1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Pomacea bridgesii - Almacsiga

Kategória: 'Garnélák és csigák', témanyitó: Dyin, téma nyitása: Jan 24, 2010.

1. Dyin
    Épp nem fórumozik ...

Dyin Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 11, 2009
    Kedvelik:
    12
    Hely:
    Velence
    Almacsiga nem kapott topikot.. Na de majd most.. :D

Forrás: http://diszhal.info/Pomacea_bridgesii.php

Pomacea_bridgesii2.

Tudományos név: Pomacea bridgesii
    Magyar név: Almacsiga
    Szinonímák: Ampullaria gigas, Ampullaria cuprina
    Csoport:
    Gerinctelenek
    Származás: Dél-Amerika
    Testhossz: 5 cm
    Természetes élőhely: Lassú folyású vagy állóvizek, mocsarak.
    Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
    Táplálkozás: Növényeket és akváriumi maradékokat fogyasztanak, de megeszik a haleledelt is.
    Szaporítás: Könnyű
    Medence: Minimum 50 literes
    Halnépesség: 50 literre 5-6 csiga
    Dekoráció: Az akváriumukat mindenképpen le kell fedni, mert kimászhatnak. A növényeket lerághatják.
    Hőmérséklet: 18-28 °C
    pH: 7,6-8,4
    Keménység: 7-20NK°

Megjegyzés: Az almacsiga különösen kedvelt csiga az akvaristák között. Nagyon sok színváltozata létezik, nálunk a leggyakoribb a sárga színű, de létezi kék, és csíkos is. Fején két pár tapogató van, ezek alatt találhatók a szemek. A légzőcsövük 5-6 cm hosszú, amelyet a vízből kidugva lélegeznek. Agresszív, vagy csipkelődős halakkal (amelyek megcsipkedhetik a tapogatóikat), ne tartsuk, mert ez a csigák pusztulásához vezethet. Az almacsigáknak kopoltyúja és tüdeje is van, ez is jól mutatja alkalmazkodóképességüket, de szükségük van a légköri levegőre, mert a víz alatt megfulladnak, ezért az akvárium tető és a vízszint között hagyjunk kb. 10 cm-t. Az almacsiga kis medencékbe, és növényes akváriumokba nem való, mivel a növényeket lerágják. Sok akváriumban pont a túlszaporodása jelent gondot. Garnélás akváriumban még probléma lehet, hogy a csiga megeszi a rákok elől az eleséget, ezért ilyen akváriumba se tartsunk almacsigát. Mivel a csigáknak kalciumra van szükségük, hogy házukat felépítsék, ezért inkább keményebb vízben tartsuk őket.

Az almacsiga ivaros szaporodású, általában az akvárium vízszintje fölé (akvárium üveg, növények levele) rakja le petéit. A nőstény a tojásokat egyenként rakja le és erősíti őket egymáshoz egy szilárd csomóba. A tojások a lerakáskor puhák és tejszínűek, de néhány órán belül megkeményednek. Fontos, hogy a peték ne száradjanak ki, de ne is fedje őket víz, mert a kis csigák megfulladnak. A kis almacsigák 10-12 nap alatt kelnek ki, és a vízbe beleesve kezdik meg életüket. Mivel sok hal megeszi a csigákat, ezért áttehetjük őket egy külön akváriumba, ilyenkor egyszerűbb a tojáscsomót áthelyezni, mint a kis csigákkal bajlódni. Kikelés után algát és táplálékmaradékokat esznek.

2. Dyin
    Épp nem fórumozik ...

Dyin Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 11, 2009
    Kedvelik:
    12
    Hely:
    Velence
    Nem régen jeleztem, hogy az Eleocharis régi levelein ez a típusú alga jelent meg:

Gondoltam megosztom Veletek a tapasztalataimat.. Két veterán nagy méretű almacsiga van az akváriumomban most. Nagyobb segítséget nyújtanak az alga ellen, mint gondoltam - legalábbis ez ellen az alga ellen. Egyik nap arra lettem figyelmes, hogy az egyik csiga az Eleocharis leveleinek a tetején forgolódik és mohón tömi a képébe ezt a szőrös algát. Miután úgy gondolta, hogy a nagy részét megpusztította, átcammogott egy másik csoportra, majd azokat kezde el megszabadítani az algától. A két csiga gyakorlatilag egy hét alatt a látható algát teljesen eltüntette - elég sok időt áldoztak erre a feladatra nap mint nap..
    Egy másik érdekes dolog, hogy a vértesharcsák ürülékét egyben lenyeli bárhol és bármikor. Volt olyan enyhén gusztustalan eset, hogy a kis pleco-m kivezető nyilásából gyakorlatilag kiette az ürülékét, miközben az a tablettáját rágcsálta teljes nyugalommal.

A fenti információkat annyiban cáfolnám, hogy nem áll lehetőségében megrágni a növényeket, és túlszaporodása nem lehet gond, mert nagyok, könnyű őket kivenni, a tojásait könnyű eltávolítani az akváriumtetőről, és nem túl aktívak a szaporodásban általában..

Elég jól regenerálódnak sérülésekből.. Az egyik csigámnak, amelyik teljesen épnek tűnik most, 2 hónapja beszippantotta a teljes "fejét" a belső szűrőm. Mikor észrevettem és megpróbáltam kiszabadítani, a "feje" beleszakadt a szűrőbe.. 2-3 hét után új dolgokat növesztett magának és elkezdett táplálkozni. :)

3. Nigro
    Épp nem fórumozik ...

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    3,221
    Hely:
    Diósd-Bp.
    :shock:

Én azt hallottam, hogy megeszik a növényeket. Bár az összes többi csigáról is ezt hallottam, ami nem igaz... ;)
    Talán az egyetlen problémám velük, a túl nagy méret. Agyonvágják az arányokat. (Tudom, tudom. Nem tehetnek róla :D )

4. Luna
    Épp nem fórumozik ...

Luna Főkertész

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    96
    Hely:
    Magyarország, Dunaújváros
    :D :D :D

Én is épp gondolkozom bigákon a karantén akváriumba, de épp ez az én nagy bajom is. Agyonvágják az arányokat... Nálunk sajnos nem is lehet szép bigákat kapni... :( Így marad a fogkefe, meg az algamágnes. :)

5. Dyin
    Épp nem fórumozik ...

Dyin Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 11, 2009
    Kedvelik:
    12
    Hely:
    Velence
    Az elején én sem találtam őket annyira mutatósnak, de mikor megláttam, hogy parancsra ölik a szőrös algát, akkor teljesen más színben tekintettem rájuk.. :D ..és messze nem olyan lazsálósak mint mondjuk a zebracsigáim. Az akváriumban már szinte alig van alga, de a házukon szinte hullámzik a zöld fajtája.. :lol: Az ancik néha készséggel polírozzák a hátát, mert hát szegények nem tudnak hátranyúlni még bottal sem.. :)

6. Emperor_
    Épp nem fórumozik ...

Emperor_ Tapasztalt kertész

Tag:
    Ápr 19, 2009
    Kedvelik:
    6
    Hely:
    Pilisjászfalu
  7. star67
    Épp nem fórumozik ...

star67 VIP kertész

Tag:
    Okt 21, 2009
    Kedvelik:
    893
    Hely:
    Budapest, 11.kerület
    Nálam minden akváriumban van almacsiga, a szép sárga fajtából.
    Egyszer volt egy csíkos is, de az úgy zabálta a növényeim, mint egy fűnyíró!
    Próbálkoztam kékkel is, de az macerásabb.

A sárgák valóban csak az elhalt növényeket, ételmaradékot eszik. Tökéletes takarítók!

Nanoba a kisebbeket rakom, ha megnőnek, mennek a nagy halasba.
    Viszont nálam úgy szaporodnak, mint az őrült, néha tucatjával kínálom ajándékba, mivel gyorsan nőnek.
    Persze amióta beszereztem egy tucat csigaevő csigát, ők jól kordában tartják a szaporulatot! :lol:

8. nugát
    Épp nem fórumozik ...

nugát Új regisztrált

Tag:
    Jan 16, 2012
    Kedvelik:
    0
    Ha valakinek volna a problémámra ötlete, azt szívesen venném.
    Nagyon sok kiscsiguszom van (volt), és gondoltam hátha a mészkő jót tesz a házuknak, meg elég üres volt a kis akijuk, tettem be egy jókora fehér mészkövet. É kis is pucoltam. Na ehhez lement a fele víz. Pótlásként kútvíz (tiszta) melegvízzel keverve öntöttem fel. Hogy beálljon a víz, nagyon pici nitrivec-et adtam hozzá.
    Innentől aztán szedegetem az üres csigaházakat. A nagyoknak semmi bajuk.
    Én 3 okra gondolok: a kútvíz (esővíz megy bele), ami a füstös háztetőről nem a legtisztább lehet most, 2: a nitrivec, 3: a mészkővel vihettem be valami bacit.
    Mire gondoltok mi lehet a baj? Hogy máskor elkerüljem. Nagyon kéne valami okosság. Köszi

9. hooli
    Épp nem fórumozik ...

hooli Nézelődő

Tag:
    Jan 17, 2012
    Kedvelik:
    1
    Sziasztok!

Van esetleg feleslegbe eme jószágból pár darabja valakinek?
    Ajánlatokat pü-ben pls.

thx.
    :wave:

10. ideoda
    Épp nem fórumozik ...

ideoda VIP kertész

Tag:
    Nov 20, 2015
    Kedvelik:
    3,291
    Hely:
    少林寺
    Önmegtermékenyítő módon szaporodik, vagy esti romantikával?

11. ideoda
    Épp nem fórumozik ...

ideoda VIP kertész

Tag:
    Nov 20, 2015
    Kedvelik:
    3,291
    Hely:
    少林寺
    Ivarosan szaporodik.

Aktuális oldal megosztása