• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Ebben spec. dennerle shrimp king aljzat volt/van, de elvileg az is tolja le a pH-t.
Ezért sem értettem miért nem mozdul sokáig lefelé, pedig a kH-t rendbe raktam.
 
Üdv. Szeretnék egy kis segítséget kérni. Az a helyzet hogy szeretnék crs garnélákat tartani, novenyes akvarium, full RO víz ami kb 6,5 PH. Sajnos az akvariumban valószínűleg a seiryu kő lúgositja kb 7.8 es PH ra. Mivel tudnám tartósan csökkenteni a PH-t? Tozeg szuroanyagra gondoltam. De nincsenek még vele tapasztalataim. Esetleg lenne olyan megoldás ami nem színezi meg a vizet? Előre is köszönök mindenféle segítséget!


Az én iPad készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Köszönöm a segítséget. Milyen köveket tettél bele utana?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Sziasztok! Segítsetek, mitől megy le nagyon alacsonyra a PH-m (5.5)? 4,5 hónapja indított 30l Nano, Amazonia talaj, 1-1ml MICMAC. Elmúlt 1,5 hónapbvan +1-2 ml PO4-t is adagolok. Palackos CO2, de nincs túl tolva CRS-k miatt, inkébb kevesebb legyen mint több. Redmoor + lávakő, Oxidator Mini.

Szűrés: EHEIM Experience 150, 1l matrix + Seachem Purigen. Vízcsere: RO, GH+ és KH+-szal GH 5 és KH 1,5-2-re belőve, TDS 170 ( a csereviz 120-s ebből lesz szinte a vizcsere után rögtön 160-170).

Az akva indítása után alacsonyról indult a PH majd kb 6,4 körül stabilizálódott. Aztán kb 1 hónapja elkezdett csökkeni. Múlt héten blackout volt szakállalga ellen, ami teljes sikerrel lezajlott, mostanra viszont már 5,5 körüli a PH. Biztos hogy nem a CO2 okozza, mert a blackout után is egyből ennyi volt (BO alatt meg nem ment a CO2).

Az én gyanúsítottjaim: Seachem Phosphor 1-2ml/nap.
Seachem matrix (nem egyből ezzel indítottam, 2 részletben került be).
Seachem Purigen, 1 * regenerálva.
 
Sziasztok! Segítsetek, mitől megy le nagyon alacsonyra a PH-m (5.5)? 4,5 hónapja indított 30l Nano, Amazonia talaj, 1-1ml MICMAC. Elmúlt 1,5 hónapbvan +1-2 ml PO4-t is adagolok. Palackos CO2, de nincs túl tolva CRS-k miatt, inkébb kevesebb legyen mint több. Redmoor + lávakő, Oxidator Mini.

Szűrés: EHEIM Experience 150, 1l matrix + Seachem Purigen. Vízcsere: RO, GH+ és KH+-szal GH 5 és KH 1,5-2-re belőve, TDS 170 ( a csereviz 120-s ebből lesz szinte a vizcsere után rögtön 160-170).

Az akva indítása után alacsonyról indult a PH majd kb 6,4 körül stabilizálódott. Aztán kb 1 hónapja elkezdett csökkeni. Múlt héten blackout volt szakállalga ellen, ami teljes sikerrel lezajlott, mostanra viszont már 5,5 körüli a PH. Biztos hogy nem a CO2 okozza, mert a blackout után is egyből ennyi volt (BO alatt meg nem ment a CO2).

Az én gyanúsítottjaim: Seachem Phosphor 1-2ml/nap.
Seachem matrix (nem egyből ezzel indítottam, 2 részletben került be).
Seachem Purigen, 1 * regenerálva.

Szia!

Az első kérdésem minden ilyen esetben: mivel méred a pH-t? :)
 
Szia!

Az első kérdésem minden ilyen esetben: mivel méred a pH-t? :)
ADWA AD-12. Van JBL csepgtetős is, de ebben a tartománybvan az nem pontos - de az is 6 alatti PH-t jelez.Van egy olcsó kínai PH mérő ceruza, ami nagyjából az ADWA-val azonos eredményeket mutat (2 tized eltérés, a kinai csak tizedet tud mérni).
És igen, kalibráltam az ADWA-t.
 
ADWA AD-12. Van JBL csepgtetős is, de ebben a tartománybvan az nem pontos - de az is 6 alatti PH-t jelez.Van egy olcsó kínai PH mérő ceruza, ami nagyjából az ADWA-val azonos eredményeket mutat (2 tized eltérés, a kinai csak tizedet tud mérni).
És igen, kalibráltam az ADWA-t.

