• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Pelvicachromis pulcher - Meggyhasú sügér

Luna

Főkertész
Számomra régi nagy szerelem a Meggyhasú sügér, és mivel kicsit talán kevésbé kényesek mint a többi törpesügér, úgy döntöttem, hogy születésnapom alkalmából meglepem magam egy párral. :) Ugyan nem olyan szép színesek, mint egy kakadu törpesügér, de azt hiszem érdemes őket is komolyan számításba venni, ha törpesügérre vágynánk.

Bővebben itt olvashattok a Meggyhasú sügér tartásáról, tenyésztéséről: Rain akvarisztika

(Később megpróbálok a szépségeimről lőni egy-két fotót, egyelőre még kicsit félősek. :) )
 
Ez a faj valóban sokkal "strapabíróbb" mint a dél-amerikai törpesügérek. Nem érzékenyek a emésztő szervrendszeri problémákra sem (vsz). Optimális körülmények között tartva viszonylag sokáig él (5-7 év). Az idősebb egyedek az évek előre haladtával igen kezes jószággá válhatnak, kézből elfogadják a táplálékot, sőt a márványsügérekhez hasonlóan "simogatni" is lehet őket. "Hálás", kezdő akvaristáknak is nyugodt szívvel ajánlható faj. Ha hetente 1-2 alkalommal kap uborkát, gyermekláncfüvet vagy más növényi táplálékot is, akkor az akvárium növényzetében sem tesz kárt. Egyébként szerintem az ívási időszakban van olyan mutatós mint a legszebb 5x red Apistogramma cacatuoides hím. :)
Üdv:
Rain
 
A "gyerekek" éppen a legszebb formájukban vannak. Ahogy elnéztem a boltban egy pár lehetnek, de így hazahozva őket ez már nem olyan biztos. A boltban még erősen "védelmezte" a hím a nőstényt, most viszont már kergeti, csipkedi csak. Lányzó hasa gyönyörű vörös, majdhogynem fekete, lelkesen riszálja a farokuszonyát a hímnek, ami viszont elhajtja... :( Estére bemenekült a szűrő mögé, holnap megpróbálok valami búvóhelyet összehozni neki, hogy kényelmesebben érezze magát.
Fotót még nem tudtam róluk csinálni értelmeset, a kis mocskok meg-megállnak pár másodpercre, de mire a gép zárideje lejár már az akvárium másik felében csipkedik a mohát. :D
A tubifexet már ma kézből falták, szóval tényleg barátságosak nagyon. :)

Ezt az egy "épkézláb" fotót sikerült lőnöm a hímről:

ppulcher.jpg
 
Leívtak. :) Mondjuk picikre nem számítok, elég buta helyet találtak maguknak, a többi hal is simán bejut oda. Az ikrákat meg nem nagyon tudom hová kivenni... :(
 
Ne aggódj, nálam régen simán felneveltek 10-15 fős kis csapatot a közös akiban pedig volt ellenség bőven.
 
Sziasztok!

A meggyhasú ivadékok tekintetében a két torokátum lesz a legutolsó a sorban potenciális veszélyforrások között. ;)

üdv:
Rain
 
Tényleg? Hogyhogy? (Neonok, meg csíkhalak vannak még, meg egy aymoneri) Vagy arra gondolsz, hogy a szülők a potenciális veszélyforrások miatt felfalnák az ikrákat? Leányzó most már 4-5 napja őrjáratozik.
 
Egészen konkrétan arra gondoltam, hogy inkább a torik szeme/bajsza lesz veszélyben az igen agilis, "fészkét" védő P.pulcher nőstény miatt. A torik általánosságban főként a saját habfészkükbe helyezett ikrákra jelentenek tényleges veszélyt (ezen állításomat TomNewman torokátum szakértő "kolléga" és Pasa is meg tudná szvsz erősíteni ha itt volnának). Egy meggyhasú nőstény a már elúszott ivadékokat rendkívül hatékonyan tudja megóvni a társas medence többi lakójának étvágyától és ha ebben a tevékenységben a hím is megfelelő partnere, akkor bizton számíthatsz arra, hogy sikeresen vezetnek/nevelnek majd egy közepes létszámú csapatot a társas medencében a csíkok, aynomeri stb dacára. Persze, ha maga a "fészek" kimondottan rossz helyen van, amíg az ikrák ki nem kelnek, illetve maguk a lárvák az elúszás pillanatáig -éjjelente- veszélyben lehetnek. A meggyhasú szülők sok esetben, ha nem elégedettek a "security" feltételekkel többször is átköltöztethetik az új generáció tagjait. ;)

Üdv:
Rain
 
Luna, végül mi lett.
Én is nagyon kedvelem őket, pedig képesek uralni 200 litert is kakaduk, vitorlások mellett, ha szaporodnak . A színezetük időnként szerintem simán felveszi a versenyt a dél-amerikai törpesügikével. Tegnap például leesett állal bámultam a védelmező nőstény színeit. Nem csak a hasa volt borvörös, hanem az arany/réz szín is soha nem látott módon izzott. Hozzá tartozik az igazsághoz, hogy most a papa is kapott a rossz kedvből rendesen. Alig tudott kitérni a mama torpedó-támadásai elől.
Igazán jó képet még nem sikerült készítenem, itt még elég fiatalok:
6445617_d1d9b3ce1e3ccb7bc6e846dbfae212b2_l.jpg
 
Egyetértek veled tanár úr!
Ívás idején a meggyhasú nőstények gyönyörűek.:)

Tényleg kedves Luna, mi a "harci helyzet a meggy fronton"?

Üdv,
Rain
 
Hát sajnos a nagy meleg elvitte a hímet. :cry: Nem is tudom most mi legyen, nagyon szeretnék meggyeket tartani, de félek hogy egy új hím meg a nőstényben tenne kárt. Ötlet?

Csababá: Nagyon csinos kis pár. :)
 
Ha megvárod amíg a nőstényed beikrásodik, vagyis készen áll az ívásra, nagyobb az esély rá, hogy "összebarátkozik" az új hímmel, mintha a "nyugalmi" időszakában próbálnád összerakni őket.
Én a "befőttes üveg módszer"-t javaslom mint a Betta splendens-ek esetében. A hímet egy üvegben vagy valami egyéb átlátszó alkalmatosságban behelyezed a nőstény medencéjébe. Ha izgatottan úszkál, "táncol" neki, "U" alakban meggörbülve a hasát mutogatva, akkor össze lehet engedni őket.

Üdv,
Rain
 
Köszi Rain. Az a baj, hogy nálunk sajnos ritkán lehet kapni meggyeket, meg hát bármilyen más törpesügit is, pláne szépet. Üres akváriumom most nincs, így aztán végképp bonyolódik a helyzet... :(
 
Párom ma meglepett egy csapatnyi hallal. Köztük egy új meggy hímmel, és négy neonnal, ami már csak három. :(
Főleg a törpesügis kollégákat kérdem: Királylány egyfolytában kergeti a hímet, szegénynek még szusszanni sem volt ideje jóformán. Ráadásul a szállítózacsiban is elég sok időt töltöttek. Mi legyen? Vegyem külön a hímet egy akváriumba, amíg helyre jön? Tudom, tudom, karantén. Esélytelen voltam erre sajnos, még a főiskolán csücsültem, mire ők már a vízben úszkáltak. :crazy: A maradék három neon jól van, beálltak szépen a csapatba, már ettek is.
 
Szerintem ne! A nőstény azért piszkálja a hímet, hogy szaporodjanak! Nálam is ez volt. Amint a hím hajlandó lesz (max egy hét) akkor meg elválasztani sem tudod majd őket! Kiszemelnek maguknak egy eldugott sarkot, kitakarítják, kilakoltatnak mindenkit (szószerint mindenkit) leívnak, pár nap és az ikrák kikelnek ...
A nőstény milyen mikor kergeti a hímet? Nagyon színes lesz és közben ívbe hajlítja magát és remeg? Mert akkor már csak idő kérdése és kishalak lesznek! Így akarja felkelteni a hím figyelmét. ;) :D
 
Az a baj, hogy nem ilyen jellegű. A leányzó egyébként egy ideje szép kis gömböc formájú, mondogattam is, hogy "Ejj, kellene már egy pasi a házhoz!". Eleinte még udvarolt, de a hím annyira stresszben van, hogy szinte fehér. Inkább elbújik, mint hogy bárkinek útban legyen. Királylány meg ha rátalál még meg is csipkedi jó alaposan, aztán indul a kergetőzés. Ez ismétlődik folyamatosan. Inkább agresszívnek vélem ezt a viselkedést, mint "udvarlásnak".
Kiscsaj egyébként a legszebb formáját hozza, rikítanak a színei, a hasa közel fekete, olyan igazi szép érett meggy színű.

És legyen igazad! :D
 
Az lesz! Nálam is ez volt a helyzet. Először vettem egy meggyhasú párt. Sajnos a hímnek valamilyen bakteriális fertőzése lett, feldagadt a szeme és elhalálozott. A nőstény kb. egy hónapig egyedül volt az akiban. Utána vettem mellé egy másik helyről származó hímet. A színei fakóbbak voltak a második hímnek mint az elsőnek és mikor bekerült az akiba pár napig olyan riadt volt, hogy még enni sem nagyon jött oda a többi halhoz. Pedig csak neonok voltak mellette, egy guppi nőstény meg növendék holdhal (alig volt nagyobb egy 200Ft-osnál). A hölgy folyamatosan kergette. Mikor zacsistól beraktam az akiba az új hímet a hölgyike odament és elkezdte 1 cm-ről erősen bámulni a zacsi tartalmát. Mire kiengedtem a a hímet már a nőstényt nem lehetett lerázni a zacsiról. Szó szerint tépte a zacskó sarkát, hogy kiengedje a benn lévőket! Nagyon vicces volt! Mikor a hím kiszabadult elkezdett körözni az akiban, meg bújkálni, a nőstény meg folyamatosan a nyomában volt. A színeitől majdnem hanyatt estem! Irizáló arany némi bronzzal, szénfekete és a hasa már inkább lila volt mint vörös. folyamatosan vagy csipkedte a hím oldalát vagy elé vágott "U" betű formájúra hajlította magát és rázkódott, mint aki fázik és vacog. Ez ment pár napig. Párommal jókat derültünk rajtuk! Aztán egyszer csak megjelent egy aljzatkupac a legnagyobb kövem előtt. Eleinte nem tudtam honnan jött elő. aztán kiderült, hogy ívóhelyet csinálnak a meggyhasúak. Leültem az aki elé pár órára és néztem a rituálét. Felváltva jöttek elő a kő mögül és mindegyikőjük egy adag aljzatot köpött a kupac tetejére. Annyira aláásták a nagy kövem, hogy hanyatt dőlt és a hátüveg tartotta meg. Akkor lepődtem meg, mikor a hím megjelent egy postakürt csigával a szájában. Azt hittem épp nassol, erre a kupac elé köpte a teljesen sértetlen csigát aki fogta magát és visszacsúszott. Erre megint kilakoltatták. Ha jól emlékszem ez ment 1-2 napig mikor egyszer csak eltűnt a párocska a kő mögött. Az oldalüvegben láttam őket, a nőstény fel-le úszkált a nagy kő hátulsó oldalán és olyan volt mintha a hasát dörgölné a kőhöz. Mikor végzett jött a hím és Ő is hasonlóan tett csak ő még a fej alatti úszóival is legyezgette az ikrákat. Innen számítva asszem 2-4 nap volt míg a kicsik kikeltek, de csak az aljzaton nyüzsögtek egy kupacban. A kikeléstől számítva 3 nappal az anyuka, már egy rajnyi kishallal maga körül, lassú köröket rótt az akiban. Apuci meg a raj körül körözött, mint a Hold a Föld körül és mindenkit elzavart a közelből. Ez ment pár napig nálam, de egyrészt kicsi volt akim ennyi halnak, másrészt nagyon megritkultak az egyéb halak az akiban, úgyhogy kénytelen voltam megválni a "kis" családtól. Jelenleg egy ismerősöméknél vannak ahol egy 60L-es aki csak az övék!

Néhány kép az én volt meggyhasúimról:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03042.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03044.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03043.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03045.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03047.jpg
És kér paparazzi fotó az "ügyködésről":
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03017.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03018.jpg

Bocs, ha hosszúra sikerült! :oops: Valamint, bocs a képek minősége miatt, még mindig csak egy szimpla kis kompaktom van (Sony Syber-shot DSC-nemtom hanyas, jelenleg Anyáméknál van :oops: ).
 
Back
Oldal tetejére