• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Köszi a választ! Azért kérdeztem, mert ahogy olvastam, az RO nem túl stabil pH oldalról, azt meg persze nem tudom, hogy ez a por mit csinál vele.

Az ioncserélt sem stabilabb, mivel nincsenek benne a pH-t stabilizáló ionok. Személy szerint az RO-t jobbnak tartom erre a célra, mint az ioncseréltet, szóval szerintem ezt jól csináltad.

A por egy pufferrendszer, amit vízben oldva olyan oldatot kapsz, ami valamilyen pH-t tart, pufferel. Tehát akár savat, akár lúgot öntünk bele, a pH nem változik (bizonyos keretek között persze, ami a pufferkapacitástól függ).

A pH mérés előtt elektródot le kell öblíteni RO vízzel, és illik szárazra törölni puha papírral, aztán belemeríteni a mérendő oldatba (sőt kicsit megmozgatni sem tilos, hogy a felületen a dolgok rendeződjenek). Az aukciós link moderálva-en kapható pufferporokat nem ismerem, de vannak kétségeim. Amikor labormérlegen mérek ki porokat (tehát mg pontossággal), akkor sem mindig lesz patent a pH, ezért némi savval vagy lúggal utána kell állítani. Ettől persze messze áll a 9,19 vs 12, és mivel a RO-t is irreálisnak méri, inkább a műszert vizsgálnám meg először...
 
Úgy csináltam ahogy a youtube-os videóban. Pont ilyenem van, és le is öblítettem mindkettő folyadék előtt
Külön külön jól is áll vissza a két folyadékra, így ha a kettő aránya alapján áll be, akkor azok a keverékek nagy valószínűséggel nem olyanok amilyeneknek lenniük kellene.Tehát most valószínűleg sikerült jól elállítani a műszert. Valamikor év elején vettem, és se használva se kalibrálva nem volt még, de mielőtt hozzányúltam ,előtte az akváriumot is 6,8-ra mérte, a most meg kiakad olyan magasat akar mérni.
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
PH: 7,5-8
GH: 8
KH: 6
Aktív talajom van, csapvizet használok.
Nem sok egy kicsit a PH a többi értékhez?
 
A desztillált víz segítene ezen, felesbe csapvízzel?
A keménységhez képest kicsit magas a pH, de a 7,5-8-as tartomány elég tág, inkább saccolásnak tűnik. Mindenképp érdemes lenne normálisan megmérni, mert lehet, hogy 7,1-7,3 körül van.
Desztillált víz csökkenti a keménységet, ezáltal a pH-t is, de a mostani keménységeden sokat már ne csökkents. Ha mindenáron pH-t akarsz csökkenteni, akkor kénsavat kéne szerezned, de kémiai ismeretek nélkül ne kezdj bele a savazásba.
 
A keménységhez képest kicsit magas a pH, de a 7,5-8-as tartomány elég tág, inkább saccolásnak tűnik. Mindenképp érdemes lenne normálisan megmérni, mert lehet, hogy 7,1-7,3 körül van.
Desztillált víz csökkenti a keménységet, ezáltal a pH-t is, de a mostani keménységeden sokat már ne csökkents. Ha mindenáron pH-t akarsz csökkenteni, akkor kénsavat kéne szerezned, de kémiai ismeretek nélkül ne kezdj bele a savazásba.
A PH tesztem 0,5-ös tartományokban mér. A 7,5 és a 8 között szinte nem lehet különbséget tenni.
Különösebben nem szeretnék lágyítani, csak valamiért hullanak az Amanok és még ez ugrott be.
 
A PH tesztem 0,5-ös tartományokban mér. A 7,5 és a 8 között szinte nem lehet különbséget tenni.
Különösebben nem szeretnék lágyítani, csak valamiért hullanak az Amanok és még ez ugrott be.
Nálam 7,4-7,6 körül van a pH, az amanók jól vannak, máshol lesz a gond.
 
Nálam 7,4-7,6 körül van a pH, az amanók jól vannak, máshol lesz a gond.
A Profitora gondoltam még, eddig azt nem használtam. Napi 4 cseppet adagolok, azt is hígítva.
Ami érdekes, hogy mint ha mára meg egy kicsit összeszedték volna magukat.
Amelyik el volt dőlve tegnap az is lábra állt.
Az a különös, hogy a másik akváriumban semmi probléma, együtt indultak 1 hét eltéréssel.
Bár ott Manado van és nem tápozok.
 
