• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludáriumok

tatranfanatik

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

Úgy veszem észre, hogy paludáriumokról aránylag kevés szó esik a fórumon. A naplók között is csak elvétve találok.

Engem igencsak foglalkoztat középtávú célként egy low -tech nano palu indításának a gondolata (persze ehhez először némi tapasztalatot szeretnék szerezni a "sima" akvakertészet területén). Ha esetleg rejteget valaki otthon olyan gyöngyszemeket mint az alább látható csoda, legyen szíves megosztani a nagyérdeművel ;) Képeket, tapasztalatokat, megvalósításról szóló storykat szívesen vennék. Köszi.

20.jpg
 
Sziasztok,

Úgy veszem észre, hogy paludáriumokról aránylag kevés szó esik a fórumon. A naplók között is csak elvétve találok.

Engem igencsak foglalkoztat középtávú célként egy low -tech nano palu indításának a gondolata (persze ehhez először némi tapasztalatot szeretnék szerezni a "sima" akvakertészet területén). Ha esetleg rejteget valaki otthon olyan gyöngyszemeket mint az alább látható csoda, legyen szíves megosztani a nagyérdeművel ;) Képeket, tapasztalatokat, megvalósításról szóló storykat szívesen vennék. Köszi.

20.jpg
Pedig van pár:

https://akvakertesz.hu/search/4111598/?q=palu&o=date
 
A fórum alapvetően a víz alatti kertészkedésről szól. A paludáriumok általában az első vagy második számú akvárium mögött kapnak helyet az otthonokban. Azért ehhez sok idő, türelem, kitartás és pénz is kell. Apropó pénz - a paluk indítási és fenntartási költsége alacsonyabb, mint a hagyományos akváriumoké. Még annak ellenére is, hogy itt fajlagosan jóval nagyobb fénnyel kell világítani.

Buktató: igazából egyáltalán nem nehéz egy palu kezelése, viszont napi szinten kell vízzel után tölteni és spriccelni.
Egy nyaralás alkalmával ez sokaknak probléma, mert míg az akváriumot betápozod egy hétre előre és simán elvan. De a paludárium ennyi idő alatt tönkremegy, ha senki sem tud ránézni.
 
Buktató: igazából egyáltalán nem nehéz egy palu kezelése, viszont napi szinten kell vízzel után tölteni és spriccelni.
Egy nyaralás alkalmával ez sokaknak probléma, mert míg az akváriumot betápozod egy hétre előre és simán elvan. De a paludárium ennyi idő alatt tönkremegy, ha senki sem tud ránézni.

ez igaz, egy 35 literes nano palu esetében amiben van 5 liter víz, egy - két napos párolgás is drasztikus veszteség gondolom. Igazából ilyen kis paludárium szűrésére lennék kiváncsi (mint pl a fent látható), ennyi vízben hogy lehet hosszú távon halakat fenntartani? Víz alatt gyökerező emers növények megoldhatják a szűrést? esetleg napi szinten vízcsere 0,5 -1 liter?
 
Minden megoldható. Csak több egyedi megoldás szükséges. A szűréshez elég a legkisebb méretű külső szűrő. Ki és befolyókat viszont méretre kell gyártani. Az utántöltést is meg lehet oldani automatikával, sőt még a spriccentést is. Na de tényleg ezt akarjuk? Én jobb szeretem magam csinálni. Csak a hosszabb távollétek a problémásak. Sajnos a családra nem lehet rábízni semmit sem. Valami mindig kimarad, vagy rosszul csinálnak.

Megjegyzés: az én palumban nincsen víz, legalábbis olyan ami úszótér lenne, csak a talajban, így az utántöltés különösen fontos.
 
Minden megoldható. Csak több egyedi megoldás szükséges. A szűréshez elég a legkisebb méretű külső szűrő. Ki és befolyókat viszont méretre kell gyártani. Az utántöltést is meg lehet oldani automatikával, sőt még a spriccentést is. Na de tényleg ezt akarjuk? Én jobb szeretem magam csinálni. Csak a hosszabb távollétek a problémásak. Sajnos a családra nem lehet rábízni semmit sem. Valami mindig kimarad, vagy rosszul csinálnak.

Megjegyzés: az én palumban nincsen víz, legalábbis olyan ami úszótér lenne, csak a talajban, így az utántöltés különösen fontos.

A te palud ha szigorúan vesszük inkább florárium nem? A paluban - ha jól tudom - lennie kell nyílt vízfelületnek. Persze ettől még parádés :)
 
Örülök, hogy foglalkoztat mást is ez a kérdés, amennyiben szeretnél utánaolvasni, akkor egy külföldi fórumot tudok Neked nagyon ajánlani, ahol saját topikja van.
Itt találod: Paludariums - Aquatic Plant Central Ott rengeteg step by step képet is találsz.
Itt, hogy milyen növényeket használhatsz, a teljesség igénye nélkül: Plants to use on paludariums and ripariums | blog.ghostsword.com

csak téged tudlak idézni: Such an excellent list! ;) köszi, ez nagyon hazsnos lesz hosszútávon.
 
Én a jelenlegi 300 literes akváriumomat szeretném átalakítani egy paludáriumra, ám úgy, hogy a vízi rész domináljon, és a szárazföldi terület csak a természetesebb hatás miatt lenne. Imádom a trópusi környezetet, és ezzel a paludáriummal egy igazi egyenlítői folyóparti társulást teremthetek meg. Csak még sokat kell tervezni, meg spórolni.
 
Én a jelenlegi 300 literes akváriumomat szeretném átalakítani egy paludáriumra, ám úgy, hogy a vízi rész domináljon, és a szárazföldi terület csak a természetesebb hatás miatt lenne. Imádom a trópusi környezetet, és ezzel a paludáriummal egy igazi egyenlítői folyóparti társulást teremthetek meg. Csak még sokat kell tervezni, meg spórolni.

Az izgalmas lesz, kíváncsian várom a naplódat, ha indítasz. Ha egyszer plauba vágok, én is inkább olyat szeretnék, ahol a víz alatti rész legalább olyan domináns mint a szárazföld. ugyanakkor gondolom ez világítás szempontjából nehezebb megoldani.
 
Izgalmas, bizony. Naplót majd tervezek, de még egy kicsit odébb van, mert most sok a kiadás. :(
Én a világítást úgy oldom meg, hogy először a frontüvegen kívül üvegessel ráragasztatok még +25cm-t az aksira, majd arra csináltatok egy tetőt. A tervek szerint úgy kb. 280 W-nyi világítás lenne. Az egész palunak egy buktatója van, hova rakom addig a halaimat? :(
 
Én a spriccentésnél buktam nagyot első nekifutásra. sima csapvizet használtam, aztán minden tiszta vízkő lett, így szettem szét, és futottam neki újra. Főleg egy palunál fontos, hogy nagyon lágy legyen a víz, különben igen sokat tud rontani a látképen a vízkő...
 
Friss még a palu nagyon, kevesebb, mint egy hetes volt amikor a videó készült.
 
Back
Oldal tetejére