• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nymphaea Lotus

MR.

Nézelődő
Elképesztő. Még nincs nyitva Lotus-ról topik? Hisz Nigro Lotusából nőtt ki ez az egész közösség (szerintem).

Aztán egyből jöhetne is valami okosítás, mert az enyém először gyönyörűen hozta az egyre nagyobb leveleket (a legnagyobb kb. 15cm hosszú), és egyre magasabbra. Aztán sajnos ott tartok, hogy már csak úgy hoz új levelet, hogy a vízfelszínre növeszti (az utóbbi 7 db). Közben a legalsók meg nagyon lassan pusztulnak.

Szóval Nigro neked hogy a fenébe volt olyan szép bokros?!
 
Re: Nymphae Lotus

MR. said:
Elképesztő. Még nincs nyitva Lotus-ról topik? Hisz Nigro Lotusából nőtt ki ez az egész közösség (szerintem).

Aztán egyből jöhetne is valami okosítás, mert az enyém először gyönyörűen hozta az egyre nagyobb leveleket (a legnagyobb kb. 15cm hosszú), és egyre magasabbra. Aztán sajnos ott tartok, hogy már csak úgy hoz új levelet, hogy a vízfelszínre növeszti (az utóbbi 7 db). Közben a legalsók meg nagyon lassan pusztulnak.

Szóval Nigro neked hogy a fenébe volt olyan szép bokros?!

Nálam Nigro által lecsippentett azóta durván megnőtt példány van. Nincs mese le kell vágni a nagy leveleket. Akkor egy idő után alacsonyabbat hoz. Azt szokták mondani, hogy nem szabad hagyni hogy felfusson a felszínre, mert akkor állandóan oda tör. Olló elő és bátran nyírd ezeket a nagy leveleket.

Egyetlen dolog miatt akartam én is hogy megnőjjön. Hogy felvirágozzon a felszínre. De erre sokat kellene várni úgyhogy nálam is nyírás van keményen. :D
 
Re: Nymphae Lotus

MR. said:
Elképesztő. Még nincs nyitva Lotus-ról topik? Hisz Nigro Lotusából nőtt ki ez az egész közösség (szerintem).

Aztán egyből jöhetne is valami okosítás, mert az enyém először gyönyörűen hozta az egyre nagyobb leveleket (a legnagyobb kb. 15cm hosszú), és egyre magasabbra. Aztán sajnos ott tartok, hogy már csak úgy hoz új levelet, hogy a vízfelszínre növeszti (az utóbbi 7 db). Közben a legalsók meg nagyon lassan pusztulnak.

Szóval Nigro neked hogy a fenébe volt olyan szép bokros?!

Csatlakozok. Ugyan ez a kérdésem.
Tropica különben azt írja, hogy vissza kell vágni a gyökerét és a feltörő leveleket és akkor hoz alsó leveleket is.
Én ezt rendszeresen meg is teszem, de így is csak közepesen alacsony leveleket hoz leveleket hoz. Nem igazi alsókat.
 
Re: Nymphae Lotus

Biztos idő kérdése is. Atinál egy idős példány volt már ha jól tudom. Lehet ott már megszokta a sok visszavágást mint a riccia nála ami már nem akart felmenni a felszínre.

Nálunk meg igazán pár hónapos "fiatal" növények vannak.
 
Re: Nymphae Lotus

Néhány fotó

március 22. állapot

3377299442_6bd3d54f7e.jpg

április 19 állapot

3471993314_bf5fc16f3f.jpg

3471182057_d32bc78a48.jpg

május 3

3497012190_40ece9fd2d.jpg

sajnos a mostani állapot lenne igazán sokatmondó mert 4 hónap alatt óriási lett.
 
Re: Nymphae Lotus

■Tudományos név : Nymphaea lotus
■Család: Nymphaeaceae (tündérrózsafélék)
■Magyar név: Törpe tündérrózsa
■Csoport: vízinövények
■Maximális magasság: 40 cm (néha tőbb)
■Származás: Kelet-Afrika, Madagaszkár, Délkelet-Ázsia
■Természetes élőhely: Álló, pangó vizek
■Elhelyezés az akváriumban: Bárhol, magányos növény
■Az ültetés sűrűsége: 20 cm2/1 tő
■Világítás: Intenzív
■Hőmérséklet: 22-28°C
■pH: 5,5-7,5
■Keménység: 3-12 NK°

Megjegyzés: A Nymphaea lotus az egyik legszebb magányos növény az akváriumokban. Kerek vagy lándzsa alakú leveleinek színe a halványzöldtől a barnásig, gesztenyevörösig változó. Erős fényben egyes változatainak levelein többé-kevésbé látható pigmenttoltok jelentkeznek. Nem túl kemény, de tápanyagokban gazdag, lágy vízben érzi magát a legjobban. A vízfelszínig megnőtt szárakat vágjuk gyakran vissza, ezzel lehetővé tesszük, hogy a tövek erősödjenek. De ha azt akarjuk, hogy virágozzon, hagyjunk meg néhány szárat, hadd ússzanak a vízen. Nyitott akváriumban egy idő múlva csodaszép virágok nyílnak majd

nymphaealotus.jpg
 
Re: Nymphae Lotus

Hát igen... a vörös Lotus... :)

Igazán impozáns, semmivel össze nem téveszthető növény. Kiválóan mutatja a tápanyaghiánytüneteket. Nálam az anyanövénynek már több gyereke volt.
A képen látszik, hogy néhány hajtás felszaladt a felszínre. Eleinte volt néhány próbálokozása, aztán ez lassan teljesen megszűnt.
Időnként ki akarta nyomni a 200-as oldalát pl itt:

161.jpg

Fontos a levelek ritkítása, mivel a saját levelei elől veszi el a fényt.

