• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oldalpolcos szűrőaksi

Köszi mindkettőtöknek a segítséget, így már tisztább a kép :)
Igazából az akril csőnek az a része már nem látszódna nálam, ahol a levegőtlenítő csövet kellene elhelyezni, a gond a kis csappal van, mert ilyen levegő elosztó cuccokat sem nagyon találni az itteni akvarisztikai boltokban (3 van), egy sima "T" elágazó közdarabot nem tudtam beszerezni...
Woctrax: így már érthető a dolog :) Most belsőszűrő megy nálam, azt lehetne ilyenre használni, csak össze kell hozni a kb. 1/2"-os kimenetét a 18/20-as akrilcsővel. Valahogy meg fogom oldani majd az biztos (ha nagyon nem megy, akkor felhajtok valahol ilyn levegőztető csapot, és a zsolt885-féle megoldás lesz).

Bízok benne, hogy az én hülye kérdéseim meg állapottudósításaim azért valamennyire hasznosak lesznek majd, ha valaki ilyen szűrést akar csinálni, és infót keres :cool:
 
Szevasztok!

Hamarosan induló 512 l-es (148cmx55cm alapter. 63cm magas) akváriumom szűrését egy kb 1500-1700 l/h -s külsőszűrővel valamint egy méretre készítetett oldalpolcos szűrőakváriummal terveztem megoldani.Aminek a méretei: 23cmx45cm alap 63 cm magas (65 l )
Terveztem két féle szűrőakit, nem tudom melyik a jobb megoldás. :?
Az első :
user
http://indafoto.hu/lagen/image/14088585-d12144ec/user
Ennél a víz először egy ülepítőkamrába áramlik, majd kétféle szivacson, siporaxon és substrat pron keresztül jut el a szivatyúkamrához, ahol vélhetően a fűtés is helyet kap.Itt a hasznos szűrőanyag mennyiség összesen 27 liter. Az első kamra kb 8cm széles a másik három pedig egyenként kb 12cm. Az akváriumban a vízszint 59cm magas lesz, ennek megfelelően a felső átfolyós elválasztólapok kb 50 cm magasak, az alsó átfolyónál pedig a rés kb 9 cm.
A második:
user
http://indafoto.hu/lagen/image/14088583-f63cba47/user
Itt a víz közvetlenül a szivacsokra érkezik, majd az imént felsorolt rétegrenden keresztül jut el a pumpához ( ami valószínüleg egy 2000 l/h-s cucc lesz).Ennél az akinál a hasznos szűrőanyag mennyisége összesen 37 liter. Viszont nincs ülepítés.A kamrák és az azokat elválasztó lapok méretei megegyeznek az előzőével.
Szóval szerintetek ? :?:
Egyébként az egész projekt még csak tervezési szakaszban van (csak az 512-es medence van meg ;) ), úgyhogy nagyon képlékeny a dolog. Ha bármi mást változtatnátok (kamrák száma, mérete, szűrőanyag típusa, elrendezése stb) ne kíméljetek :) !
üdv: l
 
Ezeket nagyon át kell gondolni. Mi van, ha eltömődik a szűrőszivacs? A pumpa szárazra szív és lehet venni a következő pumpát. Valami "bypass" megoldást kell hozzá tervezni ;)
 
Nigro said:
Ezeket nagyon át kell gondolni. Mi van, ha eltömődik a szűrőszivacs? A pumpa szárazra szív és lehet venni a következő pumpát. Valami "bypass" megoldást kell hozzá tervezni ;)

Az a tervem, hogy a szűrőaki befolyóágát az akvárium felső harmadába helyezném, ezzel is csökkentve a bejutó mulm mennyiségét és a szűrőszivacs eltömődésének esélyét. Igaz így "csak" biológiai szűrésre lenne alkalmas, a mech szűrésre pedig a külső szűrő szolgálna. (elvben :) )
Erre az esetre való "bypass" megoldásról keveset tudok, de kutatok majd a témában.
Köszönettel: l
 
Sziasztok,

Én nagyon szeretek barkácsolni, de ezt már kicsit soknak látom... Több a karbantartással kapcsolatban felmerülő probléma mint amennyit a DIY öröme ad. Nekem 2 db 112literes akváriumom van, de áldom az eszem mikor nem ugrottam bele a háttér mögé rakható szűrőnek. A karbantartás parádésan egyszerű a 2 db ATMAN3338-al. Nagyon megszerettem mert csendesek, könnyen kezelhetőek. Szóval meséljétek el, hogy mi visz rá valakit erre, és miért jobb ez?! Annyival nem olcsóbb, mint amennyi problémát hordoz magával, az én meglátásom szerint.
 
Mert Neked nem volt, mert félsz tőle, és ismeretlen.
Én elmesélném--de sztem nem is érdekel komolyan. Mert ha érdekelne akkor visszaolvasnál, és láthatnád,ill. olvashatnád. :)

A jól felépített szűrő az akvárium háta mögött (vagy a beépített háttér mögött)csak 1 nagy hátrányt jelent--jelentős térfoglalást az akváriumból.De ha ezt megoldod akkor no problem.
 
Végigolvastam a topikot, de épp ezaz, hogy sok problémát vélek felfedezni egy teljesen egyszerű külső szűrős megoldáshoz képest. Már a légtelenítés is egy horror. A töltet tisztítása sem az igazi. Ha ez lenne az ideális megoldás a helyfoglalást leszámítva akkor a nagy profi akváriumok is ezzel épülnének nem külső szűrővel.
Én spec meg vagyok elégedve a külsővel, a kérdésem arra irányult pont, ha van készen megfelelő olcsó megoldás, akkor miért jó ez a problémás?! Arról nem is beszélve ha a ragasztás valahol nem lesz tökéletes, könnyen előfordulhat egy elázott lakás.
 
attilaszu said:
Végigolvastam a topikot, de épp ezaz, hogy sok problémát vélek felfedezni egy teljesen egyszerű külső szűrős megoldáshoz képest. Már a légtelenítés is egy horror. A töltet tisztítása sem az igazi. Ha ez lenne az ideális megoldás a helyfoglalást leszámítva akkor a nagy profi akváriumok is ezzel épülnének nem külső szűrővel.
Én spec meg vagyok elégedve a külsővel, a kérdésem arra irányult pont, ha van készen megfelelő olcsó megoldás, akkor miért jó ez a problémás?! Arról nem is beszélve ha a ragasztás valahol nem lesz tökéletes, könnyen előfordulhat egy elázott lakás.

Csak mert én is használtam és használok és mert igenis működnek profi akváriumok ilyen szűréssel, és csak annyit, hogy semmi gondom nem volt vele az elmúlt 2 évben, sőt ha meg is leszek kövezve, én, azt tapasztaltam, hogy sokkal jobb biológiai szűrést lehet vele elérni. ;)
De azt hiszem ez egy újabb olyan dolog, amin nem érdemes vitát nyitni, mert "Kinek a pap, ..., és mindenkinek a saját körülményei és lehetőségei alapján kell eldönteni a számára legoptimálisabb megoldást. Persze, én a Te véleményedet is elfogadom, csak az még nem azt jelenti, hogy ez nem lehet egy jól működő dolog!
 
patzu jól írja, az igazán profi aksik közül is rengeteg mükszi így.Főleg a nagy aksiknál.

attilaszú

Az igaz, hogy nem csak az itteni leírásra gondoltam, hanem a neten fellelhető többire is.

De nem csak egy megoldás létezik, spec nálam és sok másnál ilyet, hogy légtelenítés nem is létezik..

A szűrőanyagok tisztítása?Mire Te kiveszed a szűrődet és a klipszeket csatolod én már ki is öblítettem a Mátrixomat. :)

Készen olcsó megoldás? ezt nem igazán értem, hogy a külső szűrő miért is lenne az! A külső szűrő árának töredékéből ki lehet hozni a DIY tech tartályt.Nézd meg enus blogját.
Az igaz, hogy nem kész mindig egy tech tartály hanem neked kell elkészíteni, bár ezt is el lehet készíttetni üvegessel.
Nézd meg a sügereseket, diszkoszosokat, nézd meg worldinvestman blogját.Olyan szűrése van, hogy le a kalappal előtte.Ezt külső szűrőkkel ritkán tudná megvalósítani.

Tény, hogy kényelmes a külső szűrő, és van amikor csak ez a megoldás jöhet szóba, de legtöbbször azért nem válasszák a tech tartályt mert LUSTÁK! :oops:

Mind megtanulni az üvegvágást, a ragasztást, meg a kivitelezést, és a működési elvét, ajjaj nehéz ügy.
Tudom, mert már privátban többször érdeklődtek nálam, de aztán hátraarc volt a vége--maradt a külső szűrő.
Arra meg ne hivatkozzunk, hogy nincs rá időnk,mert én béna vagyok ehhez....
A fiam is ezzel az ökör kifogásokkal jön, de miután bélkitaposással fenyegetem, kis idő múlva már félprofin csinálja azt amit " Ő soha nem tudna megcsinálni"..

Már több szakmába belekóstoltattam, és érdekes mindegyiket csinálgatja ha nem is profin."Nemakarásnak nyögés a vége."

Persze ha nincs aki kényszerítsen.. :)
 
attilaszu said:
Sziasztok,

Én nagyon szeretek barkácsolni, de ezt már kicsit soknak látom... Több a karbantartással kapcsolatban felmerülő probléma mint amennyit a DIY öröme ad. Nekem 2 db 112literes akváriumom van, de áldom az eszem mikor nem ugrottam bele a háttér mögé rakható szűrőnek. A karbantartás parádésan egyszerű a 2 db ATMAN3338-al. Nagyon megszerettem mert csendesek, könnyen kezelhetőek. Szóval meséljétek el, hogy mi visz rá valakit erre, és miért jobb ez?! Annyival nem olcsóbb, mint amennyi problémát hordoz magával, az én meglátásom szerint.

Szóval . . . -számolj utánna 512 l-hez óránkénti 10x-es forgatással mekkora szűrő kell, nyiss egy google-t és nézd meg mennyibe kerülnek ezek a szűrők. Én ezt az akváriumot 37liter!!! bio töltettel kihozom kb 80 e -ből.
- Nem a háttér mögött lesz, már úgy épült a házunk, hogy mindkét medence a falban foglal helyet. ;)
- Nem látok vele több gondot mint egy külső szűrővel. (ha jól sikerül bőven elég lesz évente 1-2 szer tisztítani)
- A légtelenítésre elég egy kis csap az u alakú átfolyócső tetejére.

Ezelőtt egy 100-as akváriumom volt annál én sem bajlódtam szűrőakival. ;)

üdv:l
 
lagen said:
Szóval . . . -számolj utánna 512 l-hez óránkénti 10x-es forgatással mekkora szűrő kell, nyiss egy google-t és nézd meg mennyibe kerülnek ezek a szűrők. Én ezt az akváriumot 37liter!!! bio töltettel kihozom kb 80 e -ből.
- Nem a háttér mögött lesz, már úgy épült a házunk, hogy mindkét medence a falban foglal helyet. ;)
- Nem látok vele több gondot mint egy külső szűrővel. (ha jól sikerül bőven elég lesz évente 1-2 szer tisztítani)
- A légtelenítésre elég egy kis csap az u alakú átfolyócső tetejére.
Ezelőtt egy 100-as akváriumom volt annál én sem bajlódtam szűrőakival. ;)
üdv:l

Szia,

512 liternél teljesen megértem, de ez a topik most egy 85 literes akvárium miatt született. :) Nekem ekkora méretnél kézenfekvőbb egy nagy külsőszűrő, ezért kérdeztem amit kérdeztem. És amit írtam nem kötözködés, csak iv voltam a motivációra :)
 
jojo said:
patzu jól írja, az igazán profi aksik közül is rengeteg mükszi így.Főleg a nagy aksiknál.
attilaszú
Az igaz, hogy nem csak az itteni leírásra gondoltam, hanem a neten fellelhető többire is...............

Jojo, félreértés van, engem nem a DIY létjogosultságáról kell meggyőzni, sőt semmiről nem kell meggyőzni, mert csak kiváncsi voltam a motivációra ahogy azt már írtam. Úgy gondolom rokonlelkek lehetünk, mert már két lakást újítottam fel, villanyszerelés, vízvezetékszerelés, butorgyártás, stb ezek mind nem akadályt jelentő dolgok számomra, minden szerszámot ami kell meg is veszek, mert befektetésnek tekintek rá :) Szóval én ezt élvezem, és ez jó dolog az ember rengeteg problémával találja szembe magát, amit meg kell oldani, és ez ösztönzi az embert. De egy 85 literes akváriumnál nekem kézenfekvőbb egy 12 literes külsőszűrő, és még szebb is, mert berakom az általam gyártott akváriumszekrénybe :) és nem látszik. Persze mint minden ez is szubjektív ez egy vélemény, és nem kell ellenséget látni bennem. Érdekelt a dolog és ennyi.
Üdv
 
Nem akarok vitatkozni senkivel,csupán a hátfalas vagy oldalra pakolt "belső" szűrésről szólnék annyit,hogy ha éppen valaki csinál,vagy csináltat egy akváriumot,pár centi ráhagyás,helyet már nem is foglal a szűrő rész,továbbá többlet költség szerintem már az elhanyagolható kategória és csak egy emelő pumpa kell a szűrőanyagok mellé..és máris kész egy nagyon hatékony és jól működő szűrő,ami persze hozzá férhető kell legyen meg stb..nyilván van akinek nem kényelmes,de hogy marhára hatékony és nem egy drága dolog,az tuti!
Van külső szűrőm és nagyon is elégedett vagyok vele,de ez is egy igencsak járható megoldás és nagyon is jól működik is!Ügyes tervezés és máris megspórolhatsz egy adag pénzt,amit aztán az akvárium más részére is fordíthatsz.
Majdnem két évig takarítottam rendszeresen és figyeltem nem 1-2 hátsó szűrős akváriumot és mai napig egyik kedvenc szűrési megoldásom,ha fogalmazhatok így! :thumbup:
 
