• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növekvő barna lyukak

joc

Nézelődő
Üdvözletem mindenkinek!

Kezdő akvaristaként fordulok hozzátok, már enyhe kétségbeeséssel. :(
Utánanéztem, de csak hasonló problémát találtam, de mégsem ezt. (gondolkoztam is, hogy az algákhoz írjam-e)
4 hetes akvárium, 54 L, belső szűrő, 10 W világítás, 1 hónapja működő akvárium, 2 anci és 6 db szumátriai díszmárna +1 db uszadék fa (talán yati-fa)

6 fajta vízinövény közül már a harmadik fajtával történik a következő:

A leveleken (általában egyen-vagy kettőn) először csak gombostűfejnyi barna folt jelenik meg (szintén először csak egy vagy kettő folt), majd átlyukad és növekedni kezd 5-8 mm-ig nő. Lassú a folyamat, kb. 10-12 nap. Függetlenül, új és régi leveleken is megjelenik. Mellékelem a fényképet az egyikről.
noveny2.jpg


Majd a levél nem bírja és elsárgul, elhal. :cry:
De a növények növekednek!

Szűrő folyamatosan megy, vízcsere hetenként 10-20 %-ban.
Folyékony növénytápszer, a legolcsóbb (Neptup növénytápsó), kis mennyiségben. (Mert az egyik hal nem jól érzi magát egy hete –nem eszik 4 napja és nincs színe-és nem merem a tápsóval esetleg még terhelni)
Gyógyszeres kezelés a halak miatt egyszer volt, utána 5 nappal 20% vízcsere.
Szűrő éjjel nappal megy, levegőztetés csak nappal.

Lesem, csiga nincs, halak gondolom középen nem tudják így megcsócsálni (meg aztán kicsi pontként kezdődik). Egyéb élősködőt sem látok.
Algák jeleit még nem látom. :wtf:

Hiánybetegség tünete és növeljem a tápoldatot?
Vagy algával van dolgom?
Fénycső erősségét duplázzam meg?
Sok volt a gyógyszer a vízben?
Vagy esetleg kevés a hal és kevés a CO2?
:eh:
Számomra drágák voltak a növények és már egyet ki kellett dobnom. Újakat is vásároltam, ezekből kettőn látom újból a tüneteket.

Előre is köszönöm a tippeket és a segítséget.
 
Kevés a fény, a tápozás meg szinte 0. A halad nem hiszem, hogy a táp miatt lett beteg. Az valami más lehet.
A halaid nem tudom még mekkorák, de nem igazán ekkora akiba való. Ha sokan lennének is, akkor is lenne tápanyag hiányod, mert a halak nem érnek fel, egy jó folyékony táppal.
Ajánlom figyelmedbe ezt a topicot: viewtopic.php?f=14&t=215&start=240 Bal oldalt találod a keresőt, használd egészséggel.
Neptun tápsóból adagolj többet, de ezzel nem biztos, hogy megoldódik a problémád.
 
Nálam a levegőztetés pont hogy csak éjjel megy - nappal a növények termelik az oxigént, éjjel meg ők is azt használják, ezért.
 
Köszön szépen a válaszokat!

A tápsót növelni fogom.
Sajnos akváriumi szett volt vásárolva, a burkolat fedélen 1 db 10 W fénycső volt, de már barkácsolok és bekerül majd még egy 10W-os.

Természetesen olvastam a hiánytünetes topikot, erre írtam, hogy csak hasonlót találtam. Konkréten ott sárga szélű lyukakról van szó (kálium hiány), de nálam egyértelmű erős barna lyukak vannak. Ezért írtam, hátha pontosan ez az eset már előfordult valahol.

Igen, a levegőztetés pont fordítva lenne jobb (csak estére hangos :( , de persze ez nem lehet kifogás). Ha ez is oka lehet (kevés CO2) akkor ezen is melózni fogok, hogy megoldjam.

Köszönöm a hozzászólásokat, változtatok és beszámolok a fejleményekről. :wave:
 
joc said:
A leveleken (általában egyen-vagy kettőn) először csak gombostűfejnyi barna folt jelenik meg (szintén először csak egy vagy kettő folt), majd átlyukad és növekedni kezd 5-8 mm-ig nő. Lassú a folyamat, kb. 10-12 nap. Függetlenül, új és régi leveleken is megjelenik. Hiánybetegség tünete és növeljem a tápoldatot?
Lehet káliumhiány, de a klorózis miatt esélyesebb a nitrogéndeficit. Elsőként mindkettő a régi leveleken jelenik meg, aztán súlyosabb esetben az újakat sem kíméli. A KNO3 (patika, mezőgazdasági bolt, Green Aqua) orvosolná a problémát, persze ha nincs más tényező, például vízlágyítás.

inadsz said:
Neptun tápsóból adagolj többet, de ezzel nem biztos, hogy megoldódik a problémád.
Bizony, mivel ismeretlen összetételű.
 
Köszönöm a tanácsokat!
Növeltem a fényt és a tápanyagokat, remélem beválik, bár most kezdenek megjelenni a fonalalgák. :)

Voltam itt a városban a legnagyobb gyógyszertárban KNO3-ért. Néztek rám, mint utcalány az üdülési csekkre, úgyhogy megpróbálom a gazdaboltban. :roll:
 
joc said:
Voltam itt a városban a legnagyobb gyógyszertárban KNO3-ért. Néztek rám, mint utcalány az üdülési csekkre, úgyhogy megpróbálom a gazdaboltban. :roll:
Majd kérdezz rá a tisztaságra. Természetesen nem kell labortisztaságúnak lennie, de ne is legyen benne minden szemét...
 
Próbálj meg teljes értékű tápokat beszerezni, azaz macro( nitrogén, foszfor, kálium stb) és micro elemek.
Az anubias nem igényel sok fényt és rengeteg strapát kibír, szóval akár a 10W is elég lehet neki, ha rendesen tápozol.
A halakkal sem lesz gond, biztosan nem lesznek betegek a növénytáptól, ha betartod az adagolást.

Üdv. Igéző
 
Köszi szépen a hozzászólásokat.
Izgultam, hogy minél hamarább kapjanak tápot a növények, ezért hétvégén vettem tápnak **** florena-t.
Elvileg van benne kálium is, remélem jó lesz. (Azért írom, hogy elvileg, mert mintha ezek is hétpecsétes titokként őriznék, hogy mi az összetevője.) :shock:
Egyenlőre ezzel próbálkozom.
Közben nézem Keszeg honlapját, nagyon jó, a hiánytünetek fényképekkel vannak bemutatva! http://gegetibi.multiply.com/photos :thumbup:

Köszi!
 
Back
Oldal tetejére