• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Path to enlightenment - 54L Ryuboku

Molroth

Kertész bálvány
Nos, elérkezett ez is, amire már azóta vágytam, hogy rátaláltam erre a fórumra. Sokáig úgy tűnt, hogy csak nagyon lassan fog megvalósulni ez az álmom, de mivel nekem van a világon a legcsodálatosabb párom, így összejött, amire egy hónapja még gondolni sem mertem volna.
Nem ez lesz az első növényes akváriumom, de mégis annak tartom a nagyobb méret, a komolyabb technika, az itt összeszedett infók és a - remélem - sokkal komolyabb, érettebb hozzáállás. Nagyon remélem, hogy sikeres lesz az akvárium, vagyis elérem vele azt, amit szeretnék és ebben szeretném, ha sokan segítenétek! :)

8248429072_e608c49b65_c.jpg


Szóval az adatok:

Az üveg: A régi Juwel korall 60 szettből megmaradt 54 literes, fekete ragasztással. (Kérdés: Az alján lévő műanyag kerettől szeretnék megszabadulni, mert elég ormótlan... Leszedhetem, vagy ennek van funkciója? Mivel az üveg így nem a szekrényen van, félek, hogy fogja bírni az aljzatot és a 13 kiló követ.)
A víz: Nem gyantázok, RO gépem nincs, ezért kezelt csapvíz lesz.
Világítás: Odyssea Quad T5 2x24W
Szűrés: Atman 3335 (600 L/h)
Fűtés: Juwel 50W
CO2: Easy Carbo az előírt adagolás szerint, illetve kipróbálom a Tropica Plant Growth 60 őrületet. Nem akartam kísérletezni az élesztőssel, nano rendszert meg nem akartam, talán majd jövőre valamikor beruházok egy fél kilós, mágnes szelepes rendszerre.
Tápozás: Green Aqua Micro és Macro
Aljzat: ADA Amazonia 9L
Dekor: ~13 Seiryu kő (6 darab, tudom nem szerencsés, de legózva lesznek)

Növények:
Eleocharis aciclaris - hátul
bacopa monnieri - az első időkben, szintén hátul. Szerintem viviparára fogom majd cserélni, csak szeretnék egy sprinter stemet. Ugyanerre lesz pár tő Cryptocorine lucens is.
Lileapolis brasiliensis a kövek környékére
Staurogyne repens - szintén a kövek környékére
Glossostigma elatinoides próbaképpen az előtér közepe felé (A garnélás akimban normális világítás és easy carbo mellett szépen beindulni látszik ezért itt is kipróbálom.)
Utricularia graminifolia - első találkozásunk, remélem, beválik és szépen bedúsul majd.

Élőlények:
Amano garnéla és RC
Megtartom a két helena csigámat is valószínűleg.
Valamilyen nano halacska, pl 10-15 boraras brigittae a szín miatt, vagy hengerli razbóra, mert nagyon tetszik. :)
Pár Oto az algák ellen, ha a sok kényszeralgázó garnéla hagy valamit... :p

A fentiekből könnyen ki lehet találni, hogy egy low tech iwagumi akváriumot szeretnék, fogok indítani. Mostanában elég sokat olvastam a témáról, nagyon érdekel, remélem, sikerül nem elkapkodnom a berendezést és az indítást. Tudom, hogy lesz sok kérdésem, mert nem teljesen tiszta még az elrendezés és az indítás sem. (Nem használtam még ezeket a tápokat és az aljzattal is ez az első találkozásom.) De tudom, hogy az itt feltett kérdésekre biztosan megkapom majd a válaszokat és a miérteket.
Egyelőre még csak megvannak a kellékek, de majd csak holnap állok neki a scape összeállításának a padlón. Remélem sikerül majd pár érdekes verziót összehoznom. Mit mondjak, volt miből válogatni a GA udvarán... :D

Jah, és Köszi Nigronak és Viktornak, hogy mondtátok a házhoz szállítást és így nem kellett BKV-val hazahozni a 13 kiló követ és a zsák amazóniát! :D

És akkor, kedves naplóm, íme az első kép. Így kezdődött az egész:
DSCN1966.jpg
 
Sok sikert! :) Kíváncsian várom a fejleményeket, na meg a képeket. ;)

Küldve Tapatalk 2-ről
 
Szia Molroth,

Biztos, hogy okkésak lesznek ezek a növények low-tech körülmények között? ráadásul low-techben a Seiryu rettenetesen felkeményíti majd a vizet!
 
