• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oldalpolcos szűrőaksi

Én nem bonyolítanám ennyire túl. Korábban csináltam oldalpolcos szűrőt egy kicsi 26 literes akváriumhoz, és ugyan csak szivacs volt benne, meg a legkisebb 300liter/órás Eheim minipumpa, mégis folyton leszívta magáról a vizet. Csak a legalacsonyabb fokozatban tudtam üzemeltetni. De amint kicsit is tömődött a szivacs, egyből gondok voltak a szűréssel. Szóval én ezt a rekeszes, alul-felül vízáramoltatást elhagynám. Nem is variálnám túl mindenféle drága szűrőanyagokkal a szűrést, hanem egyszerűen táblás kék szivacsot használnék .
http://www.greenaqua.hu/hu/jbl-szuroszivacs-50-50-5.html
Szűrőrészt egy ráccsal választanám le, hogy a víz teljes felületen tudjon áramolni, és persze nem árt egy a pumához is, a közte lévő részt meg fel lehet tölteni különböző finomságú szivaccsal. Rács sajnos azért is kell, mert ezek a szivacsok 50x50 centis táblában kaphatóak, és neked picit nagyobb az akváriumod.
De akár még azt is meg lehetne csinálni, hogy üvegből, vagy plexiből csak két függőleges csíkot ragasztasz oda ahol a szűrőd kezdődik, veszel saválló hegesztőpálcát (ezt is kapni méteres darabban AVI-hoz) , és pár helyen felnyársalod vele a szivacsot így az ad neki némi tartást.
 
Alsó polcosban nem gondolkodsz?
Van egy szép nagy akvád, amiben akár diszkoszt is tarthatsz. Én nem szűkíteném az életteret. Ráadásul így három oldalról körbe látható az akva.90e39b1791168e731f2c74fd6300918d.jpg2f21b57760830b6131407750da732eab.jpg7a0b5b21d6e03c026f05fbab48891b24.jpg
 
Szia BKRisz!


Érdemes-e egyáltalán így megoldani


Nálunk hasonló megoldással jól működött: https://akvakertesz.hu/threads/uj-elet-uj-akvarium.3737/
Most is egy ilyen akváriumot csináltattunk, de még nem tudtunk hozzá kezdeni a berendezéshez: https://akvakertesz.hu/threads/ennel-nagyobb-mar-nem-lesz-120x67x50cm-400l.5717/#post-275142

A magasság és mélység méreteit inkább cseréld fel ha tudod, vagy legyen 50-50, mert ekkora vízoszlopot is elég átvilágítani.
A szűrő rész pedig legyen legalább 15cm hogy kényelmesen lehessen karbantartani ( nem árt az extra befogadó képesség a későbbi növényes fejlesztésekhez)
A szűrőrekeszek üveglapjai átlátszódnak az oldalfalon, ezt tükörlappal oldottuk meg összeragasztva egy vastagabb üveggel.
A beszívásra legjobb a rozsdamentes rácsbetétes nagyobb furat (a mosanibant kettő 5cm átmérőlyű van) ami nem engedi az élőlények bejutását.

A többit megtalálod a naplókban, vagy ha kérdésed van arra is szívesen válaszolunk!

AmegA
 
Sziasztok, talan ide illik legjobban a kerdesem. Hasonlo szurest tervezek csak az akva moge egy 60x30x36 os mogott lenne egy 60x15x36 os szuroaksi. A kulonbseg annyi hogy nincs bent szuroanyag mert tengeri technikaija lenne. A kerdesem az hogy ha 1000l/h felnyomot hasznalok akkot milyen atmeroju atemelo csovel tudnek ugtanakkora vizszintet tartani a ket akvaban. Remelem valakinek van tapasztalata ilyen teren. En elsore 2x20mm re gondoltam de ez csak elkepzeles a fejemben. Valamint meg az erdekelne, hogy ilyen atfolyasnal lesz kulonbseg a 2 szint kozott, mert ugye az elso kamra magassaga adja majd a fo akva vizszintjet. Elore is koszonok minden szegitseget.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Sziasztok!

Sziasztok, talan ide illik legjobban a kerdesem. Hasonlo szurest tervezek csak az akva moge egy 60x30x36 os mogott lenne egy 60x15x36 os szuroaksi. A kulonbseg annyi hogy nincs bent szuroanyag mert tengeri technikaija lenne. A kerdesem az hogy ha 1000l/h felnyomot hasznalok akkot milyen atmeroju atemelo csovel tudnek ugtanakkora vizszintet tartani a ket akvaban. Remelem valakinek van tapasztalata ilyen teren. En elsore 2x20mm re gondoltam de ez csak elkepzeles a fejemben. Valamint meg az erdekelne, hogy ilyen atfolyasnal lesz kulonbseg a 2 szint kozott, mert ugye az elso kamra magassaga adja majd a fo akva vizszintjet. Elore is koszonok minden szegitseget.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
Túl nagy ez a pumpa ebbe a méretbe, nekünk 240 literrel dolgozot és csak a teljes növény bedúsulásnál ment csutkán, addig fojtottuk.
Két 22-es cső kevésnek bizonyult, kellett egy felszíni beömlő is.
Később fúrattunk lyukat az oldalsó üvegbe, mert a csövek nem voltak egyszerűen cserélhetők, takaríthatók, vízzel feltölthetők.

AmegA
 
Sziasztok, talan ide illik legjobban a kerdesem. Hasonlo szurest tervezek csak az akva moge egy 60x30x36 os mogott lenne egy 60x15x36 os szuroaksi. A kulonbseg annyi hogy nincs bent szuroanyag mert tengeri technikaija lenne. A kerdesem az hogy ha 1000l/h felnyomot hasznalok akkot milyen atmeroju atemelo csovel tudnek ugtanakkora vizszintet tartani a ket akvaban. Remelem valakinek van tapasztalata ilyen teren. En elsore 2x20mm re gondoltam de ez csak elkepzeles a fejemben. Valamint meg az erdekelne, hogy ilyen atfolyasnal lesz kulonbseg a 2 szint kozott, mert ugye az elso kamra magassaga adja majd a fo akva vizszintjet. Elore is koszonok minden szegitseget.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
Csatlakozok @AmegA észrevételéhez a szivattyút illetően. Szerintem egy 600-650 l/h teljesítményű szivattyú kényelmesen elvinné.
Másik: az átemelő cső -mivel gravitációs úton megy a dolog: az akvárium és a szűrő első kamrájában lévő vízszint különbség miatt kialakuló nyomáskülönbség emeli ki a vizet- én általában 40-essel indítok. A jelenleg üzemelő egyik akvámban is 1 db 40-es cső és egy 650 l/h-ás kertitó szivattyú van, hibátlanul teszik a dolgukat. A szintkülönbség fél centi körül van. Ha 1 cm-nél nem több, akkor jól eltaláltad a kiemelőt;)
A hátsópolcos szűrődben a vízszinteket az átemelő átmérője, a szivattyúd teljesítménye, a szűrőanyagok ellenállása és a kosszal való telítettségük mértéke fogja befolyásolni.
Az egyes cellák között is lehet szintkülönbség, amit érdemes figyelembe venni a tervezésénél, de túlzásokba nem kell esni.
 
Csatlakozok @AmegA észrevételéhez a szivattyút illetően. Szerintem egy 600-650 l/h teljesítményű szivattyú kényelmesen elvinné.
Másik: az átemelő cső -mivel gravitációs úton megy a dolog: az akvárium és a szűrő első kamrájában lévő vízszint különbség miatt kialakuló nyomáskülönbség emeli ki a vizet- én általában 40-essel indítok. A jelenleg üzemelő egyik akvámban is 1 db 40-es cső és egy 650 l/h-ás kertitó szivattyú van, hibátlanul teszik a dolgukat. A szintkülönbség fél centi körül van. Ha 1 cm-nél nem több, akkor jól eltaláltad a kiemelőt;)
A hátsópolcos szűrődben a vízszinteket az átemelő átmérője, a szivattyúd teljesítménye, a szűrőanyagok ellenállása és a kosszal való telítettségük mértéke fogja befolyásolni.
Az egyes cellák között is lehet szintkülönbség, amit érdemes figyelembe venni a tervezésénél, de túlzásokba nem kell esni.
És az fakkokat elválasztó üveglapok soha ne érjenek a szűrőakvárium tetejéig, lehetőleg 2-3 cm-rel alatta végződjenek, hogy elkoszolódás, tömődés esetén legyen bypass lehetőség (elméletileg ha egy szintben van a szűrőakvárium a szűrttel, akkor ilyen nem fordulhat elő, de jobb így tervezni, mert sose lehet tudni, mi lesz).
 
Koszonom a tanacsokat, mivel ez tengeri itt nincs szuroanyag csak a technika van kiveve a fo akvabol. Ha azt mondjatok lehet 1 cm alatti kulombseggel uzemelni 650l/h nal akkor megsem vetem el a tervet pedig mar lemondtam rola magamban.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Szeretném kibővíteni (beszűkíteni) az akváriumomat egy belső oldalpolcos szűrővel.
Az akvárium alapterülete 80x40.
Ebből lefognék 15 cm-t.
Valami ilyesmire gondoltam:
33717513583_3b61137148_z.jpg
Bocs a béna rajzért!
Az akvárium hátánál lenne a beömlő, amit én négyzet alakúnak gondoltam.
Kb fél magasságban lenne.
Szerintetek mi legyen a mérete?

Jó ez az elgondolás?

Alul felül mennyit érdemes elhagyni?
7-8cm?


Érdemes szétválasztani a középső rész külön szivacsos és kerámigyűrű matrix részre?
Vagy inkább legyen egybe?


A visszafolyásra van 2000 l/órás szivattyúm, ami egy lily-n vagy egyelőre csak egy visszafolyó csövön menne.
(Van egy 300 l/órás is de azt kicsinek gondolom)

Az jó, ha a szűrőrész kb 5 cm-el lenne alacsonyabb az akvárium magasságától?

Milyen vastag üvegből kell csináltatnom?
(Az akvárium belseje felől és a kifelé eső oldalt egy tükörrel ki akarom egészíteni, hogy ne látsszon, ami a szűrőben van.)

Egyelőre ennyi kérdésem van.
Előre is köszi, ha valaki tudna tanácsot adni!
 
- a beömlő nyílás méretének (ha a rajzon lévő módon csinálod) 2-3 cm elég, de én magasabbra tenném, vagy átemelő "pipát" használnék
- a cellák elrendezése ha így marad pár gondolat/ötlet:
- az ülepítőbe beiktatnék egy üveglapot kb 1-2 cm-re a beömlő mögé, ami lefelé tereli a vizet, így az ülepítés működni is fog
- az ülepítőből a szivacsosba mindenképpen felül bukjon át a víz, hagyjál kb 3, max 4 cm-t szabadon fent
- szivacsokat én nem "egymásra", hanem egymás mellé tenném, így a felületük összeadódik és nem a "mélysége" lesz nagyobb
- kerámia gyűrűs rekesz alul "közlekedjen" a szivattyús rekesszel, ezt így is tervezted, ha jól nézem a rajzot, a szivattyúd alá pedig mehet perelon, Seachem Purigen, meg ilyen csoda micsodák
(ha akarod, rajzolok este egy vázlatot arról, amit leírni próbáltam)
- a leválasztott rekesz ugyanolyan magas kell legyen, mint az akva
- az üvegvastagság attól függ, milyennel tudsz dolgozni: a 3 mm-es tökéletesen elég, mert nem kell megtartson semmit és a rekeszeket határoló üveglapok mind-mind merevítőként működnek
 
Köszi Pecás!

Te milyen magasra tennéd a tetejétől kb hány centire a beömlőt?
(átemelő pipát nem szeretnék)

az ülepítőbe beiktatnék egy üveglapot kb 1-2 cm-re a beömlő mögé
egy vízszintesen benyúló1-2 cm-s üvegre gondolsz vízszintesen?

