• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Próbálkozunk V1.

Csak, hogy ne legyen minden szép és jó...
Nekem valahogy rákerült a fejemre valami szemellenző, aminek hála nem sikerült rábukkannom arra a csodálatos tényre, hogy a Manado keményíti a vizet, de "mint az áááállat"... Viszont amióta bent van, nagyjából minden manados naplóban ezt látom, és külső linkeken is. Hát rámértem a tesztcsíkkal, és beazonosíthatatlan értékeket kaptam a keménységre vonatkozóan. Volt itthon még egy liternyi ozmózis víz, kicseréltem. Mint halottnak a csók. Na ezen felbuzdulva járom a netet ötlet iránt, hogy mégis hogyan és mivel lehetne ellensúlyozni a hatást. A legfőbb reményem, hogy pár hét után kiázik, aminek kell. Felmerült bennem, hogy veszek egy 3 literes Amazonia Light-ot, az a leírás szerint KH-t és PH-t csökkent, de ezt az ötletet elvetettem, miután Viktorék átbeszélték egy másik topikban, hogy nem keverünk talajokat. A talaj teljes cseréje nem játszik, mert kiborulnának itthon, meg az akváriumban is. Marad a vízlágyítás, így ma hoztam 6 liter ozmót, amiből 4 és felet bele is öntöttem. Ja, meg vettem csepegtetős tesztet, a csík úgyis elfogyóban, és nem ártana nagyjából pontos értékeket kapni. Nem vittem most sem túlzásba, a Neptun keménység és pH tesztjét vettem meg.
Csere előtt és után is a pH-ra 7,5-ös értéket kaptam, efelett nem is mér, úgyhogy lehet, hogy ez sem teljesen pontos (a második mérésre mérsékeltebb volt a szín). A GH már viccesebb. A csere előtt 29 cseppnél hagytam abba csepegtetést, innen kb már lényegtelen, hogy mennyi, inkább nem pocsékoltam tovább az oldatot. A KH már egy mérsékeltebb 10-es eredményt hozott. 5 liter víz leszívva, 4.5 ozmó visszatöltve. A GH így már "csak" 22 lett, a KH 9-re tudott lecsökkenni.
Nagyon úgy néz ki, hogy szükség lesz arra az RO készülékre (amit úgy néz ki már sikerült is kerítenem, csak a pontosítás van hátra :) ), pedig annyira de annyira a csapvíznél akartam maradni, és nem belebonyolódni a vízkémiába. :( Hazahordani is csak a nyári párolgás miatt kezdtem el, erre tessék. Ezután majd jöhet a visszasózás a garnélák miatt, meg a pH belövése. Ennyit az egyszerűségről. :cautious: Tudom, hogy nem bonyolult, de amit el lehet rontani, azt el is rontom.
 
Szia.
Első akváriumban én is Manadot használtam, 3. hónapban jöttem rá hogy a Gh 25, hasonlóan mint te. Gyantával lágyítottam a vizet, szépen le is vitte a keménységét. Szóval van remény.:) Később vettem RO gépet.

Viszont a múlt hétvégén újraindítottam az akváriumot (kiderült hogy planáriás és nem akartam várni), de csak Manadot kaptam. Full RO vízzel cserélve kíváncsi leszek az értékekre. Índításkor fele-fele arányban lett feltöltve.

Ja, és az Amazóniás akváriumban csapvízzel cserélve is jók voltak az értékek.
 
Szia,
köszi a biztatást, reménykedek. Szerencsére a Cabombának senki nem szólt, hogy kemény vízben nem növekszenek a növények, szépen nyúlik. :D Félig spórolási okokból, félig "hát a Manadoról is jókat írtak"-féle meggyőződés miatt nem lett végül Amazónia. Erre vehetek egy RO készüléket a Manado mellé. :ROFLMAO:
 
Vannak olyan növények amik bírják a keményebb vizet. Én örülök hogy megvettem az RO masinát és elégedett vagyok az eredménnyel is. Csak az algák ne lennének.
 
Vannak olyan növények amik bírják a keményebb vizet. Én örülök hogy megvettem az RO masinát és elégedett vagyok az eredménnyel is. Csak az algák ne lennének.
Majd elmúlik az is. :) Minden algaproblémád ellenére az akváriumaid gyönyörűek. ;)
 
@Meskó @Greg Filth
Na, gazdát cserélt a Buce? Hol a kép róla? :sneaky:
Egyelőre egy növényes kosárkában pihen matrix kövecskék közé szorítva, még ki kell találnom, hogy hova is helyezem el pontosan. A hétvégén majd matatok odabent, pár dolgot át kell alakítanom, meg nyírni is kell lassan a hátsófertályt, majd elültetni a töveket, amiket nem akarok megtenni, mert félek, hogy az is kijön, ami eddig lent maradt. :ROFLMAO:
A kisebbik akvárium lesz most a macerásabb, ott még mindig durván penészes a fa, úgyhogy megejtünk egy sikamikát, és egy szűrőtisztítást is.
 
Ez durván a szövegkörnyezetből kiragadott részlet így. ;) A limnokat biztos szidni fogom, azokon látom, hogy nem igazán kapaszkodnak erősen, a cabomba, myrio és bacopa csoportok úgy tűnnek elég biztos lábakon (szárakon) állnak. Lekopogom, de úgy néz ki a blyxa és a microsorum kezd leállni a fonnyadással. Még biztos nincs minden rendben, mert olajos a felszínem, de az első pár naphoz képest már ez is visszafogott. Ha sikerül lenyomnom a keménységet, és a pH-t kicsit mérsékelni, akkor nagyon-nagyon boldog leszek. :D
 
Túl vagyunk egy vízcserén. @Greg Filth -től kapott bucék bekerültek a végleges helyükre. Legalábbis annyira végleges, ameddig a pillanatragasztó úgy gondolja. :D A víz alatti kötözést nem vállaltam újra, így maradt a ragacs. És mivel elég nagy kövem se volt, hogy rárakjam, néhány kisebb lávakő lett a szerencsés kiválasztott. Tanulság: a lávakövet nehezen fogja az olcsó kínai (amiről kiderült, hogy japán) pillanatragasztó. De minden mást kiválóan ragaszt a kézhez. (y)
DSC_0002.JPG DSC_0003.JPG

A hétvégén @elektrorudi jóvoltából beköltözött sok-sok red cherry garnéla. Imádom, hogy ahová nézek garnéla matat valamit. Kaptam még tőle egy jó marék ricciát is. Nagyon régóta szerettem volna ilyet is, főleg fára vagy kőre kötözni/ragasztani, de már egy tenyérnyi helyem sincs, úgyhogy...úszik. :ROFLMAO: Majd megszáll az ihlet, vagy kihal valami, és akkor lesz helye. Szerencsére semmi nem úgy néz ki, hogy nem tetszene neki a jelenlegi környezet. A glosson látok pár sárgásabb levelet, de már új hajtásokat is hozott. Szegénykét le kellett súlyoznom a lávakövekkel, reméltem, hogy majd begyökerezik és levehető róla a kő, de a kis drága azokhoz nőtt hozzá. Úgyhogy az marad úgy. :rolleyes: Ismerősöktől kaptam pár szép szál limnophilát. Kérdezték kell-e, mondtam elfér. Meg ahogy én azt elképzeltem, egyik akváriumba se tudtam anélkül betenni, hogy ne szedjek ki másik 5 szálat, úgyhogy az megy a levesbe. A cabomba magasabbik szárát le tudtam csípni, a myrio egyelőre stagnál, vagy észrevehetetlenül nő. De nem pusztul, már ennek is örülünk. :whistle:
A pandák rákaptak a garnéla kajára, nem tudom mi lelte őket, eddig rá se néztek. Most elzavarták a garnikat onnan. Kell majd vennem egy etető üveget, hogy nekik is jusson, mert a földről pillanatok alatt összeszedik. Ruditól sóskát is kaptam, megfőztem, szigorúan 5 másodpercig a forrásban lévő vízbe mártva... nem eszik.:ROFLMAO: Ottóka néha rászagol, csiga egyszer végignyálazta, de a garnélák mindenhol máshol ott vannak, a sóskára rá se néznek. Majd megpróbálom kicsit kevesebb ideig a vízben tartani, hátha túlfőztem, de ez már nevetséges.:shifty:

Ideje lenne már a csőtisztításnak, de nem akartam még azzal is vacakolni ma, ráadásul a cserék után mindig megnő az áramlás, amit az úszónövények és a limnophila általában megsínylik. Így hát megelőlegezve a problémát, megpróbálkoztam egy lilyvel. Műanyagflakon szétvágva. Passz, hogy működik-e, mivel nem elég a víznyomás ahhoz, hogy lássam, mennyire is töri azt meg. :cautious: Ráadásul baromi nagy ebbe a kis akváriumba a másfeles üveg, a héten veszek egy féllitereset, és megpróbálom azzal. A kupak már meg van fúrva, legalább azzal nem kell vacakolni. így néz most ki:
DSC_0011.JPG

És a többi kép:
DSC_0008.JPG DSC_0009.JPG DSC_0012.JPG DSC_0013.JPG DSC_0014.JPG DSC_0016.JPG

A kisebbik akva is készülget, tegnap kitisztítottam a szűrőt, hát nem sok minden volt benne. Ahhoz képest, hogy annak idején a betta mellett 2 naponta tisztítanom kellett, ez most fura. Kérdéses, hogy a matrix miatt ilyen jó-e, vagy csak a növények nem szennyezik annyira, mint anno a túletetett halacska.
DSC_0020.JPG
Élőben tök jól néz ki amúgy, ott sem foszlik olyan nagyon semmi (crypto néha eldobja egy levelét), de bevallom félek garnélát tenni bele.:unsure: Erősen gondolkodok rajta, hogy átalakítom wabivá, és díszelegjen csak sima növényesként az asztalon. Majd átgondoljuk mi lesz.
 
Túl vagyunk egy vízcserén. @Greg Filth -től kapott bucék bekerültek a végleges helyükre. Legalábbis annyira végleges, ameddig a pillanatragasztó úgy gondolja. :D A víz alatti kötözést nem vállaltam újra, így maradt a ragacs. És mivel elég nagy kövem se volt, hogy rárakjam, néhány kisebb lávakő lett a szerencsés kiválasztott. Tanulság: a lávakövet nehezen fogja az olcsó kínai (amiről kiderült, hogy japán) pillanatragasztó. De minden mást kiválóan ragaszt a kézhez. (y)
View attachment 40605 View attachment 40606

A hétvégén @elektrorudi jóvoltából beköltözött sok-sok red cherry garnéla. Imádom, hogy ahová nézek garnéla matat valamit. Kaptam még tőle egy jó marék ricciát is. Nagyon régóta szerettem volna ilyet is, főleg fára vagy kőre kötözni/ragasztani, de már egy tenyérnyi helyem sincs, úgyhogy...úszik. :ROFLMAO: Majd megszáll az ihlet, vagy kihal valami, és akkor lesz helye. Szerencsére semmi nem úgy néz ki, hogy nem tetszene neki a jelenlegi környezet. A glosson látok pár sárgásabb levelet, de már új hajtásokat is hozott. Szegénykét le kellett súlyoznom a lávakövekkel, reméltem, hogy majd begyökerezik és levehető róla a kő, de a kis drága azokhoz nőtt hozzá. Úgyhogy az marad úgy. :rolleyes: Ismerősöktől kaptam pár szép szál limnophilát. Kérdezték kell-e, mondtam elfér. Meg ahogy én azt elképzeltem, egyik akváriumba se tudtam anélkül betenni, hogy ne szedjek ki másik 5 szálat, úgyhogy az megy a levesbe. A cabomba magasabbik szárát le tudtam csípni, a myrio egyelőre stagnál, vagy észrevehetetlenül nő. De nem pusztul, már ennek is örülünk. :whistle:
A pandák rákaptak a garnéla kajára, nem tudom mi lelte őket, eddig rá se néztek. Most elzavarták a garnikat onnan. Kell majd vennem egy etető üveget, hogy nekik is jusson, mert a földről pillanatok alatt összeszedik. Ruditól sóskát is kaptam, megfőztem, szigorúan 5 másodpercig a forrásban lévő vízbe mártva... nem eszik.:ROFLMAO: Ottóka néha rászagol, csiga egyszer végignyálazta, de a garnélák mindenhol máshol ott vannak, a sóskára rá se néznek. Majd megpróbálom kicsit kevesebb ideig a vízben tartani, hátha túlfőztem, de ez már nevetséges.:shifty:

Ideje lenne már a csőtisztításnak, de nem akartam még azzal is vacakolni ma, ráadásul a cserék után mindig megnő az áramlás, amit az úszónövények és a limnophila általában megsínylik. Így hát megelőlegezve a problémát, megpróbálkoztam egy lilyvel. Műanyagflakon szétvágva. Passz, hogy működik-e, mivel nem elég a víznyomás ahhoz, hogy lássam, mennyire is töri azt meg. :cautious: Ráadásul baromi nagy ebbe a kis akváriumba a másfeles üveg, a héten veszek egy féllitereset, és megpróbálom azzal. A kupak már meg van fúrva, legalább azzal nem kell vacakolni. így néz most ki:
View attachment 40609

És a többi kép:
View attachment 40607 View attachment 40608 View attachment 40610 View attachment 40611 View attachment 40612 View attachment 40613

A kisebbik akva is készülget, tegnap kitisztítottam a szűrőt, hát nem sok minden volt benne. Ahhoz képest, hogy annak idején a betta mellett 2 naponta tisztítanom kellett, ez most fura. Kérdéses, hogy a matrix miatt ilyen jó-e, vagy csak a növények nem szennyezik annyira, mint anno a túletetett halacska.
View attachment 40614
Élőben tök jól néz ki amúgy, ott sem foszlik olyan nagyon semmi (crypto néha eldobja egy levelét), de bevallom félek garnélát tenni bele.:unsure: Erősen gondolkodok rajta, hogy átalakítom wabivá, és díszelegjen csak sima növényesként az asztalon. Majd átgondoljuk mi lesz.
"sóskát is kaptam, megfőztem, szigorúan 5 másodpercig a forrásban lévő vízbe mártva... nem eszik."
Nem főzted túl. Lehet, hogy inkább 8-10 másodperc kell. A levél vastagságától is függ. Ezek azért elég nagy levelek voltak... Ahogy mondtam: amikor éppen megbarnul, akkor jó. Ha túlfűzöd, akkor még jobban szeretik, de pillanatok alatt szétcincálják a lágyabb részeket, a rostok közül, amik utána a vízben úszva szennyezik azt. Rá fognak kapni. Türelem. ;)
Az összes RC túlélte a kalandos utazást?
 
Mai mérés szerint a ph továbbra is 7.5, KH-ra 11 jött ki, a GH 22. A héten beszerzem az RO készüléket, reméljük be is tudjuk üzemelni. A fura az, hogy a mostani értékekre a tesztcsík azt hozta ki, amit korábban is mutatott (ami, ha a Neptun tesztek pontosak, iszonyúan messze áll a valóságtól :D). Az egyetlen dolog, ami aggaszt, az a depressziós bettám. A leányzó eltűnése óta szépen regenerálódott az uszonya. Sokat pihent a sarokban, de ha meglátott minket, mindig előjött, szépen evett is. Az elmúlt pár napban viszont nem reagál. :( Gubbaszt a kiválasztott sarokban, a reggeli szűrőleállításra se jön elő. Most beüzemeltem a fűtőt, hátha a megváltozott hőmérséklet a baja, 23-24 fokig "hűlt" le a víz 26 fokról (nyáron ugye 27 alá sem nagyon ment), ha mázlim van, csak ennyi a probléma. 25-re lőttem be, de eltart egy darabig, amíg felfűti az egész akváriumot. Nagyobbra nem merem, nehogy megfőjenek a garnélák a szűrő mellett.
Kicsit más, hátha valaki azt a topikot nem olvassa, de ide betéved. Feltettem itt egy kérdést, hogy mégis miféle jószág ez. Jelentem, nem ment arrébb azóta sem. Nem merem leszedni a levélről, hátha valami jó dolog. :D
 
A betta, az első halacskám, aki minden bénaságomat túlélte már a kezdetektől, tegnap eltávozott az élők sorából. :cry: Sajnos a legutóbbi figyelmetlenségem már az életébe került. Csak tippelni tudok, hogy mégis mi lehetett a baja, de arra jutottam, hogy a hirtelen jött lehűlést az amúgy is gyenge szervezete már nem tudta kezelni, megfázott, és benyelt valami fertőzést. A gyenge szervezetre onnan tippelek, hogy az uszonyok visszanövesztése jó sok erőt kivehetett belőle. Szépen regenerálódott, evett rendesen, aztán kaja után visszament pihenni a sarokba, de ha lehetősége volt rá, mindig jött kíváncsiskodni. Aztán néhány napja (amikor megjött a hidegfront) már nem akart enni, nem jött elő, csak gubbasztott valami áramlásmentes sarokban. Tavasszal, amikor kikerült a 26 fokra állított fűtő, nem viselte meg a hőmérséklet változás, és nem gondoltam bele, hogy most lehet, hogy vigyázni kéne ezzel. Tegnap reggelre a száján szürkés foltok jelentek meg, és a mellúszók tövében fehéres foltok, levegőért se nagyon tudott már feljönni, látszott, hogy küzd. A víz a 30-as akváriumban 23-24 fokig hűlt le, megfázásra tippelve áttelepítettem a kisebbike a fűtővel együtt, amit feltekertünk 28 fokra. A szűrő elé tettem, hogy a víz fokozatosan melegedjen, ne egyszerre egy helyen. Aztán elindultam munkába, reménykedve, hogy a meleg kicsit helyre rázza, amíg estére szerzek neki valami gyógyszert. Sajnos amire párom hazaért, már elpusztul szegénykém. :(

Hazaérve kitisztítottam a szűrőcsöveket, és kapott egy adag lágy vizet az akvárium, illetve beüzemelésre került a fűtő 24 fokra állítva. Nem tudom mi, de valami ismét nem tetszett a garnéláknak, reggelre mindenki a víz tetején próbált túlélni valamit. A tesztcsík szerint a nitrát rendben, a nitrit négyzete viszont fura volt, nagyrészt fehér, alul egy millis csíkban kékülni kezdett, ami azért érdekes, mert csak rózsaszín árnyalatokban kéne változnia. Az utolsó csíkom volt, úgyhogy ebből is szerzek majd csepptesztet. Cseréltem 10 litert, biztos ami biztos. A megmaradt halakon nem látszott semmi furcsaság. A csere után a garnélák is motoszkáltak nyugiban, mintha semmi sem történt volna. Tetemeket nem láttam, úgyhogy ha volt is valami, sikerült időben cselekedni. Reméljük ez így is marad.

A fura valamiről még mindig nem tudom pontosan, hogy mi lehet, tegnap leműtöttem a levélkéről. Peték vannak benne, az internetet böngészve pedig arra jutottam, hogy csigapeték. A legutóbbi növénybeszerzés alkalmával került bele pár hólyagcsiga, egyelőre elenyésző a mennyiség, akit látok, kiszedem. Ráadásul annyira picik még, hogy nem tudom hogyan tudnának petéket rakni. Ma láttam egy pici tányércsigát is, kiszedtem a kis drágát (egyelőre megölni még nem volt szívem, vízbe került), nem kap asszonyt/férjet magának a csigusz, maradjon csak ő "A csiga".
 
Nagyon sajnálom a bettádat! Az ember szívéhez tudnak nőni nagyon.
A valami nekem is hólyagcsiga petének tűnik. Régebben nálami is invázolt a hólyagcsiga, a petezsák a kezdeti állapotban így nézett ki. Lehet, hogy van nagy csiga is megbújva valahol. És ez tud egyedül is szaporodni, ha jól emlékszem.
 
Nagyon sajnálom a bettádat! Az ember szívéhez tudnak nőni nagyon.
A valami nekem is hólyagcsiga petének tűnik. Régebben nálami is invázolt a hólyagcsiga, a petezsák a kezdeti állapotban így nézett ki. Lehet, hogy van nagy csiga is megbújva valahol. És ez tud egyedül is szaporodni, ha jól emlékszem.
Amint meglátom, repül. Nem akarok inváziót. Lehet, hogy kellett volna az a sós fürdő a növényeknek, mielőtt berakom őket, de össze-vissza kapkodtam a telepítés napján, elfelejtettem ezt is. :unsure:
A tányércsigát megpróbálom felnevelni, hátha kék lesz belőle. :ROFLMAO:
 
A tányércsiguk jó fejek, drukkolok, hogy kéküljön :). Élt egy ideig nálam is egy tányércsigusz, annyira vicces volt, amikor megpróbálta átszuszakolni magát (házát) a 0,5 cm-es résen a szűrőrekesz részbe, persze a csigg jóval szélesebb volt. Nyúlt a nyaka rendesen, de csak próbálkozott :D
 
A tányércsiguk jó fejek, drukkolok, hogy kéküljön :). Élt egy ideig nálam is egy tányércsigusz, annyira vicces volt, amikor megpróbálta átszuszakolni magát (házát) a 0,5 cm-es résen a szűrőrekesz részbe, persze a csigg jóval szélesebb volt. Nyúlt a nyaka rendesen, de csak próbálkozott :D
Az előző "scape"-nél - azaz amikor máshogy voltak bedobálva a fák- rendszeresen mentettem alóla, őkelme sikeresen beszorult a kiálló ágacskák közé, vagy épp a kő és az üveg közé. Én is csípem, örülök, hogy megmentettem anno. :D
 
Back
Oldal tetejére