• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

R.I.P.

Levinen

Kertész szaki
Megnyitottam ezt a topicot, de elsősorban nem azért, hogy mindenkit lehúzzon az élőlények elhullásának híre, inkább azért, hogy más ne kövesse el ugyanazt a hibát.

Tegnap este épp az aktuális vízcserémet végeztem a szokásos folyamat alapján. Egy kis Staghorn alga vadászat, fáradt levelek leválasztása, kis porszívó, szűrő takarítás, stb. A munkám végeztével leültem a fotelba és rábambultam a tévére. Egy óra múlva jutott eszembe, hogy a diffúzort nem takarítottam meg, így gyorsan kikaptam és bele tettem a tisztító folyadékba. Sajnos már túl késő volt, hogy a tisztulási folyamat végigfusson, így a csere difit tettem be. Reggel a szokásos akvárium portyámon észrevettem, hogy a halak a víz tetején lebegnek. A difi úgy ontotta a co2, mint az állat.
Az elkövetett hiba oka az volt, hogy a csereeszköznek más volt a gázáteresztő képessége, így a CO2 többszöröse került az akváriumba. Sajnos az amanda lazacok, az otok-ból 2 vagy 3, a sziámi algázóm elbúcsúzott. :cry: De érdekes mód, a CRS-ekből csak egy pusztult el, az amanokból egy se. A hiba mindenki számára világos, ezt remélem ti, nem fogjátok elkövetni.
Nagyjából a nano fennállása óta kaptam egy-két pofont, de ez az alkalom világított rá csak igazán, hogy mennyire érzékeny egy ekkora akvárium élővilága, a kicsi, gyors változásokra is. Csak az kezdjen Hi-tech nano akváriumba, aki biztos benne, hogy megfelelő (sok) időt tud rászánni.
 
ugh ez durva. szegény halak....

A CO2 már nekem is okozott pár fejfájást. Illetve leginkább a berendezések. Szoktam is szentségelni. De az is igaz, hogy ha beállítod hetekig, hónapokig végzi a dolgát.

sajnos ez most kemény lecke volt....
 
Bizony én is beleszaladtam már egy csúnya túladagolásba. Nálam az ólcsó hús esete forgott fenn....
Nálam a nem akvarisztikai célra gyártott reduktor okozta a gondot.

co2-004.jpg


Sajnálom a halaidat. Tedd jóvá nekik ezt a hibád majd valamivel :roll:
 
Bár nem büszkélkedtem vele eddig de néhány hete én is így jártam a CO2-vel mint Levi. Nekem az élesztős rendszer gondolta úgy hogy kicsit feltúrbósítja magát míg melózok. Délután fél ötre mikorra hazaértem a halaim fele elpusztult. Kemény lecke volt. Utána majdnem vettem is egy magasnyomású rendszert de a tárcám megint visszatartott. No de ami késik az nem múlik.....
Minden esetre valóbban mindenkit óvatosságra intek én is. Azóta tízszer is meggondolom hogy állítok e valamit az adagoláson. Ha nem kellő óvatossággal adagoljuk a CO2-t akkor bizony nagyon nagy bajok származhatnak belőle :(
 
Ma megadta magát az egyik kis otto a nanoban. Kiváncsi voltam mi lehetett az oka. Megnéztem minden paramétert, de minden rendben volt. Szűres ok stb.
Nyomtam egy gyors vízcserét is.

Sajnos úgy látszik az Otocinclus érzékenyebb a CO2-re mint az akiban lévő többi faj. Pipálást stb nem látok sehol, A Nannostromusok jól bírják, a garnélák is.
A CO2-vel problémáim vannak mostanság a nanoban kicsit az algák is benéztek, így próblom feljebb tolni a beoldást. És máshova helyezni a difit a hatékonyság miatt.

Közben visszavettem a világítási időt 9 órára (korábban 10 volt) és próbálom később indítani (eredetileg reggel 9-től ment most 12) hogy a természetes fény miatti alga inváziót kicsit vissza lehessen szorítani.

