• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nagy fényteszt

Nigro

Alapító
Admin
A minap LGA fórumtársunk jóvoltából sikerült gyorsan letesztelni a Green Aqua boltban fellelhető lámpák fényerejét.
Az eredményekről bővebben olvashattok a blogomon.
Azért nagy vonalakban leírom a kapott eredményeket. Ezeket teszteltük:

- TMC ledcsík 12W: az összes közül a leggyengébb fényt produkálta.
IMG_0506-500x375.jpg
3000 lux körüli felszíni fényerő és 1350 lux az aljzaton.

-TMC csempe 30W (2x): könnyedén átszúrta a 36 cm-es vízoszlopot. 6000 lux a felszínen 4-5000 az aljzaton.
IMG_0509-500x375.jpg

ATI T5 4x39W: Az én meglátásom szerint a teszt győztese. Mondjuk ez sem meglepő. Nemzetközi teszteken is mindig a legjobbak közt van.
Vízfelszín közelében mértünk 17.000 luxot is. Vízközt kb 10.000 míg az aljzat környékén, ami eben az esetben 45 cm 7-8000 lux a teljesítmény. MIndezt úgy tudja, hogy el van emelve az akváriumtól 40 cm-re. 👍

IMG_0511-500x375.jpg

Az ADA HQI lámpái ugyan nem túl erősek, viszont itt tapasztaltuk azt, hogy a vízközt erősebb a fény, mint a víz felszínén. :shock:
5000 lux a felszínen 5600-5800 a vízközt.
IMG_0521-500x375.jpg

Ez rá is világított még egy dologra. Nem csak a fényerő számít, hanem az szín összetétel is. És persze nem hátrány, ha a fény erős marad abban a vízrétegben ahol a növények leveleinek 80% van ;)

Ezután következett a Vertex led 36W. Az akváriumtól 15-20 cm-re függesztve hozta a a TMC csempe értékeit, de a vízben fogyott az ereje. 6000 lux fent és 3500 lux alul.

IMG_0525-500x375.jpg

Rámértünk az olcsó Wave lámpákra is. 30 cm-es mélységben a 2x13W még megfelelő fényt produkált. Felszín 4000 alul 2800-2900 lux.

IMG_0528-500x375.jpg

A Quad T5 lámpa egész jól szerepelt, bár a hasonló paraméterekkel bíró ATI lámpa közelébe sem ért.

IMG_0530-500x375.jpg

A boltban működő másik Vertex ledet is megmértük, ami nem lógatva, hanem az akváriumra ültetve üzemel.
A 36W-os fény brutál fényerőt produkált a vízfelszín közelében. Volt hogy kiakadt tőle a műszer. Azonban a fényerejének eloszlása így elég ingadozó volt.

IMG_0532-500x375.jpg

Vízközt 10.000 és 8000 közti értéket, míg a 36 cm-es aljzaton 3000 és 6000 közti eredményt produkált.
 
Utoljára módosított:
:clap: LÁJK! Jah, ez nem az Arckönyv.. :D
Hasznos eredmények! :clap: Vell dán Atti! :mrgreen:
 
Ebben az a legszebb, hogy a nekem fogalmam sem volt a fénymérés lehetőségéről LGA-nál :oops:............pedig érdekelne.
 
Ha a quad lámpával (4x 24W) a 36 cm-es akváriumban 6000-3800 luxot mértetek, akkor a dual kb. ennek a felét tudná produkálni? Egyenesen arányos a számolás vagy esetleg vannak más befolyásoló tényezők, ami miatt nem ilyen egyszerű?
 
vapega said:
Ebben az a legszebb, hogy a nekem fogalmam sem volt a fénymérés lehetőségéről LGA-nál :oops:............pedig érdekelne.

Az egész onnan indult, hogy korábban beszéltünk az akvarisztikai LED lámpatestekről. Privátban leveleztünk és felajánlottam, hogy ha gondolja ugorjon be és meg tudjuk mérni ezeket a LED lámpákat. Azóta több hét eltelt ha jól rémlik, de most be tudott ugrani a héten és ha már ott volt megmerítettük a műszert a többi akváriumban is.

Ezúton is köszi a mérést mégegyszer :thumbup:
 
Azért ahogy Nigro is írja ez nem egy labor mérés. A műszer is egy egyszerűbb masina és a LED világítás esetén is csak közelítőleg lehet bármilyen következtetést levonni ezekből a számokból.

De így, hogy több lámpást megmértünk több mélységben néhány összefüggést talán lehet találni a mérések alapján.
 
viktorlantos said:
Az egész onnan indult, hogy korábban beszéltünk az akvarisztikai LED lámpatestekről. Privátban leveleztünk és felajánlottam, hogy ha gondolja ugorjon be és meg tudjuk mérni ezeket a LED lámpákat. Azóta több hét eltelt ha jól rémlik, de most be tudott ugrani a héten és ha már ott volt megmerítettük a műszert a többi akváriumban is.

Ezúton is köszi a mérést mégegyszer :thumbup:

A pikantériája az a dolognak, hogy az emlegetett személy a sógorom (és valószínűleg az unokaöcsém és unokahúgom apja :twisted: ) és nem tudtam, hogy van fénymérője..............vagy csak elfelejtettem.
 
Köszi Fiúk !

Ez bizony eléggé tanulságos volt.
Továbbá megerősített abban, hogy annak idején jól döntöttem az ATI(4x39W) mellett :D
Nekem is van egy egyszerűbb műszerem, de azzal sajnos vízben nem lehet mérni, illetve anno a LED-től rőgtön kiakadt.
De most majd kipróbálom megint az ATI-val is. Kiványcsi vagyok vajon én majd mit mérek az 5 hónapos csövekkel.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Hazahoztam a műszert, de sajnos mint kiderült mindössze 6000 lux a méréstartománya :(
A 4x36W ATI lámpa mind a négy csövét használva ezt a fénymennyiséget már az akváriumon kívül az üveg tetejével egymagasságban 6 centire az akváriumon kívül teljesíti.
2 csővel pedig pont az üveg szélénél. Az aki fölött, akár egy centivel is beljebb jön a sípolás :evil:
 
Nigro said:
A minap LGA fórumtársunk jóvoltából sikerült gyorsan letesztelni a Green Aqua boltban fellelhető lámpák fényerejét.
Látszik, hogy milyen rendesek a fiúk, minden kliens idóta hóbortjait kielégítik. :oops: ;)

Pár gyors kiegészítés a mérésről:
- Senki ne vonjon le messzemenő következtetéseket - a mérések pontossága (pl. mivel a mélységet nem rögzítettük pontosan) arra elég, hogy nagyjából képet lehessen alkotni.
- A sűrű növényzet, tereptárgyak sokszor árnyékot vetettek, ami növeli a valós és a mért fényerő közötti különbséget.
- A csövek egy része idősebb volt.
- Az egyes akváriumok között simán lehet fényszivárgás - a GA-ban nem az a tipikus félhomály van. ;) A külső fény kb. ahol frontüvegen megmértük - ahonnan más akváriumból nem jön világítás ;) - olyan 120lux volt.
- A két réteg folpack olyan 90luxot vesz le a valós fényerőből.
- Akartuk mérni az egyes gyepek felületi terhelhetőségét, de már az elején abszolút győztesre futottunk, megvan a legtömörebb gyep... ;)

Nigro said:
Az eredményekről bővebben olvashattok a blogomon.
Azért nagy vonalakban leírom a kapott eredményeket.

Nagyon látszik, hogy fontos a fénykúp összes tulajdonsága - valamint, hogy a világítás lefedje a medencét. Nem dokumentáltuk külön, ha jól emlékszem, de a medence szélétől-széléig történő mérésnél jól látszott, hogy hatalmas különbségek vannak - gyakran nagyobb, mint a vízfelszín-alzat között.

Fénycsőből és ledszalagból, pláne ha még viszonylag közel is van a vízfelszínhez, minimum olyan széles kell, mint az akvárium. A szélesebb kifejezetten előny.

Nyilván a pontszerű világításokra még jobban kell figyelni. A Vertex ledes világítás szembántóan erős volt, de mivel csak pár pontról világít, nagyon komoly foltok alakultak ki. Ezt el lehet érni egy túl alacsonyra rakott HQI-val is.

Utóbbinak nyilván nem egyenletes a felszínre vetített fénye - elég csak megnézni a Book of Ada 71-es oldalán az izzókat, vagy Google "metal halide lamp 150w aquarium".

vapega said:
Ebben az a legszebb, hogy a nekem fogalmam sem volt a fénymérés lehetőségéről LGA-nál :oops:............pedig érdekelne.
:oops: Én azt hittem beszéltünk róla, mármint arról hogyan mértem a sajátokat meg a Tiédet... A hosszú pacsálás alatt sem ment tönkre, szóval...

eBalazs said:
Ha a quad lámpával (4x 24W) a 36 cm-es akváriumban 6000-3800 luxot mértetek, akkor a dual kb. ennek a felét tudná produkálni? Egyenesen arányos a számolás vagy esetleg vannak más befolyásoló tényezők, ami miatt nem ilyen egyszerű?
Ha semmi más nem változik, akkor biz' lineáris a növekmény. Illetve egy minimálisan jobban csökken a frontlap felé (kisebb felületet fed le), de erre nem izgulnék rá.
 
Utoljára módosított moderátor által:
LGA said:
:oops: Én azt hittem beszéltünk róla, mármint arról hogyan mértem a sajátokat meg a Tiédet... A hosszú pacsálás alatt sem ment tönkre, szóval...

Lehet, lehet de annyira berúgva mint szoktunk :mrgreen: a franc sem emlékszik már rá. Az ásványvíz na meg főleg a dobozos gyümölcslevek kutyásul tompítják a világot.......

