• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oldalpolcos szűrőaksi

lagen said:
Köszi!
Nem szükséges áttervezni, legyártatom 12 cm -es szívókamrával az biztos elég lesz. Igy is marad elegendő tér a szűrőanyagoknak. :thumbup: Pumpát még nem választottam de ami fix a teljesítmény ( 2000 l/h ) és fontos még az energiafelhasználás is, végtére is non stop működik majd.
Köszönettel: l

Másik amit találtam, az egy Atman 203-as, elvileg 2000l/h-t tud, 30W-al és minimális áron (40%-a az Eheimnek) kapható, bár nem tudom mennyire zajos, mennyiire megbízható. Több típus így hirtelen nem jut eszembe, ami 2000 l/h-t tud és viszonylag keveset eszik.
 
AquaBee UP 2000 18 W, 2000 l/h . Azt hiszem ez lesz. ;) Max ha nem válik be jó lesz vízcseréhez. :)
 
lagen said:
AquaBee UP 2000 18 W, 2000 l/h . Azt hiszem ez lesz. ;) Max ha nem válik be jó lesz vízcseréhez. :)


Teljesen korrekt lehet! Megjegyzem a nevét, hátha 1x nekem is lesz nagyobb akváriumom. Látszik, Te jobban google-zol mint én! ;)
 
Sziasztok!

Tervezek egy 160l-es akváriumot,és azon gondolkodtam,hogy csinálok hozzá egy 20l-es oldalpolcos szuroaksit 2000l/h vízpumpával.Mik a tapasztalatok?Esetleg 1,2 jotanács?
 
Én nemrég csináltam egy kicsit a 22 literes akváriumomra. az aki mögé került, és pont akkora mint az akvárium, és 6 centi mély , kb 6 literes lett, áramoltatást egy 300liter/órás Eheim minipumpa végzi. Átemelést pedig egy 16-os szívópipán keresztül történik. Nos számomra csalódás volt, bár működik most is, viszont növényes akvarisztikában lényeges az erős áramlás, de úgy látom ezzel azt nem lehet csinálni, röhejes, de ez a pumpa simán le tudja szívni a szűrőakiban a vizet, először teljesen le is kellett szabályoznom. Most majdnem fullon megy, de ehhez az akváriumot majdnem csurig kell tölteni. Egyből jelzi is ha után kell tölteni, mert elkezd csobogni, mivel ilyenkor már lecsökken az utolsó kamrában , ahol a pumpa van a vízszint. Ráadásul nincs is nagyon megtömve, csak szivacs van benne.
 
Én nemrég csináltam egy kicsit a 22 literes akváriumomra. az aki mögé került, és pont akkora mint az akvárium, és 6 centi mély , kb 6 literes lett, áramoltatást egy 300liter/órás Eheim minipumpa végzi. Átemelést pedig egy 16-os szívópipán keresztül történik. Nos számomra csalódás volt, bár működik most is, viszont növényes akvarisztikában lényeges az erős áramlás, de úgy látom ezzel azt nem lehet csinálni, röhejes, de ez a pumpa simán le tudja szívni a szűrőakiban a vizet, először teljesen le is kellett szabályoznom. Most majdnem fullon megy, de ehhez az akváriumot majdnem csurig kell tölteni. Egyből jelzi is ha után kell tölteni, mert elkezd csobogni, mivel ilyenkor már lecsökken az utolsó kamrában , ahol a pumpa van a vízszint. Ráadásul nincs is nagyon megtömve, csak szivacs van benne.

Koszi szépen az infot.Mivel az áramlás gyenge így le is fujom ezt a variáciot.
 
Sziasztok,

Ugyan nem oldalpolcos, de szűrőaksi tervezésére (és remélhetőleg kivitelezésére) adtam a fejem, és nekem is jól jönne egy kis segítség, vélemény, hogy ne fussak lyukra.

Úgy gondoltam, hogy az akvárium alá a szekrénybe tenném be a szűrőaksit, és hogy a víz ne árasszon el mindent egy áramszünetnél, túlfolyó elven működő vízátemelést készítenék. Ahogy olvastam, ezzel a vízszint szabályozás is meg lenne oldva.
Méretileg 60x25x40-es akváriumot terveztem, melybe a szűrő rekeszek 6 db 10x25x25ösek lennének. (felette gondoltam meghagyni egy 15 cm-es puffer terültet, hogy bármi gixer esetén még jelentős mennyiségű vizet el bírjon, mire a vízszint a túlfolyó szintje alá esik.

