• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Növényes kocka

U7TjTZ7.jpg
Nem bírtunk várni, úgyhogy a talaj megérkezése előtt már egy héttel beszereztem, kb 3 ekkora akvárium benépesítéséhez elegendő növényt, majd próbáltam őket életben tartani.
Az induló állomány ez volt:
Blyxa japonica
Aponogeton longiplumulosus
Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
Pogostemon helferi
Alternanthera reineckii
Staurogyne Repens

Továbbá, 4 Seyru követ és egy jól előkészített szőlőtőkét terveztünk.
 
Hihetetlen nyüglődés után úgy dönöttünk hogy ADA AquaSoil-t használunk a JBL Aquabasis alap felett.
A magasabb részek alá elhelyeztünk néhány nagyobb sziklát, hogy megtámogassuk a dombot, és ezzel is csökkentsük a felhasznált aljzat mennyiségét, mivel előzetes számításaink alapján a 9 liter is kevésnek tűnt.
Az akváriumot egy Philips Tornado 2000 lumenes kompakt fénycsővel világítjuk.
És így nézett ki az akvárium a nulladik napon:
lBlBNsv.jpg
 
Mivel mostansag kicsit tobb idonk volt itthon, ugy dontottunk hogy kicsit rendbetesszuk a kockat... az elmult evben a CO2 rendszer hibai miatt kicsit elkedvetlenedtunk, es amolyan low techben csinaltuk az akvariumot. de oszinten nagyon nem volt derus. Az ecsetalga teljesen elhatalmasodott rajta, a halaink (galaxy razborak) elkezdtek kikopni... (lassan 6 eve nalunk voltak. Igy nem volt kerdes hogy ujra inkabb Hight tech megoldast szeretnenk.

Az akvarium egy 35x35x40 es kerekitett elu "kocka"

A talajt egyelore meghagytuk:
JBL aquabasisen
ADA Amazonnia

alaposan atporszivoztam, es egesz jol nez ki... orakig vonatkatasztrofanak nezett ki, de szepen lassan kitisztult.

Lampa egy DIY megoldas 20X3W 6500K led dimmelve kb 60%ra. Kicsit talan overkill... de jol nonek vele a novenyek.

Szurest tovabbra is JBL e401 latja el. Sajnos ezzel is vannak gondok, nem igazan tudom megoldani hogy ne follyon valamelyik tomites. Kicsereltuk a fejtomitest es a csapokogyuruit is, de mindig talalok vizet alatta. Ezen kivul kidobaltam belole az osszes szivacsot, es1L Trop Matrixxal toltottem meg. Nem is ertem miert tartott ilyen sokaig lecserelni az eredeti toltetet, az elso naptol terveztem, de valahogy a Seachem Matrix arat sose akarta bevenni a gyomrom.
A felszint egy Eheim Skim 350 szivja. kicsit erosebb sodrast general ebben a kis akvariumban mint szeretnem. De nagyon klassz hogy kristaly tiszta a felszin.

A hardscapet kicsit frissitettuk. Hogy legyen a tank felso egyharmadaban is valami, egy nagyobb vasfa kerult bele, amire anubias petite es fiscidens mini kerult. Egyelore egy nagyobb kvarc kaviccsal lesulyozva tartom a talaj kozeleben.

Novenyek:
  • Hemianthus callitrichoides Cuba
  • Hemianthus micranthemoides
  • Rotala Vietnam Hra
  • Anubias barteri v. nana petite
  • Vesicularia ferriei
  • Fissidens fontanus mini

Allatok
  • Boraras urophthalmoides
  • Danken az utolso Galaxy
  • Neocaridina davidi - Blue dream/carbon/blue velvet
  • Otocinclus affinis es ket masik amit nem sikerult beazonositanom :)
  • Caridina multidentata

Jelenleg Green Aqua Micro/macro kombot hasznalunk 1ml/nap easy carboval. heti 2 30% vizcserevel.
Szivesen veszek jvaslatokak, otleteket :)
 
Utoljára módosított:
Az a fehér görgetegbumszli a szkép része, vagy csak addig van, amíg a fa jobb belátásra tér, azaz lent?
Mert elég zavaró, eltereli a figyelmet, színe meg végképp nem illik az összképbe.