Érdekelne, hogy mit mértél a két kopasz fénycsővel...........és megmérhetnénk a három reflektorozott fénycsővel is. Szemre óriási a külömbség
 
Olyat véletlen nem mértetek, hogy az armatúrák széleinél mennyire gyengül a fény? Ehhez kapcsolódik a kérdésem, hogy a quad 24-es armatúra vajon jó döntés lehet egy 80 széles aksihoz?
Jelenleg fa tetőm van 2*28-as jbl csővel 59 cm, és 55w-os compact-al. Itt a csöveket el tudtam picit csúsztatni, és minden növény fejlődik. Meguntam a fedett tetőt, ha valakit érdekel szóljon.
 
LGA said:
eBalazs said:
Ha a quad lámpával (4x 24W) a 36 cm-es akváriumban 6000-3800 luxot mértetek, akkor a dual kb. ennek a felét tudná produkálni? Egyenesen arányos a számolás vagy esetleg vannak más befolyásoló tényezők, ami miatt nem ilyen egyszerű?
Ha semmi más nem változik, akkor biz' lineáris a növekmény. Illetve egy minimálisan jobban csökken a frontlap felé (kisebb felületet fed le), de erre nem izgulnék rá.
Köszi az infót! 30 cm magasságból 7-8 cm-rel lejjebb engedtem a lámpát, szerintem az is közrejátszhatott az algásodásban. Visszaemeltem az eredeti magasságba, de így meg félő, hogy a talajra nem jut elég fény. Ördögi kör.
 
Én most fénycső vásárlás előtt álok . 240l-es akihoz.
Közepesen növényes milyeneket és mennyit vegyek 90cm-es fér el ,és t8-ra gondoltam, de nem kötelező, lehet T5-ös is.
 
Én most fénycső vásárlás előtt álok . 240l-es akihoz.
Közepesen növényes milyeneket és mennyit vegyek 90cm-es fér el ,és t8-ra gondoltam, de nem kötelező, lehet T5-ös is.
Eddig ilyen volt Sera Blue Sky 30W (90 cm). Csak ma tönkre ment 1db
Ezért kellene a véleményetek, hogy új össze állítást csináljak.
 
Eddig ilyen volt Sera Blue Sky 30W (90 cm). Csak ma tönkre ment 1db
Ezért kellene a véleményetek, hogy új össze állítást csináljak.
A T5 sokkal több fényt ad olcsóbban és kevésbé melegszik. Az olcsót a Watt/lumenre értem. Nem mindegy, hogy 1 Wattal 60 lumenhez vagy közel 90 lumenhez jutunk. A bekerülési költsége a T5-nek persze magasabb, de hosszabb távon megéri. Ha jól tudom, akkor a T8-as előtétek nem jók a T5-höz, de ha már csere, akkor mindenképp elektronikus előtét. 0 villogás, nagyobb megbízhatóság.
 
A T5 sokkal több fényt ad olcsóbban és kevésbé melegszik. Az olcsót a Watt/lumenre értem. Nem mindegy, hogy 1 Wattal 60 lumenhez vagy közel 90 lumenhez jutunk. A bekerülési költsége a T5-nek persze magasabb, de hosszabb távon megéri. Ha jól tudom, akkor a T8-as előtétek nem jók a T5-höz, de ha már csere, akkor mindenképp elektronikus előtét. 0 villogás, nagyobb megbízhatóság.

Milyen típusúakat, és menyit ajánlanál nekem. 240l aksihoz 50cm magas . 90cm körül legyen.
 
Milyen típusúakat, és menyit ajánlanál nekem. 240l aksihoz 50cm magas . 90cm körül legyen.

Fontos még néhány paraméter. Co2, szűrés, tápozás, akvárium mérete. Milyen lámpád van, és azt mennyire szeretnéd alakítani... Ezért a 2*54W-tól (1149mm) a 6*39W-ig (849mm) között szerintem bármi szóba jöhet.

Viszont ez a téma nem a Nagy fényteszt | Magyar Akvakertész Fórum, hanem a Milyen világítást használjunk? | Magyar Akvakertész Fórum vagy a Hogyan növeljem a világítást? | Magyar Akvakertész Fórum
 
Jopet kolléga ma átugrott a fénymérőjével, és rámértünk az UP Aqua előző szériás Z20-as LED lámpájára.
A mérő folpackba volt csomagolva, de szerintem ennél nagyobb eltéréseket okozott a kezem, és a növények árnyéka, ráadásul a mérők között is lehetnek különbségek.
Ezért mindenki kezelje helyén, és csak tájékoztató jellegűnek a lenti számokat:
vízfelszínen (10cm-re a lámpától) ~11500 Lux
vízközt ~3500 Lux
30cm mélyen ~2400 Lux
 

Hasonló topikok

D
Válaszok
19
Megtekintések
3K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére