• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH (CO2 nélkül)

Ezt magyarázom már mióta, csak mindenki leugat: a talaj(ok) nem csökkentik a pH-t. Ha más anyaggal leviszed, akkor megtartják, pufferelik, ott, ahol van. Ennyi.

Egyébként meg a kényes garnélákat nem egy CO2-zött, tápozott akváriumban kellene tartani, hanem egy huminsavas, barna vizű garnélás akváriumban :) Jobban félnék a CO2-től és a táptól, mint a pH-tól.

Olvass Szentgyo blogot, hogy ő hogy viszi le a pH-t... nem CO2-vel ;)

co2-zött növényes akváriumban akarom tartani a csöppségeket. Tökéletesen tud működni, láttam másnál.
Csak a Te kedvedért csinálok egy talaj tesztet. ;)

nem lehet a szűrő anyag a ludas?
bio rio, totál semleges...
 
co2-zött növényes akváriumban akarom tartani a csöppségeket. Tökéletesen tud működni, láttam másnál.
Csak a Te kedvedért csinálok egy talaj tesztet. ;)


bio rio, totál semleges...
Akkor próbálj 100% vízcserét vagy modelezd vödörben...
 
Mivel Envireonmentből kifogytam, ezért Amazonia lesz a tesztben. Bontott zacskóban volt, talán kicsit száraz, de egy első tesztnek megteszi.
Beleraktam egy mérőedénybe kb. 50 ml amazonia-t, rá RO vizet, olyan 220 ml-nél áll a vízszint. Beraktam az akvárium alatti szekrénybe.
Egy beföttes üvegbe pedig raktam RO vízet és manten követ. (ezt lezártam)

Az RO viz adatai.
ph: 6,6 (cseppteszttel)
TDS: 4 ppm (TDS mérővel)

Egy hét múlva újra mérem mindkettő esetben a vizet.
 
Mivel Envireonmentből kifogytam, ezért Amazonia lesz a tesztben. Bontott zacskóban volt, talán kicsit száraz, de egy első tesztnek megteszi.
Beleraktam egy mérőedénybe kb. 50 ml amazonia-t, rá RO vizet, olyan 220 ml-nél áll a vízszint. Beraktam az akvárium alatti szekrénybe.
Egy beföttes üvegbe pedig raktam RO vízet és manten követ. (ezt lezártam)

Az RO viz adatai.
ph: 6,6 (cseppteszttel)
TDS: 4 ppm (TDS mérővel)

Egy hét múlva újra mérem mindkettő esetben a vizet.
Kíváncsi vagyok, én is össze vissza méregetek kis csuprokba meg minden, mivel a garnis akimba nem tudok egyszerűen 7 ph alá menni.
 
Figyú, nem akarlak megbántani, de a tized pH értékek semmit sem jelentenek egy cseppteszttel vagy kalibrálatlan pH mérővel mérve.

A másik, hogy vedd figyelembe, hogy a talaj megköti a keménységet okozó sókat, tehát, amikor a vized lúgos volt, adszorbeálta a karbonátokat, amiket most simán lead.

Ha pH-t akartok csökkenteni, a cserevizet kell kezelni. Sósav, kénsav, csersav és tőzegkivonat játszik. Az összes többi szellemidézéssel egyenértékű. Ezt a szakmámon kívül onnét is tudom, hogy rengeteget szívok a pH beállítással, épp most is vizet cserélek, mert egyik (beüzemelés alatt álló) akváriumba a pH 8,32 volt ma :D Gőzöm sincs mitől, 50% vízcsere pH 6,5-7 körüli vízzel, kicsit összekeveri a szűrő, mérem a pH-t, majd tolom bele a következő adag kénsavat, ha szükséges lesz.
 
Figyú, nem akarlak megbántani, de a tized pH értékek semmit sem jelentenek egy cseppteszttel vagy kalibrálatlan pH mérővel mérve.

A másik, hogy vedd figyelembe, hogy a talaj megköti a keménységet okozó sókat, tehát, amikor a vized lúgos volt, adszorbeálta a karbonátokat, amiket most simán lead.

Ha pH-t akartok csökkenteni, a cserevizet kell kezelni. Sósav, kénsav, csersav és tőzegkivonat játszik. Az összes többi szellemidézéssel egyenértékű. Ezt a szakmámon kívül onnét is tudom, hogy rengeteget szívok a pH beállítással, épp most is vizet cserélek, mert egyik (beüzemelés alatt álló) akváriumba a pH 8,32 volt ma :D Gőzöm sincs mitől, 50% vízcsere pH 6,5-7 körüli vízzel, kicsit összekeveri a szűrő, mérem a pH-t, majd tolom bele a következő adag kénsavat, ha szükséges lesz.
Magyarán mondva ha az akiban magas ph-val rendelkező vizem van (nem bejáratós) hiába cserélem benne a vizet meg sórom bele a talajt plusba nem fog lejjebb menni a ph Sosem?
 
Magyarán mondva ha az akiban magas ph-val rendelkező vizem van (nem bejáratós) hiába cserélem benne a vizet meg sórom bele a talajt plusba nem fog lejjebb menni a ph Sosem?

Nem egészen, ha a cserevizet kezeled, és újra és újra egy gyenge savval cserélsz (hiszen a pl. pH 6,5 víz egy nagyon gyenge savas oldat), azzal szépen fokozatosan le lehet vinni a pH-t, míg ha közvetlenül az akvát kezelnénk, az élőlények pH sokkot kapnának esetleg, illetve ha elnézed az adagolást, akkor pillanatok alatt nagyon leeshet a pH. A talajok pufferelnek ugyan, de pH-t nem csökkentenek, legalább is ennek ellenkezőjére semmilyen bizonyítékot nem láttam még.

Amikor sok-sok amazonia-ra CaCl2-dal visszasózott RO-vizet öntünk (aminek semmilyen pufferkapacitása nincs), akkor jóhogy savas lesz a víz... hiszen a RO alapból savas.

Amúgy az amazonia - ha igaz, amit eddig hallottam róla - növényi alapú, levél vagy komponszt, mittomén pontosan, ami így kb. hasonló hatású, mint a tőzeg.

Tehát a talaj beszórása semmilyen pH csökkentő hatással nem lesz a vízre. Szélsőséges esetet el tudok képzelni, ami működik: duplázod, triplázod a talajt :D
 
Nem egészen, ha a cserevizet kezeled, és újra és újra egy gyenge savval cserélsz (hiszen a pl. pH 6,5 víz egy nagyon gyenge savas oldat), azzal szépen fokozatosan le lehet vinni a pH-t, míg ha közvetlenül az akvát kezelnénk, az élőlények pH sokkot kapnának esetleg, illetve ha elnézed az adagolást, akkor pillanatok alatt nagyon leeshet a pH. A talajok pufferelnek ugyan, de pH-t nem csökkentenek, legalább is ennek ellenkezőjére semmilyen bizonyítékot nem láttam még.

Amikor sok-sok amazonia-ra CaCl2-dal visszasózott RO-vizet öntünk (aminek semmilyen pufferkapacitása nincs), akkor jóhogy savas lesz a víz... hiszen a RO alapból savas.

Amúgy az amazonia - ha igaz, amit eddig hallottam róla - növényi alapú, levél vagy komponszt, mittomén pontosan, ami így kb. hasonló hatású, mint a tőzeg.

Tehát a talaj beszórása semmilyen pH csökkentő hatással nem lesz a vízre. Szélsőséges esetet el tudok képzelni, ami működik: duplázod, triplázod a talajt :D
Van egy talajok ami szó szerint lehuzzta a csapvizet 6.5 re meg lágyított egy cm vastagon raktam 10 cm vizoszlop és műkszöt de arányosan " élesben" nagyobb mennyiségben nem hozta már amit el vártam volna pedig szigoruan verem roval a vízcserét.
 
Van egy talajok ami szó szerint lehuzzta a csapvizet 6.5 re meg lágyított egy cm vastagon raktam 10 cm vizoszlop és műkszöt de arányosan " élesben" nagyobb mennyiségben nem hozta már amit el vártam volna pedig szigoruan verem roval a vízcserét.

Az összes lágyít, ez nem vitás, a pH ígéretét viszont egyik sem hozta nálam.

Csináltam egy fotót, mint mondtam vizet cserélek éppen. Saját indikátort használok (gyógyszerkönyvi recept alapján), amivel mégis csak annyit tudok megállapítani, hogy a pH <6,5 / 6,5-7,0 / 7,0-7,5 / >7,5, sárga / zöld / türkiz / kék. A kék az ominózus 8,3-as víz, a zöld a cserevíz, a pH-ja tippre 7,0-7,2 lehet, 50% vízcsere után az akva vize türkiz, pH 7,4-7,6-nak tippelem. Tehát a vízcsere levitte kicsit a pH-t, kérdés, hogy holnap merre mozdul, mozdul-e egyáltalán.

dwwntfz9fh09lwix9fyj.jpg


Megmutatom a cserevíz "receptjét" is, hogy nem a levegőbe beszélek: :D

7,5 l csapvíz
9 ml 1 mol/l kénsav-oldat
11,5 ml 10 mg/ml magnézium-oldat
7,5 l RO-víz
150 ml tőzegkivonat
15 csepp bacikultúra

A tőzegkivonatot most kihagytam, mert 7,0-7,5 vizet szeretnék az akváriumban, ha beletenném 6,8-7,0 lenne. Ugyanezzel a vízzel cserélek egy másik akváriumban (neocaridina-knál), ott közel semleges a cél, nem enyhén lúgos.

Nem kell idegenkedni a szervetlen savaktól, csak okosan kell őket használni. Zsilinszky Sanyi bácsi is használta :)
 
Mivel mentből kifogytam, ezért Amazonia lesz a tesztben. Bontott zacskóban volt, talán kicsit száraz, de egy első tesztnek megteszi.
Beleraktam egy mérőedénybe kb. 50 ml amazonia-t, rá RO vizet, olyan 220 ml-nél áll a vízszint. Beraktam az akvárium alatti szekrénybe.
Egy beföttes üvegbe pedig raktam RO vízet és manten követ. (ezt lezártam)

Az RO viz adatai.
ph: 6,6 (cseppteszttel)
TDS: 4 ppm (TDS mérővel)

Egy hét múlva újra mérem mindkettő esetben a vizet.
Az a baj,hogy nem is értem az egész beszélgetést, hogy lehet az ro víz 4 ppm-nél, 6,6 ph-n, valószinüleg azért, mert az olcsobb készülékek nem felelnek meg az elvárásainknak,nem nyútják azt, amire használni szeretnénk, benn maradnak azok az anyagok, amik vissza tudják pufferelni a vizet. Mondjuk én gyantával lágyítom a vizet, ez 20-30 ppm-nél, 3,9 ph-t mutat. Többnyire A.n. pro soil-t használok, feltöltöm 6,5 ph-s vízzel, és az ott is marad, ha, csak nem csinálok valami hülyeséget.:) Előfordúlt már.:) Kipróbáltam az Envireonment-et is, feltöltöttem 6,3-as vízzel, és heteken keresztül vívtam vele, hogy a ph-t, 6 fölé tudjam emelni.
 
Az a baj,hogy nem is értem az egész beszélgetést, hogy lehet az ro víz 4 ppm-nél, 6,6 ph-n, valószinüleg azért, mert az olcsobb készülékek nem felelnek meg az elvárásainknak,nem nyútják azt, amire használni szeretnénk, benn maradnak azok az anyagok, amik vissza tudják pufferelni a vizet. Mondjuk én gyantával lágyítom a vizet, ez 20-30 ppm-nél, 3,9 ph-t mutat. Többnyire A.n. pro soil-t használok, feltöltöm 6,5 ph-s vízzel, és az ott is marad, ha, csak nem csinálok valami hülyeséget.:) Előfordúlt már.:) Kipróbáltam az Envireonment-et is, feltöltöttem 6,3-as vízzel, és heteken keresztül vívtam vele, hogy a ph-t, 6 fölé tudjam emelni.

A gyanta más, az savanyítja a vizet. A 4 ppm-s RO víz teljesen jó 6,6 pH-nak.
 
Akkor most aRO kőzel semleges ph (6.5) csak az ásványi anyagok hiánya miatt bolondítja meg a ph mérőt, vagy teljesen savas kémhatású 4.4ph.? Mindkettő elmélet "megy" a fórumon, valaki tudja a tutit?
 
Akkor most aRO kőzel semleges ph (6.5) csak az ásványi anyagok hiánya miatt bolondítja meg a ph mérőt, vagy teljesen savas kémhatású 4.4ph.? Mindkettő elmélet "megy" a fórumon, valaki tudja a tutit?

Gyógyszerkönyvi tisztaságú víz (0,5-0,7 mikroS/cm vezetőképesség mellett) pH 5,5-5,7, ha kiforraljuk, akkor pH 6,7-6,9. 7,00 vizet csak kétszer desztillált víznél láttam eddig. Tehát a helyes válasz, hogy kicsit mindkettő. A pH mérők nem pH-t mérnek, hanem potenciálkülönbséget. A pH mérőt egy ionban gazdag környezetben kalibráljuk (puffer oldat), majd egy ionban nagyon szegény környezetben mérünk vele. Kicsit "megbolondul". Illetve a lágyvíznek (RO, eső, deszt.víz) nincs pufferkapacitása, tehát akár a levegőből beoldott ici-pici CO2 is egyből lehúzza a pH-ját. Amúgy a 6,5-5,5-4,4 pH között nincs ám akkora különbség kémiailag. A "teljesen savas" oldat az pH 1-2. Fogsz egy 1 liter RO vizet, egyetlen csepp háztartási sósavtól a pH-ja leszalad 2 alá. Ugyanígy 1 késhegyni szódabikarbónától felmegy 8-9-ig (szerintem, bár ezt még nem mértem).