A Profitora gondoltam még, eddig azt nem használtam. Napi 4 cseppet adagolok, azt is hígítva.
Ami érdekes, hogy mint ha mára meg egy kicsit összeszedték volna magukat.
Amelyik el volt dőlve tegnap az is lábra állt.
Az a különös, hogy a másik akváriumban semmi probléma, együtt indultak 1 hét eltéréssel.
Bár ott Manado van és nem tápozok.
Növénytápoktól nem nagyon lesz bajuk. Egyedül a rézre érzékenyek, de ezekben a tápokban nincs annyi, hogy ártson nekik.
Vízkezelőt használsz? Ha nem, akkor kezdj el.
 
Növénytápoktól nem nagyon lesz bajuk. Egyedül a rézre érzékenyek, de ezekben a tápokban nincs annyi, hogy ártson nekik.
Vízkezelőt használsz? Ha nem, akkor kezdj el.
Igen használok. Évek óta vannak garnéláim, még sosem tapasztaltam ilyet.
Pedig korábban nem használtam vízelőkészítőt.
Na mindegy, köszönöm a segítséget!
 
Srácok!
Itt kèrnèm a segítsègeteket..
Az akvàban mùlt heti mèrès alapjàn GH: 10, KH: 8, ph: 8-8,5 Sera tesztkit alapjàn.
A pH-t magasnak talàlom, de ennyi àll a vízművek honlapján is a pH-értéknek.
Találtam egy tüzépen szép dekorköveket...
Az akvából kivett 1 liter vízbe beáztattam egy 200 g mintadarabot néhány órára, GH: 13, KH 8, pH 8 körül az edényből kivett mintából.
20% ecettel nèzve pezseg... merjek a kövekből venni vagy inkább felejtsem el?

Másik kérdés: ha ilyen magas a pH-m, vegyszerek alkalmazása nélkül ( savak stb.), maradna egyedüli lehetőség az ozmózis berendezés használata a pH csökkentésére?
 
Srácok!
Itt kèrnèm a segítsègeteket..
Az akvàban mùlt heti mèrès alapjàn GH: 10, KH: 8, ph: 8-8,5 Sera tesztkit alapjàn.
A pH-t magasnak talàlom, de ennyi àll a vízművek honlapján is a pH-értéknek.
Találtam egy tüzépen szép dekorköveket...
Az akvából kivett 1 liter vízbe beáztattam egy 200 g mintadarabot néhány órára, GH: 13, KH 8, pH 8 körül az edényből kivett mintából.
20% ecettel nèzve pezseg... merjek a kövekből venni vagy inkább felejtsem el?

Másik kérdés: ha ilyen magas a pH-m, vegyszerek alkalmazása nélkül ( savak stb.), maradna egyedüli lehetőség az ozmózis berendezés használata a pH csökkentésére?
Felejtsd el a követ, mészkő tartalmú, csak tovább keményítené a vized.
Ha nem vagy biztos egy kő típusában, célszerű sósavat önteni rá, ha pezseg felejtős.
Van még más lehetőség a víz lágyítására, kevertágyas műgyanta, tőzeg.
De legegyszerűbb az RO, ioncserélt vagy desztillált víz.
 
Felejtsd el a követ, mészkő tartalmú, csak tovább keményítené a vized.
Ha nem vagy biztos egy kő típusában, célszerű sósavat önteni rá, ha pezseg felejtős.
Van még más lehetőség a víz lágyítására, kevertágyas műgyanta, tőzeg.
De legegyszerűbb az RO, ioncserélt vagy desztillált víz.

Óva intelek attól, hogy pl. a Seiryu-ra sósavat önts ;)

A tőzeg nem lágyít semmit, ez egy régi tévhit. A pH-t is csak picit befolyásolja, de csak kb. Kh 1°nk alatt.


Srácok!
Itt kèrnèm a segítsègeteket..
Az akvàban mùlt heti mèrès alapjàn GH: 10, KH: 8, ph: 8-8,5 Sera tesztkit alapjàn.
A pH-t magasnak talàlom, de ennyi àll a vízművek honlapján is a pH-értéknek.
Találtam egy tüzépen szép dekorköveket...
Az akvából kivett 1 liter vízbe beáztattam egy 200 g mintadarabot néhány órára, GH: 13, KH 8, pH 8 körül az edényből kivett mintából.
20% ecettel nèzve pezseg... merjek a kövekből venni vagy inkább felejtsem el?