én is teljesen egyetértek,évekig használtam 500 liter feletti akváriumokban.teljes megelégedéssel.
senki nem a létjogosultságát firtatta,hanem azt ,h van-e értelme kínlódni vele 100 liter alatt?szerintem sincs.akkora akváriumnál tökéletesen elég akárhányszoros forgatásra egy gyári külső.költségben lehet,h több,de a macera sokkal kevesebb vele.(csapok elzár,kádba kivisz stb. nem kell az akvárium mögött/mellett kínlódni a szűrőanyagokkal) de ez csak egy privát vélemény,mindenki úgy csinálja ahogy akarja.ez a szép az akvarisztikában,senkinek a szabályait nem kell betartani! :):)
 
Lagen!

Terveztem neked egy szűrőakváriumot, ami a két bemutatott közé esik.

o9l194.jpg


Az ülepítő résznél szerintem 6 cm bőven elég, de lehet akár 5 is. Az utolsó rekeszt, amibe a szivattyú van kb. 9 cm-re választanám, hogy lehessen benne dolgozni. illetve egy 9*21-es alapon szerintem akármilyen motor illetve még CO2 reaktor és a fűtés is elhelyezhető. A középső részt egy nagy szűrőanyagrekesznek alakítanám ki, aztán ebbe mehet felülre a szivacs, meg a hálóba becsomagolt szűrőanyag.

Remélem tetszik! ;)
 
Szeva Woctrax!

Köszi! Jól néz ki. :thumbup: Amikor tervezgettem azért gondoltam több rekeszesre, hogy talán jobban átjárja a víz. De hallgatok rád, neked már van működő szűrőakid, több a tapasztalatod a témában. Avízpumpa rekeszt viszont lehet pár cm-rel szélesebbre veszem, ha később vastagabb pumpát vennék az is elférjen. A fűtőt az ülepítőrekeszbe szántam, ha véletlenül szárazra szívna a pumpa legalább az megmaradjon. Tudsz esetleg valami úszókapcsolós megoldást, ha véletlenül dugulás van lekapcsoljon a vízpumpa?

Köszi: l
 
lagen said:
Szeva Woctrax!

Köszi! Jól néz ki. :thumbup: Amikor tervezgettem azért gondoltam több rekeszesre, hogy talán jobban átjárja a víz. De hallgatok rád, neked már van működő szűrőakid, több a tapasztalatod a témában. Avízpumpa rekeszt viszont lehet pár cm-rel szélesebbre veszem, ha később vastagabb pumpát vennék az is elférjen. A fűtőt az ülepítőrekeszbe szántam, ha véletlenül szárazra szívna a pumpa legalább az megmaradjon. Tudsz esetleg valami úszókapcsolós megoldást, ha véletlenül dugulás van lekapcsoljon a vízpumpa?

Köszi: l

Én azért szeretek minél kevesebb rekeszt, mert akkor a vízszint se csökken annyira le, nincs nagy veszély arra, hogy leszívja az akváriumot. Mellesleg azt hiszem, te növényes akit tervezel, nem sügereset, ezért a hirtelen koszolódás, eltömődés minimális eséllyel játszik szerintem. ;) Végülis az ülepítőben is elfér a fűtés ott is gyors az áramlás. Mostanában terveztem 4-5 szűrőakit, egyikkel sincs gond, az újban amiről most írtam, 1 cm-nél kevesebb a két akvárium közti vízszint különbség, és két oldalt van befolyója ill. ülepítője. ;)
Elektronikai kapcsolásokkal eddig nem játszottam ebben sajna nem tudok segíteni. :?
 
Igazad van Péter, ekkora pumpa már lehet 10-11 cm is. Ha az Eheim Compact + 2000 -et választod,
akkor befér 9 cm-be is szűken:

Méretei: 138mm x 82mm x 126mm

A 3000-es típus befoglaló méretei méretei is ekkorák, az is belefér ha nagyobbat akarsz bele. Bár az 4-5 ezerrel többe kerül. És az 35 helyett 66 W -ot eszik meg...

http://www.greenaqua.hu/eheim-compact-2 ... pumpa.html

Majd ha lesz újra normális gépem, meg CAD-em áttervezem szívesen.

Üdv: Marci
 
Köszi!
Nem szükséges áttervezni, legyártatom 12 cm -es szívókamrával az biztos elég lesz. Igy is marad elegendő tér a szűrőanyagoknak. :thumbup: Pumpát még nem választottam de ami fix a teljesítmény ( 2000 l/h ) és fontos még az energiafelhasználás is, végtére is non stop működik majd.
Köszönettel: l
 
Back
Oldal tetejére