• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Napfelkelte-naplemente szimulátor tranzisztoros vezérléssel.

bringas

Főkertész
Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy egy olyan akvárium világítást alkossak ami korszerû, egyszerûen elkészíthetõ, nem túl költségigényes és persze a legfontosabb, hogy szeretett halaimat ne viselje meg a hirtelen jött fényváltozás.
Így sikerült egy olyan kapcsolást megalkotnom, ami pár ellenállásból, kondiból, és tranzisztorból áll.
Sok féle képp próbálkoztam, különbözõ késleltetõ kapcsolásokkal, de sajnos egyik sem járt jó eredménnyel, vagy olyan bonyolult és költséges megoldás lett volna, amit én nem engedhetek meg magamnak. Vagy ami a legrosszabb, hogy számomra olyan bonyolult volt ami meghaladta csekély elektrotechnikai képességeimet.
Így jutottam el arra a megoldásra, hogy a legegyszerûbb vezérlõ, maga a nap. :)
Egy fotoellenálláson keresztül vezérelt kis elektronika megoldotta a problémámat.
A lényege: A fotoellenállás vezérel egy egytranzisztoros vezérlõ egységet ami egy teljesítmény tranzisztort vezérel ami végül a ledszallagokat hajtja meg. A kapcsolásban szabályozható az érzékenység ( viszonylag ), illetve beállítható a maximális fényerõ a ledek idõtartamának meghosszabbítása érdekében.
Mivel én még ezt a világítást kombináltam Kék és piros fényekkel ( RBG szalag ), ezért még egy egyszerû és szabályozható elektronikát készítettem ami két fokozatban, egy éjjeli és egy nappali fényt ad . Nappal szinte teljes fényerõ ( szintén állítható mind a két szín ), és éjszaka egy hangulat világítás. ( szintén szabályozható ).
A második egység akár el is hagyható tetszés szerint. Én a növényekre gondoltam a piros és kék fényekkel. Amennyiben a második kapcsolás is megépítésre kerülne, úgy azt külön stabilizátorral ajánlott meghajtani a terhelés megosztása végett.
Remélem sokaknak tudok segíteni, illetve az ellenállás értékeken lehet, hogy változtatni kell a szalagok típusának megfelelõen.
Várom a visszajelzéseket amennyiben sikeresen megépítenéd, illetve várom az építõjellegû kritikákat.
Eddig hibátlanul mûködik és az algásodás sem haladta meg a normálisnál erõsebb szintet. A halaim pedig kimondottan kellemesen ébrednek reggelente. :D
 
A kapcsolás.
12540984_1074653302585056_8380704768313824218_n.jpg
A T1 tranzisztort vezérli a fotoellenálás. A T1 bázisán lévõ 2200 mikrós kondi azt a célt szolgálja, ha esetleg madár vagy emberek járkálnak az fotoellenálás elött, akkor se reagáljon a világítás azonnal. Mivel a kondi feltöltõdik, így a hirtelen ellenálás változás alkalmával a bázis feszültség még 10-15 másodpercig maximumon marad. A sötétedéskor viszont már nem tartja a 100% ot, mert fojamatosan kisül. A fotoellenállást beleépítettem egy kiszuperált mozgásérzékelõ dobozába, és kivezettem az ablakon kívülre. T1 collektorát az 1k os ellenálás és a 22 k os trimmer szabájozza, ezáltal lehet szabájozni T2 bázisát, így a fényerõ beállítható. ( Nekem jelenleg 10.50 voltos feszültségre vannak állítva a ledek ).
T3 tranzisztor egy 12 voltos mágneskapcsolót vezérel, ami kapcsolja nekem az RBG ledeket a nappali és éjszakai világítás között. Ez már elhanyagolható ha valaki nem akarja a szines ledeket. ( Ennél fogva akkor már a másik része a kapcsolásnak is elmarad ).
Amennyiben a kapcsolás második felét is megépíted akkor kell a 12 voltos relé aminek legalább 2 darab kétállású kapcsolója van. ( Mondhatnám, kicsit " parasztos" megoldás, de nem akartam még bonyolítani a kapcsolást ) A T3 tranyó bázisán lévõ trimmerrel szabájozható, hogy mikor kapcsoljon át nappali fényrõl éjszakaira a színel szalagok.
A második kapcsolásban a két tranzisztor bázisán kettõ-kettõ vezérlõ elõtét van, így a nappali és az éjszakai színek minden verziója állítható.
Nálam úgy néz ki, hogy mikor, el kezd kint sötétedni, és halványulnak a fehér szalagok akkor még a kék és piros fények 100% on mennek, így az egész akvárium egy kellemes lilás fényben fog játszani. ( ez kb:10-20 sec ) majd a relét behúzza a T3 tranzisztor és átkapcsolja az RBG ledeket. Nekem a pirosat teljesen lekapcsolja a kéket, pedig szépen elhalványítja, amely a tranzisztor bázisán lévõ kondinak köszönhetõen nem hirtelen, hanem fokozatosan következik be.
A két kapcsolást érdemes külön stabilizátor táppal meghajtani, hogy egy stabilizátorra ne essen nagy terhelés és a két egység is függetlenedik egymástól.
A stabilizátorok és a T2 tranzisztor hûtõbordán vannak.
A szines szalagok tranzisztoraira elég egy-egy kisebb hûtést tenni.
 
Néhány kép a szerkezetröl
A vezérlő
12181855_1037609479622772_1708965277_n.jpg

A mágneskapcsoló ( kicsit "parasztos", de nem kellet plusz elktronika ) Ez kapcsolja az éjszakai fényt plusz nekem még 220 voltot is kapcsol az eggyik érinkezőpáron, így automatizálva van a fűtés és a levegőztetést, ill vég ide akarom bekötni egy mágnes szelep vezérlést ami majd a CO2 vezérelné.

12182007_1037611372955916_1507223778_n.jpg
 
Jó megoldás, gratulálok! Én igazából a rendszer gyenge pontjának a napok hosszának változását látom, hiszen télen elég rövidek a nappalok, így meg hamar lekapcsol a világítás ami szinte mindenkinél késő délutánig megy hiszen sokáig akarunk gyönyörködni az akváriumban.
 
A feltevés jogos. :) Ezt korigálandó a fotoellenálás elé beépített trimmer mejjel az érzékenység állítjató, ami annyit jelent, hogy téli időszakban az érzékenység növelhető, így hajnal szürkülettől az esti szürkületig szabájozható, nyáron pedi az érzékenység csökkenthető. Ezáltal viszonylag beállítható a világítás hosszának időtartama. Ez egy évben két finomállítást jelent, ami szerintem nem sok. Az én estembem jelenleg úgy néz ki, hogy kb 1/2 7 körül elkezd világosodni az akváriumban. Kb 15-20 perc alatt elér egy 90% os fényerőt, ekkor kapcsolnak az rbg szalagok és a légpumpa. Még néhány perc éseléri a 100% ot. 9 órakor bekapcsol a hagyományos fénycső 36 w,ekkor már a halakat nem zavarja ez a kis plusz fény. 11.00 kor bekapcsol a ledfénycső, rá egy órára megjelennek az első buborékok a leveleken :). 14.00 kor kikapcsola a ledfénycső, 16.00 kor a hagyományos fénycső. 17 óra után elkezd besötétedni az alvárium és 10-15 perc mulva elsötétedik. Kb ennyi. Ez nyáron 3-4 orahosszával megnő. Remélem így kb elfogadható ;)
 
Téli és nyári világítási hossz nem fogja befolyásolni a tápanyagfelvételt?
Az gondolom látszik a képeken, hogy ez nem kimondottan növényes akvárium. Valamint olyanrol sem tudok, hogy valaki ledszalagokat használna ( kizárólag) növényes akvárium világításáhot. A tápanyag felvétel, ha jol tudom intenzív megvilágításnál jön létre ( bár nem vagyok szaértője a témának) amit viszont ha jól tudom nincs értelme 8-10 óránál tovább kitolni, hiszen a növények sem fotoszintetizálnak 15-16 órán keresutül. Összegzés képpen nekem a ledszalagok csak azt a célt szolgálja hogy aalaim kellemesen ébredjenel illetve ne egy szempillantásra legyen sötét. Az intenzív világítást pedig az egymástol független fémycsövek végzik amiknek az időintervalluma tetszőlegesen tologatható ide oda. :) Nekem jelenleg ez az intenzív világítás napi 8 óra. Nyáron pedig kb 10 óra lesz. Szerintem nem fognak szívbajt kapni a növényeim. :D
 
Pedig azt hiszem itt a fórumon többen is csináltak kizárólag LED szalagból lámpát ;)
Valóban vannak itt a fórumon ledszalag világítások, de ha jól láttam ( persze lehet hogy tévedek ) nem növényeshez, és ha jól tudom a ényereje sem elég kizárólagos megvilágításhoz, bár találkoztam itt a fórumon 1300 lumenes szalaggal ami ugyebár már nem elhanyagolható. De mint említettem én csak ugatom a holdat és még sosem jártam ott, tehát a szalagok nekem csak szimulációhoz vannak mint világítás kiegészítés. Arra viszont tökéletes. Illetve ze akis elektrónika lehetővé teszi nekem, hogy nem kell kapcsolgatnom se a fűtést se a pumpát. Biztos vannak ettöl profibb megoldások ( mint a tied is) , viszon ez a kis kapcsolás a szalagokkal együt kb nekem egy 5 ösbe van. Ebböl a 4 méter szalag volt 4000 forint. (y)
 
Jó megoldás, gratulálok! Én igazából a rendszer gyenge pontjának a napok hosszának változását látom, hiszen télen elég rövidek a nappalok, így meg hamar lekapcsol a világítás ami szinte mindenkinél késő délutánig megy hiszen sokáig akarunk gyönyörködni az akváriumban.
Na kérem szépen....
Egyenlőre úgy néz ki, hogy a fotoellenállásos vezérlés megbukott https://akvakertesz.hu/threads/napfelkelte-naplemente-szimulator-tranzisztoros-vezerlessel.5962/:( Nehezemre esik bevallani, de sajna ez van. No nem a rendszer a hibás, mert az tökéletesen működik. Inkább az a baj, mint ahogy azt az elején is felvetettétek, hogy túl hosszan vílágítja meg az akit. Most egyenlőre az van. hogy a fehér szalagokat lemaszkoltam, így reggel 9 ig amíg a fénycsövek nem kapcsolnak, csak egy halvány derengés van a medencében. Mit mondjak egész kellemes látvány :D A kérdés csak az, hogy a zöld ( vagy barna ) szörnyetegnek mennyi fényre van szüksége, hogy álmábol felszenderedjen. Na...ez majd kiderül. :D
 
Back
Oldal tetejére