• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oldalpolcos szűrőaksi

Zool

Új regisztrált
Sziasztok!

Remélem nem feleslegesen nyitom ezt a témát, de átnézve a fórumot nem találtam kifejezetten erről a megoldásról külön topicot. Van az alsópolcos megoldásról téma, de az azért más :)

A külső szűrésem megoldására szeretnék majd ilyen megoldást kivitelezni, egyelőre még csak a tervezési fázisban vagyok. Ma kicsit ráértem, így előszedtem a google sketchup-ot és rajzolgattam benne. Itt van képekben az elképzelésem a dologról:

Az akvárium maga ilyesmi lenne:
5723227498_a4f1fa1de9_z.jpg

40x15 cm alapterületű és 30 cm magas - 85 literes akváriumot szolgálna ki majd.

Az általam megálmodott szűrőanyag elrendezés:
5723234416_246d8e69f9_z.jpg

Itt lenne is pár kérdésem :)
A szivacs rekesze 5 cm széles, a másik 2 rekesz 9 centis és 25 cm magas, így összesen 8 liter szűrőanyag lenne benne.
Jó ez a szűrőanyag elrendezés?
Az alsó átfolyó részeken elég lesz a 2,5 cm-es rés a megfelelő áramláshoz?
Ha a fűtő is ebben az aksiban lesz, akkor fogja rendesen fűteni a vizet, ha a pumpa 1000 l/óra körüli lenne?
A perlonvatta ellenállása nem lesz túl nagy, ha így alulra teszem és összenyomja a felette lévő réteg?

Nagyon ráértem, így tovább is rajzolgattam :) Csövezés, élesztős CO2, reaktor hozzá meg ilyesmik. Nem fúrnám meg az aksimat, mint ahogy az alsópolcos rendszereknél szokták. A szűrőaksi és a fő akvárium vízszintje egy magasságban lenne, és csöveken haladna kifelé és befelé a víz a közlekedőedények elve alapján.
5722668135_c08a8345dc_z.jpg


Hozzátettem a meglévő akváriumot is. Tehát szemből nézve ilyen lesz, a szűrőaksi alacsonyabb, így megemelem annyira, hogy a tetejük legyen egy magasságban:
5723227240_f09e4b0413_z.jpg


CO2 reaktornak ilyesmit képzeltem el:
5722672087_4ebd70fd1b_z.jpg

Jó ez az elgondolás? Felül megy bele a víz, és azon a csövön távozik az akvárium felé, ami le van lógatva az aljára.

A csövezést majd akril csőből tervezem megoldani, csak ki kellene derítenem, hogy a környékünkön hol tudok ilyet venni (legvégső esetben Budapesten lévő ismerősöket fogok megkérni, hogy vegyenek nekem). A méretezésnél viszont nem vagyok biztos. Ha 1000 l/órás pumpa lesz majd, akkor a szívó oldalon jó lesz 12 mm-es belső átmérő és a nyomó oldalon 10 mm? Esőztető lenne a megoldás a víz visszajuttatására, 3 mm-es furatokkal 11 db lyuk lenne egyenletesen elosztva a teljes hosszán, ez így jó?

Talán 1 héten belül meglesznek az üveglapok, majd csinálok update-et az akvárium összeragasztásáról ;)

A Google Sketchup file-t amit csináltam innen le lehet tölteni:
http://dl.dropbox.com/u/1293643/szuroaksi.skp
 
Hát egy kis véleményem lenne a szűrőakihoz.
Én is használtam, sőt még most is használok egy ilyen szűrést.
A rajzodat nézegetve, szerintem az alsó rések nekem kevésnek tűnnek.
A második cellában alul a szivacs, a résnél hamar el fog tömődni.A beszorított vattáról nem is beszélve.
Én megfordítanám az egészet. A te ötödik celláddal kezdeném, itt lenne a beömlés,és az innen számított másodikba tenném a szivacsot.
Ily módon az első mint egy ülepítő szolgálna, itt lehetne a fűtő is és egyéb technika.
Nagyon jó tapasztalataim vannak evvel a szűréssel kapcsolatban, egyetlen hátránya, hogy ha nincs sötét fólia a hátsó falon, csúnya látvány az aki mögött.
A 12 mm beömlő csőnek nem lesz elég vízhozama, az 1000 l/h pumpához.Üresre fogja szívni az utolsó cellát.
 
.....,és ha jól gondolom, ott a reaktor körül sem fog stimmelni a dolog.
Az esőztetőnek nem lesz meg a hatékonysága, ha a pumpa nem direktbe azt nyomja meg, hanem csak a közl.ed elve alapján akarod hogy a víz visszakerüljön az akiba.
Sőt, az 1000 l/h sok lesz annak a visszafolyó 10 mm-es csőnek, (a közl. ed elve szerint működtetve a visszafolyásnál) és jöhet a "felmosó készlet"!
Szóval a pumpa direkt az esőztetőt kell nyomja, - szerintem.
 
Köszi szépen az észrevételeket patzu! :thumbup:

Szóval ha jól értem akkor a szivacsra inkább felülről menjen rá a víz, mert így előtte ülepítőként működne a beömlő cella (mondjuk erre gondoltam én is, de azt már nem gondoltam végig, hogy ha alul megnyitom az ülepítőnek szánt részt, akkor az már nem lesz ülepítő :))? Akkor vagy az lenne amit írtál, hogy mintha megfordítanám az egészet, és a végén a pumpához kerülne alulról a víz, vagy még 2 egyéb mód: vagy egyel több cella, vagy egyel kevesebb. Nekem az egyel kevesebb cella jobb választásnak tűnik, nem lenne külön a siporax meg a kerámiás-lávaköves cella, hanem egyben lenne.

Az alsó rések tuti kevesek lennének? Kell akkor szólnom fateromnak, hogy ne vágassa még le az üveget, mert változik a méret.

A víz visszakerülése nem a kölekedőedények elve alapján menne, mert azt a pumpa nyomná vissza. A szűrőaksiba kerülne be közlekedőedényesen a víz. Szal a pumpa kinyomja a vizet, így a vízszint csökkene, amitől a befolyón keresztül jönne az utánpótlás (mekkora méret lenne jó azt nemtom... 16-os 20-as?). Ha a pumpa nyomja a vizet, akkor is kevés a 10 mm visszafolyó? Nem ismerem ezeknek a powerhead pumpáknak a terhelhetőségét, mennyire tudnak nyomást csinálni. Mert ugye ha kisebb csőátmérő van, akkor ugyanolyan vízhozamot nagyobb nyomással lehet benne elérni, szal elvileg "csak" a nyomás nőlne a visszafolyó ágban.

Reaktor: elvileg átnyomná ezen is a pumpa a vizet, de nem tudom mennyire fogja vissza a víz áramlását. Annyit tudok még megoldani, hogy a most használt 400 l/órás belsőszűrőm fej részét használnám a reaktor meghajtására. Van is olyan kimenő része, ami levegőztetésre van, így egy levegőcső bement van rajta, ennek a végére kellene csak egy hengeres tartály, ami nem engedi elszükni a co2 bubikat. Az elve azért jó lenne? Csőbe felül jön be a víz, alul megy ki és alul van a porlasztó (diffúzor) is. A felszáló bubikat nyomja lefelé a víz.
 
Zool said:
Az alsó rések tuti kevesek lennének?
nálam 70 mm magas és itt tömődik el leghamarabb.
Persze megoldhatod úgy is, hogy a szivacs alá siporaxot teszel pár centi vastagságban, a nyíláshoz bevágsz egy nagyobb lyukú merev műa. rácsot, és akkor ott felgyorsul az áramlás.
Nekem a befolyó csövem 20 mm és a pumpa 600 l/h. Így jól működik. Szerintem az 1000 l/h már sok lenne neki.
A 10 mm cső visszafolyáshoz szerintem jó, ha a pumpa nyomja.
 
patzu said:
Zool said:
Az alsó rések tuti kevesek lennének?
nálam 70 mm magas és itt tömődik el leghamarabb.
Persze megoldhatod úgy is, hogy a szivacs alá siporaxot teszel pár centi vastagságban, a nyíláshoz bevágsz egy nagyobb lyukú merev műa. rácsot, és akkor ott felgyorsul az áramlás.
Nekem a befolyó csövem 20 mm és a pumpa 600 l/h. Így jól működik. Szerintem az 1000 l/h már sok lenne neki.
A 10 mm cső visszafolyáshoz szerintem jó, ha a pumpa nyomja.

Az 1000 l/h egyelőre azért van, mert az itteni akvarisztikai boltokban csak ilyen méretű pumpa van. Nem tudom, hogy állítható-e ez a fajta, majd megkérdezem, de ha nagyon sok lenne ez a teljesítmény ehhez a fajta szűréshez, akkor rendelek valamelyik webshopból kisebb teljesítményű pumpát.
Igazából ki lehetne ezt számolni, de nem vágom az elméletét. Lehet megkérdezem valamelyik gépészmérnök ismerősömet, hogy ki tudja-e számolni nekem, elvileg a gépészmérnököknek van pár félévnyi áramlástechnikai okítás.
 
Az akril csövekről annyit, hogy akril csövek hajlításakor nekem nem sikerült akármilyen éles "kanyart" hajlítanom beléjük, mint pl a rajzodon a pumpa környékén. A fala olyankor úgy deformálódhat, ami csökkenti a flow-t.
Akril csövet egyébként oda tennék ahol látszódik is, amik közvetlen az akváriumba futnak, az összes többi helyre normál hajlékony csövet (amiket a szűrőkhöz is adnak), vagy pvc csövet használnék amikhez meg kapni könyök idomokat. Úgy is rejtve lesz a szűrőaksi, kár bele a cicoma. :)
 
rion said:
Az akril csövekről annyit, hogy akril csövek hajlításakor nekem nem sikerült akármilyen éles "kanyart" hajlítanom beléjük, mint pl a rajzodon a pumpa környékén. A fala olyankor úgy deformálódhat, ami csökkenti a flow-t.
Akril csövet egyébként oda tennék ahol látszódik is, amik közvetlen az akváriumba futnak, az összes többi helyre normál hajlékony csövet (amiket a szűrőkhöz is adnak), vagy pvc csövet használnék amikhez meg kapni könyök idomokat. Úgy is rejtve lesz a szűrőaksi, kár bele a cicoma. :)

Akril csövekből csak a beszívó ágat meg az esőztetőt csinálnám (tehát amit írsz te is, hogy látszódik az aksiban), az összes többi helyen gumicsövek lennének, csak a sketchup-ban kicsit macerás lenne azokat lemodellezni, így pvc idomok modelljeiből raktam össze a csövezést.
 
Üdv Mindenkinek!

Én is hasonló szűrőt csináltam magamnak,
így ha megengeded én is adnék néhány tanácsot a szűrődhöz.
Alul én is nagyobb helyet hagynék,vagy nem tolnám le teljesen a szűrőanyagokat az aljára.
A vattát kihagynám nagyon el tud tömődni.
A szivacsoknak jóval nagyobb helyet hagynék, nagyobb felületű legyen.
Visszafolyó csövet direktbe a pumpára kösd különben kellemetlen meglepetéseket okozhat.
A pumpát én nem raktam le az aljára mert ha a befolyó csövek eldugulnak akkor a
szűrőből a víz nagyrészét az akváriumba nyomhatja ami talán sok lenne.
Befolyócsőnek én három darabot tettem 600l/h pumpához 16mm belső átmérővel, egy kevés lenne.
Remélem tudtam segíteni.
 
Sajnos még nem tudott apám üveget vágatni a munkatársával, mert nem voltak azóta egy műszakban, illetve plexi csövet sem találok a városunkban sem sehol (azért vicc ez egy megyeszékhelytől, hogy mindenhol úgy néznek rám mint az ufóra, amikor megemlítem a plexi csövet...), Szóval egy kicsit halasztódik még a kivitelezés, de addig elméletben dolgozom rajta tovább :)

Tehát amin most agyaltam, az a befolyó cső méretezése. Rég tanultam már fizikát, így eléggé sokmindent elfelejtettem már, úgyhogy hosszadalmas olvasgatás után a következőre jutottam. Ideális folyadékáramlást tételezek fel (a veszteségszámításokba már tényleg nem akartam belemenni), így a Bernoulli-féle egyenletből (http://hu.wikipedia.org/wiki/Bernoulli_törvénye) eléggé sok egyszerűsítés után - a kezdő oldalon a sebesség nulla, illetve mindkét oldalon ugyanazt a nyomásértéket tételezem fel - az jön ki, hogy a kiáramlási sebesség gyakorlatilag ugyanaz, mintha szabadesésben jutna ki a víz azon a magasságon amivel a kiömlő cső kifolyó része a vízszint alatt van. Ezt mondja ki amúgy a Toricelli-formula is, ezt a törvényszerűséget a nevezett úr fedezte fel, így róla nevezték el, de állítólag már az ókorban is rájöttek erre a dologra.

Szóval a kiáramlási sebesség képlete az lesz, hogy v=√(2∗g∗h). Az én esetemben 20 centivel lenne a vízszint alatt a szűrőaksiba lógó cső vége, tehát: √(2∗9,81∗0,2) = 1,98 m/s.

Azt tudjuk ugye, hogy 1000 l/h teljesítményű pumpa lenne (amúgy lehet, hogy nem ezt veszem meg, mert azóta érkezett már 700 l/h-s pumpa is, annak a teljesítménye közelebb lenne a számomra ideálishoz). Szóval már csak azt kellene tudni, hogy ilyen kiömlési sebességgel milyen keresztmetszeten tud 1000 liter kifolyni 1 óra alatt. Ezt abból a képletből lehet kiszámolni ami az anyagmegmaradás elve alapján kimondja, hogy a tömegáram állandó (vagy valmi ilyesmi :cool: ). Képletben: q=A∗v ahol "q" a térfogatáram, "v" az áramlási sebesség, "A" pedig a keresztmetszet. Átváltunk mindent SI mértékegységre, az én esetemben:
v=1,98 m/s
q=1000/1000/3600=0,00027777... m3/s
Átrendezve, behelyettesítve az jön ki, hogy 0,00014029... m2 keresztmetszetű cső kell, ezt inkább miliméterben érdemes megnézni, úgy emészthetőbb :) Szóval 1 m2 az 1000000 mm2 tehát a csőnek kb. 140 mm2 keresztmetszetűnek kell lenni. A keresztmetszet képlete az ernégyzetpí, tehát a csövem sugara az √(140/3.14)=6,67 mm lesz. Azaz az átmérőjének legalább 13,5 mm-nek kell lennie. Itt aztán vissza kell gondolni arra, hogy ideális folyadékot tételeztem fel és a víz az közel sem ideális folyadék, illetve eltekintettem a fellépő áramlási veszteségektől, szóval ezt a minimális 13,5 mm-t érdemes nagyobbra venni (10%-os ráhagyással - ennyi veszteség közel sincs - 15 mm-nél járunk).

Tehát papíron az jön ki, hogy 15 mm beömlő csőnek elégnek kellene lennie :) A gyakorlat persze simán rácáfolhat az elméletre, de azért viszonyítási alapnak jó lehet ez. Amúgy én úgy tervezem, hogy nem 1000 l/h-s pumpa lesz, hanem 700-as, és 18/20-as plexicsőből csinálom a beömlő részt (kiszámolva az jön ki, hogy 11 mm kellene).

Ha esetleg valaki fizikában/hidraulikában/áramlástanban jártasabb átnézné ezt az okoskodásomat és valami oltári nagy baromságot talál benne, az kérem, hogy javítson ki, mert tényleg kiment már a fizika a fejemből, és lehet, hogy rosszul emlékszem a dolgokra :roll:
 
zsolt885 said:
Üdv Mindenkinek!

Én is hasonló szűrőt csináltam magamnak,
így ha megengeded én is adnék néhány tanácsot a szűrődhöz.
Alul én is nagyobb helyet hagynék,vagy nem tolnám le teljesen a szűrőanyagokat az aljára.
A vattát kihagynám nagyon el tud tömődni.
A szivacsoknak jóval nagyobb helyet hagynék, nagyobb felületű legyen.
Visszafolyó csövet direktbe a pumpára kösd különben kellemetlen meglepetéseket okozhat.
A pumpát én nem raktam le az aljára mert ha a befolyó csövek eldugulnak akkor a
szűrőből a víz nagyrészét az akváriumba nyomhatja ami talán sok lenne.
Befolyócsőnek én három darabot tettem 600l/h pumpához 16mm belső átmérővel, egy kevés lenne.
Remélem tudtam segíteni.

Közben akartam írni, hogy köszi szépen a tippeket neked is :thumbup:
Azt kifejtenéd pontosabban kicsit, hogy milyen kellemetlen meglepetések lehetnek, ha nem közvetlen a visszafolyó csőre van téve a pumpa? Ahogy néztem a co2 reaktorokat, mindenhol úgy ajánlják, hogy a külső szűrő visszafolyó ágába kell bekötni, de ennek ellenére már többen is írtátok itt, hogy az nem szerencsés megoldás. Miért?
Az nagyon hasznos tipp volt, hogy a pumpát ne az aljára tegyem. Az akváriumomban úgy van, hogy kb. 1 cm vízszint emelkedést 2 liter víz okoz, és úgy 3-4 centire van a tetejétől a vízszint, tehát 6-8 liter a biztonsági tartalékom. Ha nem nézem a szűrőanyagok vízkiszorítását, akkor ez úgy 11-12 centis vízszintet jelent a szűrőaksiban, tehát ilyen mélyre kell tennem a pumpa beszívó részét, hogy biztonságos legyen.
 
Sziasztok!

Zool remélem nem baj, ha beleírok a témádba.
Én is hasonló elven tervezek egy szűrőakváriumot a 112l-es garnélás, neonhalas, low tech akimhoz.
Most egy JBL Cristal Profi E700 dolgozik alatta, ezt sokszor kevésnek érzem.
Oda egy 80*40*9 (bruttó 28,8l), vagy 80*40*12 (bruttó 38,4l) szűrőaksit tervezek építeni.
Két oldalról szívnám be a vizet és középen nyomnám vissza egy 1120 l/h-s Hydor Pico Evo-1200-zal.
Valaki csinált hasonló szűrőakit? És ha igen, mik a tapasztalatai?
Előre is köszi a válaszokat!
 
Woctrax said:
Sziasztok!

Zool remélem nem baj, ha beleírok a témádba.
Én is hasonló elven tervezek egy szűrőakváriumot a 112l-es garnélás, neonhalas, low tech akimhoz.
Most egy JBL Cristal Profi E700 dolgozik alatta, ezt sokszor kevésnek érzem.
Oda egy 80*40*9 (bruttó 28,8l), vagy 80*40*12 (bruttó 38,4l) szűrőaksit tervezek építeni.
Két oldalról szívnám be a vizet és középen nyomnám vissza egy 1120 l/h-s Hydor Pico Evo-1200-zal.
Valaki csinált hasonló szűrőakit? És ha igen, mik a tapasztalatai?
Előre is köszi a válaszokat!

Dehogy baj! :)
Nekem annyi lenne az észrevételem az általad leírt megoldásról, hogy ha két oldalról megy bele a víz, akkor mind a két oldalon kell kialakítani ülepítőt és mechanikai szűrő részt, így kevesebb hely maradna a biológiai szűrésnek. Mondjuk elég nagy térfogat lenne még úgy is, szóval lehet, hogy fölösleges ezen rágódni :)

Ui: még mindig nem tudott a faterom üveget hozni, de türelmes vagyok (meg azért mégis csak ingyen lenne) :) Akril csöveket viszont csak neten rendelve tudtam venni, tegnap hozta meg a futár, ma vagy holnap nekikezdek a hajlítgatásnak.
 
Dehogy baj! :)
Nekem annyi lenne az észrevételem az általad leírt megoldásról, hogy ha két oldalról megy bele a víz, akkor mind a két oldalon kell kialakítani ülepítőt és mechanikai szűrő részt, így kevesebb hely maradna a biológiai szűrésnek. Mondjuk elég nagy térfogat lenne még úgy is, szóval lehet, hogy fölösleges ezen rágódni :)

Erre én is gondoltam, viszont így egyenletesebb áramlást remélek a szűrőtől, meg a 80 centi hossz lehet, hogy több rekesszel nagy vízszintcsökkenést okozna a végére.
Ezért én a rekeszeket, szűrőanyag elhelyezést úgy tervezem ahogy kb. ezen a linken http://apistogrammak.blogspot.com/2010_06_01_archive.html látható, csak két oldalasra.

jzz82g.jpg


Tehát két oldalt 20/16-os akril beömlőcsövek ülepítővel (max. 5-5 cm), majd ezután felülről lefelé átfolyna a víz a szűrőanyagrétegeken (30-30 cm) és a következő már középső rész lenne, ahol a powerhead és esetleg CO2 reaktor lenne elhelyezve. Már csak azt kéne valahogy kitalálnom, hogy mekkora magasságú üveglapokkal válasszam el az ülepítő és a szűrő rekeszeket, hogy biztosan ne legyen gond a vízáramlással.
Én 25-28 cm-re gondoltam a 40 centis akváriummérethez viszonyítva.

De szívesen várok hozzá ötleteket, vagy olyan honlapokat ahol ezt bővebben leírták, esetleg méreteztek is szűrőakit. ;)
 
Haladtam egy kicsit a kivitelezéssel. Hétvégén megjött az üveg, összeragasztottam a szűrőaksit. Elég csúnyára sikerült, első akváriumragasztási próbálkozásom volt. Azzal vigasztalom magam, hogy úgysem fog látszani :cool:

Itt egy kép kb 75%-os állapotában:
5804721610_7f20bdec40_z.jpg

Egyel kevesebb cella lett az eredeti elképzeléshez képest, mert kevesebb üveget vágatott faterom, de elvileg így is jónak kell majd lennie.

A múlt hét folyamán hajlítgattam plexicsőből ki- és befolyó csöveket, szóval azok is elkészültek, aztán ma vettem egy powerhead pumpát, mégis az 1000 l/h-s pumpa lett, mert a kisebb teljesítményűt elvitték. Délután kipróbáltam, hogy fog-e működni az elképzelésem. Csináltam róla egy kis videót: http://youtu.be/fxH3_stwe7k?hd=1.
Szóval az 1000 l/h önmagában kicsit sok a 18-as belső átmérőjű befolyónak, de kicsit visszafogva már jó.
2 kérdés merült fel bennem:
- hogyan lehet a befolyó csövet légmentesíteni a legkönnyebben? Próbáltam azt, hogy a végére gumicső és azt megszívva, majd a gumicsövet lehúzni a víz alatt, de nem nagyon jött össze. Végül a powerhead-el nyomattam át rajta vizet és amikor ment már az áramlás, akkor levettem róla. Ez összerakott végleges állapotban már nem nagyon lesz kivitelezhető. Fogalmam sincs egyéb módon hogyan lehetne ezt megcsinálni.
- ha az akváriumban vizet cserélek, elkerülhető valami módon az, hogy leeressze a szűrő aksiból is a vizet? Valami csapot kellene közbeiktatni a befolyón?

Remélhetőleg a hét második felében érkeznek meg a szűrőanyagok, addig csinálok még állványt neki, amivel szintbe kerül majd a teteje az akváriummal. Arra leszek még kíváncsi, hogy a szűrőanyagok nagyn lefogják-e majd a szűrőaksiban a belső áramlást. Remélem már szombaton elkezdhetnek szaporodni a bacik benne :)
 
Zool said:
2 kérdés merült fel bennem:
- hogyan lehet a befolyó csövet légmentesíteni a legkönnyebben? Próbáltam azt, hogy a végére gumicső és azt megszívva, majd a gumicsövet lehúzni a víz alatt, de nem nagyon jött össze. Végül a powerhead-el nyomattam át rajta vizet és amikor ment már az áramlás, akkor levettem róla. Ez összerakott végleges állapotban már nem nagyon lesz kivitelezhető. Fogalmam sincs egyéb módon hogyan lehetne ezt megcsinálni.
- ha az akváriumban vizet cserélek, elkerülhető valami módon az, hogy leeressze a szűrő aksiból is a vizet? Valami csapot kellene közbeiktatni a befolyón?

1, Én a powerhead-es megoldást szoktam alkalmazni, kb. 5 centi széles helyem van rá, de működik a másik akimban és remélem ebben is fog. Egy kis gumicső közdarabot alkalmazok, a powerhead könnyen lejön így az akrilról és utána, ha a kis cső bent is marad, csipesszel kiszedhető.

2 , Én vízcserekor kihúzom a pumpát és akkor kevesebb vizet veszít a szűrőaki, mint ha meglenne a nyomáskülönbség. Emellett egy vízcsere (leszívós - újratöltős része) ált. nem több 10-15 percnél, azalatt pedig semmi gond nem szokott lenni a bacikkal. Sőt mivel ilyenkor folyamatosan kiegyenlítődik a vízszint, ezért a relatíve több víz mellett kismértékű áramlás is van a szűrőanyagoknál. ;)

Mondjuk a másik szűrésemnél a biológiai résznek külön motorja van, amit még tisztításkor sem húzok ki...
 
zsolt885:
Igen ez egy eléggé kézenfekvő módja annak, hogy a csőben lévő levegőt kiengedjük :) Azért nem csináltam ilyenre, mert a plexi csövet nem akartam megfúrkálni, illetve a környékünkönk a hírét sem hallották ezeknek a kis csapoknak :? Mondjuk még mindig ott van a kérdés ennél a megoldásnál is, hogy az áramlást hogyan lehet megindítani a csőben? (az lenne az elképzelésem ennél a megoldásnál, hogy a csapok után egy csövet rádugva és azon keresztül kiszívni a levegőt és a vizet)

Woctrax:
Nem teljesen értem a powerhead-es megoldásod. Én most úgy csináltam a próba során, hogy a powerhead-et betettem a vödörbe (ami az akváriumot helyettesítette most), a nyomóágát egy csővel rákötöttem az átfolyó csőre, aztán amikor már nyomta át rendesen a vizet, akkor lehúztam a csövet. Ezt azért sem tudnám később kivitelezni, mert a powerhead a szűrőben lenne (mondjuk ki lehet venni és áttenni az aksiba a beindítás idejére), meg szeretném olyanra megcsinálni az átfolyó csövet, hogy ledugaszolni a végét és bevágásokat csinálni rá, amin szívna majd, így az a lehetőség, hogy a végébe dugjak csövet elszállna.
Ilyesmire gondolok az átfolyó csőnél:
http://www.mosswall.com/aukciós link moderálva/image/HW/HW-FI01-05.jpg
Lehet még az a megoldás, hogy leszedem a powerhead elejéről a borítást és ott van egy csonk amire lehetne csövet tenni, és akkor azt az átfolyó másik végére (nem a bevagdosottra) tenni és akkor szívná a vizet, de nem tudom hogy meg tudnám-e oldani, mert elég kicsi a hely.

Nem gondoltam volna, hogy ezzel fogok szívni majd amikor szinte már rákanyarodtam a célegyenesre :crazy:
 
Zool said:
zsolt885:
Mondjuk még mindig ott van a kérdés ennél a megoldásnál is, hogy az áramlást hogyan lehet megindítani a csőben? (az lenne az elképzelésem ennél a megoldásnál, hogy a csapok után egy csövet rádugva és azon keresztül kiszívni a levegőt és a vizet)

Igen, pontosan ilyen egyszerű, a csapok meg egy egyszerű levegőztető elosztó részei.
 
Zool!

Látom picit megkevertelek. Próbálom tisztázni a dolgot:
A nyomóág nem gond azt majd hajtja a powerhead, ami szépen kiszorítja a vizet.

A másik csövet én is ilyenre csináltam meg mint amilyenre te is tervezed - bevágásokkal (keresd vissza ebben a topikban: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=10&t=1341).

A cél az hogy kiűzzünk belőle minden bubit, a jó áramlás érdekében. Ezért én ilyenkor agy tartalék kis belső szűrő motorjával a bevagdosott szívóág túlsó szűrőakiban lévő felét nyomatom meg, tehát addig ellentétesen áramlik rajta a víz. Amint kinyomta a levegőt szép intenzív bubik kíséretében, kihúzom a pumpát és a leírt módon leszedem. (Ugyanaz a megoldás mint amit leírtál a nyomóágra; csak megfordítod ideiglenesen az áramlást, mintha az is nyomóág lenne - a fő pumpa addig ne menjen mert leszívnád a szűrőakit.) Én ezt kb. 1,5 havonta megcsinálom csőtisztításkor és jól működik.
A másik megoldás (Zsolt885 féle) szerintem az akril cső esztétikájából venne el , különben jól működhet.

Remélem most már érthető és tudtam segíteni. ;)
 
Back
Oldal tetejére