A Seachem táp szerintem nem mozdítja meg a pH-t, főleg nem ilyen kicsi adagban, ehhez a hígításhoz már kemény sav kellene. Vagy nincs 1,5-2°nk Kh és azt méred rosszul, vagy marad a túltolt CO2... Bár a friss Amazonia amúgy nagyon le tudja húzni, utána meg a normál CO2 is elég lehet már. A Matrix max felfelé húzná, így az nem játszik.
 
Valószínűleg megvan az elsődleges oka a magas a PH-nak: az RO víz KH 2-re visszasózva, 3 nap állás után a PH 6. Ehhez jön az amazonia és a CO2.
 
Sziasztok!

Még egyenlőre állogatás alatt van az új CO2 reaktorom, így még a pH-m nem tökéletes. Tegnap késő délután 7-et, most reggel 7,7-et mértem. Viszont mivel a kH-m meg 3-as így a táblázat szerint még jobban rá kell nyitnom a szén-dioxidot mert nem vagyok a zöld sávban, aszerint 6,5- 6.8 közé kell vinnem. Ezzel kapcsolatban az volna a kérdésem, hogy mekkora pH ingadozás engedhető meg az akváriumnál ami még nem okoz algásodást?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Még egyenlőre állogatás alatt van az új CO2 reaktorom, és még a pH-m sem tökéletes. Tegnap késő délután 7-et, most reggel 7,7-et mértem. Viszont mivel a kH-m meg 3-as így a táblázat szerint még jobban rá kell nyitnom a szén-dioxidot mert nem vagyok a zöld sávban, aszerint 6,5- 6.8 közé kell vinnem. Ezzel kapcsolatban az volna a kérdésem, hogy mekkora pH ingadozás engedhető meg az akváriumnál ami még nem okoz algásodást?

Használsz csapvizet, vagy mi emeli ennyire a pH-t? :O 7,7 nálam akkor volt, amikor savazás nélkül csináltam a kevert vizet. Mitől van ilyen "magas" Kh? Attól tartok, hogy 7,7-ről 6,5-re csak veszélyes mennyiségű CO2-vel lehetne levinni a pH-t.

Egy kis kémia: az egész CO2 beoldás egy hatalmas sav-bázis egyensúlyi reakcióhalmaz. Több folyamat verseng egymással, és áll be egyensúlyba. Egyrészt a CO2 a vízzel szénsavat képez,

CO2 + H2O <=> H2CO3 / K (egyensúlyi állandó) 10^-3 nagyságrendű, így a CO2 többsége nem alakul át szénsavvá.

Az esetleges karbonátok reagálnak a szénsavval (nem a gáz CO2-vel!), ebből hidrogénkarbonát-ionok lesznek. A vízben oldódó hidrogénkarbonát vegyületek enyhén lúgos pH-t okoznak (pH 8-8,5). (Azért lúgos, mert a szénsav gyenge sav, míg a vízben túlnyomórészt alkálifém és alkáliföldfém karbonátok találhatók (Na2CO3 a szikes vízben, CaCO3 a seiryu kőben), és ezen fémek vegyületei erős bázisok :D Ok, ez már nem tartozik szigorúan a tárgyhoz! :) )

Na a szabad szénsav lefelé nyomja a pH-t, a beoldott hidrogénkarbonát sók felfelé. Utóbbi domináns (tehát az egyensúly ebbe az irányba tolódik el) mivel a szénsav gyenge sav, a Na/Ca/stb. hidrogénkarbonát erős(ebb) bázis.

Az egész elmélet abból indul ki, hogy adjunk annyi CO2-t, ami minden karbonáttal reagál, és még további 30 mg/l szabad CO2-t biztosít. Mivel egyensúlyi reakciókról van, ezt az állapotot sosem fogjuk elérni :) Mindig lesz szabad CO2, és mindig lesz beoldódó/reagáló karbonát (már ha van pl. seiryu)

Tehát azt gondolom, hogy ha a DC zöld, és mérni tudsz pH 0,7 változást, akkor ott bőven elég CO2 van a vízben, függetlenül attól, hogy a táblázat mit mond.

Kicsit elkalandoztam... :)

Véleményem szerint, ha csúcsra húzod a fényt, gondolok itt 60-65 lm/l felett, akkor úgyis annyi CO2-t kell tolni, hogy a halak "éppen ne pipáljanak", ha viszont ennél kevesebb a fény, akkor nincs szükség a 30 mg/l-re, ld. "igazi" holland akváriumok 10-20 mg/l-es CO2 tartalma. Azokban ráadásul nagyon sok gyorsan növő és így CO2 igényes növény van.

Másik. ADA akváriumok. Állítólag tövig nyomják a gázt, lényegében ami a csövön kifér, majd nap végén kiszellőztetik levegővel. Tippem szerint ez egy friss amazonia mellett nem vészes, de egy elhasznált/telített talaj mellett simán jelent pH +/-1 ingadozást.

Tehát ha 7,7-ről 6,7-re le is tudod szorítani, az még nem lesz természetellenes. Magánvéleményem, hogy ha amúgy rendszer van benne, tehát nem ad hoc jellegű a változás, akkor ennél nagyon pH változás sem okozhat algásodást. Itt is ugye az ammónia a kulcs, mivel pH 7,0-n alig 1% a szabad ammónia aránya az ammóniumhoz képest, míg 7,8-on 5-6% körüli, de amúgy ez is hőmérsékletfüggő egyensúly - ráadásul jelentősen függ a hőmérséklettől. Szóval ha pH 7,7 nem okoz algásodást, a csökkenés sem fog. Garnélák viszont rosszul viselhetik...
 
Használsz csapvizet, vagy mi emeli ennyire a pH-t? :O 7,7 nálam akkor volt, amikor savazás nélkül csináltam a kevert vizet. Mitől van ilyen "magas" Kh? ..
Köszi a választ!
Nem használok csapvizet, tisztán RO víz van az akváriumban visszasózva de csak GH növelővel. Ugyan kicsit kételkedtem a kínai pH mérő pontosságában, de a cseppteszt is igazolja a 7-es értéket (JBL-ből 0,5-ös pontosságú van csak), így elvileg az is rendben, de azt hiszem ideje beruházni megbízható műszerre mint pH, mint pedig TDS vonalon.
Talaj oldalról, nem aktív talajt használok amík ha jól tudom le szokták húzni a pH-t,Freshnapf-ban kapható színezett kavics aljzatom van, illetve ha jól tudom az Eheim Substrat pro ami tudná kicsit csökkenteni, ebből van a 2080-ban 12 liternyi, az Evolution 2212-ben (Atman 3338 elődje) 4 liter mátrix.
DC szerint még mehetne több CO2, csak ha reggel 8 körül 7,7, délutánra meg letolom 7 alá az már közel 1 pH különbség, és sokszor olvastam az ingadozó pH miatti algásodásról, és erre voltam kíváncsi, hogy ez vajon sok-e. Bár nem kizárt, hogy akkor mindkét érték lejjebb kerül.
Amúgy ez a 3-as kH magasnak számít? Mert akkor max veszek GH/kH pluszt. Bár most azon agyalok, hogy nem -e szívat a TDS mérőm, mert ha az magas értéket mutat, és mégis lágy a víz, akkor talán az is probléma, ugyanis a GH-m meg 4-es . Érdekes, hogy kb feles vízcsere után se mindig kellett visszasózni, mert 100 feletti értéket mutatott a műszer. vagy lehet mégsem annyira jó ez az Angliából vásárolt GH plusz, mindenesetre próba kép most kapott egy kis Dennerle port az akvárium.
Világítással most kicsit meg vagyok lőve, elszállt 30 wattnyi LED-en(10x3W Cree ), így oxigénbuborék elég kevés van. Van pót LED-em, így remélem csak az a gond, mert ha táp is, akkor nagy átépítés lesz (előbb-utóbb úgyis) most így a 243 literre 2x54watt T5 és 30 watt LED maradt
 
Nekem is nagyon nehezen mozdult a pH lefelé, mondjuk nekem 6,6 körülről indult, 6 körülre akartam levinni.
(Seryus volt az akva, ami eléggé megemelte a KH-t, utána vagy egy-másfél hónap volt míg beállt a mostani 5,8-5,9 körülire.)
Szóval türelem!

Talaj is pufferelte szerintem a magasabb pH-t (is).
Szia! Most csatlakoztam a forumhoz szeretnék kérdezni brutál a vizem az akiba kh 26gh 30 112l. Ha 50l vizzel ozmo keverem mik lehetnek értékek? Persze utánn víz cserekor csak lágy megy vissza 2hetente kb 20,25% növények levelei lukadnak kevés pont alga tápozás tf planter napi 1ml mic heti 2ml sok a hal kb 39db liqvi carbo napi 2ml villágitás 1db sima 18wcső +ody1x24w nappali 6500k 1csö plant növényes .napi 14ora világitás .2db belsö szürö 600,400l/h válaszokat elöre is köszönöm.
 
Back
Oldal tetejére