33.jpg


Sokszor csippentettem le a nagyobb leveleket. Kb. az ilyen állapot volt szerintem elfogadható.

22_resizewm1.jpg


Viszlát nagy piros lapu...

dsc_2873.jpg


Az akimba most nem rakok ilyet, de találtam neki új helyet, csak még nem csináltam meg. Kb ilyen lesz :cool:

81244338_4e8174b5bc.jpg
 
Re: Nymphae Lotus

Ma a lótuszom megörvendeztetett egy új ifjoncal.
Csak az lepett meg, hogy a pici 30 cm-re nőtt ki az anya növénytől.
 
Re: Nymphae Lotus

Köszi a nyírási tippeket,nem mertem nekiesni.Tenyérnyi leveleket hoz,a 180 literes is kicsi neki.
A post címét ha lehet kéretik kijavítani.A latin névből lemaradt egy a betü. Nem Nymphae,hanem Nymphaea. ;)
 
Re: Nymphae Lotus

zsotyi said:
Köszi a nyírási tippeket,nem mertem nekiesni.Tenyérnyi leveleket hoz,a 180 literes is kicsi neki.
A post címét ha lehet kéretik kijavítani.A latin névből lemaradt egy a betü. Nem Nymphae,hanem Nymphaea. ;)

javítottuk a postot mester ;)
 
Sziasztok!

Először is kellemes ünnepeket mindenkinek :)
Másodszor, az ültetéshez kellene egy kis segítség. Valahol, valamikor már olvastam a lotusgumó helyes ültetéséről, de most, hogy kaptam egyet persze nem találom. A gumó tetején már előbújt kettő kicsi hajtás (1-2 cm-es) is ebben az állapotában került hozzám. A kérdésem, hogy milyen mélyre kell lenyomni a gumót ahhoz ,hogy megmaradjon? Csak utalásokat találtam, hogy 1/3-a legyen a földben a többi kint vagy ,hogy csak "gödörbe" kell rakni és nem kell betemetni...Jó lenne valakitől személyes tapasztalat.
Köszönöm előre is
 
Hali!

Én vettem egyet, 4-5 kis, 10 cm-es levelekkel.A gumót a talaj kb.5 mm (fél cm) vastagon fedte.Éldegélt szépen 3-4 hónapig, növekedett, aztán egyszerre csak hirtelen az összes szára elvékonyodott, és levált, elpusztult.A gumót bennhagytam, kb. 2-3 hónapig semmi nem történt.kb 2 hete megjelent pár levélhajtás, mostanra megint van 5 kis levél.(furcsa szerzet, türelem kell hozzá)
 
Én annó úgy ültettem el, hogy a gumó félig volt elásva, pont hogy a víz el ne vigye.
Azóta, kb 350 levelet vágtam le róla 1.5 év alatt.
Valamint megjelent az anyatő mellett 5db kisebb tő, kb 2 havonta 1-1.

Észre is vettem, hogy ha az ember kihúz egy gyökérszálat a földből a föld fölé úgy hogy nem választja le az anyatőről, akkor abból 2 hét alatt elkezd egy kis csemete fejlődni.
 
jojo said:
Hali!

Én vettem egyet, 4-5 kis, 10 cm-es levelekkel.A gumót a talaj kb.5 mm (fél cm) vastagon fedte.Éldegélt szépen 3-4 hónapig, növekedett, aztán egyszerre csak hirtelen az összes szára elvékonyodott, és levált, elpusztult.A gumót benthagytam, kb. 2-3 hónapig semmi nem történt.kb 2 hete megjelent pár levélhajtás, mostanra megint van 5 kis levél.(furcsa szerzet, türelem kell hozzá)
Hasonlóan jártam én is.Hatalmasra nőt 3-4 hónap alatt,aztán lerohadt az összes levele.Hozott egy csomó kis fiókát,de csak egy maradt életben.Ennek kint van félig a gumója,nem piszkálom,hátha most....Azt hittem könnyebb eset.
 
Valahol olvastam, hogy a gumó jobban fejlődik a talaj felett. Meg kell várni míg kicsit nagyobb hajtásokat hoz és akkor elültetni. De akkor sem szabad teljesen benyomni a földbe.
 
Nah közben megnéztem mit írt Amano korábban a növényes könyvébe erről a növényről....

"Minden lótusz fajta ami az akváriumban megmarad tápanyagokban gazdag talajt igényel és sok sok fényt."...."sok fénynél sűrű hajtásokat hoz és sokkal szebb színű levelei lesznek"....."A nagy lebegő leveleivel nagyon leárnyékolja a többi növényt. Ha ezeket a nagy lebegő leveleket levágod sűrűbb hajtásokat hoz ami alacsonyabbra nő. Viszont ez azt is jelenti, hogy a növényed sosem fog virágozni. Ha azt szeretnéd, hogy virágot hozzon meg kell hagyni ezeket felfekvő leveleket."

A gumóról nem ír semmit, a fentieket meg már talán sokan tudjuk, azért hátha valakinek újdonság.
 
Back
Oldal tetejére