• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Proci: 112L

Proci

Kertész szaki
Mivel folyamatos algásodás miatt nem sikerült az előző hátteres próbálkozásom, ezért hírtelen felindulásból szeptember 3-án kivettem azt a néhány halat ami volt. Leszívtam a vizet. Talaj ki, háttér ki, háttér mögötti ragasztót 3 óráig pengével vakartam. Talaj kimosva, növények, 70liter víz vissza. Este halak is vissza. A szűrők addig egy vödör vízben dolgoztak.
A hátteres akvárium június 21-től ment, de egy hónap múlva már jelentkeztek a gondok.
A háttér miatt csak oldalra tudtam tenni az esőztetőket. Nehézkes volt elférnem a csövekkel a gyári tető miatt. + Akkor még csak 2x24W-om volt. A növényeken barna alga jelent meg, elfojtotta őket. A talajt is bevonta. Barna alga mellet pontalga is megjelent néhol. A hátteret beborította a barna cucc, elég rosszul nézett ki. Onnan nem tudtam letisztítani, mert jött volna a háttér is. a növények azért nőttek, a barna csúfság kezdett visszaszorulni, de nem volt az igazi sosem. Hétvégére enyhén barnás lett a víz, optikailag ezen csak a vízcsere segített. Öröm az ürömben: 3 képet tudtam küldeni az alga versenyre :D
Szóval szeptember elején fél nap alatt véget vetettem az enyészetnek.
Szeptember második felében megdupláztam a fényem. Ránéztem a bioszűrőre is, de felesleges volt. Szépen teszi a dolgát. Nem koszolódik. A siporax enyhe barnás színt vett, úgy tünik beköltöztek a bacik. Ha már szétszedtem, akváriumvízben átöblögettem a töltetet.


Start: 2009.09.03.

Adatok:
Méret: 80*35*40 (h, sz, m) 112L (netto 95 liter)
Szűrés: Evo-2206 600L/h + Házi külső szűrő 700L/h, 10 liter térfogat
Világítás: 96W: 4x24W T5 (3db 6500K, 1db 4000K) --- 95 liter vízre számolva 1W/L (3.84wpg)
Fűtés: 100W Resun (24°C)
Hűtés: PC ventilátor
Aljzat: Aquadepo féle Sand Tabac 1-2mm (sárgás barna)
Vízcsere: Heti 40 liter (40%)

Tápozás: Micro & Macro + Easy Carbo + 5kg-os CO2 külső reaktorral beoldva
CO2 30mg/l
(Hétfő-vasárnap)
NO3: 22-32 ppm
PO4: 2.5-3.8 ppm
K: 22.5-34.3 ppm
Mg: 12.5-14.8 ppm
Fe: 3-4.3 ppm


Élőlények:
Vörös neonhal (Paracheirodon axelrodi) - 20db
Sima neonhal (Paracheirodon innesi) - 2db
Vörösszemű pontylazac (Moenkhausia sanctaefilomenae) - 1db (őslakos)
Sziámi ormányosmárna = Sziámi algaevő (Crossocheilus siamensis) - 3db
Amano garnéla (Caridina japonica) - 1db
Jövőhéten jön 10db Red Cherry garnéla

Növények:
Rotala rotundifolia
Alternanthera reineckii
Karolinai tündérhínár (Cabomba caroliniana)
Süllőhínár (Myriophyllum aquaticum)
Amazonasi kardfű (Echinodorus amazonicus)
Echinodorus harbic
Csetkáka (Eleocharis parvula)

2009.09.04.
090904000.jpg

Fehér pipelife csőből hajlítottam a házi szűrőhőz szívóágat. A végére fürdőpamacsból levágott darabot tettem, melyet pipelife csőből vékonyan levágott gyűrűvel rögzítettem. Épp csak egy vékony rács lett igy odaszorítva, szemből nem is látszik.
090903016.jpg

2009.09.10.
Megjöttek a halak (20 vörös neon)
090910000.jpg
Persze félénkek még, inkább együtt maradnak.
090911007.jpg
Később bátrak már és szétnéznek a túloldalon is:)
090911013.jpg

Hízik a riccia
090915000.jpg
Úszó riccia sziget
090915003.jpg

2009.09.18. Viktortól belekerült a Rotala (Köszi Vik ;) )
090918005.jpg

Távolról talán már egy fokkal jobban mutat a szobában:)
090918013.jpg

2009.10.02. Növekszik a rotala, pár tövet már előre kellett ültetni + a pirosfokákú tóalma is fényre tör.
091002002.jpg
091002004.jpg
091003006.jpg
091003007.jpg
091004085.jpg

A vörösszemű pontylazacot leszámítva a teljes hal állományom:
091006002.jpg

Tervezett fa dekor szőlőtőkékből, később mohával lesz befuttatva. Itt még talán mutat is.
091010001.jpg

2009.10.10. Fa nélkül.
091010002.jpg
...és vele. Elsőre kicsit fura, talán majd a moha segít rajta. A kő egyelőre nehezék.
091010006.jpg
091010013.jpg

2009.10.12. Iparkodik az Eleocharis:)
091012009.jpg

Vörösödik a Alternanthera reineckii is.
091013000.jpg

2009.10.15.
091015000.jpg

2009.10.15. Kicsit besegítek az Eleocharisnak befutni a talajt:)
091016016.jpg
091016019.jpg

2009.10.17.
091017011.jpg
 

Attachments

  • 090904000.jpg
    090904000.jpg
    70 KB · Megtekintések: 0
  • 090903016.jpg
    090903016.jpg
    70.6 KB · Megtekintések: 0
  • 090910000.jpg
    090910000.jpg
    84 KB · Megtekintések: 0
  • 090911007.jpg
    090911007.jpg
    118.3 KB · Megtekintések: 0
  • 090911013.jpg
    090911013.jpg
    85 KB · Megtekintések: 0
  • 090915000.jpg
    090915000.jpg
    134.6 KB · Megtekintések: 0
Ahhoz képest, hogy a tetőnél kezdted el építeni a házat, nagyon jó lett. A talaj és a fa is nagyon tetszenek, a növények is szépek. Ennek ellenére egy két dolgon változtatnék azért. A tündérhínár szerintem bajos lesz hosszú távon, mivel nagyon gyorsan nő, és hajlamos arra, hogy felkopaszodjon, a lehulló alsó levelek meg eltömítenek mindent. A ricciát dobd ki, vagy kötözd le, feleslegesen árnyékolja a többi növényt. A jobb oldalon az echinodorust szerintem minél előbb húzd ki. Túl nagyra fog nőni. Nekem volt egy hasonló echinodorusom a régi akváriumomban, és a végén 80 centis leveleket hozott, és mikor kihúztam minden jött vele, mivel a gyökere is kb akkora volt mint a talaj feletti növény.
A tápozást szerintem lazíthatod, felesleges 30 ppm körül tartani a nitrátot és 4 ppm-en a vasat.
A szűrőre is jó ha odafigyelsz, mivel az egyik szűrőd házi, a másik pedig nem márkás a tényleges teljesítmény lehet hogy csak 6-700 körül van, ami nem valami sok ekkora akváriumba, főleg ha ennyi növényed van.
Ha tudsz szerezz fekete vagy barna műanyag bilincset, ez a világos lehet hogy a mohán is át fog látszani.
 
én meg az aljzatot cserélném ki, annak a Sand Tabacnak festékszaga van :shock:
nem tom festett köveket hogyan árulhatnak szakboltok, szerintem az ilyen max. plázákban lévő virágcserépbe jó a föld tetejére díszítésnek, vagy még oda se, de akváriumba semmiképp nem raknám

a világítás viszont nagyon jó lett
 
Proci gratula,nekem tetszik!

Sylar said:
én meg az aljzatot cserélném ki, annak a Sand Tabacnak festékszaga van :shock:
nem tom festett köveket hogyan árulhatnak szakboltok
Nem is kicsit illatos.... :? Úgy tudom,hogy műanyag bevonatú kavics.Volt nekem is dolgom(gondom) vele.Bár ahogy látom Proci akijában a növények még nem tiltakoznak,sőt ;)
 
Nagyon szép fotók. Főleg a közeli növényesek. Grat!
Sajnos a növényválasztás nem igazán szerencsés.
A Cabomba nálam is volt "próbaidőn". Rettentő csúnya oldalgyökereket növesztett. :shock:
Az Echinok 5x ekkora akiba is nagyok. Itt is szét fogja nyomni az aki oldalát.
Az Eleocharis viszont szépen nekiiramodott. Abból még lesz valami ;)
 
Szia Proci!

Tényleg szuperek lettek a közeli fotók, le a kalappal. Jó kis Olympus színek, ezt szerettem a legjobban én is a hajdani E-300-ban :) A cabombával kapcsolatban Nigronak teljes mértékben igaza van, nálam is voltak 1-2 hónapig, gyönyörű üde zöld színük van, de egy idő után brutális mennyiségű "fehér madzagot" képesek növeszteni.

vartan said:
A szűrőre is jó ha odafigyelsz, mivel az egyik szűrőd házi, a másik pedig nem márkás a tényleges teljesítmény lehet hogy csak 6-700 körül van, ami nem valami sok ekkora akváriumba, főleg ha ennyi növényed van.

Nálam 1050L/h megy a 216l-ben, de teljes mértékben kiszolgálja az akváriumot. Mind flow, mind szűrési teljesítmény terén elegendő(NO2: 0.016, NH4: 0.006) igaz, kb. 35-40l töltelék teszi benne a dolgát :)
 
vartan said:
A tápozást szerintem lazíthatod, felesleges 30 ppm körül tartani a nitrátot és 4 ppm-en a vasat.
A tápozás csökkentése mindig veszélyes dolog. 3.8 WPG inkább az erős megvilágítási tartomány, ezért különösen indokolt az EI tartomány tetején tartani az értékeket. A legtöbb esetben a csökkentés tápanyaghiányhoz vezet. És nem is különösen kifizetődő egy 112 literes akvárium esetén - a ráfordítás elenyésző az egyéb költségek mellett.

Nyilván 1-2 hónap után, amikor Proci már jól ismeri az akváriuma igényeit megpróbálkozhat a tápanyag-mennyiségek csökkentésével. Addigra már tudnia kell, hogy a CO2-vel és ammónia lebontással is minden rendben van (nincs alga) - tehát ha intő jeleket lát, akkor azok a táp csökkenéséből adódnak, így vissza tudja majd növelni a kritikus szintről picit. Addig viszont inkább a veszélyeit látom a tápok csökkentésének.

Az első naptól kezdve full - EI range tetejére beállított - tápozás, minden körülmények között!

Működik.
Bár első hallásra növénytáp pazarlásnak tűnhet, ez az egyetlen veszélytelen tápozási megoldás egy induló akváriumnál. A túl sok tápanyag soha nem veszélyes. A túl kevés igen. Srácok, ne csökkentsétek a növényes aki tápozását! :idea:
 
Szervusz!

Milyen gyári tetőd van? Kellett átalakítás, hogy belenyomd a 4 csövet? Ha kellett, hogyan alakítottad át? Megosztanál egy képet?

Nekem tetszik az aki!
 
Nigro said:
A Cabomba nálam is volt "próbaidőn". Rettentő csúnya oldalgyökereket növesztett. :shock:
Igen, ezt én is tapasztaltam. Egy darabig volt cabombám de hamar kikerült az akváriumból mert azok a csúnya oldagyökerek..... :?

Proci!
Nagyon szép az akvárium. A rotoládnak nagyon szép a színe és a riccia is szép. ;)
 
Sziasztok!

Egy régi tartozásom róvom most le, ugyanis rettentő lusta voltam a naplómat illetően. Többen kérdeztétek már mi újság az akváriummal...nos összefoglalom a 2009 év maradék történéseit. Egy kicsit hosszú, cserébe van mit nézegetni :) Nem gondoltam pusztán sztárfotókat mutogatni (nagyon nem is akad:)), sokkal inkább egy részletes, buktatókat bemutató képsorozatot, melyben minden benne van. Az érem kevésbé mutatós oldala is.


Kezdésnek egy szép Rotala Rotundifolia, hogy a lelkünk is ráhangolódjon a jóra:)
2009.10.14.

Alternanthera reineckii, amivel többször meggyűlt a bajom. Olykor pompásan néz ki, húsos hibátlan levelek, máskor meg algásodik, betegeskedik. Azt mondják a táp & klímaváltozást nehezen tolerálja, de utána megszokja és ismét jó. Táp változtatás az volt, így nagy valószínűséggel közrejátszott. Itt még szép, a táp Trace Elements Mix + portápok.
2009.10.20.


Gagyi talaj, de azért csak kinől belőle a fűmag :D



Gondoltam rásegítek, vettem mellé 2 adag eleocharist, naná, hogy acicularis lett belőle:
2009.10.25.


Az eleocharis közé HM-et ültettem. Később meg is gyűlt vele a bajom. Sokkal gyorsabban nől a HM és hajlamos elnyomni a többieket, ha nem vigyázunk.


2009.10.29.

2009.11.02-05.





Egy csapat neon az Echinodorusoknál. Később kivettem őket többek javaslatára, miszerint nem passzol a finom levelű növények közé & egyébként is túl nagyra megnő. Nem jó ilyen kis akváriumba. Igazuk volt:)
2009.11.09.


Alakul a gyep. Látni, hogy a HM is iparkodik.
2009.11.11.


Ilyesmi kép ment be a HAC 2009-re. Jobb oldalra sajnos nem tudtam nagyobb Hygrophila difformis (vizipetrezselyem? vizicsillag?) -t szerezni. Az Echinodorusokat pedig korábban kivettem, így ezzel kellett beérnem.



Sajnos ricciát is tartotam és az átokfajzat kezdte beenni magát a jávai moha közé (na meg az eleocharis gyepembe is).
2009.11.15.


Bepróbálkoztam egy kis Helferivel, de később a HM elnyomta, így hírmagja sem maradt. Nem figyeltem rá eléggé.


Egy hangulatos részlet:


Szép piros Reneckii.
2009.11.16.


Bubizik minden.
2009.11.18.



CO2 is OK.


No és itt egy érdekesség. Ez kérem szépen riccia, de valami mutáns fajzat. Bette magát az eleocharis közé és átalakult. Nem akar felemelkedni, nem-nem. Frankón lent marad álladan és beleakad mindenbe, A növény áttetszőbb, puhább, mint az a riccia ami a kép tetején látható, pedug _ugyanaz_. Ezt vízcserekor le-leszívogattam, de 1-2 villa mindig ott maradt, sőt. Mivel sosem emelkedik fel, így ha 1-2 darab leszakad a leszívás közben, akkor az új helyen ismét elszaporodik.
2009.11.19.



A HM kezd durvulni.
2009.11.22.


Kikapom, de sajnos jön vele együtt az eleocharis gyepem is.
2009.11.23.



Szép-szép a Reineckii, csak tudnám miért ereszt gyökeret a talaj felett ennyivel? Rossz lehet a szintmérője.
2009.11.23.


Riccia az épp alakulóban lévő jávai moha közott :(
2009.11.25.


Egy adag Reineckiitől megválunk. Ha úgy éri fény a fonákját csodaszép a színe.


A moha téma egyre reménytelenebb.


HM-ről nem is beszélve.
2009.12.02.


Ismét egy nagyobb takarítás, ismét kiment a gyepem.
2009.12.05.


garnéla csak tisztes távból figyeli az eseményeket.
2009.12.06.


Na így egy fokkal pofásabb.
2009.12.10.


A betanított garnélák szigorúan egymást fedezve derítik fel a terepet.
2009.12.19.



Jobb szélső Hygrophila alakulgat.


HM újból erőrekapott. Mintha semmit nem csináltam volna, ugyanúgy ismét ellepte a placcot.
2009.12.20.


2009.12.23.


Mint valami dózer, nyomul mindenfele :)
2009.12.24.



Sebaj, bubizzunk, pezsegjen az élet! :D



A nemzetközi helyzet fokozódik :)
2009.12.25.




2009.12.28.


Azért szilveszter előtt egy vízcserét beiktatunk némi ritkítással (nem mintha lenne bármiféle hatása is ilyen túlerővel szemben :D)
2009.12.30.



Nos egy nekifutásra most ennyi. Remélem senki nem rökönyödött meg a látattatokon Természetesen tisztába vagyok vele, hogy sűrűbb és erőszakosabb növényritkítással elkerülhető v. enyhíthető lett volna a dolog, de részben ünnepek, részben egyéb elfoglaltságok miatt ez nem jött össze. + kértek többen kértek tőlem növényeket amit gyér felhozatallal esélytelen lett volna kielégíteni :D Egyébként sem szeretek minden nap az akváriumban kotorászni:)

Tanulság számomra: ricciát tenni jávai moha / eleocharis / HM közé SOHA. HM-t rögtön gyeplőre kell fogni, különben elszabadul, főleg ha eleocharis van. Csak eleocharissal együtt jön ki.
Lusta akvakertészeknek a stem nem való :lol:

Érdekesség: Trace Elements Mix-ről 2009 november táján mezőgazdasági tápra váltottam. A szembetűnő eredmény az volt, hogy a léggyökerek még intenzívebbek és vastagabbak voltak.
Később mezőgazdaságiról GA macrora váltottam, mely tudtommal nagyon hajaz a Trace Elements Mix-re és lám, a léggyökerek visszaszorultak.
Tápváltások után a Reneckii algásodott, levelei sérültek voltak, de idővel új hajtásokkal rendbe jött.

Hamarosan jelentkezem a 2010-es képekkel. Szerintem az kevesebb lesz, mert nem fotóztam annyit + restartoltam az akváriumot, igaz nem lett homlokegyenest más a megjelenés. Na de majd hamarosan.

Ja és a naplók topik utolsó oldalán találtam meg az enyémet :) Szerencsére nem a legalján.
:wave:
 
Szia Proci, nagyon jól sikerült a képes beszámolód, várjuk az idei évre vonatkozó folytatást :thumbup:
 
No és itt egy érdekesség. Ez kérem szépen riccia, de valami mutáns fajzat. Bette magát az eleocharis közé és átalakult. Nem akar felemelkedni, nem-nem. Frankón lent marad álladan és beleakad mindenbe, A növény áttetszőbb, puhább, mint az a riccia ami a kép tetején látható, pedug _ugyanaz_. Ezt vízcserekor le-leszívogattam, de 1-2 villa mindig ott maradt, sőt. Mivel sosem emelkedik fel, így ha 1-2 darab leszakad a leszívás közben, akkor az új helyen ismét elszaporodik.

Ezt már én is megtapasztaltam. A süllyedő Riccia igazi átok!... :thumbdown:
 
De jó kis képes beszámoló Proci kollega ;) :thumbup: Öröm volt nézni ezeket a jó minőségű fotókat a sok színes növénnyel. A rotalából nagyon szép bokrot növeszettél, volt egy pont amikor már kételkedtem, hogy ez a rotala ugyanaz e ami nálam volt, olyan szép lett :lol:

Sok hasonló buktató van egyébként ami teljesen képes kinyírni az összképet. Pl. ha mohás fákat vágod és a moha lehullik a parvula gyepre, egy kicsi moha is képes úgy elszaporodni a sűrű parvula levelek között, hogy inkább moha szőnyeg lesz belőle. Nálam most épp ez van a nagy akváriumban.

Mindenesetre köszi a sok képet, ezek után nagyon kiváncsi vagyok az átalakításra. :thumbup:
 
Rég láttunk infót az akidról ,úgy látszik most sikerült bepótolnod egy szuszra az elmaradást :).
Látván a problémáidat a növényekkel beötlött ,hogy nemrég nyertél egy ollót. Én nem lennék rest heti rendszerességgel használni is, így minden kordában tartható. A riccia pedig (mégha ezzel is nyerted meg a mohakertész versenyt ;) ) egy idő után átok lesz. Én már száműztem minden akváriumból, bármily szép is tud lenni egy nagy gondot így sikerült leakasztani a vállamról :p
 
Köszi mindenkinek :)
Viktor: igen, azt még el is felejtettem mondani (vagy az már a 2010-es képek között van), hogy a levágott jávai moha szintén beleragadt az eleocharis gyepbe és agyonvágta az egészet.
Megsúgom az lesz a folytatás, hogy "feltekertem" az eleocharis szőnyeget és rettentő gondossággal, már-már szálanként ültettem vissza nehogy legyen bármiféle riccia vagy jávai moha maradvány a tövében, mert akkor hasztalan volt az egész.
 
Izgalmas és tanulságos képes beszámoló. A képek szépek lettek, kit obival készültek? Nekem az utolsó állapot tetszett a legjobban, mintha az lenne a legtermészetesebb. :thumbup: A moha pedig a parvula között tényleg átok.
Sok sikert a HAC 2010-re
 
Köszi Dani:) Nem, ezek még Olympus kompakttal és Fuji bridge géppel készültek. Kittobis képet majd 2010.09.x. dátummal fogsz látni ;)
Egyébként nekem is tetszett az utolsó. Ismerősök is sokat elméláztak az üveg előtt olyan vadregényes volt közelről :)
Nem tudom bedobjam-e a HAC-ra amolyan színesítés gyanánt vagy nagyon lehúzná az album összképét? :)
Természetesen a jelenlegi mellett indítva.
 
Proci said:
Köszi Dani:) Nem, ezek még Olympus kompakttal és Fuji bridge géppel készültek. Kittobis képet majd 2010.09.x. dátummal fogsz látni ;)
Egyébként nekem is tetszett az utolsó. Ismerősök is sokat elméláztak az üveg előtt olyan vadregényes volt közelről :)
Nem tudom bedobjam-e a HAC-ra amolyan színesítés gyanánt vagy nagyon lehúzná az album összképét? :)
Természetesen a jelenlegi mellett indítva.

Szerintem nyugodtan dobd be, veszteni valód nincs. Én is azon gondolkodok, hogy az előző setup-ot bedobjam-e. Veszteni valóm nincs ;)
 
viktorlantos said:
Skacok bármi is lesz a vége valamit mindenképp dobjatok be :lol:
De tényleg! :angel:
Ismét para, hogy nem jön össze elég nevezés? Aztán úgy, mint tavaly, éjfél előtt 1 órával izzik a szerver, darál a vinyó annyi kép folyik be :lol:
Nyugi, úgy hiszem leszünk bőven ;)
 
Back
Oldal tetejére