A nanóba kemény bírkózás megy az elemekkel az biztos. Sajnálom a kis ottot főleg hogy most csak 1 maradt. Mindenképp be kell szereznem pár társat mellé.
Nem egyszerű az akvakertész élete...
 
Nekem erre az jut az eszembe,hogy nem a alul járatás,hanem a csúcsra járatás miatt pusztulnak a halak.Ezen a fórumon szerintem fel sem merülhet,hogy betegségben hullanak el halaink.Azon már rég túljutottunk,makulátlanok,tiszták az akváriumok a sok vízcsere, szűrés miatt.A algatámadás elkerüléséért vívjuk harcunkat és azért,hogy növényeknek mindent megadjunk.Elgondolkodtam,hogy mi elsődleges egy növényes akiban.Hát persze,hogy a növények.De nem tudjuk elképzelni halak nélkül sem,de őket áldozzuk fel azért, hogy a növények szépek legyenek.A természetben ilyen nem fordulhat elő.Ott algák,növények és halak élnek együtt egy szimbiózisban.A tápanyagok a csapadék által beoldódnak,az algákra is szükség van,mert vannak olyan élőlények,amik ebből merítenek energiát.Ilyen értelemben nincs egyensúly egy növényes akváriumban.Mi lenne akkor,meddig lehetne ezeket a határokat húzni,ha nem lennének halak benne.Hetente , vagy még hamarabb vennénk elő az ollót?
 
Szerintem most én is azt szívtam meg hogy több dolog jött össze egyszerre. Az új jet beömlőm mélyen a vízfelszín alatt dolgozik. Nulla hullámzás miatt kevés a co2 szökés és oxigén bekeveredés. A nyári meleg miatt egyébként is melegebbek az akik. Még oxigén hiányosabb a környezet. A drop checkerem elfogadható szintet mutatott még, és egyik halamon sem vettem észre hogy sok lenne.

Szóval láthatólag nem volt jele a túlzott co2-nek. Mindenesetre visszavettem. Inkább a megvilágítás és az eltolodott idoszakkal játszok mint a co2-vel. Pláne így nyáron.

Nincs mese mindig résen kell lenni. A legjobb cuccoknál is ugyanúgy elöjöhet bármi.
 
tibicuk said:
Nekem erre az jut az eszembe,hogy nem a alul járatás,hanem a csúcsra járatás miatt pusztulnak a halak.Ezen a fórumon szerintem fel sem merülhet,hogy betegségben hullanak el halaink.Azon már rég túljutottunk,makulátlanok,tiszták az akváriumok a sok vízcsere, szűrés miatt.A algatámadás elkerüléséért vívjuk harcunkat és azért,hogy növényeknek mindent megadjunk.Elgondolkodtam,hogy mi elsődleges egy növényes akiban.Hát persze,hogy a növények.De nem tudjuk elképzelni halak nélkül sem,de őket áldozzuk fel azért, hogy a növények szépek legyenek.A természetben ilyen nem fordulhat elő.Ott algák,növények és halak élnek együtt egy szimbiózisban.A tápanyagok a csapadék által beoldódnak,az algákra is szükség van,mert vannak olyan élőlények,amik ebből merítenek energiát.Ilyen értelemben nincs egyensúly egy növényes akváriumban.Mi lenne akkor,meddig lehetne ezeket a határokat húzni,ha nem lennének halak benne.Hetente , vagy még hamarabb vennénk elő az ollót?

hát igen. ahogy a hal tenyésztő akijában sincs semmi temészetes, csak a szaporodásra van kihegyezve minden itt sincs ez másképp. itt első a növény.
ha egy növényes akit azért kellő odafigyeléssel telpíted és gondozod nem jönnek elő olyan jellegű elhullások mint egy hagyományos akiban. Szűrés rendben, túletetés úgy gondolom ezen a szinten már fel sem merülhet. A halak persze így is hullanak időnként. Túl meleg aki, öregedés, túlzott co2, vagy esetleg kiugrás az akiból... Nálam co2 miatt még sosem volt probléma (most is nehéz elhinnem), viszont elöregedés miatt az utobbi 1 évben igen. És a nyitott akik miatt is előfordul olyan hogy nem veszem észre és már nem tudom megmenteni.

