• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

Re: Növények hiány tünetei

zsotyi said:
Átnéztem végre alaposan a linkeket,főleg a te oldalad.Utóbbi nagyon informatív,és sok ismerős tünetet láttam a képeiden.Az általad leírt antagonizmussal szemben te milyen intézkedéseket tennél?
zsotyi said:
Most akkor csak az gondom,hogy a három anyag közül (kálium-nitrát, kálium-foszfát, kálium-szulfát) melyik szintját emeljem?
KNO3 csökkentése és/vagy KH2PO4, K2SO4 növelése. Utóbbiak közül a foszfátosból lehetne többet adagolni az algák (főleg a pontalga) miatt. És talán a GA microból is több kellene, mert az Ammania hajtáscsúcsának torzulása mikroelemhiányra utalhat. Viszont a cryptokra nem igazán lehet hagyatkozni, mivel elég háklis növények. Minden változásra (hőmérséklet, pH, keménység, tápanyag) érzékenyek.
 
Re: Növények hiány tünetei

keszeg said:
KNO3 csökkentése és/vagy KH2PO4, K2SO4 növelése. Utóbbiak közül a foszfátosból lehetne többet adagolni az algák (főleg a pontalga) miatt. És talán a GA microból is több kellene, mert az Ammania hajtáscsúcsának torzulása mikroelemhiányra utalhat. Viszont a cryptokra nem igazán lehet hagyatkozni, mivel elég háklis növények. Minden változásra (hőmérséklet, pH, keménység, tápanyag) érzékenyek.
Köszi keszeg!
Első körben javítottam a co2 elosztáson és az áramláson is.Figyelem a változást,ha nem történik semmi,jön a tápozás változtatása.
Köszi még egyszer!
 
Re: Növények hiánytünetei.

Hello!
Növényeim egyre erősebben hiánytüneteket mutatnak de nem tudom pontosan milyet.(Kálium és vasra tippelek nigró cikkét olvasva, de ez nem biztos.) (Az egész még augusztus végi utólsó nagy melegben kezdődött mikor a háttér mögé épített nagy rekeszes szűrőt kitakarítottam.) A meleg miatt erősen megritkult ricciám ekkor majdnem teljesen kipusztult. (És az egész félig emers párkányzat ami a háttér tetején virított) Azóta a fekete ecsetalga, ami korábban enyhén barnás árnyalatú volt egyre sötétebb és egyre jobban elveszti barna árnyalatát, ami nekem már nem annyira tetszik. A barnás még elment. Továbbá egyre több pontalga és a mohák közt cladophora ( http://www.flickr.com/photos/40079179@N ... 5/sizes/l/) is megjelent. A nyáron vége felé többször rendszertelenül adagoltam a tápszert, ami gondolom szintén hozzzájárult a problémához. Azóta rendszeresebb és kissé intenzívebb tápozás és nagyobb mennyiségű vízcsere hatására az alga növekedése megállt de nem szűnt meg. A riccia ismét életre kapott de nem növekszik úgy mint korábban.
Az akvárium 112l-es kb. 75l víz, 15l a szűrő, a többi a háttér. Heti egyszer 25l vizcsere félig RO-val kezelt félig sima csapvíz 1 napos állással. (Csigák háza kifoltosodott valószínű az RO víztől) (Szűrés 3 eszközzel összesen kb. 600l/h-t biztosan még szutykosan is forgat.) A CO2 élestős zselés módszerrel megy. Tápozás Sera florena és Hapy Life profito felvátva + Happy life carbo, eddig kb. bő félévig ezek a szerek megfeleltek a növények szépek voltak nöttek néha nyomtak kevés bubit. Most már csak nőnek nem nyomnak bubit és egyre sárgásabb némelyik a nem friss levelek szélén elvétve néhány apró sárgás foltal. (A lotus n. ennek ellenére egész jól van) Fénycsövek elég frissek (1 hónap és 3,5 hónapos) jelenleg 2 x Aqua glo 20W T8 napi 8-9 óra vil.
Képek:
http://kepfeltoltes.hu/view/091028/DSC0 ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091028/DSC0 ... es.hu_.jpg
Szóval érdekelne aki tudja milyen hiánytünet lehet ez pontosan? Mivel tudnám a legegyszerűbben megszüntetni, bonyolult méricskélés számolás nélkül, de költséghatékonyan? (Tesztelés sem az erősségem.) Van e olyan állat ami a képen látható feketés algát megeszi? (anci sajna nem, legalább is az enyém) (Ha nem használnék tovább RO vizet a csigák rendbe jönnének?)
Köszi!
Ui.: Ja és a vizünk már eleve szűrt. (mogyoródi típus :lol: ) Mert mikor bejön a házba belemegy egy l-es üveg méretű tartályba amiben zselészerű vatta van.
Talajom pedig legalul agyaggolyók (amiket a virágosok árulnak) fél liter siporax, JBL Aquabasic 2-3 cm, mososott homok+ 2-4 mm-es kavicsok keveréke2-4cm . (De az elmúlt 1 évben jól összemixelődött, meg kaptak agyaggolyós JBL gyökértápot is pár hónappal ezelőtt)
 
Re: Növények hiánytünetei.

Hali!

Az eseted kísértetiesen uaz mint az enyém,még a hátfalon lévő emers riccia, és az ecsetalga is.Én is H.profitot használtam.

Az élesztős módszer mellé beiktattam egy magasnyomásút is, a H.profitot leváltottam Green Aqua Micro-macro-ra és csak úgy ráadásul az Easy Life carbo-t is elkezdtem használni.Nem mellékesen a Happy Life Anti-regular-t is használtam.
A fénycsöveket leváltottam egy Osram 865 és 880-ra, és láss csodát-az ecsetalga lepusztult a hátfalról és azóta nincs algám.A RO víz nálam 80% a többi Easy Life-al kezelt csapvíz.A növények kapnak JBL agyaggolyót, néha pluszba egy kis Happy Life ferro-t.

A fekete-szürke ecsetalga jó ellenszere a kis drótkefe.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Hát ezzel csak az a baj, hogy most nem tudok annyit rákölteni így még egy jó pár hónapig nem lesz nagynyomásúm, de lehet utánna sem. Jobban szeretné ha low tech-es irányba menne a dolog. Talán a macro micro párosra váltás segít majd? Meg lehet erősítek még a szürésen.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Sziasztok!

Egy összetettebb dolgot szeretnék „megvitatni” veletek. Még egy éve vettem 3 tő echinodorus bleherit és egy tő amazonicust valamint egy green flame-t. A 3 bleheriből 2tő 3hónap után se csinált semmit kiszedtem őket és még csak a gyökerük se nőtt. A harmadik a mai napig is él hozott virágot azt mondanám, hogy jól érzi magát, de nem hasonlít egy bleherire, alacsony maradt és keskeny hosszú csavart levelei vannak. Az amazonicus rendesen nő az épp most hoz virágot, viszont a levelei állandóan elrohadnak. Tápozás, co2-vel szerintem semmi gond (táp GA igaz nincs táptalajom, de teleszórtam a talajt táptablettával). Azért is gondolom, hogy ezekkel semmi baj sincs, mert a green flame nagyon szép bokros lett és a többi növény is jól érzi magát. A kérdésem arra irányulna, hogy lehetséges, az hogy olyan rossz minőségűek ezek a növények, hogy bármit csinálhatok vele se lesz belőle szép növény? Mert én másra már nem tudok gondolni. A bleheri amit, hozott hajtást azon is lett sok kicsi növény, de azok is nagyon satnyák :? Az amazonicust most megpróbálom rábírni, arra hogy amit hozott hajtást víz fölött növekedjen, hátha lesz úgy belőle valami. Válaszokat és a segítséget előre is köszönöm.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Nekem az a tapasztalatom, hogy a rossz állapotban érkező növény, nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem indul el. Persze ez erősen fajfüggő is. Éppen ezért furcsa is amit írsz, mert az echino-k viszonylag igénytelenek.
Ami még érdekes hogy ezt írtad:

de nem hasonlít egy bleherire

Elképzelhető, hogy nem azt kaptad, amit vettél. Lehet, hogy a másik kettő nem is vízi növény. Max mocsári, de az nem nagyon szeret víz alatt nekiindulni...
Egy fotó nem ártana.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Hali!

Azért vannak érdekességek az aksiban!
Nekem volt egy hasonló esetem, szintén egy kardfűvel.Kb 20 cm. magas volt és nem nőtt többet 4 hónap alatt mint 1 cm-t.Addigra hozott 1 kis kb 2. cm-es kis sarjat.Ezt letéptem és tőle kb.15. cm-re elültettem.Ez kb.3-4 hónap múlva kb.40 cm-e átmérőjű tővé növekedett.Ugyanaz a táptabletta meg úgy minden.Vajh. miért?Vettem drágán Althernanthera r.-t, minden gondoskodás ellenére elpusztult.Most kaptam egy nyírt állományból egy marékkal, és "úgy is elpusztul" alapon elültettem, "dögölj meg" jeligével.Az első pillanattól kezdve növekedni kezdett még ültetési sokk sem érte.
A verseny előtt pár héttel kezdtem el a kis akvárium betelepítését, hogy úgy sem lesz belőle semmi! felkiáltással.Hát a versenyre nem is lett belőle semmi, de minden megmaradt, a szálanként ültetett glosso és a Hemianthus C. is.Már pofásodik.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Akkor szerintem inkább kidobom :) Vagy ha valakinek kell akkor elviheti az amazonicust az jó állapotban van, csak nem csíp engem.... Amúgy beszéltem egy kertész ismerősömmel és azt mondta hogy szárazföldi növényeknél simán lehet az hogy ha rossz az alapnövény abból már nem lesz egy szép bokros egészséges növény. De beszámolt olyanról is hogy egy növényt már ötödszörre ültetett át és az ötödik alkalom után erőre kapott...
 
Re: Növények hiánytünetei.

Nekem a rotala szokott a nyírást követően néha úgy nőni hogy minden ugyan úgy néz ki mint normális esetben csak a mérete törpe... mellette 2cm-re normálisan nőnek a többiek.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Sziasztok!

http://www.akvarista.hu/images/users/14 ... 020577.JPG
http://www.akvarista.hu/images/users/14 ... 020579.JPG
http://www.akvarista.hu/images/users/14 ... 020578.JPG
http://www.akvarista.hu/images/users/14 ... 020576.JPG

Segítségeteket kérném! Ahogy a képeken is látszódik a növényeim barnásak, "színtelen zöldek" a levelei kissé befelé hajolnak, igaz nőni nőnek, levelet nem vesztenek el de csúnyák. Mi lehet a baj. Sajna a növények nevét nem tudom de a képből látszik aki ismeri őket.
Az akvárium:
A talaj zúzalékkő (az anyagát nem tudom) 0.3-1.3 cm nagyságú.
A víz 26-27 C fokos. 2 hetente kb 50 % vízcsere (mostanában többször, mert megtámadott az alga majd minden válfaja).
Világítás 1db Osram cool white 18W, 2 db Tungsram 18 W, 1 db Sera növényes fénycső 18W, mind újak.
Van a vízbe vezetve házi Co adagolva (élesztős technika). Havonta Sera florenza, valamint Panzi Aquaplant tabletta a tövekhez.

Szűrés: Külső, Tetratec EX 700
Fűtés: Tetratec Ht 150
Dekoráció: Kövek, fagyökér
Etetés: Naponta egyszer vegyes:szemcsés, lemezes Havonta pedig egy hét fagyasztott eleség minden nap más fajta.

Halak: 5 db Platti
4 db Xifo
10 db Neon
10 db Izzófényű Neon
2 db Anci
5 db Páncélosharcsa
2 db Sziámi ormányosmárna
2 db Black Molli
2 db Gyöngygurámi
1 db csigaevő....

Előre is Köszönöm!
 
Re: Növények hiánytünetei.

A levél szélén ecsetalga, a levéllemezen pontalga telepedett meg. Nálam a foszfátszint növelése oldotta meg a problémát. A sápadtság nitrogénhiányra utal(hat). Pótlásuk megoldható külön-külön vagy komplex tápokkal (Green Aqua, Tropica, Easy-life) egyben. Továbbá cserére érdemesek a kommersz cool white csövek. Helyettük jó választás az Osram biolux 965 és az Osram skywhite 880.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Elképzelhető az is, hogy ha a co2 rendszered esetleg jó is, nincs megfelelő áramoltatás ami mindenhova eljuttatná a gázt.

Én a tápozásodat nagyon kevésnek érzem. Ráadásul kéthetente vízcsere és havi tápozás.
Szóval napi tápozás és heti vízcsere. Sokat segítene. Bár szerintem a tápjaid tápanyaghiányt fognak produkálni napi tápozás mellett is.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Labirintkopoltyus said:
Amin nagyon meglepődtem hogy az egyik echinodorusnak elég méretes gyökerei voltak kb. az egész akit benőtte.
Echinok, cryptok ilyenek. 1-2 hónap alatt is képesek brutál módon benőni a talajt :)
 
Re: Növények hiánytünetei.

Sziasztok!
DÉZSA effekt. Ha jól emlékszem igy hivják a következő jelenséget.
Képzeljétek el egy dézsát, aminek egyforma hosszú dongái vannak.(ezek ugye a függőlegesen álló deszkák amelyek a dézsa falát adják) Ha egyforma hosszúak a dongák és a dézsánkat feltöltjük vizzel a viz szinültig megtölti a dézsát. Abban az esetben, ha valamelyik donga rövidebb, a vizszint csak a rövid donga szintjéig fog emelkedni. A tápanyagok szinjének működését hasonlóképpen kell elképzelni, mivel az egyes tápanyagok hiánya befolyásolja a többi tápanyag "felvehetőségét" is. Képzeljétek el, hogy a rövid donga mondjuk a vas és ez a vas szint határozza meg a növények számára felvehető többi tápanyag (mikro-makro elem) szintjét is. Az érhetőség kedvéért : Előfordulhat, hogy a kálium hiány tüneteit látod hangsúlyosan a növényeiden, miközben a vas a kevés.
Üdv:wargusz
 
Re: Növények hiánytünetei.

Igen, ez a Liebig-féle minimumtörvény, amit Dobenek egy dézsával szemléltet.
 
Back
Oldal tetejére