• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növények a természetben

Sziasztok.
Pár kérdésem lenne
Magyarországon van emberi befolyás alatt nem álló területet?
Mit jelent, hogy a természetes hazai flórában nem fordul elő, hol élt az ember előtt?
Mi az, hogy gyom?
Mit értesz természetes növényzet alatt?
"Ha ezt a területet nem bolygatnák tovább akkor ezek a fajok kikopnának és csak a honos többségében fűfélék maradnának. Majd később megjelennének a pionír fák és cserjék (nyír, nyár) később a keményebb időt álló fák (tölgy kőris) foglalnák el helyüket." Ebbe te biztos vagy? Mit jelent, hogy keményebb időt álló fák?
"Ha egy ugyanekkora és ugyanilyen adottságokkal rendelkező területet vizsgálnánk a természetben, az képeken található növények kb 15 faja helyett csak kb 5 faj lenne."
Ebbe te biztos vagy?
egy érdeklődő

@Punkdraco

Én csak annyit fűznék hozzá, hogy ez nem az ő véleménye. Ezeket tanítják és hosszabb megfigyelések után vonták le ezeket a következtetéseket. Elég összetett folyamat mindegyik, ahogy haladunk előre az időben egy adott területben úgy csökken a biodiverzitás.
Az egyik kiemelt idézethez két példa. Az egyik a primer szukcesszió (egyirányú végbemenő folyamat) egy tónak a feltöltődése (eutrofizáció) röviden. Az eutrofizáció közepén a szabad vízfelület eltűnése után megjelennek a sások és zsombésok, majd létrejön a mocsár, ami után megjelennek a bokrok, később a puhafák (nyár, fűz) és a kemény fák. A nyitó társulás mindig sokszínűbb, mint a zárótársulás. Más stratégista növények alkotják a pionír fajokat, mint a zárótársulás (klimaxtársulás) populációját. (r és k stratégista)

A másik példa például egy felhagyott bánya meddőhányója. A mohákkal kezdve a homoki gyepen után megjelennek a zárótárulás fajai, mint a tölgyek például.

Most ennyi tellett tőlem, de erről oldalakat lehetne írni (mások megtették, google :)), szóval nem részletezem, mert nagyon bele lehet mélyedni.

UI. Az ökológia egy nagyon érdekes tudomány. :)
 
@Punkdraco

Én csak annyit fűznék hozzá, hogy ez nem az ő véleménye. Ezeket tanítják és hosszabb megfigyelések után vonták le ezeket a következtetéseket. Elég összetett folyamat mindegyik, ahogy haladunk előre az időben egy adott területben úgy csökken a biodiverzitás.
Az egyik kiemelt idézethez két példa. Az egyik a primer szukcesszió (egyirányú végbemenő folyamat) egy tónak a feltöltődése (eutrofizáció) röviden. Az eutrofizáció közepén a szabad vízfelület eltűnése után megjelennek a sások és zsombésok, majd létrejön a mocsár, ami után megjelennek a bokrok, később a puhafák (nyár, fűz) és a kemény fák. A nyitó társulás mindig sokszínűbb, mint a zárótársulás. Más stratégista növények alkotják a pionír fajokat, mint a zárótársulás (klimaxtársulás) populációját. (r és k stratégista)

A másik példa például egy felhagyott bánya meddőhányója. A mohákkal kezdve a homoki gyepen után megjelennek a zárótárulás fajai, mint a tölgyek például.

Most ennyi tellett tőlem, de erről oldalakat lehetne írni (mások megtették, google :)), szóval nem részletezem, mert nagyon bele lehet mélyedni.

UI. Az ökológia egy nagyon érdekes tudomány. :)

Az UI.-ben egyetértünk. Én csak érdeklődtem és feltettem pár kérdést. Nem mindenhol csak ezeket tanítják. ;)A szukcessziót mint folyamatot soha nem vontam kétségbe, de a "ahogy haladunk előre az időben egy adott területben úgy csökken a biodiverzitás" mondatoddal nem nagyon értek egyet. A Te példáddal élve egy felhagyott bánya meddőhányójának biodiverzitása az idő előrehaladtával csökken? -mert szerintem nem.
 
A Te példáddal élve egy felhagyott bánya meddőhányójának biodiverzitása az idő előrehaladtával csökken? -mert szerintem nem.
Viszont nem is természetes folyamat, volt hanem szekunder. Ha nem növekedne a biodiverzitás akkor vagy stagnálna vagy csökkenne, de mindkét esetben 0 maradna, tehát nem történne semmi. A növények megjelenésétől számolva viszont már igaz. :)
 
Lopok ide pár képet fészbúkrú :)

417243_10150566054063198_619477390_n.jpg


424993_10150566054838198_1277577651_n.jpg


418216_10150566056858198_1281781488_n.jpg


432046_10150566057203198_492422892_n.jpg


421676_10150566059548198_177145162_n.jpg


421696_10150566056093198_1365938987_n.jpg
...lopjal meg! hihetelen szepek (y)
 
Ha nem növekedne a biodiverzitás akkor vagy stagnálna vagy csökkenne, de mindkét esetben 0 maradna, tehát nem történne semmi. A növények megjelenésétől számolva viszont már igaz. :)
Az első mondatod számomra értelmezhetetlen, a második szerint mikor a meddőhányón megjelenik az első moha onnantól csökken a biodiverzitás?
 
Igazából egy akvárium méretben leginkább csak egy féle növény fordulna elő, ha a természetet nézzük (Pl. a Balatonban (déli parton van nyaralónk) négyzetméteres részeken nincs többféle növény).
A.ttila

Ezt a képeiddel tudnám megcáfolni, ha csinálsz egy akvárium nagyságú keretet és ledobod a földre szerintem lenne olyan hely ahol akár 10 faj is lenne a kereten belül. Amit fényképeztél az is természet.
Üdv.
 
Sziasztok!

Ezt a képeiddel tudnám megcáfolni, ha csinálsz egy akvárium nagyságú keretet és ledobod a földre szerintem lenne olyan hely ahol akár 10 faj is lenne a kereten belül. Amit fényképeztél az is természet.
Üdv.
Bocsánat, nem fogalmaztam kellőképen körülírva, nem a szárazföldi, hanem a vizi élettérre gondoltam.
A sekély vízben több négyzetméteres területeket foglal egyedül el egy-egy növényfaj.


ui.: a növényeknek, állatoknak nem latin hanem tudományos nevük van.
Az olyan egyszerű lelkületű embereknek, mint én ez nem számít, de elfogadom hogy így pontosabb.

A.ttila
 
Sziasztok!


Bocsánat, nem fogalmaztam kellőképen körülírva, nem a szárazföldi, hanem a vizi élettérre gondoltam.
A sekély vízben több négyzetméteres területeket foglal egyedül el egy-egy növényfaj.

Ilyen szempontból mindegy, hogy melyik életteret vizsgálod, a természet ennél sokkal összetettebb, van olyanra is példa, hogy egy növényfaj nagy területet elfoglal, de számtalan olyan víz is van (akár a Balaton mellett is) amiben sokkal több növényfaj található egy akváriumnyi területen.

Az olyan egyszerű lelkületű embereknek, mint én ez nem számít, de elfogadom hogy így pontosabb.

A.ttila

Ez övön aluli volt :), ha megnézed a nevezéktant nagyon sok személynevet, nem latin szót is találsz benne csak ezért pontosabb a tudományos név kifejezés.

Tényleg nem kötözködésnek szántam (na jó egy kicsit ;))

Üdv.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére