1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Fontos pH-Kh-Gh

Kategória: 'Víz tulajdonságok', témanyitó: szemjan, téma nyitása: Nov 29, 2009.

1. szemjan
    Épp nem fórumozik ...

szemjan Nézelődő

Tag:
    Nov 29, 2009
    Kedvelik:
    1
    Sziasztok vizforalás után 1 napig hagytam álnia vizet majd neptun féle antiklort tetema vizbe. ezek után megmértema viz paramétereit a ph 8,5 a gh4 a KH 21 vagyis lágy lugos vizem van de magasa karbonát keményésge nagyon is a azvába semm dekoráció nicsn égetet agyag talaj van szóval nemértem miért oylan nagy. Mit tehetnék ez ellen eső vizet nemtudok szerezni se ozmo vizet vastagon áll az akvárium oldalán a vizkő a halakon látszik nemszertik régen probáltam co2 de a test nemmutatot semmit a magas karbonát tartalom miatt. azt ajánloták hogy aqutant használjak szerintetek segit mi a baj azal amit csinálok?

2. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    32
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Hali!

Biztos jók a tesztek?
    A gh összkeménység, amiben benne van a kh.(van néhány eset amikor ez nem igaz)Tehát ha 21 a kh akkor már többnek kéne lennie a gh-nak, de sry ha tévedek.

A 8.5 kh elég magas, mivel mérted?
    Nekem 7.5 kh és 22-25 a kh és nincs probléma.

3. Nigro
    Épp nem fórumozik ...

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    3,202
    Hely:
    Diósd-Bp.
    Jojo!
    Itt valami nem jojo! :D

4. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    32
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Jogos, sry , nagyon álmos (névnapos) este volt :oops: Thx!

Tehát a 8.5 ph magas.

Nekem 7.5 a ph. és 22-25 a kh.(értem ez alatt a csapvíz, és nem az akvárium)

5. Emperor_
    Épp nem fórumozik ...

Emperor_ Tapasztalt kertész

Tag:
    Ápr 19, 2009
    Kedvelik:
    6
    Hely:
    Pilisjászfalu
    A forralás pedig a változó keménységet "veszi ki a vízből" .

6. keszeg
    Épp nem fórumozik ...

keszeg Szakértő Szakértő

Tag:
    Ápr 29, 2009
    Kedvelik:
    31
    Hely:
    Székesfehérvár
    Ez igaz, viszont itt más a probléma. Nem a KH magas, hanem a lúgossági fok, vagyis szikes a víz. Ennek oka a nátrium-hidrokarbonát (szódabikarbóna/NaHCO3) és a nátrium-karbonát (szóda/sziksó/Na2CO3). Ez esetben a forralás nem megoldás, sőt ront a helyzeten, mert a két vegyület aránya eltolódik a szóda felé, ami növeli a pH értéket. Ráadásul a szóda jobban oldódik, így hőkezelésnél nem történik csapadékképződés, mint Mg(HCO3)2 vagy Ca(HCO3)2 esetében.
    Megoldás: 1-2% sósav keverése a cserevízhez (pH méréssel együtt) és/vagy MgSO4 + CaCl2 adagolása GH: 10-15 nk fokig. A két vegyület stabilizálja a kémhatást, továbbá az utóbbi cserebomlással megszünteti a káros Na-sókat.

Simon Csaba kedveli.
  7. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    van egy kis kavar.
    A Ph-vízkeménység-oldott CO2 táblázatokban egyik helyen a vízkeménységi oldalon Kh vagyis karbonátkeménység szerepel, máshol viszont nk vagyis német (állandó) keménység.
    A reagensem viszont összkeménységet és karbonátkeménységet mér, tehát állandó keménységet nem is lehet vele. Na akkor most mi van.
    A Kh vagy az nk szerinti számolásnál nagyon nagyon eltérő eredmény jön ki a CO2-re.

8. Proci
    Épp nem fórumozik ...

Proci Kertész szaki

Tag:
    Máj 5, 2009
    Kedvelik:
    33
    Hely:
    Tószeg, Szolnok, Budapest, Bonyhád
    A reagens a változó keménység függvényében a ph-t méri. A karbonátkeménység=változó keménység=Kh. Az nk az egy mértékegység, német keménységi fok (olyan, mint a hosszúságnál a méter).
    pl. a csapvizem keménységi adatai: GH (összkeménység) 10nk°; KH (karbonátkeménység) 6nk°.
    A fenti adatot sokszor igy is meg szokták adni: 10GH, 8KH, tehát mértékegységnek használják a rövidítést. Sőt még úgy is láttam, hogy a változó keménység mértékegységének "nkk"-t használnak.

9. keszeg
    Épp nem fórumozik ...

keszeg Szakértő Szakértő

Tag:
    Ápr 29, 2009
    Kedvelik:
    31
    Hely:
    Székesfehérvár
  10. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    Igen, de van az a táblázat, ahol az x tengelyen a ph, az y tengelyen a keménység szerepel, és a táblázatban hozzájuk rendelve a CO2 színt.
    na ott az y tengelyen szerepel egyik helyen a Kh, máshol a Nk.
    Nálam a Kh 8, a teljes keménység 15

11. Proci
    Épp nem fórumozik ...

Proci Kertész szaki

Tag:
    Máj 5, 2009
    Kedvelik:
    33
    Hely:
    Tószeg, Szolnok, Budapest, Bonyhád
    Ahol KH van írva az a korrektebb, ahol NK van írva ott egyszerűsítenek, de ugyanarra gondolnak (feltételezik, hogy úgyis tudja az olvasó, hogy ott a változó keménységnek a fokát írták nk mértékegységben).
    Ami a Te szempontból lényeges: a 2 tengelyen a ph és a változó (karbonát, KH) keménység van. Ebből nincs más, nincs más mértékegység sem amit esetleg valamilyen tört számmal kellene átváltani.

12. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    1-2 óra utánanézéssel már válaszolok is magamnak és annak aki találkozik hasonló gonddal: kh-t kell nézni nem a gh-t, mint ahogy bizonyos oldalakon a táblázatban rosszul szerepel.
    a különbség: Ph 7 mellett a Kh-m 10 és a gh-m 15. Az CO2-ben kh esetán 30, (jó) gh-t nézve meg 43 ami sok.

13. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

SlyChocolate Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    16
    Hely:
    Debrecen
    Tiszteletem az Uraknak!
    Mivel nem találtam kimondottan víz tesztek topicot ezért ide írok!
    A minap vettem egy Sera ammónia/ammónium tesztet!
    Ellenőrizni az akvárium szűrését!
    Mielőtt neki fogtam volna tesztelni az ammoónia szintet.
    Még Neptun pH tesztel megnéztem a víz pH-ját is ami 8 körüli!
    Sötétebb mint a szinskálán a 7.5-es szín!
    A teszthez a vízet a heti vízcsere előtt vettem ki az akiból és másnap használtam fel!
    A Sera teszt színskáláján a halványzöld színre szineződött a kémcsőben lévő folyadék ami 0.5mg/l ammónia szintetjelent.
    Ez a 8-as pH étéknél már veszélyes hosszútávon!
    Kérdésem az lenne mivel a Sera leírásában láttam, hogy a pH nagyban beleszólhat az ammónia szint meghatározásába.
    Akkor is ezt az eredményt kaptam volna ha a CO2-vel beoldott vízből veszek mintát amit azonnal tesztelek?
    Hisz a víz ilyenkor a pH-ját változtatja az az savasodik!?
    Másik kérdésem az lenne még, hogy ezek a reagnes folyadékok mennyire veszélyes anyagok?
    A harmadik reagens hozzáadása után eléggé büdi lett a szobában!

14. Nigro
    Épp nem fórumozik ...

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    3,202
    Hely:
    Diósd-Bp.
    A teszteket tesztekkel teszteld, különben a tesztek teszteredményei hamar hintába tesznek. :)
    A másik. Egy napig állt a vized "szűrés nélkül". Ezután ammóniát mérni nem bölcs dolog.
    Azonnal a vízből, különben túl sok lesz a ha.... ;)

15. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    16
    Hely:
    Debrecen
    Köszi az infót!
    Sejtettem én is, hogy azonnali tesztelés kell!
    És ha nem Sera akkor melyik gyártó tesztjével lenne még célszerű megnéznem az ammónia szintet?
    Illetve ha már a szűrő hatékonysága vizsgálata a célom mit lenne még érdemes mérnem (nirát/nitrit)?
    Erre mindre szükség van?
    Nem elég-e egy paraméter pontos meghatározása a szűrés minőségére?

16. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    32
    Hely:
    Bp.16.ker.
    Hali!

Nekem van vagy 10 féle tesztem, egyiket sem használom.
    (ez off téma:A tengerinél a korallok mutatnak minden változást de ha van egy megfelelő sémád és arra beállsz akkor oda sem kell, csak megvettem feleslegesen.Ugyanez vonatkozik az édesvízire is.)
    A növényesnél is felvetődik a kérdés, minek?

Beállítok egy megfelelő szűrőt, megfelelő (azaz kiváló) szűrőanyagokkal, hetente cserélem a vizet és megfelelően tápozok, CO2-zök, megfelelő a világítás mi kell még?
    Az ammonia csak akkor halmozódik fel ha valami rothad, túletetsz, leülepszik a szmötyi, de ha ezek nincsenek, akkor nem tudom, hogyan tud heti (teszem fel)50% vízcserénél felhalmozódni annyi ammónia.

Én, az 1 hónapja indított kis aksimnál se teszteltem, semmit, minek? Minimális az alga de az is csak azért mert én indításkor sem csináltam heti 1 vízcserénél többet, holott azt minden nap vagy másnap kellett volna.És most már kezd visszaszorulni.

Egyébként a tesztek tesztje szerint (külföldi oldalon olvastam,( asszem a korallenriff.de )hogy a Sera az egyik leggyengébb teszt.Ezt ha csak én állítanám akkor jó--lehet, hogy hülye vagyok--de mikor az akvarista társadalom nagy része is ezt mondja akkor már van benne valami.Evvel nem azt állítom, hogy a Tiéd biztos rossz, de azonos teszteken belül is nagy a "szórás" nem egyformát mutatnak.Erre példa volt nyáron amikor egy barátom a Sera NO3 tesztjével a vizem más volt mint a sajátommal. "Csak" 40 volt az eltérés......

Vagy csak én látom olyan egyszerűen?

17. SlyChocolate
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 3, 2009
    Kedvelik:
    16
    Hely:
    Debrecen
    Értem!
    Köszi a választ!

18. Geris
    Épp nem fórumozik ...

Geris Tapasztalt kertész

Tag:
    Szept 13, 2009
    Kedvelik:
    10
    Hely:
    Balmazújváros
    Sziasztok!
    többszöri mérésre is ugyanazokat az eredményeket kapom:
    ph: 7,5
    karbonátkeménység: 19nk
    összkeménység: 13nk
    Ez így nyilván lehetetlen. Rossz a teszt? Vagy a leírásban felcserélték a kettőt? Sajnos csak 300ft-os neptun tesztek.
    Valamint a 4dk-s oldat (dropchekerbe) előállításával kapcsolatban lenne egy kérdésem. dk=nk? :roll: Köszi a segítséget

19. jojo
    Épp nem fórumozik ...

jojo Kertész szaki

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    32
    Hely:
    Bp.16.ker.
  20. Proci
    Épp nem fórumozik ...

Proci Kertész szaki