Ha egy kicsit megtuningolod a skimmert egy esőztetővel, amire még fúrsz lyukakar, akkor nem fog cunamit csinálni. ;)
View attachment 92870
természetesen nem része, a vasfát súlyoztam le így amíg meg nem szívja magát rendesen.
az esőztetot kipróbálom. Köszönöm. :)
 
Ez a het igazan esemenydusan sikerult. :) Igyekeztem nagyon figyelni mi tortenik a kockaban.

Elszor is lecsereltuk a szivacsokat es 1L Trop Matrix kerult a JBL bio media melle, kiszedtem az osszes szivacsot, eloszuresre perlon vatta maradt a szuroben. Aztan ugy nez ki sikerult az osszes elerheto tomites csereje utan megtalalni azt a tomitest ami folyt. termeszetesen nem az amiket eddig csereltunk. Sajnos ujat beszerezni meg nem sikerult, de teflon szalaggal korbetekertem alaposan a csapot amit szigetelt es ugy nez ki egyelore megszunt a szivargas. Hurra, koszonet a tippert Henriknek, azota kicsit jobban alszom.

Elkezdett noni a BBA az egyik kovon es valami mas az anubiasokon, talan agancs de egyelore nem tudom. Eloszor lokalisan Carboztam, de szerettem volna a problema okat megszuntetni, szoval atolvastam meg egyszer a Green Aqua Micro macro javaslatot, es arra jutottam, hogy fele annyit tapoztam mint amennyit javasolnak, igy elkezdtem 2ml/nap tapozni mindket tapbol, ami 49 literes akvariumnal (netto 40 talan) pont az ajanlott 1ml/20l/nap heti ket vizcserevel.
Az alga sajnos meg nem fujt visszavonulot, sot egyelore ugy latom az anubiasok egyre rosszabbul neznek ki, de majd meglatjuk. Legrosszabb esetben ezeket sotet kezelesre itelem.
Alapos forum olvasas es videonezes utan ugy dontottem hogy a Easy Carbo adagolast is megszuntetem altalanos formaban. helyileg szerintem hasznos, bar nem tudom mennyivel jobb mint a Peroxid.
A vilagitason csokkentettem 10-15 szazalekot. Remelem ennyi eleg lesz hogy az algatol megszabaduljunk.

IMG_20200619_154346.jpgIMG_20200619_154409.jpg



A novenyek nagyon szepen nonek. A Mini Fissidens ahhoz kepest hogy az elado azt mondta nagyon lassan no, es igenyes igazan szivderito. Mindenhol szepen elindult es hozza az uj leveleket.
IMG_20200619_154423.jpg

A Hemianthus cuba kezd osszeerni, az anubiasok novesztik az uj feher gyokereket es a mikroszaporitott Rotala h'ra egy het alatt nagyot nott es a teteje kezd pirosodni.

IMG_20200619_154437.jpg

A skimmert elkezdtem ket orankent fel orara idoziteni. Hogy a felulrol belemaszo rakok ki tudjanak jonni, de igy sajnos a csoren masznak be a rakok es pusztulnak el amikor bekapcsol.... :( Hogy megakadalyozzam oket a bejutasban, nyomtattam egy szukitot az eheim csorere. Eddig nincsenek aldozatok, de egyelore nem erzem szaz szazalekos megoldasnak.
IMG_20200619_154542.jpg
A halallomany is megcsappant kicsit a kezdeti 21 db razborabol mara szerintem max 15van, bar megszamolni eleg nehezkes, de lathatoan kevesebb van mint par hete. Nem tudom mi lehet az oka, talan a csapvizre atallas nem volt mindegyiknel zokkenomentes. Volt nehany nagyon pici a csapatban, azok mind eltuntek. A garnelak miota visszatertunk a Biotopol C-re ujra szepen szaporodnak, ujra tobb generacionyi rak van az akvariumban.

Vegezetul talaltam egy appot amivel kovetem hogy a mindennapi feladatokat megcsinaltam e, nem sokkal ad tobbet mint egy negyzetracsos papir, de a celnak megfelel es ingyenes.

IMG_20200618_203750.jpg

IMG_20200618_203735.jpg
 
Ez a het igazan esemenydusan sikerult. :) Igyekeztem nagyon figyelni mi tortenik a kockaban.

Elszor is lecsereltuk a szivacsokat es 1L Trop Matrix kerult a JBL bio media melle, kiszedtem az osszes szivacsot, eloszuresre perlon vatta maradt a szuroben. Aztan ugy nez ki sikerult az osszes elerheto tomites csereje utan megtalalni azt a tomitest ami folyt. termeszetesen nem az amiket eddig csereltunk. Sajnos ujat beszerezni meg nem sikerult, de teflon szalaggal korbetekertem alaposan a csapot amit szigetelt es ugy nez ki egyelore megszunt a szivargas. Hurra, koszonet a tippert Henriknek, azota kicsit jobban alszom.

Elkezdett noni a BBA az egyik kovon es valami mas az anubiasokon, talan agancs de egyelore nem tudom. Eloszor lokalisan Carboztam, de szerettem volna a problema okat megszuntetni, szoval atolvastam meg egyszer a Green Aqua Micro macro javaslatot, es arra jutottam, hogy fele annyit tapoztam mint amennyit javasolnak, igy elkezdtem 2ml/nap tapozni mindket tapbol, ami 49 literes akvariumnal (netto 40 talan) pont az ajanlott 1ml/20l/nap heti ket vizcserevel.
Az alga sajnos meg nem fujt visszavonulot, sot egyelore ugy latom az anubiasok egyre rosszabbul neznek ki, de majd meglatjuk. Legrosszabb esetben ezeket sotet kezelesre itelem.
Alapos forum olvasas es videonezes utan ugy dontottem hogy a Easy Carbo adagolast is megszuntetem altalanos formaban. helyileg szerintem hasznos, bar nem tudom mennyivel jobb mint a Peroxid.
A vilagitason csokkentettem 10-15 szazalekot. Remelem ennyi eleg lesz hogy az algatol megszabaduljunk.

View attachment 92997View attachment 92998



A novenyek nagyon szepen nonek. A Mini Fissidens ahhoz kepest hogy az elado azt mondta nagyon lassan no, es igenyes igazan szivderito. Mindenhol szepen elindult es hozza az uj leveleket.
View attachment 93000

A Hemianthus cuba kezd osszeerni, az anubiasok novesztik az uj feher gyokereket es a mikroszaporitott Rotala h'ra egy het alatt nagyot nott es a teteje kezd pirosodni.

View attachment 92999

A skimmert elkezdtem ket orankent fel orara idoziteni. Hogy a felulrol belemaszo rakok ki tudjanak jonni, de igy sajnos a csoren masznak be a rakok es pusztulnak el amikor bekapcsol.... :( Hogy megakadalyozzam oket a bejutasban, nyomtattam egy szukitot az eheim csorere. Eddig nincsenek aldozatok, de egyelore nem erzem szaz szazalekos megoldasnak.
View attachment 92996
A halallomany is megcsappant kicsit a kezdeti 21 db razborabol mara szerintem max 15van, bar megszamolni eleg nehezkes, de lathatoan kevesebb van mint par hete. Nem tudom mi lehet az oka, talan a csapvizre atallas nem volt mindegyiknel zokkenomentes. Volt nehany nagyon pici a csapatban, azok mind eltuntek. A garnelak miota visszatertunk a Biotopol C-re ujra szepen szaporodnak, ujra tobb generacionyi rak van az akvariumban.

Vegezetul talaltam egy appot amivel kovetem hogy a mindennapi feladatokat megcsinaltam e, nem sokkal ad tobbet mint egy negyzetracsos papir, de a celnak megfelel es ingyenes.

View attachment 93001

View attachment 93002
Ígéretes a kezdet.
A szűrőben a perlont a legvégére hagyjuk, hogy polírozza a vizet. Ha előszűrésre használod, nagyon hamar vissza fog esni a szűrés hatékonysága, mert a sok trutyi visszafogja a flowt.
 
Ígéretes a kezdet.
A szűrőben a perlont a legvégére hagyjuk, hogy polírozza a vizet. Ha előszűrésre használod, nagyon hamar vissza fog esni a szűrés hatékonysága, mert a sok trutyi visszafogja a flowt.

Ez kicsit meglepet, de jogos, eleg suru vatta, es meg a szivacs is volt hogy eltomodott.
Ennek oromere kikutattam pontosan hogy mukodik a szuro, es megint csak, meglepo, de nem ugy ahogy gondoltam. :D
A vatta az F5 szivacs helyere kerult, de ahogy a mellekelt abran latszik az mar tenyleg a vege a szuresnek, nagyobb darabok mar nincsenek, es az eloszures ennnel a modellnel csak az F1 szivacsok vegzik. Ezeket nem is szedtem ki, mert csak ket pici felhold alaku urt toltenek ki...
Hat koszonom, minden nap tanulok valamit. :)

filter.PNGflow.PNG
 
Na, akkor helyesbítsünk "előszűrés" = F5. :ROFLMAO:
f1.jpg
No igen F1, csak nem teljesen tiszta a kepen. :S Nem hiszem hogy a legjobb konstrukcio.
Eleg nagy lyuku szuvacs, nem hiszem hogy nagyon hatekony (sokszor talaltam leveleket az utolso lepesnel is.) , de egy ilyen csepp szuronel, ennyi hely van.

Legkozelebbi szuro takaritasnal keszitek fotot a kialakult helyzetrol :D
 
A heten ujra elzarandokoltunk a greenaquaba, es beszereztunk par gyonyoru, pici Ottot, Amano garnelat es egy csomag mikroszaporitott Hygrophila pinnatifida-t.
Az uj novenyt elhelyeztem a strategiailag fontos helyeken, es csinaltam egy kis nyirast vizcsere kozben. A jelenlegi otthondolgozo idoszakban tovabbra is tudom tartani a heti ket vizcseret de meg igy is kicsit tobb algank van mint amit szeretnek, ezert igyekszem lokalisan EasyCarbo-t adagolni, ami ugy tunik egesz szepen tisztan tartja az anubiasokat. A 'cuba' kezdett kicsit kocosabb lenni mint ami tetszik ezert megnyirtam kicsit. Ezen kivul egy kis homok mellett dontottunk a scape legmelyebb pontjan.



IMG_20200626_195409.jpg
IMG_20200626_195346.jpg
 
Ez a hetunk is remekul eltelt vegre sikerult meghataroznom az uszonovenyt amirol eddig azt hittem Phyllanthus, valojaban Pistia ez megmagyarazta miert nem akart pirosodni, itt en voltam a hunyo igy utolag akitol kaptam meg mondta is.
A jo hir viszont, hogy @Beketto jovoltabol hozzajutattam az igazihoz is. Koszonom meg egyszer :)

IMG_20200703_202610.jpgIMG_20200703_202628.jpg

Ugy lattam hogy meg mindig kicsit tobb az alga mint amit szeretnem, ezert megemeltem kicsit a tapok dozisat, erre a hetre 3ml/nap micro macro kerult a vizbe heti ket 50% vizcsere mellett.
Sajnos BBA-bol meg mindig sok van a koveken de a tobbi ugy nezem kezd kifogyni, agancs algat nem lattam hetek ota pl. Az algaevok nagyon klasszul eszik a lekarbozott algat, anubiasok gyonyoruen letisztultak.

IMG_20200703_202653.jpgIMG_20200703_202728.jpg

A rotalak kicsit lassabban nonek mint remeltem, talan annak is koszonhetoen hogy a torpeharcsak eleg kemenyen elkezdtek ragni a leveleiket :) Probalom oket uborkaval, salataval, spenottal es cukkinivel valamint welsh chipssel etetni, de valahogy jobban tetszik nekik a stau es a rotala...

A nagy melegre valo tekintettel elkezdtem meregetni a vizhomersekletet, es nagy meglepetesemre estere mar 30 fokra is felkuszott, szoval vettem egy ventillatort a sarki szamtech boltban es osszetakoltam egy kis hutest. Igy estere is amikor mar regota megy a lampa 25-26 fokon sikerult tartani a vizet.

IMG_20200703_180929.jpg

Megprobaltam foliazni az oldalfalat, de nem tetszett, ugyhogy ettol is megszabadultunk.



IMG_20200703_202532.jpgIMG_20200703_202546.jpg
 
Back
Oldal tetejére