• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Az akvárium visszalágyítását 4-5 nk-s sebességgel lágyíthatjuk vissza hetente!
Gondolkodom rajta, hogy 30-ról 15°nk-ra lágyítom a vizem. Egész véletlen magam is 5-ös ugrásokban terveztem.
Mi a tapasztalat, mi történne, ha egyben lépném meg az egészet. Gondolom nem ugyanaz 20-ról 5-re, mint 30-ról 15-re. :)
 
Ezt az akváriumi élőlényeid sínylenék meg! Viszont fokozatosan tudnak alkalmazkodni! Emellett a vízminőség is hirtelen változna értve ezalatt a teszttel mérhető paramétereket, ami szintén algabummot tud okozni! Ezalatt értem a víz pufferoló hatásának az ingadozása és a mezoelemek Ca, Mg hiány kialakulását.
 
Sziasztok!

Szeretném szaporodásra bírni az ottoimat, ehhez azt olvastam, hogy 8nK alatti vizet kell biztosítani nekik. Elkezdtem olvasni a témát előlről, de már ott már ott egy kicsit elvesztem, meg az ottani linkek se működnek már, illetve bocsássátok meg, hogy full náthásan, most nem akarom átolvasni mind a 40 oldalt :). Szóval 8 német keménység fok alatti vízre van szükségem RO szűrőm van, tehát ez nem gond, de hogy tudom ezt mérni, ha csak KH és GH, csepptesztem, és digitális TDS mérőm van.
Találtam egy értelmes írást, de nem tudom helyénvaló-e mert akkor egyszerű volna a dolgom:

"A víz keménységét a benne oldott magnézium- (Mg) és kalciumsók (Ca) adják. Értékét német keménységi fokban (nk) adjuk meg. 1 nk értékűnek mondjuk azt a vizet, amelyben literenként 10 mg kalcium-oxiddal (CaO) egyenértékű Mg és Ca só van."
E szerint akkor egyszerűen csak 80 ppm alá kell levinnem a vizet? Helyén való ez a következtetésem? Mert a téma elején valamilyen táblázat, meg pH került szóba, az nk kiszámolásakor.
 
Szóval 8 német keménység fok alatti vízre van szükségem RO szűrőm van, tehát ez nem gond, de hogy tudom ezt mérni, ha csak KH és GH, csepptesztem, és digitális TDS mérőm van.
Amit a GH és KH cseppteszted mér annak a mértékegysége nk°, azaz német keménységi fok.
 
Igen ha 80 ppm -t mérsz, akkor az 8 nk-nak felel meg!
Köszi szépen a megerősítést!

Amit a GH és KH cseppteszted mér annak a mértékegysége nk°, azaz német keménységi fok.
Az a gond, hogy a TDS mérőm által mért 160PPM, kicsit ellent mond a csepptesztek 5-ös és 6-os GH , KH méréseinek (most nem tudom melyik melyik volt ) , vagy ehhez kellene valami képlet stb vagy nem tudom, mert a halaknál meg mindig csak egy "nk" értéket adnak meg . Oldott anyag/liter értékből azért így jóval egyszerűbb a dolgom.
De azért köszönöm neked is a választ!
 
Nincs ilyen átváltás TDS és KH/GH között.
Eredeti kérdésem igazából arra irányult, hogy hogyan tudom mérni, az Otto-k tenyésztéséhez szükséges 8-as német keménységi fogok a meglévő tesztekkel. Általad adott linken viszont van egy nagyon jó átváltási adat, köszi!
1 ppm = 0.056 German degrees (legalábbis ha jót nézek :))
Bár e szerint akkor nem 80ppm-re kell levinnem a vizet, hanem 142-re
Előbbi arányt itt olvastam: http://www.haziallat.hu/akvarium/edesvizi-fajok/akvarium-viz-szin-szag-kemenyseg-ph/1204/
 
Ha csak a vizet nezed hozzavetolegesen jo lehet azt hiszem a link is igy fogalmaz. Akvariumban sok mas dolog bezavar. A talaj is. Miert nem nezel EC adatot az otociclusokhoz? Ez tuti sok helyen fent van es tudnad tdsbol valtani
 
Én azért írtam ezt anno, mert nem szeretnék senki zsebében nyúlkálni, de ez az általános! Ha engem konkrétan kérdezel csak RO vizet használok és így is valamennyire visszakeményedik a vizem, így én nem sózok vissza semmit! Az értékeim a mai napon a tegnapi 30%-os vízcsere után:
PH:6.5
Kh:12
Gh:15
No2:0,5 ( Ilyen sokat most mértem először!)
No3:20
 
Otocinclus természetes helyről info:

http://cefishessentials.com/blog/rio-parana-delta-biotope-argentina/

239 microsiemens
25 celsiusfok
7-7,5pH



Ez egy másik, de érdemes több forrást megnézni az Otocinclus Afinis-al kapcsolatban.

Amazon Rainforest stream: -- itt a pH érdekes alacsony és magas vízállásnál.

Rainforest Stream Characteristics

Depth: Depth ranges from a few centimeters to rarely more than 5 feet (1.5 m).

Temperature: Temperature is relatively constant due to shading by the forest canopy. Streams are roughly 1-2 degrees cooler than river channels.

Water chemistry: According to Amazon Headwaters, there is high variation of water chemistry between streams. In their survey, the authors found the pH to range from 3.8-4.9 while conductivity was 10-15. pH and conductivity rise during the low water period, possibly due to "increased phytoplankton production." Water transparency also increases at this time.


Oxygen levels: Oxygen concentrations are generally high but fall slightly when large quantities of organic matter are present.

Substrate: The substrate consists of mud or sand with overlaying organic matter and vegetation in varying states of decomposition. There is a large amount of submerged wood and in some areas, especially fast-flowing sections, there may be a cover of pebbles and stones.
Read more at http://fish.mongabay.com/biotope_stream_peru.html#bcXkh2CVTiugyAg5.99
 
Nálam is RO-van, csak előtte abban a 26 literes akváriumban sügérek voltak, és nekik jó volt a keményebb víz is. Meg az elpárolgottat mindig a nagy akváriumból kivett vízzel pótoltam, így fokozatosan felkeményedett
 
Én azért írtam ezt anno, mert nem szeretnék senki zsebében nyúlkálni, de ez az általános! Ha engem konkrétan kérdezel csak RO vizet használok és így is valamennyire visszakeményedik a vizem, így én nem sózok vissza semmit! Az értékeim a mai napon a tegnapi 30%-os vízcsere után:
PH:6.5
Kh:12
Gh:15
No2:0,5 ( Ilyen sokat most mértem először!)
No3:20
Ha 100 % RO vízzel cserélsz, akkor ez a keménység nagyon nem frankó... Lehet érdemes lenne megmérned a sima RO vizedet, vagy alaposan körülnézni az akváriumban, és kivenni a mészkő hegyet! :)
 
Hozzáértők segítségét várom...
ha a MgSO4-tal, vagy CaSO4-tal emelem a GH értékem, akkor az emeli-e a KH-t? Esetleg kémiai reakciót tud valaki írni, mi képződik "melléktermékként", valami kénes cucc?
Nem RO vízről van szó, hanem szikes (GH~8, KH~17) vízről.

És még egy kérdés eszembe jutott, ha RO vízbe mészkövet, márványt teszünk, az hogyan emeli a GH-t, KH-t? Van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére