• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes akvárium szűrő nélkül

Üdv!
Miért ne működne?
Több száz éve akvarizál az ember (már a rómaiak is tartottak halat vagyaz ókori kínaiak), de technika csak az utóbbi 30-50 évben áll rendelkezésre.
 
Az én 54 literesemben csak két kicsi gagyi pf301és szűrő megy kék szivaccsal és perlonvattával amik csak mechanikai szűrést végeznek. Sok növény még 20 nanohal meg jbl manado. Alga nincs. Működik minden. Világítás majdnem 1wpl. Mondjuk nagynyomású co2 az megy bele rendesen.
 
Én is sikeresen tartottam fenn 2 évig egy 90l-es akvát sok növénnyel, egy belső mechanikai szűrővel. Azért azt tudni kell, hogy biológiai szűrés mindíg van, mert a szűrőbacik mindenhol jelen vannak az akváriumban. A mechanikai szűrésben pedíg a talaj is részt vesz.
 
Tudom, hogy nem mai kérdés volt, hogy lehet-e új akváriumot „el natural” módszerrel indítani, de valakit érdekel a téma, talán a tippemnek is hasznát veszi.
Az „el natural” és általában a lowtech vonal szerintem egészen jól összeházasítható a száraz indítás módszerrel vagy dsm-mel. Megvan az az előnye, hogy kevesebb növény is elég lehet az indításhoz, hiszen a dsm ideje alatt a növények szépen fejlődhetnek, benőhetik a rendelkezésükre álló helyet, erősebb gyökérzetet alakíthatnak ki. Illetve a vízzel átitatott talajrétegben is elindulnak, kialakulnak azok a biológiai folyamatok, amik a későbbiek során a természetes szűrést elősegítik. Ráadásul a talajban lévő ammónia is megkötésre, lebontásra kerül, így nincs vagy lényegesen kisebb az ammóniatüske a vízzel való feltöltés után, amivel már a növények és a talajban lévő baktériumok is könnyebben elbírnak. Nincs szükség azokra a sűrű vízcserékre sem, ami a normál indítás esetén amúgy kellene.
Szerintem érdemes utána olvasni. Tom Barr elég jól összefoglalta és leírta a módszer lényegét, még ha igényel is némi időt az általa írtak értelmezése sajátos nyelvezete miatt. ;)
 
Hogy is van? Most lesz 4 éves a poszt. Még mindig működik. :)
 
De azért, hogy mindenki megnyugodjon, :) ezzel a módszerrel bár számomra már kétségtelen, hogy lehet csinálni egészséges, jól működő akváriumot, tehát a beállt növényzetű, egészségesen fejlődő növényzet felveszi az ammóniát, de "jó" szűrés nélkül azt tapasztalom, hogy nem olyan kristálytiszta mechanikai értelemben a víz, mint mondjuk külső szűrővel. Ennyi infóval már mindenki tud dönteni a módszerek között. :)
 
De azért, hogy mindenki megnyugodjon, :) ezzel a módszerrel bár számomra már kétségtelen, hogy lehet csinálni egészséges, jól működő akváriumot, tehát a beállt növényzetű, egészségesen fejlődő növényzet felveszi az ammóniát, de "jó" szűrés nélkül azt tapasztalom, hogy nem olyan kristálytiszta mechanikai értelemben a víz, mint mondjuk külső szűrővel. Ennyi infóval már mindenki tud dönteni a módszerek között. :)
Az utolsó fotón azért meglepően tiszta az a víz, ne szerénykedj.(y)
 
Az utolsó fotón azért meglepően tiszta az a víz, ne szerénykedj.(y)

Meg ott a fotó is jobban sikerült, A többinél az "opálosság" inkább fotózási hiba jobban, mint víztisztaságbeli gond. Ami inkább látszódik, hogy ha közelről nézem a vizet "por" úszik benne, ami távolról annyira nem szembetűnő. Van, ahol ez engem is zavar picit, de van, ahol semennyire. Az akvárium mindkét esetben teljesen stabil, a halak egészségesek.
 
Ha már képek, akkor én is szennyezném a topicot. Lőttem egy képet a 460 literes low tech walstad akváriumról jelenlegi állapotában (karbantartás régen volt). Másfél évvel az indítás után is "ketyeg".

upload_2018-2-15_21-15-30.png

upload_2018-5-17_20-57-10-png.png

Pár éve a teraszon levő akvárium is elég jól túlnőtte magát:

9het_www-kepfeltoltes-hu_-jpg.jpg
Ez napfénnyel ment, a tető csak a fénykép miatt került rá.

15 literes RCS és CRS Walstad:

upload_2018-2-5_21-29-54-png.png

Növények nálam mindig elpucolták az ammóniát, nitritet. Tulajdonképpen még nitrát sem nagyon szokott lenni a vízben. Ahogy @Pendulum írta, célzott fizikai szűrésre bizonyos esetekben szükség lehet az apró részecskék eltávolítása miatt. Például azoknál az akváriumoknál, ahol csak garnélák vannak, sosem láttam a szűrőnek a hiányát.
 
Utoljára módosított:
Egyre inkább nem értem :) Cserélgetjük a vizet, közben utána tápozunk, holott minden ott van csak leengedjük a lefolyón :) Most azt tervezem, hogy 300 litrtesnél csökkentem a vízcsere periódusokat, és a tapozast.
 
Egyre inkább nem értem :) Cserélgetjük a vizet, közben utána tápozunk, holott minden ott van csak leengedjük a lefolyón :) Most azt tervezem, hogy 300 litrtesnél csökkentem a vízcsere periódusokat, és a tapozast.

Azért ezek trükkösebb kis rendszerek. Ha megnézed, mindegyikben van talaj (föld), ami igencsak lényeges.
 
Back
Oldal tetejére