• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

Sziasztok!
Sajnos az én akimban is megjelent valami féreg, amit nem tudok beazonosítani. Nagyon vékony és kb 1cm-re nő. Kígyózó mozgással próbál küzdeni az áramlat ellen. Az üvegeket ellepték feltehetően az utódai, melyek 1mm-esek voltak, de viszonylag gyorsan nőnek. Van valakinek ötlete arra, hogy mik ezek és hogyan lehet kiírtani őket?:) Az aki 2 hetes, 3 Amano van benne. (A képek minőségéért elnézést, de makróval sem sikerült élesre + bemozdult + a már úszó nagyobbakat nem lehetett elcsípni.)

Ez valamilyen fonálféreg. Nagyon sokféle létezik, az akváriumi példányok 99,9%-ban ártalmatlanok. Állítólag bekerülhetnek parazita fajok is, de ilyenről még csak olvastam, azt is elvétve, ellenben az ártalmatlan fajta totál közönséges jelenség új akváriumokban. Általában idővel maguktól felszívódnak.

Annak,aki már nem bírja látni őket és elég elszánt és nem sajnálja a bacijait.
5%-os fenbendazol-t kell használni az irtáshoz.
A fenbendazol ártana a baciknak? Hol hallottál erről?
 
A fenbendazol ártana a baciknak? Hol hallottál erről?

Egészen biztosan árt,mert mielőtt elkezdtem a kezelést,ugyan volt hártya a víz felszínén,de elhanyagolgató.
Kezelés után pedig drasztikusan előjött.Hiába kezdtem levegőztetni,nem tűnt el.
Nem lett leállítva a szűrő,egyéb más tényező sem történt,ami befolyásolhatta ezt.
Nitrivec adagolás eltüntette úgy , hogy egy fia hártya sincs azóta.
 
A döglött planáriák is okozhatták ezt. A sok rothadó planáriatetem rendesen le tudja terhelni a szűrőbacikat, és mivel a talajban sunnyognak, sokkal több is lehet belőle, mint azt az ember gondolná. A kezelés után mennyivel jelent meg nálad a hártya?

Ez a szer elviekben nem ártalmas a baktériumoknak. Én például nem tapasztaltam semmi ilyesmit a kezelés után, de ez még nem jelent semmit.
 
A döglött planáriák is okozhatták ezt. A sok rothadó planáriatetem rendesen le tudja terhelni a szűrőbacikat, és mivel a talajban sunnyognak, sokkal több is lehet belőle, mint azt az ember gondolná. A kezelés után mennyivel jelent meg nálad a hártya?
Ha jól emlékszem,a második kezelés után lett intenzívebb a hártya.Valami lehet abban,amit írsz,mert a második kezelés 48 óra múlva volt és azután még pár nap múlva jött a hártya.
Viszont...
Az akim 2 hetes volt,amikor a szert használtam,tehát elvileg nem volt olyan sok féreg az akiban.
Másrészt,ami a Te feltevésed erősíti,visszaraktam egy csomó talajt az új akiba.De nem rögtön,hanem kb. egy hét múlva.Addig a talaj egy vödörben volt,persze nem csont szárazon.Nem tudom,ezek a férgek mennyire tűrik az ilyen környezetet?
Ez a szer elviekben nem ártalmas a baktériumoknak. Én például nem tapasztaltam semmi ilyesmit a kezelés után, de ez még nem jelent semmit.
Ha ez így van,az nagyon örömteli lenne.Esetleg ha valaki kipróbálja,írhatna,hogy nála milyen tünetek voltak a kezelés után.
Egyébként a Nitrivec-et , vagy bármilyen bacit ilyen esetben is lehet használni,nagyon ajánlom.Én nem hittem benne,hogy egy flakonban konzerválni lehet a bacikat.
Őszintén szólva parasztvakításnak tartottam.A hatás tényleg elámított.Az a kicsi hártya is eltűnt,ami előtte volt.
 
Ez nem planária.

Ilyen a planária:
Planaria%20SEX%201.jpg
 
planária. ha nagyon sok van akkor érdemes csinálni egy vízcserét úgy, hogy kis levegőztető csővel kiszippantod őket az üveg faláról meg onnan ahol éppen el tudod őket kapni :) utána a napi carbo adagot célzottan adagold rájuk apránként fecskendővel. addig ismételd amig látsz egy darabot is. a carbo hatására látni fogod, hogy rögtön összerándulnak és elpusztulnak. amugy ha lesznek majd halak az akváriumba, ők valószínűleg felfalják őket.
Kerestem képeket planáriáról és sajnos nagyon nem hasonlít rá. A planária olyan mint egy mini meztelencsiga, ez pedig inkább mini tubifexre hasonlít, csak 0,5cm körülire nő max, fehér színű és kicsit ügyesebben vergődik. Jah és a talajban, vagy talaj közelében nem láttam még őket, inkább az áramlattal sodródnak, vagy a kisebbek az üveghez simulva mozognak.
 
nem tudom. nekem a garnis nanoban volt pár hete ilyen és planáriaként azonosította egy ismerősöm. azzal a módszerrel irtottam ki kb 1 hét alatt az összeset amit írtam.
 
Az akim 2 hetes volt,amikor a szert használtam,tehát elvileg nem volt olyan sok féreg az akiban.
Másrészt,ami a Te feltevésed erősíti,visszaraktam egy csomó talajt az új akiba.De nem rögtön,hanem kb. egy hét múlva.Addig a talaj egy vödörben volt,persze nem csont szárazon.Nem tudom,ezek a férgek mennyire tűrik az ilyen környezetet?
Viszonylag jól tűrik, de ha meg is döglöttek, a petéknek ez meg se kottyan. Biztosat csak egy teszt tudna mondani. Nemsokára aktuális lesz nálam is egy féregirtás Scutariella miatt, ha lesz rá pénzem veszek ammóniatesztet. A Scutariellák össztömege nudli, így szerintem a felfordulásuk nem növeli különösebben az ammóniát.

Kerestem képeket planáriáról és sajnos nagyon nem hasonlít rá. A planária olyan mint egy mini meztelencsiga, ez pedig inkább mini tubifexre hasonlít, csak 0,5cm körülire nő max, fehér színű és kicsit ügyesebben vergődik. Jah és a talajban, vagy talaj közelében nem láttam még őket, inkább az áramlattal sodródnak, vagy a kisebbek az üveghez simulva mozognak.
fetch.php

Az akváriumi fonalférgek valahogy így néznek ki. Ha egy izé hosszú, vékony, fehér és kunkorog, akkor biztosan itt kell keresni a rokonságát. A planáriák mozgása olyasmi, mint a csigáké, látszólag a semmitől siklanak előre. A planáriairtó szerek szépen kiirtják a fonálférgeket is, ebben nincs hiba, viszont a szabadon élő fonálférgek jelenléte nem probléma, tehát az irtásuk is fölösleges.
 
Köszi a válaszokat, tényleg valamilyen fonálféreg lesz. Ez esetben az írtást újrahasznosításnak nevezem át... fehérjedús táplálék lesz belőlük:)
 
Sziasztok!

A nap végére azért van gondom, nem mondom.
Vékony max 1-2 mm hosszú fehér girbén-gurbán mozgó kukacok - nem álltak vigyázzba, nem sikerült megszámolnom őket - , majd az akvárium azon részén, ahol kevésbé mozog a víz, 1mm nagyságú bézs színű valamik (első látásra valami amőba jutna eszembe róla) cikáznak...
Picasa Web Albums - Mónika Orosz - próbálkozások...
meg simán a vízben is.
Az akváriumban az egyenlőre egy szál vitorlás (némiképp látás hibás), nem nagyon gerjed rájuk... egyikre sem... tippem sincs mivel lehetne kiirtani... na nem mintha zavarna, igazából kitudja egy folyóban vagy a Balatonban mik vannak, de nincs gusztusom benyúlni közéjük... :(
Olvastam itt sok mindent ki mivel küzd ellene (bár azok nagyobbak voltak - lehet nálam még a bébi banda van), de igazából nem sikerült zöld ágra vergődnöm vele... Hagyni kellene, majd elfogynak, ha kerül bele hal?
Vagy amíg még nincsenek benne sokan, addig kéne cselekedni valami ütős anyaggal?
A növény repertoár még nem teljes, a nagy melegre való tekintettel, abbahagytam a vásárlást...

Köszönöm előre is, ha tudtok segíteni
Móni
 
Szép napot!

A végén sikerült kiderítenem az apróságok nevét. Kagylósrák. Állítólag nem ártalmas senkire sem, sokan még tenyészteni is szokták. Engem sem zavarna, ha nem lennének oly' sokan... na meg a gondolat. Látás hibás vitorlásom azt a pár darab kukac szerűt megtalálta, elfogyasztotta. Az apróságoknál, amikor a szűrőt, világítást lekapcsolom, egy zseblámpával egy helyre vonzom őket, amit perc után a hal is megtalál és eszi is... meg egy pici só a vízbe, hogy tuti legyen... na ezen még agyalok. Gondoltam majd idővel néhány garnéla is jöhetne, és ha jól olvastam akkor a sós víz nem éppen nekik való.

No egyenlőre ennyi az apróság fronton...
;)

Móni
 
Sajnos az én akváriumomban is elszaporodtak a planáriák, és úgy látom, hogy nem is nagyon akarnak maguktól eltűnni. Ezért a kezembe veszem az irányítást, és megpróbálom a vegyszeres megoldással kiirtani őket. Sikerült beszereznem fenbendazolt egy állatorvostól, de az adagolást illetően tanácstalan vagyok. Aki használta már ezt a szert, milyen dózis ajánlott, illetve milyen rendszerességgel javasolt a kezelést megismételni?
 
ShrimpNow !!! - Planaria - A how to get rid off!
Én ezt az adagolást használtam, sikeresen.
Here is a step by step guide using Panacur:
  1. Try to catch as lot of planaria as possible with a planaria trap and remove them from the tank. Remove snails before using Panacur, also.
  2. Do your weekly water change (20-30%) and remove as much detritus (=biological waste) as you can.
  3. Add the medicament. Prefer to do under-dosing more than overdosing! One pill Panacur KH 250 (with 250 mg Fenbendazol) is sufficient for 432 liters. Check out the table below and only calculate with the nett water volume of your tank!
  4. After 5 days change 30-50% water and repeat the treatment and dose Panacur second time.
  5. After 5 days, do another water change (30-50%) and filter with carbon to extract the leftover of medicament.
panacur_dosage_table.png
 
Akkor összefoglalnám a köz érdekében, hogy hogyan is sikerült megszabadulnom a planáriától. A Fenbendazol hatóanyagú utat követtem, és egy állatorvosi konzultáció után sikerült felíratnom receptre a Fenbendanin 5% nevű szert, amelyben grammonként 50 mg Fenbendazol hatóanyag található. Ez lényegében háziállatok endoparazitás fertőzöttségére való gyógyszer, a Fenbendazol hatóanyag pedig meglehetősen széles spektrumú. Egy 10 grammos csomag 250,- Ft körül volt.
Magyar és amerikai oldalakon különböző javaslatokat olvastam, hogy a Fenbendazolt milyen mennyiségben érdemes adagolni. Az érthetőség és a könnyebb számolás végett mindenhol 100 liter akvárium vízhez adandó mennyiséggel számolok.
A magyar forrás 16 mg Fenbendazolt jelöl meg 100 liter vízhez, míg az amerikai ajánlás 58 mg. Ez pontosan 1,16 gramm Fenbendanin 5%.
Az amerikai ajánlást követtem, amely az 58 mg/100 liter Fenbendazol adagolását követően 5 nap múlva 50% vízcserét javasol, majd ismét 58 mg/100 liter Fenbendazol, és 5 nap múlva ismét 50% vízcsere. Az első 5 nap után nem láttam változást - a planária elárasztotta az üveget etetéskor - ezért nem végeztem vízcserét, hanem ismét adtam 58 mg/100 liter Fenbendazolt. (Nem tudom mennyi a Fenbendazol felezési ideje, de így már az amerikai ajánlás dupla koncentrációja volt jelen a vízben.)
Sajnos a planária még mindig jelen volt az akváriumban....
Ekkor úgy döntöttem, hogy 10 nap és dupla mennyiségű Fenbendazol után végzek egy 50%-os vízcserét a halak és a garnélák védelme érdekében. Pár nap múlva jött a meglepetés, hogy érdekes módon a vízcserét követően eltűntek a planáriák. A Fenbendazol hatását igen lassan fejti ki, erről ír is a szakirodalom.
Minket azonban jobban foglalkoztat, hogy az akvárium lakóira milyen hatással van ez a hatóanyag. Az ismert, hogy a magasabb rendűekre hatástalan, így a gerincesek minden gond nélkül átvészelik a Fenbendazol kezelést, míg az alacsonyabb rendűekre hatással lehet. A tapasztalatom ezzel kapcsolatban a következő: a garnélákat nem féltettem, mert az amerikai oldal, ahonnan az információ jött, kimondottan garnélás oldal. Nem is volt velük gond (RC-k), sőt a nőstények petéket is nevelgettek a potrohuk alatt, várom a kis jövevényeket. A Helena csigáimat elköltöztettem a kezelés idejére, azonban egy mégis valahogy az akváriumban maradt, viszont a kezelést túlélte, sőt az apró kis barna csigák is.
Összefoglalva: még az amerikai ajánlás kétszeres dózisát alkalmazva sem volt hatással a Fenbendazol sem az RC garnélákra, sem a halakra, sem a csigákra. Bár az amerikai forrás azt is írja, hogy a javasolt dózist emelni nem célszerű, ettől függetlenül nálam nem okozott problémát. Mégis mindenkinek azt javaslom, hogy ha a planáriával küzd, csak körültekintően és saját felelősségre alkalmazza a Fenbendazolt.
 
Én annak idején Moszat tanácsára hidrák ellen használtam a 240 literes akváriumban, ott be is vált, két kezelés után zéró hidra. Most egy 40l-esben próbáltam, (amiben az Elatinet rohasztottam... ;) ) mert megjelentek a planáriák. Fonalférgek is voltak az üvegen, de attól nem "mék Dunának". Először szemre próbáltam kimérni a Ferdocatot (ez olyan mint Panacur, csak dupla élvezet, 500mg/tabletta) ez nem vezetett eredményre. Ezért olyan 1/4-1/5 tabletta került be szupszenzióként (a 240-es két kezelés és az előző próbálkozás maradéka). Tiszta fehér havazás lett az egész akvárium, kb. annyiról beszélünk.

Na, a planáriák egy picit megritkultak, de van még bőven. Viszont, ami érdekes, teljesen megszűnt a felszíni hártya. Most már hetek óta és nem jön vissza. A mellette lévő RC-s aki pedig durván hártyás továbbra is. Lehet h csak ezért végigpróbálom a többi akiban is.
 
A fenbendazol elég rosszul oldódik. Lehet, hogy a tablettákban nem volt meg a megfelelő segédanyag, ami javítja az oldhatóságot, ezért nem volt elég hatásos a kezelés. Az SH-fenbendazol por nálam kiirtotta az összes planáriát, de abból 1500 körül van egy csomag. Ez egy marhának is elég és legalább nem vényköteles.
 
Hát ja, csak én nem a nagy faluban élek, szóval nincs nagy válogatás. ;) Majdnem ennyiért kaptam a 2 tablettát a helyi kisállat-hályogkovácstól.
 
SOS segítségre lenne szükségem.
A képen látható állatkákkal van tele az akváriumom talaja. Próbáltam megfejteni, hogy mi lehet.


PA080716_1 by n.nikolett, on Flickr

Nagy valószínűséggel a fagyasztott halkaját (ezt: Fagyasztott Cyclops 100 g. (30 kocka) Green Aqua) nem ették meg teljes egészében a halak és a kis hibernált állatkák kikeltek, és most teljesen elszaporodtak az akváriumban.
Valami ötlet hogyan tudnám kiirtani őket, mert már nagyon elegem van az egészből?

(Tudom, hogy nem tartozik szorosan a topichoz a hozzászólás, de más élősködökről szólót nem találtam.)
 
Back
Oldal tetejére