• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növények dominanciája

viktorlantos

Alapító
Admin
Kő, papír, olló...

Mostanában egyre többször jut eszembe ez a játék a növényekkel kapcsolatban. Melyik a dominánsabb, melyik képes legyűrni a másikat akár rövid, akár hosszútávon.
Érdekes megfigyelni ezeket a folyamatokat a saját akváriumokban. Nem mindig az elsőre favoritnak számító növény a nyerő.

Csak néhány példát kiragadva:

A HC talaj közelben, ha mohát kap, valószínűleg a lassú növésű moha szép lassan átszövi a gyepet és a HC-t megadásra készteti.
Ugyanez a fényhez közelebb alakulhat másképp is. A fára felkötözött mohába egyetlen apró szál HC is képes megtapadni és a mohát teljesen ellepni minden olyan területen ahol sok fény éri. A moha nem képes lépést tartani vele.

A minap egy másik érdekes dolgot is megfigyeltem:

Vallisneria nana, ami elégséges fénynél mint a gyom úgy terjed. Hosszú leveleket növeszt, ellepi a felszínt, sok növény elhalását hozva magával. Ha nem ritkítjuk, a fényigényes növényeket, vagy a terjedésével vagy az árnyékolásával, de kinyírja.

Pechére vannak növények, ami még ennél a beszűrődő fénynél is képesek növekedni. Microsorum, moha, Bolbitis. A napokban vettem észre, hogy a 240-es akváriumomban a bolbitis már olyan méreteket öltött, hogy felnőtt a felszínre eltakarva a fényt a vallisnériától, ami így elkezdett ritkulni és rövidebb leveleket hozni. Ha nem nyírtam volna meg a lassú növényeimet, 1 hónap múlva már teljesen kipusztították volna a vallisneriát.

Persze növényes akváriumoknál a legtöbb folyamatnak csak egy része figyelhető meg, a rövid életút miatt, de ha kicsit hagyjuk a növényeket hosszabb távon és nem nyírjuk őket hetente, akkor egész érdekes dolgokat lehet látni.
Fantasztikus a természet! ;) :thumbup:
 
Sityesz said:
Nálam éppen aktuális ez a téma.

Hc Vs Lilaeopsis Brasiliensis. A Hc áll vesztésre.

Érdemes lenne 1-2 hónap múlva megnézni, hogyan változott a kép. A növények sem adják könnyen magukat. ;)
 
Érdemes lenne 1-2 hónap múlva megnézni, hogyan változott a kép. A növények sem adják könnyen magukat. ;)

Ám legyen. Nem szólok bele. Rendezzék le egymás közt :)
 
Feccc said:
Hc Vs. E acicularis ......sajnos az acicularis áll nyerésre :(

Ezt én is megerősíteni tudom csak. Nagyon kell figyelni, hogy ne tudjon benőni közé, mert akkor nagyon nehéz kiszedni közüle. Én is szívtam már vele.
 
HC-vs-Marsilea hirsuta nálam a hc-re lassú de biztos halált hozott a Marsilea hirsuta. Alattomos módon bekúszott a Hc alá és csak azt vettem észre itt is egy levél ott is egy levél aztán Hc-volt nincs.Miután kivontam a forgalomból a 64 lityist csak vegetál no co2 fény 0,5w/l, táp néha, a Marsilea hirsuta meredek ívben tör a vízfelszínre és kitartóan nő.Ami érdekes kevés fénynél szabályos 4-es levelet hoz míg erős világításnál csak 3-as levelek jöttek.
 
HC 1:0 Dani De a háborúnak nincs vége.
Hydrocotile Verticillata 1 :0 Minden más
Tenellus 1 : 0 Eleocharis Vivipara,Acicularis
A tenellus annyira benőtt a vivipara közé, hogy vagy újra kéne ültetnem mindkettőt, de ahogy megerősödne az tenellus kezdhetném előlről, így inkább kiveszem a szeretett viviparát és hátul csak tenellus lesz. Viszont a viviparát meg lekéne hibernálni mert ha kell sehonnan nem fogok tudni szerezni. Hosszú távú kölcsönbe nem lehetne beadni a boltba, GA? :D

Jávait, és tenerumot még mindig találok, most éppen már a kövön nődögélt a jávai, úgy hogy hetente fogkefézem....
Ilyenek ezek a növények.
 
Érdemes lenne 1-2 hónap múlva megnézni, hogyan változott a kép. A növények sem adják könnyen magukat. ;)

2011.01.27
100_2116.JPG

100_2126.JPG

2011.03.01
Eltelt 1 hónap, és nagyon úgy fest, hogy a HC elvesztette ezt a meccset.
A Lilaeopsis gyakorlatilag benőtte az egész előteret.
A HC kezd elég rossz bőrbe lenni( olyan szép sárga) gondolom ez annak tudható be, hogy egyre kevesebb fényhez jut.

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy aki A HC mellé Lilaeopsist is szeretne, az jól gondolja meg!!
 
Nem hinném.
Sajnos nálam valamiért nem érzi jól magát, pedig minden adott. Nagyon lassan nő, 3 hónap alatt gyakorlatilag semmit :(
Talán lágy vízben jobban érezné magát. Nemsokára benevezek 1 RO-ra, addig marad a Lilaeopsis.
 
Na akkor a Hc Vs. E acicularis csata nekem egyertelmuen a HC nyerte.nem is nagy csataban.Kb mint Napoleon Austerlitznel (amugy tegnap jartam arra):D 1805 ben.A HC=Napoleon,az Acicularis=Kutuzov.;)
 
Na akkor a Hc Vs. E acicularis csata nekem egyertelmuen a HC nyerte.nem is nagy csataban.Kb mint Napoleon Austerlitznel (amugy tegnap jartam arra):D 1805 ben.A HC=Napoleon,az Acicularis=Kutuzov.;)

Nálam ugyanez a csata fordítva végződött. Igaz kellett hozzá, hogy az időjárás kedvezőtlenül hasson a HC katonáira :) 27 fokos víz és HC volt nincs.
 
Parvula vs HC vs jávai moha! Hát... a moha keményebb mindenkinél! :shock:

12005159_abe2c593b4bec0dfa6fc42a7d9511fe4_m.jpg


12005155_70404858935d4478d20d0ad081ab4b5a_m.jpg


12005153_b7385b8fbb4e6f14ead62480b948cb80_m.jpg

!!nagyon kívánatosak, gratula :)
javaim van, lehet, hogy lassan megpróbálkozom a hc-val és mehet majd a betting :) Nem lesz egy rövid mérkőzés... de valahol el kell kezdeni! :)
 
Back
Oldal tetejére