1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Külső szűrőt keresel?

Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

Tudtad, hogy az EHEIM 2075-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

Értesítés elrejtése
  3. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Nitrifikáló baktériumok szaporodása

Kategória: 'Szűrés és szűrők', témanyitó: viktorlantos, téma nyitása: Szept 5, 2010.

1. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,959
    Hely:
    Budapest
    Egy tanulmányt olvasgattam éppen. Érdekes kis írás ajánlom átböngészésre:
    http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

Pár dolgot kiemelnék amiről kevés szó esik.

A nitrifikáló baktériumok a talajban szűrőben lassan szaporodnak el az akvárium indításakor. Ezt tudjuk ezért kell a bejáratós időszak, ami néhány hét.

A fenti írás szerint a Nitrosomonas baktériumok 7 óránként kétszerezik meg létszámukat, a Nitrobacter minden 13. órában. Valóságban inkább 15-20 órában! Ez borzalmasan lassú folyamat. Összehasonlítva a heterotróf baktériumokkal ami 20 perc alatt duplázza állományát.
    Érdekesség, hogy amennyi idő alatt egy Nitrosomonas cella megkétszerezi állományát egy E.Coli baktérium 35 trillió példánnyal gyarapodik.

A fenti tanulmány szerint az akvárium indításakor ezek a baktériumok a hőmérséklet függvényében sokkal lassabban is szaporodhatnak hátráltatva a megfelelő biológiai szűrés kialakulását.

Az optimális hőmérséklet a nitrifikáló baktériumok szaporodásához 25-30 Celsius. (Ekkor hozzák a fenti számokat.)

Növekedés 50%-kal csökken 18 Celsiusnál.

Növekedés 75%-kal csökken 7.5-10 Celsiusnál.

Nincs aktivitás 4 Celsiusnál.

Nitrifikáló baktériumok elpusztulnak 0 Celsiuson.

Nitrifikáló baktáriumok elpusztulnak 49 Celsiuson.

2. Nigro

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    3,021
    Hely:
    Diósd-Bp.
    Érdekes cikknek ígérkezik, még nem volt időm végignézni, de megteszem. Köszi hogy megosztottad ;)
    Már az első sorok is elgondolkoztatóak, hogy az eladott halak 60%-a elhalálozik az első 30 napban. Valamint hogy 3 új hobbistából, 2 egy év után felhagy a hobbival :(
    A sikertelenségük oka a tudatlanságuk. Nyilvánvaló, hogy a kezdő akvaristák alapismereteit kéne valahogy mélyíteni.

3. oRphEus

oRphEus Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    381
    Hely:
    Budapest, II. kerület Adyliget, Tel: 0620 473 1513
    Remélem ez azt jelenti, hogy lesz belőle post is. ;)

Nagyon érdekes cikk, több olyan dologra is rávilágít, ami eddig nem igazán került előtérbe a szűrés kapcsán. Különösen fontosnak tartom azt a részt, ahol az optimális pH tartományról ír. Az optimális nitrifikációhoz 7-es és 8-as pH közötti tartományra lenne szükség, ehhez képest szerintem a legtöbb növényes akiban (főleg, ami lágyvizes) a CO2 beoldás miatt simám 7 alatt van a pH...!
    Számomra az is újdonság volt, hogy a foszfáthiány nem csak a növényeknek probléma, hanem a nitrifikáció szempontjából is problémás.

Egyébként van még néhány cikk az oldalon, amit érdemes átolvasni, pl. ezt is: http://www.bioconlabs.com/autoheterobac.html

4. oRphEus

oRphEus Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    381
    Hely:
    Budapest, II. kerület Adyliget, Tel: 0620 473 1513
    Úgy tűnik azt jelentette :) Érdemes mindenkinek elolvasni: http://akvarisztika.budapet.hu/2010/09/ ... rifikacio/

5. Nigro

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    3,021
    Hely:
    Diósd-Bp.
    :lol:

6. qwas87
    Épp nem fórumozik ...

qwas87 Kertész tanonc

Tag:
    Máj 26, 2011
    Kedvelik:
    1
    Hely:
    Gyöngyös
    Hello mindenki!

Volt szó másik topicban arról, (Dr. Szita CO2 előállítási módszere, talán), hogy ha cukrot adagolunk a vízbe akkor a lebontása során CO2 keletkezik, plussz baktérium "robbanás" stb stb...

Teljesen kezdő vagyok, most pakolom össze az első akváriumom, az lenne a kérdésem, hogy a teljesen tiszta szűrőm beérését nem lehetne gyorsítani hasonló módon? Tehát ha minimális cukrozom a vizet, esetleg a szűrőanyag közé szórom (de úgyis kioldódik), akkor az javítja majd a bacik szaporodását? (vagy ezek nem ugyanazok a bacik amik szűrőbe kellenének?)
    Halak nélkül indul így is úgy is, de segíthet ez?

7. andrashodi
    Épp nem fórumozik ...

andrashodi Kertész szaki

Tag:
    Júni 9, 2011
    Kedvelik:
    210
    Hely:
    Budapest VIII. kerület
    Szia!

Sajnos az a baci nem az a baci... Nem vagyok jó bioszból/kémiából, így részletesen nem írnám körbe a témát, ezt meghagyon másoknak. Szóval a lényeget: -nem reklámozok, leírnám én az összeset, de hirtelen ez a három ugrik be- Nitrivec, Bactozym és Bacter Ball. Ha ezekre rákeresel, biztos találsz még egy pár hasonló terméket is, illetőleg a konkrét leírásukat/beszerezhetőségüket. Remélem segítettem!

Ui.: ezek csak gyorsítják a folyamatot, ezek nélkül is összejön az eredmény valószinűleg, de akkor járasd az akit hal/garnélamentesen kb. 4 hétig legalább -természetesen a szűrővel.

8. qwas87
    Épp nem fórumozik ...

qwas87 Kertész tanonc

Tag:
    Máj 26, 2011
    Kedvelik:
    1
    Hely:
    Gyöngyös
    Köszi a választ!

Olvastam már ezekről a termékekről, de az első akim teljesen DIY, tanulásnak szánom, és minimális pénzből próbálom kihozni. Szóval megvárom azt a pár hetet. Túl egyszerű lett volna ez a kis cukros dolog :D

9. inadsz
    Épp nem fórumozik ...

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,618
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Szórj be egy kis halkaját a vízbe.

10. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,959
    Hely:
    Budapest
    Cukros dologról már itt a fórumon is volt szó. A legnagyobb baj az ilyen módszerekkel az egyenetlen beoldás, de itt a hirtelen fejlődés miatt az oxigén hiány is! Utóbbi végzetes lehet az érzékenyebb halak, garnikra nézve. Előbbi pedig alkalmatlanná teszi egy növényes akvárium CO2 igényeinek fedezésére.

11. avasig
    Épp nem fórumozik ...

avasig Főkertész

Tag:
    Dec 30, 2012
    Kedvelik:
    715
    Hely:
    Budapest, 1147 Szuglói körvasút sor 154
    Én csak most találtam rá erre a linkre a guglin, még mielőtt az akvakertészen megnéztem volna. No, hát Viktort nem lehet megelőzni :)

Az viszont fura, hogy lassan 3 éve nincs a témában bejegyzés, pláne ha összehasonlítjuk azzal, hogy a megfelelő technikáról meg vegyszerekről mennyit értekezünk, vitatkozunk, és mennyit emlegetjük a baktériumkultúra fontosságát az akiban. Józan ésszel gondolkodva pedig előbb meg kellene érteni, hogy mi kell ahhoz, hogy jól érezzék magukat természetes környezetükben. Nekem is új volt a hőérzékenységük és a foszfátbevitel igény az ATP keletkezéséhez.

Van itt egy másik jó kis cikk, nekem nagyon tetszett a ciklus-görbe, plasztikusan mutatja, mi is történik odabenn:

Beginner: The Nitrification Cycle and New Tank Syndrome(

viktorlantos és letsgodisco kedvelik.
  12. barbus
    Épp nem fórumozik ...

barbus Kertész szaki

Tag:
    Ápr 3, 2010
    Kedvelik:
    61
    regebb sose foglalkoztam baci szinten a dolgokkal de most egyre jobban kezd erdekelni a dolog.
    melyek az aerob es anaerob bakteriumok, es milyen feluleteken telepszenek meg hamarabb azaz milyen felulet ajanlott ertem itt szuroanyag szerkezet , stb.?

13. rutilans
    Épp nem fórumozik ...

rutilans Kertész szaki

Tag:
    Júni 29, 2014
    Kedvelik:
    141
    Nálam dupla szivacsos szűrő van. Eddig ágyszivacs volt mindkettő. Nagyjából 1 hónapja az egyiket TM30-asra cseréltem. A terv az volt, hogy hagyok egy régi, jól bejárt szivacsot és mellé felteszem az újat. A levett ágyszivacsot kinyomkodtam vízbe és abban jó alaposan beáztattam a frisset, majd ment a medencébe. Azóta opálos a víz és volt garnéla elhullás is. Nem éppen erre számítottam - hogy finoman fogalmazzak.

1. Cseréljek sűrűbben vizet mint heti 1x?
    2. Egyáltalán meddig kell (még) várni, hogy beinduljon az élet a friss szivacson?

14. Langa Léta
    Épp nem fórumozik ...

Langa Léta Kertész szaki

Tag:
    Aug 23, 2015
    Kedvelik:
    103
    Hely:
    Györ
    Sziasztok,

mi a tapasztalotok/információtok, mi a legalacsonyabb PH ahol még jól működik a nitrifikáció?

15. Juhász Zoltán Norbert

Juhász Zoltán Norbert Főkertész

Tag:
    Dec 22, 2015
    Kedvelik:
    745
    Hely:
    Lövő
    Sziasztok! Nem találtam jobb helyet a kérdésemnek! Valaki a családból véletlenül lekapcsolta a hosszabbítót, melyről a szűrőm ment! Kb. 2-3 órán keresztül nem ment! Mit tegyek? Reménykedjek, hogy az akváriumvízben lévő bacik újra benépesítik a biológiai töltetet, vagy kezdhetek izgulni az algák miatt?

16. higherrr
    Épp nem fórumozik ...

higherrr Főkertész

Tag:
    Ápr 2, 2012
    Kedvelik:
    300
    Hely:
    Pécs
    Szerintem nyugodtan adagolj bele valamilyen bacikultúrát, abból nem lehet baj.
    Egyébként nem akkora tragédia szerintem, mont papíron.Jártam már rosszabbul, de nem lett belőle nagy baj.

17. inadsz
    Épp nem fórumozik ...

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,618
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
  18. Pecás
    Épp nem fórumozik ...

Pecás Legenda

Tag:
    Okt 8, 2009
    Kedvelik:
    4,471
    Hely:
    Kiskunhalas
    Szólj a családnak, hogy ez nem volt jó móka, de szerencsére időben észrevetted.:D
    No para, 2-3 óra nem a világ még akkor sem, ha ezek aerob bacik. Ha megfelelőek a körülmények, kb 20-30 percenként osztódnak;)

19. Beni

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,268
    Hely:
    Tatabánya
    Ezek a bacik sajnos nem szaporodnak ennyire gyorsan, ha emlékeim nem csalnak csak 12-24 óránként tudnak osztódni...

20. Pecás
    Épp nem fórumozik ...

Pecás Legenda

Tag:
    Okt 8, 2009
    Kedvelik:
    4,471
    Hely:
    Kiskunhalas
    Ha nem tévedek túl nagyot, az aerob körülmények között lezajló nitrifikációt heterotrof bktériumok végzik, amik kb 20-30 percenként osztódnak (a Zoli mattenfilterénél erről beszélünk), az anaerob körülmények között viszont Neked van igazad, ott egy másik törzs végzi a nitrifikációt, ez viszont a "mély" szűrőknél (tipikusan a vödrös külső szűrők, ahol egymásra épülnek a szűrőközegek és a mélység nagyobb a felülethez képest) van jelen.

Aktuális oldal megosztása