• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

NZoli 112 l-es irodai dísze

NZoli

Tapasztalt kertész
Bemutatnám az irodám fénypontját, a frissen indított 112 literes akváriumomat.

Az akvárium adatai:

Akvárium indításának időpontja: 2010.04. eleje
Akvárium méretei: 80x35x40 112 liter
Szűrés: Tetra EX700
Világítás típusa: 4 x 24W T5 HO 862 (gyári tető átalakítva)
Vízcsere: hetente 40%
CO2: Magasnyomású rendszer üveg diffuzorral
Tápozás: Green Aqua Micro-Macro + Easy Carbo
Dekoráció: Szőlőtőke, bazaltszerű kövek
Talaj: JBL Manado + JBL Basic Plusz táptalaj

Növények:
Hemianthus callitrichoides ''Cuba"
Pogostemon helferi
Taxiphyllum barbieri (Vesicularia) - Jávai moha
Anubias Nana
Hemianthus micranthemoides
Microsorum pteropus 'Narrow'
Lobelia cardinalis
Nesaea pedicellata
Rotala rotundifolia

Élőlények:
Hemigrammus bleheri - Pepitella
Megalamphodus megalopterus - Fekete fantomlazac
Otocinclus affinis - Törpe szívó harcsa
Amano garnéla

Hathetes állapot
Novenyes_akvarium-77811.jpg

Novenyes_akvarium-77812.jpg

Még hiányoznak háttérnövények, illetve a háttérre a matt áttetsző fólia beszerzés alatt.
 
:shock: :shock: Húúú nagyon durva, nagyon bejön!!
;) Nagyon természetes!!! ;)
 
WOW Gratula! Egyre több izgalmasabbnál izgalmasabb aki jelenik meg a fórumon. Rendkívüli ütemben fejlődik a színvonal. Ez az akvárium is egy gyönyörű példája ennek. Ha még bekerül a háttér és egy két plusz növény tökéletes lesz. :thumbup: ;)
 
Nigro said:
Gratulálok! A bal oldal különösen izgalmasra sikerült :thumbup:

Így igaz!
Nekem is nagyon tetszik a bal oldali "lépegető pók" :D
:thumbup:
 
Néhány érdekesség és tanulság, míg összeállt az aki.

Már írtam, hogy több, különböző stílusú akváriumot tartok fenn. Az irodámban is van kettő 112 literes szett már néhány éve. Az egyik egy nyugdíjasház két ritka fajta díszmárnával (régebben megvannak, mint a 10 éves lányom) és egy pár vitorlással (tőlük anno sok kis porontyot neveltem fel).
A másik aki afrikai sügér nevelő volt. A sok sügér a nyakamon maradt, a környéken ingyen sem kellett senkinek, a szaküzletek időnként néhányat befogadtak. Ilyen körülmények között nem volt érdemes elszedegetni a kicsiket a nagy medencéből, marad a természet kegyetlen törvénye, az ügyesebb felnő a nagy akiba, a többi jó minőségű táplálék lesz.
Így tavaly (2009) ősszel elhatároztam, hogy az egyik akit átalakítom látványos irodai akváriummá, hadd csodálkozzanak az ügyfelek. Akkor már majdnem egy éve tudtam az akvakertészetről, tanulmányoztam az oldalakat, a versenyakváriumokat, sőt szeptemberben elkészül a nanom is, mellyel neveztem az első HAC-ra. Nagyon megtetszett az akvarisztika leglátványosabb területe, de akkor a fejembe vettem, hogy lágykorallos tengerit készítek. Több, kisebb tengeri nanot láttam személyesen és az interneten, köztük például Jojo akiját az interneten, s ezeken felbuzdulva korallszirtet akartam az irodámba.
Alapos utánjárás, tervezés után mégis lemondtam róla. Az akvárium berendezésével, technikával nem lett volna gond, az ok az, hogy messze lakom a fővárostól és ritkán járok arra, ezért a korallok folyamatos beszerzése, későbbi csere-beréje lett volna problémás és elég költséges.
Így újra az akvakertészet került előtérbe, szerencsére. A sügérnövendékek elkeltek, az egyik aki kiürült, néhány hónapos információ gyűjtés, tervezés után nekiláttam az akinak.

Az akvárium adott volt, nyitott akit akartam, a világításra egy, az akvárium szélére ülő megoldást akartam összehozni. Közben az egyik gyári tető világításának elektronikája megadta magát, aztán időm sem volt sok komolyabb barkácsolásra, ráadásul rossz tapasztalatom volt a nanomnál a nyitott akváriumi megoldással (időnként friss levegőt akartak szívni az állatkák), ezért maradt a gyári tető, kibeleztem, belerögzítettem a 4 db T5-ös fénycsövet. (Majd a barkács oldalakon bemutatom)

A technikát, aljzatot egy időben rendeltem a Tropica-s növényekkel, gondoltam a technika 1-2 napon belül itt van a növények 3-4 hét, addig előkészítem az akit. Hát a technika megérkezése után néhány napra megjött a növények nagyobb hányada. A szép növények majdnem két hetet töltöttek egy átlátszó lavórban.

A szűrőből kiszedtem a szivacsokat (a szivacs jó biológiai szűrő, de hamar eltömődik és lefogja a teljesítményt), a kerámiagyűrűs és a biolabdás rekesz alulra került, majd a másik két rekeszbe S Pro. Majdnem három hetet üzemelt a másik akváriumba.

Aztán egy fél napot szorítottam ki az időmből és összeraktam és beüzemeltem az akit.
Ekkor még az új világítás nem készült el, a régi 2 x 18W-os T8 világított, illetve CO2 rendszer se volt.
Érdekes, a növények a lavórban, majd utána 2 hétig a gyenge világítás alatt is fejlődtek, utána pedig csak ollóval lehet visszafogni őket.

Közben először CO rendszert üzemeltem be. A 10kg-os palackot (kisebb nincs nekik) a helyi hegesztéstechnikai szaküzlettől bérlem. Előnye, hogy bármikor azonnal kicserélik, ha kifogy, csak a gázt kell fizetni, tisztítási, karbantartási díjat nem, ellentétben azzal ha saját palackot töltetek. Nem akvarisztikai reduktor van rajt, de egy rögzíthető állású tűszeleppel üzemelve eddig (több, mint egy hónap) stabilan tartotta a gáz mennyiségét.

Aztán összeraktam a világítást. Egy hétig csak két csővel világítottam, még ez is óriási különbség volt a régi T8-asokhoz képest. Most világit mind a négy 7,5 órát, így jön ki az a ajánlott napi 24 WPG. De gondolkodom, hogy 2-2 csövet külön időzítőre rakok és nyújtom a világítás idejét, a elején és a végén csak két csővel 2-2 órát.

A nehézségek ellenére (de lehet, hogy a ezen okok miatti lassabb indítás hatására) különösebb algásodásom még nem volt (kopp-kopp). A mohában egy pici feketeség, de azt úgyis rendesen nyírom.
Egy kis baki miatt jelent meg fonalalga az áramlásban, illetve zöld pontalga az üvegen. Hirtelen, 1-2 nap alatt jelent meg, nem tudtam mire vélni a dolgot, mert akkor még a gyenge világítás üzemelt. Mivel az irodában csak nappal vagyok, és ez idő alatt az időzítő világításra volt állítva, csak kb. egy hét után vettem észre, hogy a világítás folyamatosan ment. A digitális időzítőm áramszünet után nem tartja meg a beállításokat, így folyamatosan bekapcsolt állapotban van. Gyorsan le is cseréltem egy tárcsásra, itt ilyen gond nincs, legfeljebb az időtartomány tolódik el, de azt észreveszem.

Most már csak a háttérnövények hiányoznak, egy növény miatt (Echinodorus tenellus) nem érkeznek most már 2 hónapja, úgy látszik a Tropica-nál is hiány van belőle.

Ennyit az indításról, az alakulását majd fényképekkel folyamatosan dokumentálom.
 
Helló Zoli!

Lehet, hogy csak nekem, de nem jönnek be a képek. Meg úgy rémlik mintha új képeket is ígértél volna... :)

Roboo
 
Csatlakozom az előttem szólóhoz!
Én sem látom a képeket, de nemcsak itt a fórumon, hanem az akvaristán sem!

És a fejleményekre is kíváncsi lennék! :oops:
 
Huh valóbban nagyon szép lett :eek: . Proci reméljük Zoli nem fog haragudni hogy kihámoztad a netről az új képeket. :) Lehet hogy már a versenyre tartogatja őket? ;) :p
 
Elnézést kérek mindenkitől, de nyár elejétől a könyvelőirodám vezetése mellett belefogtam más pénzügyi tevékenységbe és ez nagyon lekötötte az időmet. Az akváriumaimra azért szánok időt, de sajnos a fórum látogatására és főleg a naplóim vezetésére nem maradt idő.
Igérem, hogy néhány napon belül rendezem a fényképeim problémáját, de köszönöm a kigyűjtést, igen, ez az én akim. A képek eddig is fenn voltak, az utolsó júliusi állapot. A képek az Akvarista fórumról voltak becsatolva, de úgy látszik ott van valamilyen probléma.
Közben egy kicsit mindig változik, mert nagyon kell ritkítanom a növényeket, nem is gondoltam volna, hogy a növények nyírása okozza a legnagyobb problémát.
A kisebb nagyobb problémáimról majd írok, de fényképet a jelenlegi állapotról majd csak a HAC verseny után.

A júliusi fényképet ide csatolom:
Novenyes_akvarium-81797.jpg
 
A HAC verseny zsűrije az értékelés vége felé jár, ezért közreadok két fényképet az akváriumról.
Nem a versenyfotók, azok majd láthatóak a HAC oldalán. Ezeket két nappal ezelőtt készítettem a telefonommal (az irodában nincs kéznél fényképezőgép), az érdekessége, hogy több, mint két hete, a versenyfotózás óta nem nyúltam az akihoz (nem volt rá időm), kivétel a növények, állatok "etetése". Itt látszik, hogy nekem a legnagyobb probléma a növények kordában tartása. Ha minden jót megkapnak a növények, akkor néhány hét alatt szétnyomják az akváriumot.

Egy teljes kép:
Novenyes_akvarium-96267.jpg


Egy a rotaláról:
Novenyes_akvarium-96268.jpg


A növény felső része szép piros, csak a kép színei nagyod hidegre sikeredtek.
 
Egyébként tényleg a legnagyobb művészet ezeket a bokros növényeket formában tartani. Gratu a zöldséghez. ;) :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére