• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Pontylazacos növényes, vagy legalábbis valami olyasmi :)

Etele

Kertész bálvány
Sziasztok, nem magamutogatásból teszem közzé az akváriumom eddig életútját, hanem mert mindenféle tanácsot, észrevételt szívesen fogadok a nálamnál ügyesebb-okosabb kollégáktól (és itt szinte csak olyanok vannak :) ).
Az akváriumot szeptember végén indítottam be.
Gyerekkoromban volt egy hatvan literesem, az azóta eltelt nagyon sok évben nem, most kezdtem újra akvarizálni. A cél egy rajhalas, viszonylag sűrűn növényesített akvárium volt.

Szóval, az adatok:

Méret: 120*40*60 240 liter, német akvárium, fekete ragasztással
Szűrés: Tetratec EX-1200 Plus, alul gyári kerámia+szivacs, fölötte végig full siporax, és végül a perlonvatta - ez egy hónapon belül változni fog, majd beszámolok róla, a tervek már megvannak és úton vannak az alkatrészek :) . A szűrő szívó ága elrejtve a háttér bal oldali rácsa mögé, a másik két rács a háttér mögött vízáramlás fenntartásáért felel.
Fűtés: Hydor ETH-201
Világítás: 4 soros LED, kék+vörös és két fehér, extra széles spektrumú össz. 67watt és kb. 7700 lm, alumínium tető fekete fóliázással
Aljzat: Environment Aquarium Soil + Tropica Subtrate
Háttér: 3D-s háttér
Dekoráció: Megkövesedett fa, Mopani vasfa
Etetés: fagyasztott és prémium száraz tápok
Vízcsere: kéthetente 20-30%, msot éppen folyamatban az akvárium lágyvizessé alakítása, ez ügyben naponta 13-15 liter vízcsere megy lágyvízre
Tápozás: naponta 7-8 ml Profito és 10ml EasyCarbo
Halak:2 db Otocinclus affinis (a csapat bővítés alatt, sajnos vettem egy nagyon legyengült tucatot, ennyi élte túl)
1 pár Apistogramma Cacatuoide
10 serpalazac
15 Hemigrammus Bleheri
38 vörös neon
8 Cori Panda
20 Amano garnéla (a héten érkezik hozzájuk még 15-20 egyed :) )
Növények: huh, sokféle volt az elmúlt majd' két hónapban, mióta üzemel az akvárium.
A képeken látni fogjátok, hogy hogyan zajlottak a változtatások.

Kezdjük el szűk két hónappal ezelőttel, avagy a kezdetek, a talajrendezés. :)
Elsőnek három vasfát kellett összecsavarozni:

00_vasfa_csavarozva_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Pipa, talaj felöltés:

01_tropica_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
02_tropica2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
03_talaj_kesz_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Beültettem a növényeket, ahogy azt kitaláltam (és persze ami nem működött teljesen, sőt):
04_inditas_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

05_inditas2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Jobb oldalt a vasfa előtt koprának találtam a teret, beültettem hát, és a vasfa mögé is tettem jópár tő Cabomba Aquaticát:
06_reineckii_Mini_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Aztán szépen lassan elkezdett elszaporodni a Salvinia Natans (ami jó, mert az akvárium bal oldalát árnyékosabbra szerettem volna, jobb oldalon az esőztető, ott a fény, baloldalt a pihenő :), és persze nem nagyon bírták a növények alatta a fénymentes életmódot. Anubias Heterophylla és Barteri Nana a megoldás, heuréka!
10_jelen4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Jelen állapot (jött közben Bacopa, a toppolás után kipurcant Ludwigia Repens Rubinok helyére, nesze neked low tech):
07_jelen1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
08_jelen2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
09_jelen3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
11_jelen5_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
12_jelen6_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Bocsi az ótvar képekért, nem vagyok nagy fotós, technikám sincs rá.
A mandulafa levelet lusta voltam kivenni, de nem ront sokat az amúgy sem fényes összképen, szóval mindegy is. :)

Majd ha kiviteleztem a szűrőmódosítást, beszámolok, illetve ha végre tudok értelmes fotót lőni a halakról. :) A komplett lágyvizes átállás után megjutalmazom majd magam egy márvány baltahasú lazac csapattal, őket nagyon várom már. :)
 
Azt még elmesélem, hogy megkaptam a kiképzést rögtön az elején. A második adag neonnal jól behurcoltam egy darakór járványt, amit csak kétszeri kezeléssel tudtam teljesen száműzni. Elhullás nélkül sikerült, úgyhogy most nemcsak a növények, de a halak is kapnak erősítést: Fishtaminnal tuningolom az immunrendszerüket. :)
 
A kakadu hímem, egyik kedvenc halam jelenleg (sajnos kifeszített úszójú képek nem sikerültek, ez is éppencsak):
IMG_4018_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Talán ez jobban mutatja milyen szép:
IMG_4025_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


És itt a párja is:
IMG_4029_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Utoljára módosított:
Kicsit variáltam a layouttal.

Bacopa caroliana bejött, ezért kikaptam az amúgy is felkopaszodó Ludwigia repens rubin töveket, és ment a helyükre is Bacopa.
Megritkítottam a camomba-t a bacopáktól jobbra, oda ültettem el a toppolt ludwigia-kat. Meglátjuk mire mennek.
IMG_1644_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_1645_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_1646_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
A pirosorrú a kedvencem. Habár többen mondták, hogy "bujkálós" fajta, de nekem semmi ilyen tapasztalatom nincs velük, sőt....
 
Sőt!

Ők a legaktívabb rajhalak az akvárimban. Ha most raknám össze a halállományt, neonok helyett is pirosorrúa mennének bele. :)
 
Mivel kepfeltöltés.hu eléggé hektikusan működik, majd flickr-re fogom tölteni a képeket (ha lesz mit).
240L napló - an album on Flickr

Sajnos most kicsit szopóágon vagyok, algabumm van, átalakítottam a szűrést kicsit, meg lassan megvalósul a nagynyomású CO2 rendszer is, a növényzet egy részét is lecseréltem/átvariáltam, lágyvizezek már, jött csomó új hal, stb... szóval van fejlemény, de egyelőre vállalhatatlanul néz ki az akvárium, blackout lesz, utána talán merek fotót lőni róla. Talán. :)
 
Nem merek full scape-et mutatni, mert átalakulás alatt vagyok, és várom a CO2 rendszert, meg készülök ugye a blackoutra, hogy megfékezzem a zöld szakállalga bummot.
Sok növény kiment, különböző okok miatt, ha majd lesz teljes panorámafotó, leírom esetleg ha vaakit érdekel, minek kellett mennie és miért, és mi jött a helyre, és miért. :D

Viszont egy-két elkapott pillanatképre jó vagyok talán, nem kell savazni, tudom hogy gatyába kell rázni az akváriumot. :)

Salvinia natans ment (kontrollálhatatlanul elszaporodott, elajándékoztam egy nagy vödörnyit :) ), jött helyette amazonasi békatutaj, ha már Dél-Amerika. :) Békalencsével nem tudom mit csináljak, az jött a növényekkel... Lassan indult be a Limnobium Laevigatum, de most úgy néz ki okés.
IMG_1736 by EteleHun, on Flickr

Ez nem tudom milyen Crypto, de szép, remélem még nő felfelé egy 10 centit legalább.
IMG_1735 by EteleHun, on Flickr

Ezt a Cryptot (szintén beazonosítatlan :) ) előtérinek vettem, úgy néz ki szeret nálam.
IMG_1733 by EteleHun, on Flickr

A vörösurrú pontylazacok meg kameraérzékények. :D

Rászántam magam a Microsorum Windelov régi leveleinek lenyírására is, amikkel érkezett, hogy szép üdezöld legyen mindegyik levele, most jó lesz talán, vörös neonok is kicsit magamutogatóak. Így a sarjakat sem kell lekapkodnom négynaponta a levelek végéről talán.
IMG_1732 by EteleHun, on Flickr

És végül a friss szerzemény Hygrophila pinnatifida levelén pihenő dagadt Otoról egy kép (és ő még nem is a legpocakosabb a brigádból):
IMG_1731 by EteleHun, on Flickr

Jó lenne egy normális gép ehelyett a kompakt kis Canon Powershot A3200 helyett, de mindegy, msot CO2 rendszer a prioritás.
 
Na ettől féltem, elkapott a gépszíj, az akvárium jobb oldala teljes átrendezést kap, kivágtam a cabomba aquatica-kat, hibás koncepció volt, csak szívok vele de nem elég szép.
Most az a terv, hogy az akvárium jobb oldala kicsit átmegy páfrányosba :D úgyis ott a vasfa, adja magát, és nem kell, hogy az esőztetőig érjenek a növények, így van centruma a scape-nek a két óriási Tropica Echinodorus Ozelot most csak 2 100,00 Ft - Green Aqua tővel, mögöttük pedig a Bacopa Caroliana sűrű tömött csoportjával. Mindkét oldalra "lejt" a látvány, bal oldalt a Cryptocoryne-ok a megkövesedett fa körül, jobb oldalt pedig a vasfa kompozíció a három féle microsorummal (pteroptus, narrow és windelov) és a bolbitisekkel.