A 6 rekeszt úgy terveztem, hogy az elsőbe belefolyik a víz, és ülepítőtartályként szolgálna, ebből felül bukna át a víz, itt lenne egy rekeszben fele fele arányban durva és finomabb szivacs, következő rekeszbe alul folyna át, és kerámia gyűrű, majd felül-alul 2 rekeszbe siporax, végül az utolsó rekeszbe szintén felül bukna át a víz, és itt lenne egy szivattyú, ami visszanyomná a vizet, vagy esőztetőbe, vagy közvetlenül, és akkor tennék bele egy visszafolyásgátlót is. Szinént az utolsó rekeszbe gondoltam betenni egy CO2 reaktort.

A rekeszek közötti átfolyást 5 cm -es rések kihagyásával gondoltam, így egy 5x25ös felületen tudna áramlani át a víz, ami azért talán elég nagy vízhozamot jelenthet.

Az eddigi írások alapján azonban mégis kétségem támadt, hogy nem e ürülne szárazra az utolsó rekesz? Illetve, hogy a szűrőanyagok mennyit fognak le az áramlásból.

Kérdésem, hogy működhet-e így, vagy hogyan kéne módosítani, hogy biztosan jól menjen.
Előre is köszönöm az építő tanácsokat :)
 
Gondolom azt tudod, hogy ehhez a túlfolyós elvű megoldáshoz fúrt akvárium szükséges, hiszen alulról jön fel a szívócső majdnem a vízfelszínig, áramszünet esetén pedig csak eddig a szintig tud lefolyni a víz a szűrőakváriumodba. Az, hogy ez a megoldás vízszintszabályzós megoldás is egyben abban nem vagyok biztos, én az oldalpolcosomról tudom, hogy folyamatosan után kell töltögetni, és a napokban újra vissza kellett fojtanom a pumpát mert ahogy kicsit tömődött a szivacs már nem volt akkora az áteresztőképessége, így az utolsó kamra majdnem leürült.
A második rekeszben a kerámiagyűrűt nem értem, hiszen az az első védelmi vonal szokott lenni, mivel ezek között kis örvények alakulna ki amitől a nagyobb szennyeződések lesülyednek a szűrő aljára
A CO2 reaktort pedig miért tennéd bele a szűrőakváriumba? Ha külső reaktor akkor azt a pumpa után kell a csőbe kötni, ha pedig üveg diffúzort használsz azt pedig jobb az akiban elhelyezni, hogy a bubik az akváriumban keringve feltudjanak oldódni , ezt a szűrőakváriumban biztos nem fog sikerülni, ráadásul ha a bubikat beszívja a pumpa az egy kicsit zajos is lesz.
 
A fúrásmentességre azt a megoldást talátam, hogy találtam több gyártót (és DIY megoldást is) akik készítenek ilyen fúrás nélküli túlfolyót ami a közlekedő edények elvén amolyan átemelő is, és szép nagy teljesítményeket írtak mellette. (nem linkelem, mert nem tudom szabad-e v. sem) És remélem hogy ez a megoldás valóban működik.
A tölteteket akkor megcserélem, köszönöm.
A CO2-t azért terveztem ide tenni, mert az alapelv, az volt, hogy a technika minél kisebb része legyen az akváriumban, tehát amit tudok el szeretném rejteni, és innen gondoltam, hogy akkor beteszem ide. De ezek szerint akkor ez nem működik. Viszont akkor ezek szerint a külső reaktort beköthetem a visszafolyóágba?
 
Atti76 naplóját lesd meg az elejétől, ott találsz példát a megvalósításra és talán ő sem fúrt az akit, de ebben nem vagyok biztos.
Gyártó oldalát lehet linkelni, boltét nem :)
 
Atti76 naplóját lesd meg az elejétől, ott találsz példát a megvalósításra és talán ő sem fúrt az akit, de ebben nem vagyok biztos.
Gyártó oldalát lehet linkelni, boltét nem :)
Akkor gyártót linkelek :)
Ilyenre gondoltam valami házi kialakításba:
Aqua Medic - KATALOG

A naplót megnézem, köszönöm.

Közben végig olvastam, de sajnos csak annyit ír róla, hogy szűrőaksit használ, a technikai kivitelezést nem :(
 
Atti76 naplóját lesd meg az elejétől, ott találsz példát a megvalósításra és talán ő sem fúrt az akit, de ebben nem vagyok biztos.
Gyártó oldalát lehet linkelni, boltét nem :)

Részben igazad van Dani. Valóban nem fúrtam meg, mert már volt rajta 2 lyuk... :)
Egyébként az enyém alsó polcos.
 
