• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Peti- 200L Dél-Amerikai, Ryuboku-stílus.

pataslo

Új regisztrált
Sziasztok,

Az Ázsiai "bijotópomban" miután már a halak is menekültek az algák elől, nehogy őket is ellepje már kezdtem belefáradni és megútálni a hobbit. Drasztikus válaszlépésre szántam el magam: low-cost akváriumot akarok.
Mértem vízcsere előtt:: NO3: 40-60mg/l - PO4: 1.5mg/l vagy fölött
Mértem vízcsere után: NO3: 20-40mg/l - PO4: 1mg/l

Nem volt értelme sokat tökölni menrt minden csupa alga volt, így "felrobbantottam" az akváriumomat. Minden ki. Csak talaj maradt és csigák, meg halak.
A beépített háttér felületeit lekénsavaztam híg oldattal és 1.5 napig szárítottam, hogy az alga is érezze a törődést a spóráival együtt. A halak addig minimálvízben vannak. Folyamatosan töltöm fel csapvízzel, és közben adagolom az algaírtót az újabb törődési lépsé végett. 10L-eneként egy evőkanál tengeri só is megy a vízbe, ez is jót tesz a spóráinak.
Most az elköv. két hétben, amíg halaimon nem adok túl, a vizkeménység tekintetében hozzászoktatom őket a kemény vízhez újra (pH-változás) és folyamatosan vízcsere/trugyileszívás és algaírtás következik, illetve a következő vízalatti táj részeinek áztatása.

És a jövő :
-Nem igazán tudok sok időt ráfordítani arra, hogy mindig RO-víz legyen a jószágoknak, ahogy a vödörben állasztást is elégé unom, mert csupa vödör a lakás. Szóval cserében viszont van f@sza Gardena-rendszerem, ami csapra köthető. A vízcserét ezzel fogom megoldani. 50% hetente és ez kb 20 percet fog elvenni az időmből. Szűrő szívóágához tolom a vizet (szervíztérben szív el, uh. halak másik rekeszben úszkálnak. A kinyomó ágon úgyis kikavbarodik belőle a klór. A szűrőkben a baciknak majd szurkolok:)
Vízkezelőt nem nagyon akarok adagolni, mert ha már az akváriumban van a víz, ígyis-úgyis kapják a halak az áldást. Csak pénzköltésnek és plussz stresznek érzem rájuklocsolni a vízkezelőt.
-Algák ellen és a növényekért (Valiznériát tervezek a vitirlásoknak) Csökkentem a fényt úgy hogy a színek látszanak, de azért ne legyen meg ez a 180W/150L. Marad a Green Aqua MIC-MAC vagy ADA-n gondolkozok. Még eldől. És term. Co2.

-CO2 marad üzemben.
-Beállításra kerül egy 600L/h-eheim belső szűrő is.

Véleményeket és javaslatokat várok a köv témákban:
-Tápozás szerintetek így tuti jó lesz-e. Én ha nem is várható nagy burjánzás de egy ésszerű lassú és algamentes növekedést várok ettől a dologtól.
-A vízkezelést van aki az akváriumban oldja meg, ha igen mivel?
-Vízcsere utáni másnap toljak-e egy kis nitrifikáló kultúrát a vízhez, vagy ez is csak a költségeket növelné?
-Erről az 1evőkanál/10L sóról valakinek van tapasztalata növényekre gyakorolt hatás terén?
 
Re: Peti 200L Ázsiai vs. Dél-Amerikai

pataslo said:
Véleményeket és javaslatokat várok a köv témákban:
-Tápozás szerintetek így tuti jó lesz-e. Én ha nem is várható nagy burjánzás de egy ésszerű lassú és algamentes növekedést várok ettől a dologtól.
-A vízkezelést van aki az akváriumban oldja meg, ha igen mivel?
-Vízcsere utáni másnap toljak-e egy kis nitrifikáló kultúrát a vízhez, vagy ez is csak a költségeket növelné?
-Erről az 1evőkanál/10L sóról valakinek van tapasztalata növényekre gyakorolt hatás terén?

Szia,

Saját tapasztalatból mondom a következőket:

Tápozás:
Tápozás változtatása nélkül a fényemet vettem vissza erősen, aminek a hatása kettős volt: egyrészt a növények is lelassultak (nem sprinteltek, hanem csak kocogtak), másrészt az algák fejlődése megállt. Tehát ha a brutál 180W-odat visszafogod, tápozásodhoz nem nyúlsz, szerintem haosnlóakat pozitív változást fogsz tapasztalni.

Nitrifikáló kultúra:
Használok én is ilyesmit, gyakorlati hasznát tényszerűen nem tudom igazolni. (nem futtattam akváriumot egy évik ilyen cucc nélkül, majd ugyanazt az akváirumot 1 évig nitirfikáló adagolásásval) Pszichésen tutti jó... :) Ha az akváriumomnak nem is, a lelkiismeretemnek biztos használ: nyugtatom magam hogy megteszek mindent az ammónia gyors és hatékony lebontása érdekében. :)
Tehát én mellette vagyok, most is adagolom rendszeresen, a jövőben is fogom.
 
Re: Peti 200L Ázsiai vs. Dél-Amerikai

Gondoltam megörökítem a múltat, mint kontrasztot az algásodás előtti időszakból.
A Múlt:
P1020661.png
P1020626.png

Hátránya: semmi gyorsan növő növény nem volt benne, mikor elkezdtem még nyoma sem volt a Co2-nek, így az algák megindultak, megtelepedtek a háttéren és megnyerték a versenyt a páfrányok ellen. Igazából sosem állt be szépen. Ezért is robbantottam.

A közelmúlt
P1010037.png

És a jelen, amint ázik a magrove
P1010048.png

A halakat sajnálom, mert szegénykéim kapják rendesen a pH-ingadozásos, vízcserés kezelést, de nincs érdeklődő rájuk :(
Így vagy strapabíró halak lesznek, vagy döglöttek :roll:
Hétvége felé elkezdem áztatni a nádakat. Az lesz a kritikus pont, mert az valamilyen szinten élőanyag lesz. Aneorób-gombák megjelenésére számítok.
Hamarosan küldöm a hardscape kepeket.
 
A fél szobát elfoglalja szélességében, uh. nincs eldugva és fókuszpont az ülőfelületekről:) Sőt a legtávolabb van az ablaktól és legközelebb a vízhez:)
Soroljam még?:)
 
Sajnos a csemperagasztó leporled a nádról, így valami viszkózusabb, keményebb anyagra van szükség. Műgyantán gondolkozom, vagy fekete szilikonon. Mindkettőbe fémcsavarokat tennék nehezáéknek, hiszen úgysem számít, met nem érintkezik a vízzel. A műgyantával az a baj, hogy megeszi a hungarocellt.
 
Hali!

1,: Egy plexit fúrj át, és paszentosan told bele a nádat, majd a taknyozó pisztollyal nyomd körbe. Ha nincs plexid akkor:
2.: Egy vastag műanyag lapot fúrj át és abba dugd bele a nádat. Ha az sincs akkor adok.

A talaj rákerül, az úgyis lent tartja.
 
A plexivel az a baj, hogy az ADA-talajok nem nehézszerkezetőek és elég levegősök, így nem biztos hogy lenntartanák.
A nád ráadásul ugye légzárványos, szóval extra szívás.
Most azt álmodtam meg, hogy 3centes üvegpoharakba tolok taknyot:)
 
Hát pöttyöld meg sziloval az alját és ragaszd oda.Annyira megfogja, hogy ne jöjjön fel.Viszont kiszedéséhez sem kell nagy erő.
Tudom, hogy a plexit nem nagyon fogja meg az üveghez a szilo, erről már volt eszmecsere.Éppen ezért lesz jó- nem is engedi fel, de kiszedni is könnyű.
 
Köszönöm az ötleteket, a mű elkészült a következő megfontolások alapján:
-temészetes hatást akartam, tehát közel kellett egynáshoz hogy a nádak legyenek -> egyenként nagyobb kő ragasztása kiesett.
-mivel a nád is rohad és ha ezt nagyon teszi, akkor cserélni kell, valamint áztatni kell -> mindenképpen olyat akartam, ami magától lesüllyed és nem kell ragaszgatni plexibe. Ami később cserélhető az egész akvárium szétbontása nélkül.

Ezek alapján a hozzávalók:

-4cl-es nehéztalpas pohár. 24db Metroban =1300 HUF
-kb 3m ALU-folia
-Melegragasztós pisztoly (takonynyomó)

A nádak elrendez a pohárban, ALU-fólia köréjük tuszkol formatartónak és taknyot addig nyomtam, míg be nem lepte az ALU-fóliát.
Holnap kezdem az áztatásukat, képeket is töltök fel.
 
Szépen dagadnak a nádak. Még a színükön aggódom kicsit, mert még nagyon világos. Kíváncsi leszek később bebarnul-e. A nagy vasfám utolsó 3 centije masszívan tartja magát a víz fölött. Azon agyaltam, lehet valami légzárvány van benne, de nem akarom megfúrkálni.

Betettem a belső Eheim szűrőt is üzembe. A flow így elég kellemes.Alga az új felületeken nem igazán van. A háttéren, ahol lekeféltem a lenti területeken a zöld alga nő. Csökkentettem a fényt.
 
Hali!

Óóó, ne aggódj! A nádak be fognak barnulni szépen, aztán meg feketedni és rohadni...nálam is ez történt. :)
 
Az emlékeid jók,nálam ennyire volt taksálható az időtartam, de talán ha bevonod színtelen műgyantával akkor örök darab.
Lehet, hogy eleinte csillog, de aztán észre sem veszed, be mattul természetesre színre.
 
Az a baj, hogy műgyantával bemerítás előtt lett volna érdemes bevonni, de akkor nem barnul be a bamubus és világossárgán nem szép.
Ha meg utat hagyok a víznek, a dagadó nád, megrepeszti a műgyantát.
Később meg már nem tudod gyantázni mivel vizes...
Szóval ez a műgyanta ez jó olyan felületekre, amik vízben nem változtatnak térfogatot, de "dagadó-materiáknál" nem tartom jó ötletnek.
Majd kicseréljük;)

Addig meg az összes halam élvezi, de még az egy darab red-cherry-m is;)
 
Back
Oldal tetejére