• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Razor

Boros Gergő

Főkertész
Sziasztok!

Elérkezett a régen várt építkezés. Sok év halas téma után, sikerült összeállítanom egy nano növényes akváriumot. Mivel ez az első növényes aksim és egyben az első naplóm is, ezért a kritikákat hatalmas izgalommal várom ;)

Razor

Technikai adatok:

- tank: GA OptiWhite 30 liter (30x30x30cm)
- szűrés: Eheim 2213 (1 liter Ehfimech, 2 liter Substrat Pro)
- világítás: Azoo Flexi Mini LED lámpa (fekete)
- CO2: Tropica System Nano Set 95g

Berendezés és dekoráció:

- növény táptalaj: Tropica Substrate (2,5 liter)
- aljzat: Tropica Aquarium Soil (9 liter)
- dekor: késkő (6,5 kg)
- növényzet: Eleocharis mini parvula (4x), Eleocharis parvula (2x)

Tápozás:

- Green Aqua Micro (napi 1 ml)
- Green Aqua Macro (napi 1 ml)
- EasyCarbo (napi 5 ml)


Óriási élmény volt az építkezés. Rengeteg videót megnéztem, sok témát elovlastam itt, így az elméleti tudást végre felhasználhattam. Nem mondom, hogy nem követtem el hibákat, de összességében nagyon izgalmas volt és baromira élveztem. Ültetéshez már nem volt sajnos pénzem akvarisztikai csipeszekre, így egy kis műszerész készletet vettem 2 000Ft-ért a Conrad-ban, 4 féle csipesz volt benne, mind 12 cm-es, nagyon-nagyon bejött nekem ez a szett. Manadoba már sokat ültettem régen, de ebbe a Soil talajba, kis fém csipeszekkel könnyedén ment a tövek elhelyezése.

A fejemben az éles, álló sziklák látványa már régen összeállt, ezért is lett Razor az akvárium fantázianeve. Első növényes összeállításomba csak is kizárólag parvulát terveztem. Azt szeretném, hogyha az első 2/3-adban mini terülne el és a hátsó 1/3-adban pedig a normál, ami hosszabb szálakat növeszt. Remélem ha beindul a fejlődés, a végeredmény olyan lesz, mint amilyet elképzeltem.

Ha probléma nélkül eltelik pár nap, akkor teszt jelleggel szeretnék pár rákot beengedni, de ezzel mindenképpen várok, amíg beáll egy kis egyensúly.

Szeretnék rendszeresen feltölteni infókat, változásokat és képeket, kezdetnek azt hiszem ennyi duma talán még sok is volt, jöjjenek a képek.

Az első pillanatok:
IMG_0479 by greg.vinous, on Flickr

Növénytáptalaj és aljzat:
IMG_0484 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0486 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0491 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0499 by greg.vinous, on Flickr

Dekorációs kövek:
IMG_0503 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0507 by greg.vinous, on Flickr

Növényzet:
IMG_0526 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0523 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0529 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0540 by greg.vinous, on Flickr
IMG_0541 by greg.vinous, on Flickr

Feltöltés:
IMG_0545 by greg.vinous, on Flickr
 
Utoljára módosított:
Szia! Jó kis szett! A hardscape érdekes lett :) Nekem tul szabályos főleg az első 3 kő nagyon egy irányba mutat.
Egyébként szép kezdet(y)
 
Szia! Jó kis szett! A hardscape érdekes lett :) Nekem tul szabályos főleg az első 3 kő nagyon egy irányba mutat.
Egyébként szép kezdet(y)

Köszönöm! [emoji4]

Késő este végeztem az építéssel, és rögtön ki is szúrtam pár hibámat. Másnap az első vízcserém nem 50%-os lett, hanem 95% és az elejét átszerkesztettem, egyrészt amiatt amit említettél, illetve rájöttem, hogy túlságosan magasra emeltem az aljazatot a front üvegnél.

Nem sokára feltöltök pár képet a gyors facelift-ről [emoji6]
 
Kezdetnek nem rossz (y)de a táptalajt nemcsak elöl kell az üvegtől elhúzni hanem körben mert az üveg és a talaj között túl sok tápanyag oldódik a vízbe és algásodást okozhat.
 
Szép kezdés! Kíváncsi leszek milyen lesz ha bedurran. A carbo borzasztó sok így , le fogod mérgezni az élőlényeket. 1- 1,5 ml bőven elég.
A következőnél a talajt bátran emeld hátrafelé nagyon sokat dob a mélységérzeten.;)
Algamentest!
 
Szép lett, táptalajjal kapcsolatban már @Barnapl kolléga elmondta az észrevételt. Én az első középső követ elfordítanám 90 fokkal és kicsit lesüllyeszteném, vagy kivenném :) A talajt tényleg jobb lett volna hátrafele emelni, most olyan dombszerű, bár elfordított középső kővel... :) Próbáld ki fotósoppal :)
 
Kezdetnek nem rossz (y)de a táptalajt nemcsak elöl kell az üvegtől elhúzni hanem körben mert az üveg és a talaj között túl sok tápanyag oldódik a vízbe és algásodást okozhat.

Igen, ez a táptalaj elhúzás egy nagyon érdekes dolog, ugyanis már jó párszor építettem át a régi, nagyobb halas aksimat és akkor mindig úgy csináltam, erre pont itt ennél a nano aksinál valamiért az oldalánál meghagytam és csak akkor vettem észre, amikor elkészült. :eek:

Ez is az egyik hiba volt, amit másnap orvosoltam, amennyire tudtam. Remélem így nem lesz vészes a tápanyag beoldódás o_O

Köszönöm amúgy a tippet! ;)
 
Szia!
Szép lesz! Nekem tetszik! figyelj @Barnapl tanácsára az Ő nanoja nem semmi.:)
Még egy, sokallom a napi 5ml carbo-t. 1ml/20l az ajánlott mennyiség. 5ml 200l-re adagolok.
Alga nélküli boldog napokat kívánok!;)

Nagyon szépen köszönöm a szép szavakat, a Carbo adagolási tanácsokat pedig megfogadom, holnaptól kevesebbet fogok adni. Bár nekem úgy rémlik, mintha többször is hallottam volna Nigrotól, hogy a Carbot túladagolni nem lehet :ROFLMAO: de valószínűleg azért nem ekkora többletre értette :D

Algám pedig egyelőre semmi sincs, már 8 napja üzemel a kis nano, csak a naplóval némileg csúszásban vagyok, de pár nap múlva szerintem beérem magamat :)
 
Szép kezdés! Kíváncsi leszek milyen lesz ha bedurran. A carbo borzasztó sok így , le fogod mérgezni az élőlényeket. 1- 1,5 ml bőven elég.
A következőnél a talajt bátran emeld hátrafelé nagyon sokat dob a mélységérzeten.;)
Algamentest!

Köszönöm szépen, elhiheted hogy én mennyire várom a bedurranást... ha mindent jól csinálok, nagyjából mikorra lehet látványos változásra számítani a füvek tekintetében?

Jah a Carbo miatt már kaptam hasonló tanácsot, holnaptól visszaveszek 1-2 ml-re, majd még kitalálom. ;)
 
Szép lett, táptalajjal kapcsolatban már @Barnapl kolléga elmondta az észrevételt. Én az első középső követ elfordítanám 90 fokkal és kicsit lesüllyeszteném, vagy kivenném :) A talajt tényleg jobb lett volna hátrafele emelni, most olyan dombszerű, bár elfordított középső kővel... :) Próbáld ki fotósoppal :)

Ahh most látom, hogy így sorozatosan ahogy válaszolgatok a kommentekre, lehet elegánsabb lett volna mind egy kommentbe írni, de még ebben (is) kezdő vagyok, legközelebb majd megpróbálom egybe...

Ez az állapot az építés után közvetlen, az első feltöltés utáni és hasonló dolgok jutottak nekem is eszembe. Érdekes hogy annyi mindent olvastam és elterveztem hogy fogom csinálni, erre utólag jöttem rá, hogy milyen fontos lépések maradtak ki, pl. ez a hátulsó rész felé emelkedjen az aljzat, vagy a növénytáp talaj elkotrása a szélekről. Kicsit haragos is voltam magamra :banghead:, de másnap sok mindent próbáltam orvosolni, mindjárt fel is töltök képet az első napról a facelift-ről. :)
 
Nagyon köszönöm a sok véleményt, kritikát, nagyon jól esett a törődés! :notworthy:

Mivel az akvárium már 8 napja üzemel, csak sajnos a naplót nem volt időm azonnal indítani, ezért most az elején sűrűbben tervezek posztolgatni, hogy beérjem magam, mert így kissé idő paradoxonban érzem magam :ROFLMAO::eek:

Az építés volt nekem a 0. nap, így most az 1. napról szeretnék pár szót ejteni és utána feltölteni képet is erről. Jött az első 50%-os vízcsere és itt gondoltam egy merészet, és leengedtem majdnem a teljes vízmennyiséget az aksiból. Persze igyekeztem ésszel csinálni, maradt a külső szűrőben is és hagytam 10 litert egy kannába, így visszatöltésnél az eredmény majdnem 50%-os vízcsere lett, csak így a teljes leeresztéssel tudtam alakítani a hibáimon.

Leszedtem az első 1/3-ról rengeteg Soil-t, kiszedtem a fűcsomókat vagy 4-5 sorban végig, majd azokat visszaültettem, mivel 1 nap volt, ezért még semmi gyökérzet nem indult be és simán ment a ki és a visszaültetés is. Sikerült a dimenziókat nagyjából helyreállítani... az első 1/3 alacsony, a középső rész magasabb, ez eddig okés, de hátul megmaradt egy szintben a középső résszel. Ezzel már azért nem törődtem, mert a hátsó 1/3-adban hosszabb parvula van ültetve és ha bedurran a növényvilág, akkor meglesz nagyjából a helyes mélységérzet. Tudom nem tökéletes így se, de majd a 2. látványvilág már jobban fog sikerülni. Remélem! :rolleyes:

A növénytáptalaj elől okés volt, de a két oldalán javítanom kellett... ott kicsit sufniba egy vastagabb pvc lappal orvosoltam, és túrtam, persze nem lett tökéletes, de az üvegen keresztül már nem látszik ki és ezzel így megelégedtem. Bízok benne, hogy így nem fog beoldódni több tápanyag, mint kellene :sick:

Végezetül pedig alakítottam még kicsit a hardscape-n is, változtattam egy-két kő pozícióján, remélem így már jobban mutat az összkép. ;)

0. nap:
IMG_0545 by greg.vinous, on Flickr

1. nap (facelift):
IMG_0573 by greg.vinous, on Flickr
 
nagyjából mikorra lehet látványos változásra számítani a füvek tekintetében?
Cirka 4-5 hét szerintem. A fény sokat számít, nálam acicularis van, a parvula nagytesója 3 hét alatt kb 4x annyi lett belőle a HQI alatt mint ültetéskor, ez anno a quad alatt 2x annyi idő volt. Amúgy szerintem jó lesz ez a lámpa, nekem élőben nagyon tetszett olyan kis filigrán ;)
 
Szeretnék fejleszteni üveg ki és befolyó csőre, mert a zöld eheim csövek kikészítenek :cautious: nagyon csúnyák :dead:

Kinéztem a Green Aqua-ban ezt a két terméket:

Easy Aqua üveg kifolyó cső - lily pipe - 13mm (nyomó oldali) most csak 5 990,00 Ft - Green Aqua
Easy Aqua üveg befolyó cső - 13mm (szívó oldali) most csak 5 990,00 Ft - Green Aqua

Ár/érték arányban nekem ezek teljesen megfelelnének, egy problémát látok, hogy ezek 45-90cm széles aksihoz vannak, az enyém pedig 30cm széles. Mit gondoltok, ennek ellenére működőképes lehet nálam is, vagy ezek túl nagyok lennének? :eek:
 
A héten az üveg ki és befolyós csöves terveim sajnos összetörtek. :(

Amit a GA-ban 6000Ft-ért lehet megvenni, azt nem ajánlják, illetve nanoba nem is nagyon illik. Ami jó lenne, az viszont 14 000Ft, így ki és be folyó ág összesen majdnem 30 000Ft lenne. Én ezt nagyon sokallom, úgyhogy valami más megoldást fogok keresni.

Pl. leszedem az esőztetőt és vagy növényzettel, vagy sziklával fogom eltakarni az Eheim gyári csöveit...

Ha van esetleg más ötlet, várom szíves örömest ;)
 
Teljesen átlátszót nem kapsz hanem venni kell akril csövet 2méteres szálakban árulják csak meg kell hajlítani. Google a barátunk írd be hogy, plexi cső.
 
13 nap elteltével egy gyors helyzetjelentés...

Tegnap bekerült 4 otto hal, imádom a kis szívós fejüket :LOL: Rákjaim pedig már többszöri vedlésük után vannak, remélem ez azt jelzi, hogy mennyire imádnak itt élni. ;) Algának nyoma sincs, egyedül a CO2 tapadókorongjain látok lerakódást. Ennek nagyon örülök, tartottam az algától, de úgy érzem a nehezén már túl vagyok. Lassan átállok heti vízcserére, most még 2 naponta cserélek 50%-ot.

És jöjjön pár fotó, mobilos képek, minőségért elnézést előre is :cautious:o_O

by greg.vinous, on Flickr
by greg.vinous, on Flickr
 
Teljesen átlátszót nem kapsz hanem venni kell akril csövet 2méteres szálakban árulják csak meg kell hajlítani. Google a barátunk írd be hogy, plexi cső.

Nagyon szépen köszönöm az ötletet, tetszik :notworthy:, jövő héten neki is vágok és megpróbálom kivitelezni. Majd beszámolok pár fotóval, hogy sikerült :sneaky:
 
Back
Oldal tetejére