Részben igazad van Dani. Valóban nem fúrtam meg, mert már volt rajta 2 lyuk... :)
Egyébként az enyém alsó polcos.
Igen, én is olyat tervezek. Van esetleg valami részletesebb leírásod róla? Esetleg vélemény/tapasztalat a nem megfúrós túlfolyós megoldásról?
 
Szóval Attinak is fúrt megoldással van megcsinálva a szűrése, mondjuk itt látszanak is a csövek:
Hónap akváriuma - Irodai kád 756 literben | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum
Igazából szerintem a legegyszerűbb fúrás nélküli megoldás, ha fogsz egy sima szívópipát, csak levágod rövidre a belső részt, hogy a vízfelszín közelében legyen a kosár. Bár most jut eszembe, hogy meg szokták fúrni a csövet a kívánt alsó vízszintnél, és ha áramszünet miatt leáll a pumpa, akkor egyszerűen lelevegősödik a rendszer.
 
@Woctrax latom te otthonosan mozogsz az oldalpolcosoknal, elkelne nekem is egy kis segitseg. en kereszt iranyba raknam a szuroanyagot ugy jo e? vagy vizszintesen jobban teljesit?
 
Lagen!

Terveztem neked egy szűrőakváriumot, ami a két bemutatott közé esik.

o9l194.jpg


Az ülepítő résznél szerintem 6 cm bőven elég, de lehet akár 5 is. Az utolsó rekeszt, amibe a szivattyú van kb. 9 cm-re választanám, hogy lehessen benne dolgozni. illetve egy 9*21-es alapon szerintem akármilyen motor illetve még CO2 reaktor és a fűtés is elhelyezhető. A középső részt egy nagy szűrőanyagrekesznek alakítanám ki, aztán ebbe mehet felülre a szivacs, meg a hálóba becsomagolt szűrőanyag.

Remélem tetszik! ;)


ez az elrendezes tetszik, a sarga csovon jon ki a viz, s masikfelol a feren menne vissza?
 
Sziasztok!

Segítségeteket, véleményeteket kérném:
Tervben van egy 130x60x50 cm-es (hosszxmagasságxszélesség) édesvízi halas-növényes akvárium. Ennek a szűrésén gondolkodom elég erősen.
Amit kigondoltam (maximum leszavazzátok :)): ebből az akiből egy kb. netto 10x48x59 cm-es részt leválasztok egy üveglappal - kvázi 11 cm-rel lenne rövidebb a hasznosítható akvárium méretem - egyik oldalon kb. 15 cm magasságtól kezdődően néhány lyukat furnék az üveglapba kb. 1 cm átmérőjűeket, amennyi szükséges. Itt menne be a víz a szűrőrészbe. Itt néhány kamrán keresztül (felül- alul - felül) eljut a víz a vízpumpáig (kb. 2000 l/h-at gondoltam) és egy csővel az akváriumba vezetem vissza úgy, hogy meglegyen a jó keringés.
Kérdésem az volna, hogy lenne érdemes felosztani a leválasztott szűrőrészt (kb. nettóban 28 liter szűrésre való helyem van így), hogy mind mechanikai, mind biológiai szűrésem jó legyen? Milyen anyagokat tegyek bele? Mekkora pumpa teljesítmény kellene, hogy érdemi biológia szűrésem legyen?
Érdemes-e egyáltalán így megoldani (nem szeretném az akit kívülről megfúrni, ha lehet kerülném az alsóporcos szűrést), hatékony lesz-e, ennyi hellyel érdemes-e elindulni?

Minden tanácsot szívesen fogadok. Sajnos nincs pénzem százezres külső szűrőre, kb. 30-40 ezerből maximum szeretném megoldani, amennyiben lehetséges.

Még annyit, hogy egyelőre low tech vonalon indulnék el, kb. 160 wattal világítva meg (8 db 20 wattos cob ledes 6500 K-s reflektorral 80 lm/watt teljesítménnyel) ami nálam kb. 40 lm/litert jelentene.

A másik topicban kibeszéltük, hogy 1db Tetra 1200-es is kevés lenne, ennél feljebb meg nagyon drága, ezért mozognék inkább DIY vonalon.
 
Back
Oldal tetejére