• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

SOS segítségre lenne szükségem.
A képen látható állatkákkal van tele az akváriumom talaja. Próbáltam megfejteni, hogy mi lehet.


PA080716_1 by n.nikolett, on Flickr

Nagy valószínűséggel a fagyasztott halkaját (ezt: Fagyasztott Cyclops 100 g. (30 kocka) Green Aqua) nem ették meg teljes egészében a halak és a kis hibernált állatkák kikeltek, és most teljesen elszaporodtak az akváriumban.
Valami ötlet hogyan tudnám kiirtani őket, mert már nagyon elegem van az egészből?

(Tudom, hogy nem tartozik szorosan a topichoz a hozzászólás, de más élősködökről szólót nem találtam.)

Szia!

Azt nem tudom, mik éldegélnek a talajban! Amit tudok, hogy ezt a fajta hibernálást még nem találták fel! Amelyik élőlényt lefagyasztod, többé nem éled fel az tuti. A halkajából biztosan nem került be élösködő!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kárt nem tesznek az akiban. Garnélás akváriumokban gyakran előfordulnak egyébként. Jah és igen kajából biztosan nem. Max növényből vagy aki vízből kerültek be.
 
Igen, nálam is van a garnélás nanoban. Vizcserekor vékony levegőztető csővel leszivok amennyit tudok, maradék carbot kap. Igy egész jol kordában tudom őket tartani.

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-P6200-ről
 
SOS segítségre lenne szükségem.
A képen látható állatkákkal van tele az akváriumom talaja. Próbáltam megfejteni, hogy mi lehet.
Nagy valószínűséggel a fagyasztott halkaját (ezt: Fagyasztott Cyclops 100 g. (30 kocka) Green Aqua) nem ették meg teljes egészében a halak és a kis hibernált állatkák kikeltek, és most teljesen elszaporodtak az akváriumban.
Valami ötlet hogyan tudnám kiirtani őket, mert már nagyon elegem van az egészből?
(Tudom, hogy nem tartozik szorosan a topichoz a hozzászólás, de más élősködökről szólót nem találtam.)


A képeden sajnos túl picik, így nem egyértelmű, hogy micsodák. A videón látható kukac sötét részeiről képzeld azt, hogy fehérek, aztán a mintázatot próbáld összevetni a saját kukacaiddal. A videón hátulról éri a fény, ezért sötét foltoknak látszanak a belső szervei, de akváriumban, szemből érkező fényben fehérek. Ha hasonlít a forma, akkor valamilyen Macrostomum planáriád van. Veszélytelenek, ugyanúgy irthatók, mint a többi planária, de maguktól is el szoktak tűnni idővel.

Ezeknek a petéi simán túlélik a fagyasztást. Sőt, talán még maguk az állatok is. Az alsóbbrendű állatok között elég gyakori az ilyesmi. Jobban belegondolva, nálam is úgy jelentek meg pár hónappal egy alapos planáriairtás után, hogy semmi új nem érkezett az akváriumba. Viszont fagyasztott vörös cyclopsszal etettem.
 
A fenbendazol elég rosszul oldódik. Lehet, hogy a tablettákban nem volt meg a megfelelő segédanyag, ami javítja az oldhatóságot, ezért nem volt elég hatásos a kezelés. Az SH-fenbendazol por nálam kiirtotta az összes planáriát, de abból 1500 körül van egy csomag. Ez egy marhának is elég és legalább nem vényköteles.

Hali!
Elmondanád kicsit részletesebben hogy használtad a szert? Én 45 literre tettem 0,5 grammot elkeverve a vízbe, most figyelem a hatását..
Köszi!
 
A kimért port egy befőttesüvegbe raktam és meleg vízzel öntöttem fel, majd jó alaposan összeráztam. Nem akart teljesen feloldódni a piszok, jó sokáig ráztam, és még úgy is maradt valamennyi az alján, ami idővel sem akart teljesen eltűnni. De azért működött.
 
Az újonnan vásárolt növényeket mivel érdemes kezelni elültetés előtt előtt?Férgek,egyéb nyavaják ellen.
Carbo,gyenge hipo oldat,esetleg valami más?
 
Az újonnan vásárolt növényeket mivel érdemes kezelni elültetés előtt előtt?Férgek,egyéb nyavaják ellen.
Carbo,gyenge hipo oldat,esetleg valami más?

Szóda :) a szénsav megöli a dögöset.
 
Ma én is találkoztam 1 darabbal, mire észbe kaptam visszamászott a talajba. a halak megcsipkedték ugyan, de gyorsan elbújt. Viszont amikor tesók után kutattam, észre vettem, hogy a talaj felső részén az üvegnél, csomó apró kis rákféle ugrál. Bolharák vagy mik ezek? Mit keresnek itt? mitől/mivel jöttek? A planária mitől jön? 1 új növényem van, amit máshonnan szereztem, az is viszonylag sokat volt vödörben.
 
Szia Bálint!

Ma én is találkoztam 1 darabbal, mire észbe kaptam visszamászott a talajba. a halak megcsipkedték ugyan, de gyorsan elbújt. Viszont amikor tesók után kutattam, észre vettem, hogy a talaj felső részén az üvegnél, csomó apró kis rákféle ugrál. Bolharák vagy mik ezek? Mit keresnek itt? mitől/mivel jöttek? A planária mitől jön? 1 új növényem van, amit máshonnan szereztem, az is viszonylag sokat volt vödörben.

Ha mikroszkóppal néznéd az ivóvizet, nem innál belőle!
Az apró élőlények meghódítanak minden területet, a petéik ott lehetnek a cipőd talpától kezdve a huzattal bejövő nagyobb porszemekig!
Nem tudsz sterilen indítani egyetlen akváriumot sem!
Ülj kicsit hátrébb az üvegtől, nyugodj meg, ha nem kifejezetten tenyészteni szeretnél valamit akkor nem okoznak gondot!
Ha oda figyelsz az etetésre akkor kordában tartható a mennyiségük.
Idővel összeomlik a populációjuk, kikopnak a mesterségesen fenntartott környezetből!

A.ttila
 
Szerintem planária azért nem érkezik a csapból vagy a levegőből, de szinte bármilyen vízi dologgal be lehet őket hurcolni, és a karanténozásra is magasról tesznek. A petéjük mikroszkopikus méretű és szinte bármit túlél a fagytól a kiszáradásig. Merem feltételezni, hogy a pH ingadozást is jól bírják. Néhány állat hónapokig bujkálhat észrevétlenül az akváriumban, általában csak akkor kerülnek szem elé, amikor már sokan vannak. Így akár fél éves is lehet a fertőzés, mire lebukik.
Van egy akváriumom, amit körülbelül másfél éve szedtem szét. A talaj és pár gömbalga benne maradt, úgy arasznyi vízzel. Egy kis vízutánpótláson kívül semmi nem változik benne, se halkaja, se növénytáp nem kerül bele. És még mindig tele van planáriával.
Én egy boltból hurcoltam be a fertőzést sakura garnélákkal. Azóta reflexből nézem a garnélás akváriumokat, és szinte minden boltban akadnak bennük kukacok. Szerintem az ázsiai importgarnélák terjedésével függ össze a jelenség, és a boltokban van a pestis fő gócpontja, ahol a közös hálókkal szépen elterjesztik a dögöket az összes akváriumban.
 
Help, most vettem észre, hogy az aki vizében kukacok vannak:facepalm: Nagyon vékonyak, kb fél centi hosszúak, és az áramlás sodorja őket erre arra, tekergőznek. Mi a túró ez?
 
Help, most vettem észre, hogy az aki vizében kukacok vannak:facepalm: Nagyon vékonyak, kb fél centi hosszúak, és az áramlás sodorja őket erre arra, tekergőznek. Mi a túró ez?
Ha olyan vékonyak, mint a hajszál, akkor elvileg el fognak tűnni. Kezdő akinál előfordulnak.
 
Ha olyan vékonyak, mint a hajszál, akkor elvileg el fognak tűnni. Kezdő akinál előfordulnak.

Huh, akkor megnyugodtam (y)
És vele egy időben a kagylósrákok is megjelentek, és jól el is szaporodtako_O Van olyan halfajta, amelyik a kukacokat és a rákokat is elintézné? Nem kell, hogy megegye, csak nyírja ki. Szóval amolyan bérgyilkos fajta.
 
A törpe fogasponty hatékony bérgyilkos, főleg a csajok. Állandóan a növényzetet és a talajfelszínt kutatják kaja után. Amikor vadásznak, lassan úsznak a talaj fölött és mindent alaposan megfigyelnek. Ami kicsi és megmozdul, az nem éli túl a dolgot :)
 
Szia!
Szerintem az összes ragadozó hal megeszi őket. Nálam a felnőtt galaxyknál még sosem láttam (gondolom, megeszik mielőtt szem elé kerülnének), a kicsiknél viszont valamelyik nap egy hatalmas kukac úszott a felszín felé. Kb olyan hatalmas, mint egy 2 hónapos galaxy:D , de akkor sem örültem neki. Szóval a kicsik versenyt úsztak érte és a leggyorsabb megette. Bármilyen halat is tervezel (algázók kivételével persze), szerintem levadásszák őket, az első pár nap után nagyítóval kell majd keresni.
 
Huh, akkor megnyugodtam (y)
És vele egy időben a kagylósrákok is megjelentek, és jól el is szaporodtako_O Van olyan halfajta, amelyik a kukacokat és a rákokat is elintézné? Nem kell, hogy megegye, csak nyírja ki. Szóval amolyan bérgyilkos fajta.
Esetleg szóba jöhet még az Endler guppi is, de az azért a garnikat is zaklatni fogja.
 
Back
Oldal tetejére