Szerintem, bár lehet megcáfolnak ezzel, azért az akvarisztikának ez az ága magasabb színvonalon történik és ezért ritka esetben történik gond a növényeinkkel és a halakkal is. De sajnos itt is bármikor beüthet a krach.

Ha némi alga van az akiban pl pontalga engem egyáltalán nem szokott zavarni, de amikor lassan tupírfésűvel borzolható alga próbálja átvenni az uralmat ott egy picit összeszedettebb taktika kell. Talán drasztikusabb is lennék, ha nem egy sulawesi garnéla csapat lenne az akiban. Így viszonylag kevés a mozgástér.
Egyébként a gondolatodra visszatérve sajnos ez már csak így működik. Ezért építesz halas akit, kerti tavat, terráriumot stb. De olyan mester mint a természet úgysem leszel. :roll:
 
Bizony. Érdekes, hogy ezen a fórumon nem jönnek folyton a "mi lehet a baja a halamnak" kérdések. Talán mert a jó szűrés és a vízcsere a halanik jó egészségének is a titka? A növényes akváriumaimban soha semmilyen halbetegség nem ütötte fel a fejét.
Valóban kárt bennük valamilyen túladagolással tehetünk. Ezért is használunk precíz CO2 reduktort és tápozunk tudatosan.

Van aki azt mondja, hogy a hal egy növényes akváriumban másodlagos szempont. Ezzel én nem értek egyet. Igenis nagyon fontos, csak mivel velük nincs gond és láthatóan kicsattannak az egészségtől, ezért a halakkal kevesebbet foglalkozunk. Sajnos.

Az egyensúlyra csak annyit mondanék, hogy sok egyensúly létezik. Ahol minden élőlény a számára optimális körülmények közt él, ott egyensúly van. Mindegy, hogy az magasabb, vagy alacsonyabb fényíntenzitású, több vagy kevesebb CO2 szintű akvárium, vagy folyó, vagy tavacska.

Ja és Viktor, az Otonak nem volt beesve a hasa? Nálam is mindig ez volt a probléma velük, hogy nem igazán tudtam őket etetni. Forrázott uborkakarikát próbáld, azt szeretik.
 
Sziasztok!

Ma reggel arra értünk haza a párommal, hogy az összes halunk és az összes garnéla elpusztult:(
10 neon, 8 ékfoltos, 3 sziámi, 2 anci, megszámlálhatatlan red cherry, és elég sok csiga is...
A CO2 palack teljesen kifogyott, pedig öt nappal ezelőtt cseréltem. Valószínűleg a reduktor "akadt" be, magyar, nem akvarisztikai, márkájú. Idáig is nehéz volt beállítani, van utána egy festos tűszelep, de mindig tartotta a nyomást. Csak egyszer csinált ilyent amikor kifogyóban volt. Csökkent a primer ágban a nyomás és a kimenőben megnőtt, de akkor a gyors beavatkozás segített.
Nem tudom hogy fogyhatott ki a palack alig öt nap alatt!!! A gáz megvolt benne, mert kértem mérlegelést és több mint hat kiló volt.
Eddig keveset, de állandóan adagolt éjjel-nappal az ecsetalgák miatt.

Megpróbáltam a lehető legtöbb garnéla tetemet eltávolítani, de szerintem még biztos vannak benne. Az elkövetkező napokban minden nap cserélek vizet, hogy ne legyen ammónia robbanás.
Talán egy vagy két hét múlva újratelepítem


Nem a legjobb dolog ebbe a topicba írni... :cry:
 
Kircs said:
Sziasztok!

Ma reggel arra értünk haza a párommal, hogy az összes halunk és az összes garnéla elpusztult:(
10 neon, 8 ékfoltos, 3 sziámi, 2 anci, megszámlálhatatlan red cherry, és elég sok csiga is...
A CO2 palack teljesen kifogyott, pedig öt nappal ezelőtt cseréltem. Valószínűleg a reduktor "akadt" be, magyar, nem akvarisztikai, márkájú. Idáig is nehéz volt beállítani, van utána egy festos tűszelep, de mindig tartotta a nyomást. Csak egyszer csinált ilyent amikor kifogyóban volt. Csökkent a primer ágban a nyomás és a kimenőben megnőtt, de akkor a gyors beavatkozás segített.
Nem tudom hogy fogyhatott ki a palack alig öt nap alatt!!! A gáz megvolt benne, mert kértem mérlegelést és több mint hat kiló volt.
Eddig keveset, de állandóan adagolt éjjel-nappal az ecsetalgák miatt.

Megpróbáltam a lehető legtöbb garnéla tetemet eltávolítani, de szerintem még biztos vannak benne. Az elkövetkező napokban minden nap cserélek vizet, hogy ne legyen ammónia robbanás.
Talán egy vagy két hét múlva újratelepítem


Nem a legjobb dolog ebbe a topicba írni... :cry:

ugh, sajnálom a történteket. palackokkal én is sokszor jártam pórul általában 2 dolog miatt.
- eresztett valahol a csövezésem valamelyik csatlakozásnál.
- a reduktor tömítője szúrt ki velem.

előbbi lassabban utóbbi megleetősen gyorsan kivégezte a palackot. de ha szivárgás hangot sem hallottál akkor az 5 nap kevésnek tűnik. érdemes átnézni a teljes rendszered, mert valahol gebasz van.
 
viktorlantos said:
ugh, sajnálom a történteket. palackokkal én is sokszor jártam pórul általában 2 dolog miatt.
- eresztett valahol a csövezésem valamelyik csatlakozásnál.
- a reduktor tömítője szúrt ki velem.

előbbi lassabban utóbbi megleetősen gyorsan kivégezte a palackot. de ha szivárgás hangot sem hallottál akkor az 5 nap kevésnek tűnik. érdemes átnézni a teljes rendszered, mert valahol gebasz van.
szerintem nála épp ellenkezőleg történt, ha a levegőbe szökik a gáz attól nem dobják fel a hasukat a halak, valszeg a palack beleürült az akváriumba egy nap alatt, ergo a reduktor belső szerkezete adta meg magát
gondolom valami nagyon olcsó vagy használt cucc lehet
 
Elhullott az egyik oto-m :cry: :cry: Fogalmam sincs miért, a többi 3 jól van :roll:
 
viktorlantos said:
inadsz said:
Elhullott az egyik oto-m :cry: :cry: Fogalmam sincs miért, a többi 3 jól van :roll:

carbo, co2?

Co2 nem hiszem mert az összes többi halacka jól van, és a többi oto is. Be volt esve a hasa úgy láttam. Carbo se hacsak nem kapott reggel töményben, de mikor hazaértem akkor még semmi baja nem volt. Nem hiszem hogy a difiből szipuzott.
 
Mai veszteségeim 2 Tigris 1 Amano :( Algol-t adtam be tegnap és reggelre valamiért nem nyomott O2-t az akiba a szűrő.
Mindenki fennt pipált még a garnélák is kinyomták a fejüket.A tigriseket sajna az aljzaton találtam meg :cry:
Amano meg szerintem kimászott/ugrott :( Gyors elszaladtam vettem egy ciklon pumpát jövőhéten meg jön az Eheim 2211.Sajnálom a Tigriseket nagyon mivel a szívemhez nőttek eléggé.
 
Back
Oldal tetejére