• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nyitott növényes akváriumok lefedése

viktorlantos

Alapító
Admin
Szerencsére egyre többen használunk nyitott növényes akváriumokat. Sokszor beszéltünk róla, hogy miért is jó ez, de az egyik állandó visszatérő dolog a halak és garnélák esetleges kiugrása illetve ennek védelme.

Nálam ugyan nincs lefedve egyik akvárium sem, de nem tagadom időnként sajnos vannak áldozatok. Valamennyire mindig figyelni kell, ha esetleg kiugrik a hal vagy a garnéla és még időben vesszük észre, hogy vissza tudjuk őket tenni.

Erre a próblémára léteznek plexi vagy üvegtartó kapcsok amit ugyan az ADA akváriumoknál az akváriumhoz adnak, de külön is megvásárolhatóak.
http://www.greenaqua.hu/ada-uvegteto-ta ... b-8mm.html
http://www.greenaqua.hu/ada-uvegteto-ta ... b-4mm.html

Innentől ha ez megvan rajtunk áll milyen tetőt csinálunk. Egy egész vékony üveglapot? Vagy vékony plexit? Van aki a szerelvények helyét bevágja ebbe a tetőbe, van aki eleve úgy oldja meg hogy ne kelljen vágni a lapokat.

Két megoldást mutatnék a témára amibe hirtelen belefutottam:

Ez egy láthatóan jól szellőző dolog, kapocs nem kell mert ráülteti az aki tetejére... Funkciót ellátja, de nem túl esztétikus
http://aquai.exblog.jp/8872590/

a0121134_17194114.jpg

És íme egy esztétikus megoldás kapcsokkal, üveg táblával:
http://203.blog.shinobi.jp/Entry/80/

1203053794
 
A második megoldás valóbban nagyon impozáns. Csak az a baj hogy az üveglap nagyon rövid ideig ilyen tiszta, mivel a párolgó víz egyből lecsapódik rajta. Én nyáron nem szoktam semmivel sem letakarni az akit, télen viszont teszek rá egy vékony üveglapot. Úgy vettem észre hogy télen jobban párolog az akvárium a fűtés miatt. Persze ez a szoba hőmérsékletétől is függ. Én nem vagyok egy nagyon melegkedvelő ember, így nálam télen 20-21 foknál megáll a hőmérséklet. Az akváriumban ezzel szemben 24-25 fok van, és saját megfigyelésem alapján rendkívül párolog. No persze nyáron is után kell tölteni azért 2 naponta úgy fél lityó vízzel. (30 literes aki)
 
outro said:
A második megoldás valóbban nagyon impozáns. Csak az a baj hogy az üveglap nagyon rövid ideig ilyen tiszta, mivel a párolgó víz egyből lecsapódik rajta. Én nyáron nem szoktam semmivel sem letakarni az akit, télen viszont teszek rá egy vékony üveglapot. Úgy vettem észre hogy télen jobban párolog az akvárium a fűtés miatt. Persze ez a szoba hőmérsékletétől is függ. Én nem vagyok egy nagyon melegkedvelő ember, így nálam télen 20-21 foknál megáll a hőmérséklet. Az akváriumban ezzel szemben 24-25 fok van, és saját megfigyelésem alapján rendkívül párolog. No persze nyáron is után kell tölteni azért 2 naponta úgy fél lityó vízzel. (30 literes aki)

Nálam a korábbi Dennerle nanóban volt ilyen üveg lap. Ott az volt a baj hogy az esőztető tulságosan nyomta fel a vizet és hamar vízköves lett. Ha a fenti példát nézem ott nem sok mozgás lehet a felszínen, Így felcsapodás minimális. Ha nem feded le teljesen akkor mellette tud párologni, de mondjuk nálam nem volt túl nagy ingadozás a szoba hőmérséklet és az aki között.

Persze még egy dolog amit lehet takarítani állandóan. ;)
 
A videóban lévő "rácsról" mi lenne a véleményetek? Én személy szerint nagyon jó ötletnek tartom, mert így legalább nem ugrálnának ki a halaim ha meggondolják magukat az akváriumból, és én is nyugodtan hunyhatom le a szemem éjszakára. Viszont mennyire árnyékol ez be esetlegesen a növényeknek? A videóban láthatóan működik növényes akváriumnál de fenntartásaim azért vannak. Továbbá ha mégis jó kis dolog ez, akkor hol tudnám beszerezni? Esetleg magamnak építsem meg, mondjuk szúnyoghálóból? Köszönöm a válaszokat előre is. :)
 
A videóban lévő "rácsról" mi lenne a véleményetek? Én személy szerint nagyon jó ötletnek tartom, mert így legalább nem ugrálnának ki a halaim ha meggondolják magukat az akváriumból, és én is nyugodtan hunyhatom le a szemem éjszakára. Viszont mennyire árnyékol ez be esetlegesen a növényeknek? A videóban láthatóan működik növényes akváriumnál de fenntartásaim azért vannak. Továbbá ha mégis jó kis dolog ez, akkor hol tudnám beszerezni? Esetleg magamnak építsem meg, mondjuk szúnyoghálóból? Köszönöm a válaszokat előre is. :)
Miért gondolkozol a lefedésen? Növényes akváriumokat nem szoktunk lefedni semmivel. Bármilyen hasonló megoldás árnyékolna és esztétikailag sem egy szép látvány szerintem.
 
Ne vedd sértésnek , de ez a védőrács dolog nem igazán a "hol vásároljunk" topicba tartozik.
 
Ilyen esetekre üvegkalodát szoktak vágatni, de az sem egy szép dolog. Egy 5-6 cm szélességű üvegperem körben 1 db üvegből, kivágva a csövek helyével. Hatékony, de rontja a képet....
 
Hű, de jó, hogy van ilyen téma, mert ez nekem most épp aktuális:happy: Ma délutántól vasárnapig nálunk lesz a tesómék macskája, és félek, hogy neki áll levadászni a halaimat. Mondjuk nincs semmi az aki közelében, amire ráállhatna, de szerintem neki nem nagy kihívás, hogy az armatúrára felugorjon. Ötlet? Ti mit csinálnátok?
 
Hű, de jó, hogy van ilyen téma, mert ez nekem most épp aktuális:happy: Ma délutántól vasárnapig nálunk lesz a tesómék macskája, és félek, hogy neki áll levadászni a halaimat. Mondjuk nincs semmi az aki közelében, amire ráállhatna, de szerintem neki nem nagy kihívás, hogy az armatúrára felugorjon. Ötlet? Ti mit csinálnátok?
Semmit. Nekem az íróasztal mellett van az aki és van macskánk,aki ráadásul nagy vadász, de a halak nem érdeklik, soha nem volt vele gond. Kis korában annyi hülyesége volt, hogy szeretett az akváriumokból (Akkor még megvolt a garnélás is.) inni. Néha kicsit nézi a halakat, tetszik neki nagyon ahogy úszkálnak, de nem akaja kipecázni őket.
Pláne, hogy a macska alapból nem eszik halat, mert nem tudja megfogni. A természetben sem pecázik a vízparton. :D
Szóval szerintem max belepacsál a vízbe, ami szintén nem túl gyakori a macskáknál, mert ismerjük a vízhez való v-iszonyukat. :p
 
Semmit. Nekem az íróasztal mellett van az aki és van macskánk,aki ráadásul nagy vadász, de a halak nem érdeklik, soha nem volt vele gond. Kis korában annyi hülyesége volt, hogy szeretett az akváriumokból (Akkor még megvolt a garnélás is.) inni. Néha kicsit nézi a halakat, tetszik neki nagyon ahogy úszkálnak, de nem akaja kipecázni őket.
Pláne, hogy a macska alapból nem eszik halat, mert nem tudja megfogni. A természetben sem pecázik a vízparton. :D
Szóval szerintem max belepacsál a vízbe, ami szintén nem túl gyakori a macskáknál, mert ismerjük a vízhez való v-iszonyukat. :p

Ok, én hiszek Neked (y) Csak korábban egy barátnőm mesélte, hogy az ő macskájuk kihalászta a gömbakváriumból az aranyhalat :)mad: mondjuk lehet, hogy jobban járt az a szegény hal...)
 