Másik kérdés: ha ilyen magas a pH-m, vegyszerek alkalmazása nélkül ( savak stb.), maradna egyedüli lehetőség az ozmózis berendezés használata a pH csökkentésére?

A Kh-t okozó vegyületek (karbonátok és hidrogénkarbonátok) lúgos kémhatásúak, ezért ha a víznek van Kh-ja, akkor a pH-ja várhatóan magas lesz. Ennél kicsit árnyaltabb a kép, mert pl az én csapvizem 21,5 / 21 (Gh/Kh), a pH-ja meg 7,3, de mihelyst akváriumba töltöm a pH 8,2 körül stabilizálódik (talaj nélküli ivadéknevelő medencében).

Ha 1:1 arányban keverem RO-val, akkor ugyanez a szitu sajnos, mivel a RO-nak nincs pufferkapacitása, így a Kh-t nem tudja lehúzni tartósan. A pH-t nem az abszolút Kh érték határozza meg, hanem a Gh : Kh aránya. Tehát egy 1:1,33 arányú víz, ami szikes, mindig 8 feletti pH-t fog mutatni akármeddig is hígítjuk RO-val.

Mivel a RO-val történő hígítás nem jelent garanciát arra, hogy a pH lemegy, az egyetlen biztos megoldás, hogy a hidrogénkarbonátot vagy ki kell venni (RO, ioncsere), vagy el kell bontani (kénsav). Én a kettőt kombinálom, így lesz "tökéletes" a víz :) A Gh-t a hígítással állítom be, a Kh-t a hígítás után előírt mennyiségű kénsavoldattal.
Hozzáteszem, hogy van az az akváriumméret, ami felett megéri ezzel foglalkozni (RO spórolás céljából), de ha nem nagy az akva és van RO, akkor azért a + x literért nem éri meg szivatni magunkat. Venni kell Salty-t vagy meg kell csinálni DIY-be a visszasózót, és akkor nincs ilyen gond :)
 
Utoljára módosított:
Felejtsd el a követ, mészkő tartalmú, csak tovább keményítené a vized.
Ha nem vagy biztos egy kő típusában, célszerű sósavat önteni rá, ha pezseg felejtős.
Van még más lehetőség a víz lágyítására, kevertágyas műgyanta, tőzeg.
De legegyszerűbb az RO, ioncserélt vagy desztillált víz.
A sosavval nem szivesen jatszom, de mint irtam mar ecetsavra is pezsgett...
Sokan hasznalnak Seiryu követ az akiban, azert gondoltam megerheti probalkozni vele.
Tözegröl en is olvastam, de nem nagyon van vele tapasztalatom, azon kivül, hogy szinezi a vizet, ha jol tudom, ami egy Del-amerikai biotopban jol mutat, de nem egy növenyesben. Nagyon jo a kö strukturaja, amit talaltam, hasonlit az itt Leopardkö neven kaphato kövekhez, de nem talaltam rola infot, hogy az mesztartalmu-e...
 
Óva intelek attól, hogy pl. a Seiryu-ra sósavat önts ;)

A tőzeg nem lágyít semmit, ez egy régi tévhit. A pH-t is csak picit befolyásolja, de csak kb. Kh 1°nk alatt.




A Kh-t okozó vegyületek (karbonátok és hidrogénkarbonátok) lúgos kémhatásúak, ezért ha a víznek van Kh-ja, akkor a pH-ja várhatóan magas lesz. Ennél kicsit árnyaltabb a kép, mert pl az én csapvizem 21,5 / 21 (Gh/Kh), a pH-ja meg 7,3, de mihelyst akváriumba töltöm a pH 8,2 körül stabilizálódik (talaj nélküli ivadéknevelő medencében).

Ha 1:1 arányban keverem RO-val, akkor ugyanez a szitu sajnos, mivel a RO-nak nincs pufferkapacitása, így a Kh-t nem tudja lehúzni tartósan. A pH-t nem az abszolút Kh érték határozza meg, hanem a Gh : Kh aránya. Tehát egy 1:1,33 arányú víz, ami szikes, mindig 8 feletti pH-t fog mutatni akármeddig is hígítjuk RO-val.