Jövő hétre összeáll, addigra remélem - kopp, kopp, kopp - összejön a zsé a CO2 rendszerre is, és a blackout ideje is vészesen közeledik. Reszkessetek algák! :D
 
Na végre megjött a kevertágyas gyanta a boltba, holnap el is megyek érte.
Lágyítok egy adag vizet, vízcere, tolok egy 5-7 napos blackout kúrát vasárnaptól mondjuk, utána megint vízcsere, szűrőpuceva, tádám.
És addigra talán össze is szedem a CO2 rendszert, úgyhogy a friss akváriumba már zsuppan is bele a technika, mozgalmas napok következnek! :)
 
Az egy hetes blackout közepén vagyok, és minél többet agyalok, annál inkább arra jutok, hogy az akvárium centrumába ültetett két tő Echinodorus Ozelot nagyon-nagyon rossz helyen van. :(

Remekül érzi magát, hatalmas levelekt hoz, de teljesen eluralkodott a középső szekción. Mögötte a Bacopa Caroliniana ugyan nő szépen, de kopaszodik is fel mert semmi fény nem jut az alsó levelekhez.

A kérdés az, hogy megéri-e szétbombázni a növényeket, és az Ozelotokat lecserélni valami közepes növésű fajra. Ugyanis a 40 centi mély akvárium szerintem kevés is neki, terebélyesedne, de nem tud már, lapulnak a frontüveghez lassan a nagy levelek. Viszont mindenképpen takarni kellene a Bacopák alsó részét valamivel, ha kiveszem az Ozelotokat, meg hát kell a frontüveg meg a stem bacopa közé valami azért, mégiscsak nézzen ki valahogy...

(Az első képeken még pici az Ozelot, de most már 30+ centi magasságban is és széltében is mindkettő. Gyönyörű növény, de talán nem ebbe a scape-be való.)
 
Na közben megálmodtam hogy mit szeretnék. :)

Ozelotok ki, a mögötte levő felkopaszodott Bacopákat visszavágom és újra ledugom, középre Blyxa Japonica, előre pedig pogostemon helferi.

Vagy nem tudom. :)
 
Továbbgondolva a dolgot, kikapom a két megkövesedett fát is.
A helyére még nem tudom mit rakok, majd megálmodom. Lehet átültetem az előtéri kis Cryptokat, úgy, hogy szétkapom több darabra őket, meg a hátsó beckettii-ket is felezem, és szétdugdosom... Ajjaj mi lesz itt vasárnap... CO2 lehet hogy csak hétfőn költözik be. :)
 
Sőt!

Ők a legaktívabb rajhalak az akvárimban. Ha most raknám össze a halállományt, neonok helyett is pirosorrúa mennének bele. :)

Szia!

A pirosorrúak mennyire úsznak nálad szigorúan rajban? Az én neonjaim nagyon ritkán vannak "egyben", bár lehet hogy csak azért mert még nincs más hal rajtuk kívül az aksiban csak a törpe szívóharcsák
clear.png
 
Eléggé ragaszkodnak a fajtársakhoz, szépen rajban közlekednek nálam.
A neonok valóban hajlamosak egyedül kommandózni. :)
 
Na kérem.

Szétbombáztam az akvárium 2/3-át, kivettem a köveket, a 2 echinodorus ozelotot és az egy bleherit.

Kikaptam az összes bacopa caroliniana-t is, mert az ozelotok miatt eléggé felkopaszodtak, topoltam őket, és ledugdostam a szárakat.

Persze a hatalmas kertészkedés közben jó agyagporos lett minden (nemcsak a víz, hanem a növények/fák is), borzalmasan néz ki most az akvárium.

Holnap vízcsere, beültetem a blyxát középre (amihez hétfőn jön még, és érkezik a pogostemon helferi is), tolok még egy tő cryptot bal oldalra, berakom jobbra a fa mellé/mögé a bolbitist, vasárnap pedig remélem sikerül belőni a CO2 rendszert.

Aztán már csak tápozni kell és nézni ahogy nőnek a növények - jó is meg nem is ez a restart féle.

P2200028 by EteleHun, on Flickr

P2200029 by EteleHun, on Flickr

Remélem a Hygrophila pinnatifida túlélte a blackoutot, elég szarul fest. :(
 
Na alakul, persze jövő héten még jön egy nagy adag blya japonica és a pogok, de jelen állapotban így fest az akvárium.
Hátul a bacopák teljes topoláson estek át, azért nem mutat még sehogy. Az elöl levő 3 gombmoha eladó, azok nem passzolnak a scape-be, ideiglenesen vannak ott. :)

P2220035 by EteleHun, on Flickr

P2220034 by EteleHun, on Flickr

És a technika, jelen pillanatban:

P2220031 by EteleHun, on Flickr

P2220032 by EteleHun, on Flickr

P2220033 by EteleHun, on Flickr
 
Back
Oldal tetejére