• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oliver Knott talajok

Thaiteek

Tapasztalt kertész
Tegnap Debrecenben az egyik legjobb felszereltségű boltban láttam Oliver Knott nevével fémjelzett talajokból a fekete színváltozatot.
Mivel növényes-garnélás akváriumban gondolkodok manapság, megtetszett az anyag.
A csomagolás ellenére próbáltam kitapogatni a szemcséket...nekem elég puhának tűnt.
2 szemcseméretben láttam: 2-3 mm finom és 4-5 mm normál.
Árban nem a legolcsóbb, de az ott dolgozó srác (aki az akváriumokat szokta berendezni) nagyon jókat mondott róla.
Van-e már valakinek tapasztalata ezzel a talajtípussal?
Esetleg hasonlóság/különbség az ADA, Tropica, Manado, Akadama talajokkal szemben. Előnyök, hátrányok?
SoilKoernungGesamtmitRand_04.jpg

NatureSoilOverview_01.jpg
 
Tegnapi árak, ha érdekel valakit:
Normál szemcsés (4-5 mm) fekete 10 L: 10.900
Normál szemcsés (4-5 mm) fekete 3 L: 4.800
Finom szemcsés (2-3 mm) fekete 10 L: 14.400
Finom szemcsés (2-3 mm) fekete 3 L: 5.900
 
Az Oliver Knott talajok egy japán talaj (Contro Soil) újracsomagolt európára átbrandelt változata. A talaj maga jó, ahogy a japán talajok többsége.

A disztribúció és a licensz/átcsomagolás valamint a kis mennyiségben történő gyártás miatt a literre vetített költsége magasabbra jön ki mint a növényes témában legjobbnak számító ADA Aqua Soil Amazonia. Nekem ez kicsit fura. A gyártó ajánlott árképzéséről beszélek most.

Ettől függetlenül a talaj jó, ahogy a hasonló kategóriás talajok többsége.

Az agyagszemcsék könnyebbek és könnyebben porladnak mint az Amazonia aljzatoknál (a gyártásból és az alapanyagból adódó különbségek miatt). Viszont nincs ammónia az indításnál. Nincs felhősödés sem, mondjuk aki szakszerűen használja a többi agyagos talajt ott sincs ez csak a saját véleményem.

Oliver a nevével elég jól el tudja adni ezeket az aljzatokat. A kérdés az lesz majd, hogy mit csinálnak ezek a gyártók akik az Aqua Soil hullámait meglovagolva jöttek elő hasonló aljzatokkal kiemelve az ammónia és felhősödés problémát, ha az ADA az új Amazoniával ezeket orvosolja és még olcsóbb is... no majd meglátjuk.

Az aljzatot egyébként sokan használják, használták. Angol fórumon sok különböző véleményt olvashatsz róla, ha érdekel.
 
Köszi a választ!

Ez az átcsomagolásos módszer sok helyen divat. Pl a saját márkás termékek egyes üzletláncoknál.
Hogy miért drágább, az tényleg furcsa.
Abban a boltban, ahol voltam most állítottak be egy kisebb akváriumot ezzel a talajjal. Majd megnézem hogy fejlődik. Mellette van egy másik teljesen ugyanolyan szett más talajjal. Érdekes lesz majd követni a változást mind a kettőben.
 
Az átcsomizást nem, mint negatív dolgot írtam. Több Japán gyártó is kínál ilyen lehetőséget, ha elégséges konténert tudsz rendelni.
Leginkább arra céloztam, hogy itt nem valami új dolog lett feltalálva. Oliver remek kertész és jó üzletember. A nevével könnyebb eladni, mintha az lenne ráírva Contro Soil ;)

A talaj, ahogy írtam jó. Azokat célozhatja meg, akik eddig Amazonia talajt használtak, használnak. Akiknek eddig is drágák voltak a prémium japán talajok nem fognak rámozdulni.

A talaj egyébként elég hasonlatos a nálunk is kapható Hirose Volcamia aljzathoz. Szemcseméret, forma és tulajdonság alapján. Csak az barna.
 
A csomagolási módszer ismerős számomra.
Régebben egy srí lankai gyártócéggel voltam kapcsolatban, akik szintén felajánlották, hogy saját csomagolásomba töltötték volna az árut, csak legalább 1 20 lában konténernyit kellett volna rendelnem.
Nem akvarisztikai dologról van szó.....
Nincs ezzel semmi baj, sztem mindkét félnek jó lehet.
A talajjal kapcsolatban csak infókat szerzek, hátha valakinek van ezzel is és több félével is tapasztalata.
Ez kb olyan, mint az autóknál...20 milla fölött már mindegy milyen logó van az elején.....
 
Vásároltam egy zsákkal ebből a talajból mert kíváncsi voltam rá, és nagyon jó áron jutottam hozzá (8000/10liter). Elsőre elég félelmetes az állaga. Két ujjal könnyen szét lehet nyomni, mintha csak valami csokis gabonapehelygolyó lenne. Nekem elég fura, hogy ezt az állagú izét mint különösen tartós talajt cimkézik fel, ami ellenáll a szétesésnek.
 
Szerinted az ADA állagra mennyivel jobb? Megmondom ,semmivel. Sőt ,még sokkal hamarabb szétesik mint a NS.
Az összes égetett alapú talaj(kivétel a manado) ilyen állaggal rendelkezik. Nem is örök életű egyik sem, max. 2 évre javasolják a használatát.
 
Én ugyan ezt hittem az ADA Malaja-ról.Beletettem egy pohár vízbe és totál szétesett.Mi lesz,ha én ezt berakom az akiba?Egy dzsama lesz az egész.Viktorék megnyugtattak,hogy ne izguljak.Most ebből van az akiban vagy két zsákkkal.A rögök szépen egyben vannak,nem estek szét.Persze turkálni benne nem ildomos víz alatt,mert porfelhő lesz és akkor tényleg szétesik.De az sem olyan veszélyes.Annyit mondhatok,hogy a Manadonál sokkal jobb,abban nem volt ilyen szép HC mező,mert az áramlás állandóan kiforgatott pár szálat,nem igazán tudott megkapaszkodni a könnyű talajban.
A Knott talajok is ugyan olyan égetett agyagból vannak.
 
N-emy said:
Szerinted az ADA állagra mennyivel jobb? Megmondom ,semmivel. Sőt ,még sokkal hamarabb szétesik mint a NS.
Az összes égetett alapú talaj(kivétel a manado) ilyen állaggal rendelkezik. Nem is örök életű egyik sem, max. 2 évre javasolják a használatát.

3 éves ADA Amazonia talajomat pár hete pakoltam ki az akiból. Csak annyit mondhatok, hogy amikor lecsorgott róla a mulm és a sár, ott volt több zsák talaj, amit bármikor vissza lehetett volna tenni az akváriumba. Simán bírta volna a 3. berendezést. Most ugyan a tujáimon van a teraszon, mert az új amazoniával indítok, de a múltkor valaki mondta hogy ő is 3 éve használja már ezt a talajt. Áttelepítésnél alaposan felkavarja a talajt és leszívja a koszt. Utána ott van a talaj egyben és használható újra. Nem mondom, hogy örökéletűek, mert nem azok, de 3-5 év között simán mondanám az élettartamukat.

Ne féljünk a portól, mert nem csak agyag por az, hanem az évek alatt felhalmozódott mulm is. Le kell szívni, mert az agyag nem esik szét ilyen hamar.
Ha nem veszitek ki, csak rádobtok egy friss zacsit mehet a restart.

Oli knott talajok jó talajok, az angoloknál egy időben többen használták. A UKAPS-en még mindig olvashatsz róla sok véleményt. Ez a talaj is könnyebb, mint az Amazonia erre emlékszem, hogy írták. Meg azt is hogy kevésbé ködöl, mint a régi amazonia. Gondolom a shirakura talajhoz hasonlít leginkább.

Ha új volt a talaj, akkor tényleg jó áron volt Moszat.
 
A talaj új volt, bontatlan zsákban meg minden. Fekete talajt elég nehéz megfizethető áron találni, így extra jó zsákmány volt.

Van egy lényeges kérdésem is: A zsákon szerepel, hogy tilos aljzatporszívózni benne. Ez csak a szétesés és a ködösödés miatt van, vagy ilyenkor ammónia is kerül a vízbe? Tehát ha valamit rendezkedek ami a talajt is érinti, akkor az állataim védelmében kell-e óvintézkedéseket tennem, pl. azonnali vízcsere vagy ilyesmi?
 
A zsákon szerepelt, hogy csökkenti a vízkeménységet. Csak éppen hülye voltam utánaolvasni, hogy pontosan mennyivel is. Két nap alatt levitte a 15 GH 9KH-s vizem 5 GH 0 KH-ra. A termék honlapja szerint két hónapig legalább képes hozni ezt a szintet, a tesztben 3 naponta 30% vízcsere volt, és az enyémnél némileg lágyabb csapvíz. Eredetileg 8-10 NK-s vizet szerettem volna, most kénytelen vagyok újragondolni, milyen garnéláim is legyenek, mert ez heteropodának már nem éppen ideális.
 
Kénytelen leszel bedobni egy mészkövet "ellensúlynak" :)
Egyébként újragondolni sem szabad, mert mi lesz 2hónap múlva akkor? Várj picit, hátha lassul a lágyító képesség.
 
Szép és jó ez a lágyítás, de én ebben a formában nem merek a kemény vizemmel vizet cserélni. Mert akkor beöntöm a 15 NK-s vizet, és egy nap múlva megint 5 NK lesz. Szerintem ennek egy élőlény sem örülne. A véletlenül bekerült red cherryk fel is dobták a bakancsot. A tesztben 2 hónap alatt alig csökkent a lágyító képesség, fél évet meg nincs türelmem kivárni. Akkor inkább megveszem végre álmaim vízlágyító készülékét, és eleve 5 NK-s vizet keverek, és átszokom a bee garnélákra. A jelenlegi csapvizem úgyis szinte alkalmatlan garnélatartásra a réztartalma miatt.
Érdekesség: a teszt szerint a tiszta ozmo vizet meg felkeményítette 5 NK-ra. A vízkeménység változásaira érzékeny állatoknál hasznos lehet ez a cucc. A pH is stabilan megmaradt 7 körül.
 
Üdv.
Én első körben azt kérdezném.hogy kb fél éve használt JBL Manado talajt feldúsítva új manadoval használhatok e tölteléknek Oliver Knott nature soil brown fine-alá?
Csak a térfogat növelés miatt.Próbálok majd egy növényes akváriumot csinálni.Vagyis egy olyat,amiben megmaradnak a növények első körben./többszöri kudarc után sajna /
 
Üdv.
Én első körben azt kérdezném.hogy kb fél éve használt JBL Manado talajt feldúsítva új manadoval használhatok e tölteléknek Oliver Knott nature soil brown fine-alá?
Csak a térfogat növelés miatt.Próbálok majd egy növényes akváriumot csinálni.Vagyis egy olyat,amiben megmaradnak a növények első körben./többszöri kudarc után sajna /

Minden prémium aljzatra rá van írva, hogy lehetőség szerint ne használd más aljzatokkal. A Manado ráadásul teljesen más paraméterekkel rendelkezik, mint az Oliver Knott vagy más ázsiai aljzatok. Így a jó minőségű talajod hiába probálná ellátni a feladatát, a másik talaj amíg az akvárium üzemel, ellene dolgozik majd.

Másik dolog. A manado egy borzalmasan apró szemű aljzat. Kb negyede a normális minőségi talajoknak. Igaz a powder még a manadonál is kisebb, de nem lényegesen. Szóval funkcióját tekintve Manado fölé már nem biztos, hogy kell egy másik kis szemcseméretű talaj.

Mivel az Oliver Knott sem olcsó, gondold meg, hogy a fentiek alapján érdemes e egyáltalán betenni. Vagy csak azt használd, vagy egy másik aljzatot.
De ne keverd a különböző paraméterekkel és karakterisztikával megáldott aljzatokat, mert úgy nem hozza majd a kívánt hatást.
 
Minden prémium aljzatra rá van írva, hogy lehetőség szerint ne használd más aljzatokkal. A Manado ráadásul teljesen más paraméterekkel rendelkezik, mint az Oliver Knott vagy más ázsiai aljzatok. Így a jó minőségű talajod hiába probálná ellátni a feladatát, a másik talaj amíg az akvárium üzemel, ellene dolgozik majd.

Másik dolog. A manado egy borzalmasan apró szemű aljzat. Kb negyede a normális minőségi talajoknak. Igaz a powder még a manadonál is kisebb, de nem lényegesen. Szóval funkcióját tekintve Manado fölé már nem biztos, hogy kell egy másik kis szemcseméretű talaj.

Mivel az Oliver Knott sem olcsó, gondold meg, hogy a fentiek alapján érdemes e egyáltalán betenni. Vagy csak azt használd, vagy egy másik aljzatot.
De ne keverd a különböző paraméterekkel és karakterisztikával megáldott aljzatokat, mert úgy nem hozza majd a kívánt hatást.


Köszönöm.
Az olivert már megvettem.Sajnos a manadoval nem értem el semmit.Az oliverre azt mondták,sokkal jobb.
De akkor csak magában fogom felhasználni.
Az indítás még arrébb van,szedem össze az alap információkat.Esetleg elkelne némi segítség majd.Szűrésem megvan,a világításom kevés és ahoz szeretnék majd növény tanácsokat kérni...
 
Köszönöm.
Az olivert már megvettem.Sajnos a manadoval nem értem el semmit.Az oliverre azt mondták,sokkal jobb.
De akkor csak magában fogom felhasználni.
Az indítás még arrébb van,szedem össze az alap információkat.Esetleg elkelne némi segítség majd.Szűrésem megvan,a világításom kevés és ahoz szeretnék majd növény tanácsokat kérni...

Az Oliverrel nem fogtál mellé. A két talaj között óriási különbség van. Úgyhogy egy jó alap az indításhoz.
A kérdéseket nyugodtan tedd fel a megfelelő topikban, vagy ha nagyon sok van indíts egy naplót az új akváriumodnak és segítünk amiben tudunk. (y)
 
Back
Oldal tetejére