Miért gondolkozol a lefedésen? Növényes akváriumokat nem szoktunk lefedni semmivel. Bármilyen hasonló megoldás árnyékolna és esztétikailag sem egy szép látvány szerintem.
azért gondolkozok lefedésen, mert nagyon félek tőle, hogy a Boesemani kalászhalaim kiugranának
 
Nem tudom ez megfelelő hely volna-e a kérésemre...

Mivel még nincs 25 hozzászólásom ezért a "Hol vásároljuk" témakör "Akvárium lefedése" című topicjába nincs jogosultságom írni, szeretnék kérni egy Moderátort, ha lehetséges valahogy, hogy az alábbi írásomat oda betenné, és ezt előre is nagyon megköszönöm... már feltéve persze, hogy egyáltalán megoldható...
Szóval az áthelyezni kívánt szöveg:


Molroth írta:
"Szóval szerintem max belepacsál a vízbe, ami szintén nem túl gyakori a macskáknál, mert ismerjük a vízhez való v-iszonyukat."

Nem igaz, hogy minden macska így reagál a vízre. Vannak kifelyezetten vízkedvelő macskafajták. Ilyen a Török Van-macska, amely legtöbb egyede puszta kedvtelésből is szívesen úszkál, és persze a Török Angóra, de ott van az Abesszin macska és a Manx is.
És akkor még nem is beszéltünk az ázsiai halászmacskáról, aki kifelyezetten úszva halászik...

Molroth írta:
"Pláne, hogy a macska alapból nem eszik halat, mert nem tudja megfogni."

Még jó, hogy a halászmacskák ezt nem tudják, mert szegények éhen is halnának :)

Tehát, ha Kicsivihar felügyeletére bízott macska felmenői között vannak vízkedvelő fajták, akkor azért jogos lehet a félelme... :)
 
Nem tudom ez megfelelő hely volna-e a kérésemre...

Mivel még nincs 25 hozzászólásom ezért a "Hol vásároljuk" témakör "Akvárium lefedése" című topicjába nincs jogosultságom írni, szeretnék kérni egy Moderátort, ha lehetséges valahogy, hogy az alábbi írásomat oda betenné, és ezt előre is nagyon megköszönöm... már feltéve persze, hogy egyáltalán megoldható...
Szóval az áthelyezni kívánt szöveg:


Molroth írta:
"Szóval szerintem max belepacsál a vízbe, ami szintén nem túl gyakori a macskáknál, mert ismerjük a vízhez való v-iszonyukat."

Nem igaz, hogy minden macska így reagál a vízre. Vannak kifelyezetten vízkedvelő macskafajták. Ilyen a Török Van-macska, amely legtöbb egyede puszta kedvtelésből is szívesen úszkál, és persze a Török Angóra, de ott van az Abesszin macska és a Manx is.
És akkor még nem is beszéltünk az ázsiai halászmacskáról, aki kifelyezetten úszva halászik...

Molroth írta:
"Pláne, hogy a macska alapból nem eszik halat, mert nem tudja megfogni."

Még jó, hogy a halászmacskák ezt nem tudják, mert szegények éhen is halnának :)

Tehát, ha Kicsivihar felügyeletére bízott macska felmenői között vannak vízkedvelő fajták, akkor azért jogos lehet a félelme... :)
Mondom én, hogy a macskára kell tenni búrát, nem az akváriumra! - Én úszkáló házimacsekról is hallottam. De azért elég ritkák...
 
Akkor kell csak plexi, ha tényleg ki akarod vágni a csövek helyét. Szerintem a vastagság nagyjából mindegy. De az üveg is jó megoldás, ha csak egyik oldalról megy be a technika. Azt a pár centit ki kell hagyni és kész. Üvegből vágattam magamnak, 4mm elégségesnek bizonyult 60-as aksihoz.
 
120x60-as alapterületre kéne majd, és lenne több technika is. Nem tudom hogy a plexit vagy az üveget kéne többet takarítanom...
 
A plexitől azért félnék, mert szerintem idővel karcos, homályos lesz, főleg ahogy takarítod. De lehet, hogy tévedek... Ha viszont homályos, akkor felfogja a fényt és persze ronda is.

Az üveges viszont biztosan meg tudja mondani, hogy milyen vastag üveg kell ekkora felületre, ha mégis ezt választod.
 
Back
Oldal tetejére