Szia Molroth!

Nem akarlak elkeseriteni ,de szerintem a seriu koved nagyon kemenyiteni fogja a vized.Az amazonia meg az UG se a legjobb parositas szerintem, de kivancsian varom hogy mi fog kisulni belole.

Tapatalk 2-vel küldve az én U20i-ről
 
Én az UG-val nagyon szenvedek most. Teljesen bealgásodott. Viktor azt mondta, hogy az UG egyáltalán nem kedveli a carbot és nagyon kevés táp kell neki. Ha ez mellett maradsz, akkor olyan növényeket válogass mellé, ami hasonló körülményeket szeretnek.
 
Szia Molroth!

Nem akarlak elkeseriteni

Pedig sikerült! :p

De pont ezért kezdtem ilyen korán naplózni.
Sajna a ro gép nem opció most, max a gyantázás, jöhet szóba, de az sem a napi vízcserék mellett.

Az UG-re mondta Viktor is, hogy nem lesz egyszerű, de szeretném azért kipróbálni, mert a glossora is ezt mondta mindenki, mégis életképesnek tűnik megfelelő világítás mellett. De nem fogom erőltetni a dolgot, ha nem megy.

Szóval az indítás működhet szerintetek úgy, hogy az elején kemény vizet használok és majd csak a heti vízcseréknél kezdek el gyantázni?

Köszönöm mindenkinek az eddigi tanácsokat!

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-I9001-ről
 
Pedig sikerült! :p

De pont ezért kezdtem ilyen korán naplózni.
Sajna a ro gép nem opció most, max a gyantázás, jöhet szóba, de az sem a napi vízcserék mellett.

Az UG-re mondta Viktor is, hogy nem lesz egyszerű, de szeretném azért kipróbálni, mert a glossora is ezt mondta mindenki, mégis életképesnek tűnik megfelelő világítás mellett. De nem fogom erőltetni a dolgot, ha nem megy.

Szóval az indítás működhet szerintetek úgy, hogy az elején kemény vizet használok és majd csak a heti vízcseréknél kezdek el gyantázni?

Köszönöm mindenkinek az eddigi tanácsokat!

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-I9001-ről


En szemelyes velemenyem az hogy a glosso es a UG kozott eg es fold kulonbseg.mar csak ha a felepiteset nezve is.Szerintem ozmo nelkul nem fog megmaradni.

Tapatalk 2-vel küldve az én U20i-ről
 
A lágy víz UG kombóra némileg ellentmond az összes Japán akvárium amiben UG és Seiryu kombó van. Még ha ozmóznak is vagy a csapvíz lágy, a seiryu miatt 8-10-es keménység alá ritkán lehet menni.

Ez még a jó magyar átlag csapvíz alatt van természetesen, de remek példa rá, hogy az UG nem csak teljesen lágy vízben életképes. És az Amazonia sem igazán az ellenség ahogy a lenti fotó mutatja.

28783_357648094325932_695747089_n.jpg
 
Mindenkinek más a receptje, vagy totál nincs receptje erre a gyomra :)

Erről egy nemrégi beszélgetés jut eszembe egy növénytermesztővel. Aki időnként úgy gondolja valami csoda is van mögötte hol működik és hol nem néhány növény. Csoda - vízparaméter eltérés gondolom stb. Van ami náluk úgy nő mint a dudva más növényekkel meg nem tudnak mit kezdeni, pedig minden körülmény adott a sikeres termesztéshez.
 
Nos. elkezdtem rendezkedni, pár órán keresztül próbáltam a legjobbat kihozni a kövekből... szerintem kicsit elméreteztem magam, de ez azért nem megoldhatatlan probléma, van kalapács, meg minden ami kell. :D
Íme pár verzió:
1
8170018607_d9484355ff_b.jpg

2
8170048500_0194ac3511_b.jpg

3
8170050620_a4a9b95e18_b.jpg

4
8170023249_07a14ecca2_b.jpg

5
8170023941_68de1b4820_b.jpg

6
8170024487_caab3338b8_b.jpg

7
8170024971_a90ce03caa_b.jpg


Bocs a háttérben lévő kupiért, kicsit lusta voltam ma pakolászni. :p
Kicsit kilátástalannak tűnik egyelőre a dolog :(, fejben elképzelve teljesen máshogy nézett ki. Sokkal jobban, vagy inkább csak jól. Szóval most aztán jöhetnek a tanácsok!
 
Szia Molroth!

A Juwel szettek nagy hibája ez az emelt keret (a Füvész kertben egy év alatt háromnak is kirepedt az alja a hatból), szerintem ha leméred a magasságát belül és bevágsz egy olyan vastag nikecel (lépésálló) lapot akkor nem lehet baj!

Nálatok milyen kemény a víz?
Esetleg szűrt esővíz is jó lehet (ha tisztább levegőjű helyen laktok)!

Szerintem sok minden nincs kőbe vésve az akvarisztikában növénytartás szintjén (ajánlások azért vannak)!
Van amit ki kell próbálni többféleképpen, hogy kiderüljön hány módon működik (vagy nem működik)!
Vannak ilyen megosztó növények (pl: Elatine), melyek a legkülönfélébb paraméterek mellett sem akarnak megmaradni, aztán a halál torkából előugorva kiírthatatlan gyommá növik ki magukat!

A fénnyel csak óvatosan az elején (4-5 órás világítási időnél nem kell több)!

Az Amanókkal és a Helenákkal várj amíg megindul a növények gyökere!

Nekem az első elrendezés tetszik a legjobban (bár valóban nagyok a kövek az akvárium méreteihez képest, de azért ki lehet hozni belőle egy jó hegyvonulatot)!

Hajrá!

A.ttila
 
Szia!
Jó kis kompoziciók, nekem a 2 és az 5 tetszik legjobban - a 2ben a főkövet kicsit kimozdítanám középről; az 5ben pedig talán "közepebbre" tájolnám, mert bal oldalra van egy lefutása a dolgoknak szerintem jobbra meg keményebben kiáll. Elég jók. Milyen magas az akvárium?
 
Köszi az eddigi hozzászólásokat!

Lemaradtak az elejéről a méretek: 60x30x30
szóval nem túl magas.

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-I9001-ről
 
Nem kérdés, hogy az 1-es kompozíció! (y)
Azzal a fontos változtatással, hogy a bal oldali induló követ pont 180 fokkal el kéne forgatni, hogy "felvezesse" azt a bal oldalt, hiszen a jobb oldal nagyon szép ívben megy lefelé. Így egy íves hegyvonulatot kapnál, egy szép hasadékkal az aranymetszésnél! Tökéletes lenne. (y)
 
Szia Molroth!

A Juwel szettek nagy hibája ez az emelt keret (a Füvész kertben egy év alatt háromnak is kirepedt az alja a hatból), szerintem ha leméred a magasságát belül és bevágsz egy olyan vastag nikecel (lépésálló) lapot akkor nem lehet baj!

Nálatok milyen kemény a víz?
Esetleg szűrt esővíz is jó lehet (ha tisztább levegőjű helyen laktok)!

Szerintem sok minden nincs kőbe vésve az akvarisztikában növénytartás szintjén (ajánlások azért vannak)!
Van amit ki kell próbálni többféleképpen, hogy kiderüljön hány módon működik (vagy nem működik)!
Vannak ilyen megosztó növények (pl: Elatine), melyek a legkülönfélébb paraméterek mellett sem akarnak megmaradni, aztán a halál torkából előugorva kiírthatatlan gyommá növik ki magukat!

A fénnyel csak óvatosan az elején (4-5 órás világítási időnél nem kell több)!

Az Amanókkal és a Helenákkal várj amíg megindul a növények gyökere!

Nekem az első elrendezés tetszik a legjobban (bár valóban nagyok a kövek az akvárium méreteihez képest, de azért ki lehet hozni belőle egy jó hegyvonulatot)!

Hajrá!

A.ttila

Szia Attila!

Arról nem tudsz esetleg, hogy le lehet-e szedni róla a keretet? Nem hinném, hogy sok funkciója lenne, de nem feltétlenül akarok hülyeséget csinálni. :p

Mivel eddig csapvízzel volt csak dolgom, nem mértem rá soha. A vízmű adatai szerint, ha jól számoltam át NK-ba, akkor 8 alatt van a keménység valamivel. Azt már elhatároztam, hogy mégis gyantázás lesz, mert ha már co2-t nem tudok nagynyomásúból adni, legalább minden más közelítsen az optimálishoz, amennyire csak tőlem telik. A többit meg majd behozom a törődéssel, beszélek majd a növényekhez, meg szeretgetem majd őket! :D
De az biztos, hogy a gyantázást majd csak akkor fogom elkezdeni, ha már legalább a heti 2 vízcserénél járok. Szívesen indítanám full ro vízzel, de a napi vízcseréket nem bírnám sem anyagilag, sem mászkálásilag, mert elég messzire kell mennem érte, ami havonta, kéthavonta belefér, de sűrűbben inkább nem...

A világítást valahogy így tervezem én is. 4-5 óra között vacillálok. Lehet, hogy a négy kicsit kevés lesz.

A betelepítéssel mindenképpen megvárom, hogy a növények meggyökerezzenek, mert a nanomban szoktam küzdeni az RC haddal, amikor pl a nyesedék glossot próbálom ültetni. Botrány, amit művelni tudnak. :)

Valószínűleg az első elrendezés felé fogok elindulni, de pár követ megpróbálok kisebbre törni majd, hogy majd víz is kerüljön az akiba. :D

(y) Köszönöm, hogy benéztél!
 
Nem kérdés, hogy az 1-es kompozíció! (y)
Azzal a fontos változtatással, hogy a bal oldali induló követ pont 180 fokkal el kéne forgatni, hogy "felvezesse" azt a bal oldalt, hiszen a jobb oldal nagyon szép ívben megy lefelé. Így egy íves hegyvonulatot kapnál, egy szép hasadékkal az aranymetszésnél! Tökéletes lenne. (y)

Köszi szépen! :)
A párom is ezt szeretné, meg nekem is tetszik azzal a kis hasadékkal. Ma még sakkozok vele egyet, aztán meglátom, hogy melyik kőből kell egy kicsit letörnöm.
 
Köszi szépen! :)
A párom is ezt szeretné, meg nekem is tetszik azzal a kis hasadékkal. Ma még sakkozok vele egyet, aztán meglátom, hogy melyik kőből kell egy kicsit letörnöm.
Egyáltalán nem érzem szükségességét a faragásnak, inkább csak a bal oldali kő forgatását kívánja a szemem, persze nem láttam a hátsó felét, de gondolom nincs rajta semmi hiba. Azon a képen a hasadék is pont jól áll, szépen szűkül felfelé, mégis szinte tökéletesen követi a két kő egymás vonalát a hasadék két oldalán, ráadásul pont olyan az azt alkotó 2 kő, hogy bevezeti oda a tekintetet is alulról felfelé nézve. Szóval nem bántanám az összeállítást a bal oldali szélső, ellentétesen álló követ leszámítva.
Valamint gondolj arra is, hogy az előtéri növények bele fognak takarni az összképbe, úgyhogy próbáld meg megtartani ezeket a magasságokat is majd a talajtól felfelé.
 
Az 1-es valóban jó kompozició, csak valamiért úgy érzem, hogy léptékében egy nagyobb - mondjuk egy 120cm-es akváriumba való. De lehet tévedek :)
 
Back
Oldal tetejére