilyen jobb minőségű refit?
Egy ATI-hoz hasonló függesztett világítást csináltatok ventikkel, aluból vagy savállóból. A gyári nekem azért nem jó, mert nem tudnék egyenletesen bevilágítani egy 125x45-ös alapterületű 250-est. :(
 
kope said:
A gyári juwel reflektorok (rápattintós) hatékonysága érdekelne. Érdemes ilyenben gondolkodni?
A semminél jobb, de nem csak a csiszolása gyengébb, hanem a kialakítása sem a legprofibb. Olvass feljebb.

atti76 said:
Jojo!
Tudsz javasolni vmilyen jobb minőségű refit?
Egy ATI-hoz hasonló függesztett világítást csináltatok ventikkel, aluból vagy savállóból. A gyári nekem azért nem jó, mert nem tudnék egyenletesen bevilágítani egy 125x45-ös alapterületű 250-est. :(
Bár nem jojo vagyok, de én személy szerint az ATI reflektorokat javaslom.
 
oRphEus said:
Bár nem jojo vagyok, de én személy szerint az ATI reflektorokat javaslom.

Köszi a választ Hunor!
Tudsz abban segíteni, hogy hol tudnék rendelni 120 centist, 54 w-hoz?
Priviben is jó.
 
atti76 said:
oRphEus said:
Bár nem jojo vagyok, de én személy szerint az ATI reflektorokat javaslom.

Köszi a választ Hunor!
Tudsz abban segíteni, hogy hol tudnék rendelni 120 centist, 54 w-hoz?
Priviben is jó.
A jobb tengeris boltok kínálatában szerepel, én egyet tudok, arról megy a PÜ. Talán jojonak is lesz ötlete, ő jobban benne van a tengeris témában.
 
Hali!

Pl. a korallosakvarium, Coral Corner-ben, Ad-ban, akvariumshop-ban, tropus-szeged, de nézelődhetsz a többi webshopban is.
 
Akinek van Arcadia T5 reflektora megtenné hogy leméri a szélességét ? :roll:
Köszönöm.
 
Zbacsi said:
Akinek van Arcadia T5 reflektora megtenné hogy leméri a szélességét ? :roll:
Köszönöm.
picit off de reflektort szeretnél csinálni? ha igen elárulnád milyen anyaggal dolgozol? Én valami ónozott aluminium felől érdeklődtem de 10000ft egy tábla és darabot nem adnak.
 
recon said:
Zbacsi said:
Akinek van Arcadia T5 reflektora megtenné hogy leméri a szélességét ? :roll:
Köszönöm.
picit off de reflektort szeretnél csinálni? ha igen elárulnád milyen anyaggal dolgozol? Én valami ónozott aluminium felől érdeklődtem de 10000ft egy tábla és darabot nem adnak.
Nem, tetőt készítek és ahhoz kell. Bővebben: viewtopic.php?f=10&t=1243
 
recon said:
Zbacsi said:
Nem, tetőt készítek és ahhoz kell. Bővebben: viewtopic.php?f=10&t=1243
úgy értettem. kérdésem azóta is fennáll :) milyen anyagból lesz refi ?
Azért kérdezem annak a méretét, mert azt szeretném felhasználni :roll: Tehát gyári lesz, nem én készítem.
Igazából külön reflektor készítésnek nem látom értelmét (esetleg készíttetésnek, ha spéci megvilágításunk van), mert az alapanyag alapból drága, a precíz hajtogatáshoz és utólagos polírozáshoz pedig a megfelelő szerszámok kellenek.
 
Zbacsi said:
Azért kérdezem annak a méretét, mert azt szeretném felhasználni :roll: Tehát gyári lesz, nem én készítem.
Igazából külön reflektor készítésnek nem látom értelmét (esetleg készíttetésnek, ha spéci megvilágításunk van), mert az alapanyag alapból drága, a precíz hajtogatáshoz és utólagos polírozáshoz pedig a megfelelő szerszámok kellenek.
értem, köszi a választ.)
 
Hagyományos reflektorral próbálkozott már valaki?
150 Wattos van itthon + egy 500 Wattos is. :)
Használhatóak ezek vagy sok hőt fejlesztenek beltérben?
Ilyen:
unas_915272.jpg

A kültéri elvileg vízálló....
 
Zbacsi said:
Ezek akvarisztikai célra használhatatlanok.

meg úgy minden másra is. ;) vettem egy ilyet fotózáshoz derítésre de olyan sárga, hogy élvezhetetlen. ráadásul az akvarisztikai csöveim simán nagyobbat villantanak.
 
Back
Oldal tetejére