Akkor szerinted elég vastag lenne mondjuk a tükör meg a normál ablaküveg magában ezekkel a merevítésekkel?
 
34548966635_82a03d98d2_b.jpg
(Ismerkedem a programmal)
Ha jól értettem így gondoltad?
Akkor a 2. és a 3.-ban is alul menjen a víz?
(Vagy a 2. és a 3. között mindegy?)
 
Szia Ati!

Jó ez az elgondolás?
A beömlő nyílás lehet kicsit a fele alatt (mi fúrattuk, nálad 4cm átmárőjű bizos kell, viszont akkor az első résznek kicsit szélesebbnek kéne lennie 5cm-nél), akkor emelheted a talajt hátul bőven később és el lehet növénnyel, dekorral maszkírozni.
Nekünk a fésűs felszínbeszívó rész is jól működik, hártyamentes a medence és ott összegyűlik karbantartás után a nyesedék, amit így könnyebb összeszedni és amikor esetleg eltömődik a beömlő nyílás akkor is bejut a szűrőrekeszbe a víz.
Ha az első rekeszbe teszel szivacsot (ebben az esetben nincs szükség a terelő lapra), ami összeszedi a koszt (időnként kiveszed, átöblíted) akkor a másik kettő rekeszbe mehet biológiai töltet.
Első-második rekesz között alul nyílás 4cm, második-harmadiknál felül az akvárium üvege alat 2-2,5cm-rel, az oldal elválasztó tükrös rész alatt 1-1,5cm elég, a harmadik-utolsó rekesznél ismét 4cm alul, oda valóban jó ötlet egy kis perlont beiktatni.


Az jó, ha a szűrőrész kb 5 cm-el lenne alacsonyabb az akvárium magasságától
2-3 cm-nél nem kell több.

A pumpából a 2000-res iszonyatosan erős ekkora akvárium méretbe (nekünk a 400 literest forgatja ekkora), kivéve ha hegyi patakot szeretnél imitálni csak sziklákkal, kavicsokkal, tapadó szájú halakkal, növények nélkül :D ! Másrészről kiszívná maga alól a vizet pár másodperc alatt! A rekeszénél figyelj rá hogy milyen méretű a szerkezet a kimeneteli nyílását is figyelembe véve ahol a csövet tudod rácsatlakoztatni (nem mindegy hogy állítva vagy függesztve kell-tudod használni)!

Az elválasztáshoz valóban elég lehet 3-as üveg.

Itt találsz infót a miénkről: terv rajz a napló első oldalán, majd képek két későbbi oldalon,
https://akvakertesz.hu/threads/saru-no-asobiba-120x67x50cm-400l.5717/page-12 ,
https://akvakertesz.hu/threads/saru-no-asobiba-120x67x50cm-400l.5717/page-13 ,

Jó építkezést!
Ha valami nem világos akkor nyugodtan kérdezz!

AmegA
 
Szia Ati!


Nekünk a fésűs felszínbeszívó rész is jól működik, hártyamentes a medence és ott összegyűlik karbantartás után a nyesedék, amit így könnyebb összeszedni és amikor esetleg eltömődik a beömlő nyílás akkor is bejut a szűrőrekeszbe a víz.
AmegA
Ezt felhasználom, de ez mennyivel van lejjebb a többi résznél?
(2-2,5 cm-vel)
Első-második rekesz között alul nyílás 4cm, második-harmadiknál felül az akvárium üvege alat 2-2,5cm-rel, az oldal elválasztó tükrös rész alatt 1-1,5cm elég, a harmadik-utolsó rekesznél ismét 4cm alul, oda valóban jó ötlet egy kis perlont beiktatni.
AmegA
Pecás ezt az első és második között pont fordítva mondta(nem azért, hogy leüllepedjen aminek le kell?)



A pumpából a 2000-res iszonyatosan erős ekkora akvárium méretbe (nekünk a 400 literest forgatja ekkora), kivéve ha hegyi patakot szeretnél imitálni csak sziklákkal, kavicsokkal, tapadó szájú halakkal, növények nélkül :D ! Másrészről kiszívná maga alól a vizet pár másodperc alatt! A rekeszénél figyelj rá hogy milyen méretű a szerkezet a kimeneteli nyílását is figyelembe véve ahol a csövet tudod rácsatlakoztatni (nem mindegy hogy állítva vagy függesztve kell-tudod használni)!AmegA
Van egy 300 pumpám is, ha ez meg kicsi lesz majd veszek eggyel nagyobbat.

Jó építkezést!
Ha valami nem világos akkor nyugodtan kérdezz!
AmegA
Köszi!
 
Szia Ati!

Ezt felhasználom, de ez mennyivel van lejjebb a többi résznél?
(2-2,5 cm-vel)
Igen 2,5cm a leválasztó tetejéhez képest.

Amit tegnap kimaradt: szeretnél tetőt az akváriumra, mert akkor minimum a benyomó cső vastagságával megegyező mérettel kell lejjebb induljon a tükrös elválasztó üveglap teteje.

Pecás ezt az első és második között pont fordítva mondta(nem azért, hogy leüllepedjen aminek le kell?)
Nálunk nincs külön ülepítő, mert a szivacsok fölfogják a mulmot.
Várd meg Szabolcs rajzát és utána eldöntöd melyiket szeretnéd megvalósítani (vagy a sajátoddal ötvözni, vagy valami újítást véghezvinni).

A fésűből megmaradt egy 19cm-es darab, ha kell belőle szólj!

AmegA
 
Sziasztok!
Jövőben szeretnék akváriumot indítani és 100 liter felett, el is gondolkodtató a hátfalról leválasztott szűrőakvárium.
Első kérdésem az, hogy mik a differenciák, ha fésűs módszerrel esik át a víz, ha mondjuk két hálóval fedett lyukat hagysz beszívó résznek vagy ha így van: http://www.akvarista.hu/akvarista-c...us-termeszetes-hatter-moge-epitett-hazi-szuro
A másik kérdésem, hogy ha a fenti linket nézitek ez elég-e az oldalt 3-3 milliméter hely, ülepítőnek ez jó-e így?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Jövőben szeretnék akváriumot indítani és 100 liter felett, el is gondolkodtató a hátfalról leválasztott szűrőakvárium.
Első kérdésem az, hogy mik a differenciák, ha fésűs módszerrel esik át a víz, ha mondjuk két hálóval fedett lyukat hagysz beszívó résznek vagy ha így van: http://www.akvarista.hu/akvarista-c...us-termeszetes-hatter-moge-epitett-hazi-szuro
A másik kérdésem, hogy ha a fenti linket nézitek ez elég-e?
Két fórumozó jut eszembe: @AmegA, @Pecás. Tudnátok segíteni?;)
 
Sziasztok!

Sziasztok!
Jövőben szeretnék akváriumot indítani és 100 liter felett, el is gondolkodtató a hátfalról leválasztott szűrőakvárium.
Első kérdésem az, hogy mik a differenciák, ha fésűs módszerrel esik át a víz, ha mondjuk két hálóval fedett lyukat hagysz beszívó résznek vagy ha így van: http://www.akvarista.hu/akvarista-c...us-termeszetes-hatter-moge-epitett-hazi-szuro
A másik kérdésem, hogy ha a fenti linket nézitek ez elég-e az oldalt 3-3 milliméter hely, ülepítőnek ez jó-e így?

Nálunk a vegyes rendszer működik - csak a hálós lyuk és a fésűs beömlő sem működne önmagában, de a kettő együtt tökéletes.
A háttér beépítése nem annyira szimpatikus (később esetleg versenyzésnél hátrányos lehet), viszont oldalán, eltükrözve, hátsó beszívással, elülső beömlővel ügyesen meg lehet oldani.
Itt az oldalon 73. bejegyzésben megtalálod a képeket is róla.

AmegA
 
Back
Oldal tetejére