Mivel a RO-val történő hígítás nem jelent garanciát arra, hogy a pH lemegy, az egyetlen biztos megoldás, hogy a hidrogénkarbonátot vagy ki kell venni (RO, ioncsere), vagy el kell bontani (kénsav). Én a kettőt kombinálom, így lesz "tökéletes" a víz :) A Gh-t a hígítással állítom be, a Kh-t a hígítás után előírt mennyiségű kénsavoldattal.
Hozzáteszem, hogy van az az akváriumméret, ami felett megéri ezzel foglalkozni (RO spórolás céljából), de ha nem nagy az akva és van RO, akkor azért a + x literért nem éri meg szívatni magunkat. Venni kell Salty-t vagy meg kell csinálni DIY-be a visszasózót, és akkor nincs ilyen gond :)
Köszi az infokat...most nem mertem meg a csapvizem Gh/Kh erteket, ami a problemam, hogy folyamatosan 8-8,5 a pH-m, meg CO2 adagolas utan sem megy nagyon lejjeb, szinte mindig 7,5 fölött van, legalabbis Sera teszttel merve. De mindjart rakukkantok a vizmüvek honlapjan...
Akkor azt javaslod, hogy vagy RO teljes mertekben, es visszasozas, vagy reszben RO viz hasznalata+kensav? Ro berendezesem nincsen meg, de a folyamatosan magas pH miatt gondolkodom rajta..
 
Utoljára módosított:
Szia @dexkill !
Itt vannak a parameterek, amiket talaltam a honlapon. A Meßwert 3. oszlopban szerepelnek a mi ertekeink. A pH egyebkent 7,6-8,5 között alakul, ez meg is felel annak, amit merek az akvaban...

upload_2017-1-20_8-48-42.png
upload_2017-1-20_8-50-14.png
 
Utoljára módosított:
Jó ez a víz, de a Kh-t lenyomni nem lesz egyszerű. Én ezt vizet RO-val a kétszeresére hígítanám és kénsavaznám 7,2-es pH-ig. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy ha nagyon sok kénsavat adunk hozzá, akkor felmegy a szulfátion tartalom, ami a növénytápok és a halak ürüléke mellett jelentős kénterhelést adhat, amit antagonizmust okozhat :D Szép is ez a hobbi! Ez a víz amúgy a mért értékeid alapján szikesnek mondható, bár egy közvetlen Kh mérésnek örülnék azért :)

Mennyi cserevízre van szükséged hetente?
 
Jó ez a víz, de a Kh-t lenyomni nem lesz egyszerű. Én ezt vizet RO-val a kétszeresére hígítanám és kénsavaznám 7,2-es pH-ig. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy ha nagyon sok kénsavat adunk hozzá, akkor felmegy a szulfátion tartalom, ami a növénytápok és a halak ürüléke mellett jelentős kénterhelést adhat, amit antagonizmust okozhat :D Szép is ez a hobbi! Ez a víz amúgy a mért értékeid alapján szikesnek mondható, bár egy közvetlen Kh mérésnek örülnék azért :)

Mennyi cserevízre van szükséged hetente?
Este otthon megmerem a csapviz Kh-t is, vagy hazacsörgök az "oldalbordanak" (szabadon @mintor kollega utan), hogy merje meg.
Csereviz...attol függ mennyi kedvem van nagyobb vizcserehez:D. Egyebkent kb. 50-80 litert cserelek, a nano vizevel együtt, ott is cserelek hetente egy 10 litert. Persze RO-t elvileg masra is lehetne hasznalni, sokan meg fözesnel is hasznaljak, bar en nem terveztem.
Az antagonizmus miatt nem szivesen pepecselnek kensavval, ugy tudom a Sera pH minus azt tartalmaz, van is otthon, de kerül is vagy 10 Euroba egy kis flakon. Most viszont talaltam egy olcso kis mobil RO berendezest, eleg jok a tapasztalatok is vele, nekem eleg is lenne ahhoz a heto 50-80 literhez...Szüröbetet utanpotlas van hozza, es a ceg kifejezetten vizszüressel foglalkozik...
 
Az akvából kivett 1 liter vízbe beáztattam egy 200 g mintadarabot néhány órára, GH: 13, KH 8, pH 8 körül az edényből kivett mintából.
20% ecettel nèzve pezseg... merjek a kövekből venni vagy inkább felejtsem el?
Esetleg ha lesz RO készüléked, csinálj egy próbát a kővel, hogy 1 hétre beteszed tiszta RO vízbe (kő-víz arány nagyjából legyen az akváriumi), és a végén megméred a víz TDS, GH, KH értékeit. Így esetleg használható, heti tiszta RO vizes vízcserékkel.
 
Back
Oldal tetejére