Sokat segítettem mi?! :D A lényeg, hogy a RO víz kémhatása nagyon sok dologtól függ a bejövő csapvíztől, a RO membrán, a szenes szűrő állapotától, a felfogó edény anyagától, és attól is, hogy csobog-e beérkezéskor (CO2 beoldás) vagy nem. Viszont mivel gyakorlatilag nincs pufferkapacitása, nem igazán számít, hogy mennyi a pH-ja. Sózd vissza akár gyári GH+ termékkel, akár csapvízzel, adj hozzá minden vízkezelőt, ami csak szeretnél (tőzeglé, stb.), utána mérd meg a pH-t és akkor állítsd be, ha szükséges.
 
Most a tőzeget is bevetettem, kb 10cm vastag aktiv talajom van ami az aki 20% meg nhány seyiru kő. Nem tudom elképzelni hogy az a pár kavics nem engedi le a ph-m. Vagy igen?
 
@dexkill !!!
Tudsz esetleg olyan savat mondani, amit használhatok az akváriumban és van puffer tartaléka?
Nálunk a vegyész azt mondta hogy az ecetsavnak van, de azt nem merem berakni az akváriumba :D

Egyáltalán lenne értelme egy olyan savat használni ami rendelkezik puffer tartalékkal?
 
@dexkill !!!
Tudsz esetleg olyan savat mondani, amit használhatok az akváriumban és van puffer tartaléka?
Nálunk a vegyész azt mondta hogy az ecetsavnak van, de azt nem merem berakni az akváriumba :D

Egyáltalán lenne értelme egy olyan savat használni ami rendelkezik puffer tartalékkal?

Van itt némi fogalomzavar. Sem sav, sem lúg nem rendelkezik puffertartalékkal. A pufferek mindig elegyek, pl. egy gyenge sav és a sav egy erős lúggal alkotott sója (pl. ecetsav - nátrium-acetát, vagy foszforsav - kálium-dihidrogén-foszfát), csak savat öntve nem tudsz pufferelni. Sőt, az akváriumvízben a pufferkapacitást épp a "másik oldalról" kell megközelíteni, tehát a vizet a pH hirtelen leesésétől kell védeni, erre való a Kh (= karbonátkeménység).

Ezért mondják tapasztalt akvaristák, hogy lágy savas vízben nagyon nehéz akvarizálni. 0-1 Kh kell ahhoz, hogy a pH 7 alatt legyen, viszont így nincs a víznek pufferkapacitása, tehát nagyon könnyen leeshet a pH-ja.

Ecetsavat ne önts a vízbe :D A vegyésznek igaza van, de Ő nem akvarista. Ha savanyítani akarod a vizet (=csökkenteni a pH-t) akkor erős savat használj: sósav, kénsav, persze nagyon okosan, kicsi adagokban és ne az akváriumba direktbe, hanem a cserevízbe mérés mellett.
 
Van itt némi fogalomzavar. Sem sav, sem lúg nem rendelkezik puffertartalékkal. A pufferek mindig elegyek, pl. egy gyenge sav és a sav egy erős lúggal alkotott sója (pl. ecetsav - nátrium-acetát, vagy foszforsav - kálium-dihidrogén-foszfát), csak savat öntve nem tudsz pufferelni. Sőt, az akváriumvízben a pufferkapacitást épp a "másik oldalról" kell megközelíteni, tehát a vizet a pH hirtelen leesésétől kell védeni, erre való a Kh (= karbonátkeménység).

Ezért mondják tapasztalt akvaristák, hogy lágy savas vízben nagyon nehéz akvarizálni. 0-1 Kh kell ahhoz, hogy a pH 7 alatt legyen, viszont így nincs a víznek pufferkapacitása, tehát nagyon könnyen leeshet a pH-ja.

Ecetsavat ne önts a vízbe :D A vegyésznek igaza van, de Ő nem akvarista. Ha savanyítani akarod a vizet (=csökkenteni a pH-t) akkor erős savat használj: sósav, kénsav, persze nagyon okosan, kicsi adagokban és ne az akváriumba direktbe, hanem a cserevízbe mérés mellett.
Bocs a pongyola fogalmazásért :D
Nem is állt szándékomba az akváriumba lötykölni, elég elvetemült ötletnek tűnt :rolleyes:
 
Lehet meg van a ludas...
Kivettem a legkisebb manten követ, beraktam egy beföttes üvegbe. Ma rámértem, 7,2-re felvitte a ph-t, dzép kék lett az indikátor folyadék.

Eközben az akváriumban lévő víz ph-ja 7 alá ment. Szép zöld vagy 6.7 vagy 6.9. Vagyis mióta kivettem a kis követ, javult a vizem. Ennek a kőnek a hátán van egy fehér kikristályosodott rész, valószínűleg az piszkálta meg a ph-t. :)
A hètvégén újra mérek.
 
Back
Oldal tetejére