• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

tibicuk said:
Garnéláid is vannak,azok hogy viselték?
Szia!

Vannak,kicsit le vannak lassulva de meg vannak(red sherry-k)Nem láttam tetemet közülük,remélem nem is lesz :eh: Muszáj volt meglépni ezt a drasztikus módszert,de nálunk ez már kezelhetetlen volt sajnos.Tegnap mikor hazaértem munkából és a gyerek azzal fogadott .hogy ilyet még nem láttál apa,na akkor elkapott a harci ideg.Persze hideg fejjel inkább hagytam volna időt kihalászni a halakat meg a garnikat........de a háború az ilyen,van veszteség is :roll:
 
weresgyufa said:
Nigro said:
Én most egy planáriacsapdát alkalmazok egész jó hatékonysággal. Garnélás akváriumban találtam a planáriát, de egyelőre nem látok olyan jelet, ami a kártékonyságukra utalna. Ettől függetlenül el a akarom őket tüntetni.
Hogy néz ki ez a csapda, vagy meg lehet csinálni házilag? Mesélj róla kicsit, sajnos nekem a nanom-ban nagyon megszaporodtak :(
Egy ilyen csapdával szépen össze lehet szedni őket,de nem maradéktalanul.
Valamilyen vörös húst(marha,disznó)kell belerakni.
Csak csökkenteni lehet az állományt,a Carbo hatásosabbnak tűnik.

http://forum.webshop link moderálva.hu/download/file.php?id=753
http://forum.webshop link moderálva.hu/download/file.php?id=754
14424603_304444db5c44cd3774521b88e87880a3_m.jpg
 
tibicuk said:
weresgyufa said:
Nigro said:
Én most egy planáriacsapdát alkalmazok egész jó hatékonysággal. Garnélás akváriumban találtam a planáriát, de egyelőre nem látok olyan jelet, ami a kártékonyságukra utalna. Ettől függetlenül el a akarom őket tüntetni.
Hogy néz ki ez a csapda, vagy meg lehet csinálni házilag? Mesélj róla kicsit, sajnos nekem a nanom-ban nagyon megszaporodtak :(
Egy ilyen csapdával szépen össze lehet szedni őket,de nem maradéktalanul.
Valamilyen vörös húst(marha,disznó)kell belerakni.
Csak csökkenteni lehet az állományt,a Carbo hatásosabbnak tűnik.

http://forum.webshop link moderálva.hu/download/file.php?id=753
http://forum.webshop link moderálva.hu/download/file.php?id=754
14424603_304444db5c44cd3774521b88e87880a3_m.jpg

Abba az üvegbe bele sem fértek volna egyszerre annyian voltak..... :wtf: Próbáltuk már de ez csak pamacsolás volt , itt most borotválni kellett egyből :crazy:
 
Sziasztok!

Talán többen tudjátok, hogy csak nano akváriumaim vannak itthon.
Ebből adódóan többségükben csak garnélák voltak, -vannak, pár kiegészítő aprósággal.
Korábban nálam is gond volt a garnélás edényekben a planária.
Egy mostani 12l-esben éldegél az Rc-k melett egy Scarlet badis sügerecske (viewtopic.php?f=21&t=856).
Teljesen planária mentes az akvárium, de garnéla szaporulat sincs.

Tehát csak kompromisszumokkal működik a bio módszer hallal.

A.ttila
 
gézsé said:
tibicuk said:
Garnéláid is vannak,azok hogy viselték?
Szia!

Vannak,kicsit le vannak lassulva de meg vannak(red sherry-k)Nem láttam tetemet közülük,remélem nem is lesz :eh: Muszáj volt meglépni ezt a drasztikus módszert,de nálunk ez már kezelhetetlen volt sajnos.Tegnap mikor hazaértem munkából és a gyerek azzal fogadott .hogy ilyet még nem láttál apa,na akkor elkapott a harci ideg.Persze hideg fejjel inkább hagytam volna időt kihalászni a halakat meg a garnikat........de a háború az ilyen,van veszteség is :roll:

Sajnos ma találtam egy pár(4-5)garnéla tetemet :cry: Gyors vízcsere.Úgy nézem a többiek jól vannak ,matatnak esznek.Hal több nem pusztult el.
 
Eqinox said:
Nálam akkor tűntek el a planáriák, mikor elkezdtem Carbot adagolni. Néhány physa csiga is elhalálozott tőle. Viszont a legyezősömnek eddig úgy fest nem árt.

Én most ezzel fogok próbálkozni,csak simán Carbot adagolni naponta.Meglátjuk mi lesz.
Úgy gondolom,hogy a csapdás módszer nem maradéktalanul likvidálja őket.
 
Meg kellene próbálni visszafogni az etetést. Mondjuk 3-4 napig semmi. Aztán kaja és megint koplalás pár nap. Planáriák általában elkopnak ilyenkor. De egy erősen fertőzött akira nem lesz elég a kaja visszafogása.
 
viktorlantos said:
Meg kellene próbálni visszafogni az etetést. Mondjuk 3-4 napig semmi. Aztán kaja és megint koplalás pár nap. Planáriák általában elkopnak ilyenkor. De egy erősen fertőzött akira nem lesz elég a kaja visszafogása.
Ezt asszonykám kipróbálta, azóta nincsenek CPO-ink :( mivel nem voltam otthon hogy cselekedjek és kiszedjem őket, hát ő meg nem tudta hogy ők hajlamosak a kannibalizmusra ha nincs kaja :(
De én megoldottam, leengedtem a nano-t és full takarítás, ez 100%-ban segített, a csapdás dolgok sem voltak rosszak, csak kiszagolták a tervemet ezek a rafinált kukacok és ha megmozdítottam az üveget, aki a közelében volt futásnak eredt, én csirkehúst tettem bele, az is jó volt nekik, szerintem mind1 ezeknek csak kaja legyen...
 
Ha már valaki vegyszerezésre adja a fejét, akkor vannak biztonságos szerek is. Nálam nagyon jól bevált irtószer a fenbendazol, nem voltak egyáltalán elhullások a kezelések környékén. Mások a praziqantelt is dicsérik. Mindkét hatóanyag ártalmatlan a halakra és a garnélákra is, az előbbi a csigákat sajnos kinyírja, az utóbbi nem. Állatpatikában be lehet ezeket a cuccokat szerezni, de a gyrodol és a tremazol is praziqantel például.
 
Úgy látom nálam is megjelentek ezek a kis férgek... :evil: DE, eddig nem vettem őket észre, mivel a lámpa délben kapcsol én meg már korábban lelépek, azonban ma ott voltam a lámpa kapcsolódásnál (a DC-t gondoltam felügyelni...) és a vadi új kis garnélák öröme mellett sajnos ilyen csúnya látogatók felfedezése is fogadott. Persze azonnal felnéztem a fórumra, kinek, mi a tapasztalata, el is keseredtem kicsit, azonban ez nem tartott sokáig, mivel 10-15 perccel később, ahogy visszanéztem az akira, már csak 3-4 db-ot láttam. Végül teljesen el is tűntek a felkapcsolás után kb. 20 perccel (és persze később sem jöttek elő, napközben). Úgy tűnik a fénnyel ezek a férgek nincsenek nálam kibékülve... Mint a csótányok, csak kicsit lassabbak :( Esetleg valaki találkozott hasonlókkal, ez a típus mennyire lehet veszélyes???
 
Azt hiszem megint vehetem elő a planária csapdámat.Pedig próbáltam azt is,hogy nem etettem vagy egy hétig,de eredménytelenül.Ez azután történt,hogy a csapdával valamennyire leamortizáltam őket.Ott fickándoznak a fára ragasztott gömbmohában.Szerintem azzal jött be annak idején.
 
Sajnos a Hegyi sétányban is megjelentek ezek a dögök :twisted: Olyan 2-3 mm a hosszuk,laposak és fehéres színűek,féregszerű mozgással araszolnak.Néhányat látni belőlük.Néhány hete ütötte fel a fejét ez az átok :( (előtte nem volt tapasztalható,csak miután vettünk"kéz alól" néhány növényt.Párommal már párat kettévágtunk,bár ne tettük volna.Utólag visszaolvasva sajna ez még ártott-osztódnak.Valahogy likvidálnom kellene a kis dögöket :evil: Elolvastam az ezzel foglalkozó topicot és azt szűrtem le, hogy a Sera terméke nem kifejezetten ezek ellen hatásos.A Zoolek termékét meg nem tudom hol lehetne beszerezni :?: Ráadásul,ma láttam hogy elpusztult egy felnőtt Sakura,lehet ezek a dögök tették :roll: De láttam friss garnéla palántákat.lehet megint a szülési stressz miatt pusztult el szegény :( Hát nem tudom,mindenesetre amíg kihalásztam az elpusztult garnélát,3-4 dögféreg meglepte.A kis porontyokra mindenképp veszélyesek lehetnek :!: Valakinek valami szuper ötlete(vegyszeres is)amivel nem árthatok a 4 zöld törperazbórámnak és a majd 70db Sakurámnak.
 
A zoolek capitox és a sera tremazol hatóanyaga megegyezik, mindkettő praziquantel. Én fenbendazollal irtottam őket, brigittaek, Otok és RC-k mellett, nem volt elhullás, a planáriák kihaltak. Ez a szer 1400 Ft állatpatikában, a kapott csomag a Balaton planáriamentesítésére is elég. A maradékot oda lehet adni kutyának, macskának és egyéb háziállatoknak féreghajtónak.
 
És ha nem vegyszeresen próbálkozol hanem egy planáriacsapdával? A Ga honlapján láttam ilyet, de ahogy elnéztem a cuccot, saját magad is készíthetsz ilyet, mert elég egyszerű.
Ugyan én ilyen élőlényeket még nem láttam "élőben", de ugy képzelem el, ha pl bármilyen kicsi műanyagdobozra vagy üvegcsére rákötözöl sűrű szúnyoghálót, bentre raksz valami fehérjedúsat, akkor kb ugyanazt a rendszerű csapdát kapod mint a GA-ban árult- csak nem olyan szép kivitelezésű.
Egy próbát lehet megér mielőtt még a vegyszerhez folyamodsz.
 
Moszat said:
A zoolek capitox és a sera tremazol hatóanyaga megegyezik, mindkettő praziquantel.
Pontosabban a capitox-p, mert a capitox és a capitox-s levamizol tartalmú. Továbbá praziquantel hatóanyagú a jbl gyrodol. Régebben az aquadepo forgalmazott zoolek termékeket.
 
Planáriára megoldás.
Vegyszeres kezelés.
Annak,aki már nem bírja látni őket és elég elszánt és nem sajnálja a bacijait.

5%-os fenbendazol-t kell használni az irtáshoz.

A garnélások is ezt használják.Én próbáltam,a garniknak semmi bajuk nem lett.
Pedig nem is előírás szerint használtam,mert sűrű vízcserek vannak még.
Nem látom nyomát a férgeknek.
Állatpatikában lehet kapni ezt a szert.Érdemes kiméretni az adagokat,ha máshol nem ,akkor a humán gyógyszertárban.
Én csak 5grammot tudtam venni egyszerre,ezért a gyógyszertárban kimérettem a szükséges adagokat.
0,1 gramm /30 liter víz.48 óra múlva megismételni,utána vízcsere(50%) 2x 1 héten.
Nagyon nehezen oldódik vízben,ezért fél liter meleg vízbe tegyétek egy ásványvizes flakonba,10-15 perc rázás,utána mehet az akiba.
A garnéla fórumon Spuc bejegyzését figyeljétek.
http://www.garnelaforum.hu/viewtopic.php?f=28&t=30&start=30
Itt egy angol bejegyzés is.
http://www.planetinverts.com/killing_planaria_and_hydra.html

Én a második adag előtt vizet cseréltem,mert még bejáratós az aki. Azt hittem,hogy nem is fog sikerülni ez miatt.
Elég sokáig láttam élő férgeket,aztán egyszer csak eltűntek.
A bacikat persze kinyírta a szer,de amint említettem,csak elszánt kollégáknak ajánlom.
 
Ha jól tudom nálunk a boltban van egy bontatlan zacsi még. Szóval ha valakinek csak kis adag kell és felénk jár tudunk belőle adni. MIvel a legtöbb helyen csak receptre adják. Szóval előbb állatorvos és csak utána a gyógyszertár.
 
Sziasztok!

Sajnos az én akimban is megjelent valami féreg, amit nem tudok beazonosítani. Nagyon vékony és kb 1cm-re nő. Kígyózó mozgással próbál küzdeni az áramlat ellen. Az üvegeket ellepték feltehetően az utódai, melyek 1mm-esek voltak, de viszonylag gyorsan nőnek. Van valakinek ötlete arra, hogy mik ezek és hogyan lehet kiírtani őket?:) Az aki 2 hetes, 3 Amano van benne. (A képek minőségéért elnézést, de makróval sem sikerült élesre + bemozdult + a már úszó nagyobbakat nem lehetett elcsípni.)

IMG_3958 by Andris_87, on Flickr

IMG_3962 by Andris_87, on Flickr
 
planária. ha nagyon sok van akkor érdemes csinálni egy vízcserét úgy, hogy kis levegőztető csővel kiszippantod őket az üveg faláról meg onnan ahol éppen el tudod őket kapni :) utána a napi carbo adagot célzottan adagold rájuk apránként fecskendővel. addig ismételd amig látsz egy darabot is. a carbo hatására látni fogod, hogy rögtön összerándulnak és elpusztulnak. amugy ha lesznek majd halak az akváriumba, ők valószínűleg felfalják őket.
 
Back
Oldal tetejére