• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényvásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni.Most vettem észre a pilács felkapcsolódása után,hogy valami lebegő,úszó,ugráló IZÉK vannak az akiban.
Nagyon aprók,fehérek és igazából a poratkára hasonlítanak.Szemmel alig kivehetők.Lebegő szemcséknek tűnnek.De mikor leszállnak a vasfára akkor lehet látni,hogy mászkálnak.
Képet nem igazán tudok róla készíteni,mert gyorsak és nagyon picik / kb.0.1mm/.
Mit lehet velük kezdeni?Nem veszélyesek a bent lakókra?/ parazita?/Hogyan lehetne megszabadulni tőlük?Eddig nem voltak,legalábbis nem láttam nyomát.
Atomot nekik?Vagy van jobb ötlet is?
 
Szia gelo!

Rákérdezhetek?

Ugróvillás(ok)? Latin neve:Collembola

És így néznek ki?

http://enfo.agt.bme.hu/drupal/sites/default/files/collembola_4.jpg

Entb2.JPG

800px-PoduraAquatica.jpg

collembola.jpg



"Néhány" infó róluk:
Ilyet találhatsz a cserepes virág földjén is :)
Az ugróvillások nagyon kis ősrovarok. :D a legősibb szárazföldi állatok közé tartoznak, a devonból 400 millió éves fosszíliáit mutatták ki vörös homokkőben. Élő fosszíliáknak tartják őket, mivel testfelépítésük nem változott, a devonban érték el evolúciós klimaxukat.

A villafarkúak előfordulnak a legmélyebb barlangokban, a tengerparton és a havasok gleccserén és firnmezőin. Csaknem mindenütt ott vannak, ahol csak valami kis nedvesség van, ami tenyészésük elengedhetetlen feltétele, élnek nedves földön, erdőben és kertekben, moha alatt, kövek, levelek és fakéreg alatt, de éppen úgy rájuk akadunk a pincékben, lakásokban, virágcserepekben, vizek partszegélyén, sőt magán a vízen is.

Kicsi (0,3–8 mm, de átlag 1–2 mm), gyengén szklerotizált, szárnyatlan rovarok. Sajátos jellegük, hogy potrohuk csak 6 szelvényből áll. Az 1., 3. és 4. szelvényen páratlan végtagok képződtek, ezek a ventraltubus, a retinaculum és a furca vagy ugróvilla. Utóbbi a retinaculumból kipattanva az állatot előrelendíti, miközben többször is „szaltózhat” a levegőben. Csápízeik száma négy, pontszemük általában a fej mindkét oldalán 8-8. Fejlődésük közvetlen átalakulás, vedlésük az ivarérettség elérése után is folytatódik.

Testfelépítésüket az életforma jelentősen módosíthatja. A talaj belsejében élők pigment nélküli, vak állatok, az ugróvillájuk pedig redukálódott. A felszínen élők viszont élénk színűek, jól ugranak, pontszemeik száma teljes, és megtermékenyített petékkel szaporodnak, szemben az euedaphon formák között gyakori parthenogenetikus szaporodással.

A Földet ma benépesítő rovarok között az ugróvillások a legszámosabbak, felülmúlva a hangyákat, termeszeket, legyeket stb. Egyliternyi erdei földben átlag ezer példányt találunk belőlük, de ennek többszöröse is előfordulhat. Szájszervük finom felépítésű, az élő zöld növényt csak kivételesen, néhány faj tudja megrágni. A többségük detritusz-, spóra- és mikrobaevő, miközben sok ásványi anyag is áthalad a bélcsatornájukon. Így joggal nevezhetjük az ugróvillásokat a talajképződés, talajélet katalizátorainak, mert bélcsatornájuk mikroflórájával „beoltják” a talajt. Hőmérséklet-toleranciájuk tág határok között változik. Ismertek kifejezetten télen aktív fajok, amelyek tömegszaporodásukkor sötétre festik a havat, pl. a Hypogastrura socialis, de a többség hőmérséklet-optimuma 5–15 °C között van. Az európai fajok száma kb, 1800, de egy-egy erdőállományban még sincs több általában 100–150 fajnál, a domináns fajok száma pedig jellemzően alig egy tucatnyi.

A harmadik lábpár csípői közt található az ú. n. ventrális tubus, egy nagy, az első potrohszelvényen levő két lábcsonk összeolvadásából keletkezett csapszerű nyúlvány. Csúcsán két fehéres, vértől duzzadó hólyagocska vagy két hosszú, vékonyfalú tömlő türemkedhetik elő, amely megfelel a Diplurák ventrális zacskóinak, és mint ezek, nedves levegőben a lélekzést segítik elő. Ezek a hólyagocskák az állatoknak az ugrándozásnál is jó szolgálatot tesznek, mint tapadószervek, mert ha felületük különleges, a fejben levő mirigyek váladékával meg van nedvesítve, akkor a villaugrók képesek ezekkel a hólyagocskákkal köveken, leveleken és hasonló síma felületeken megtapadni, a nélkül, hogy ehhez lábukat is használnák.

Az entotroph szájrészek, amelyeknek alkotása a Diplurákra hasonlít, részben rágásra, részben szívásra szolgálnak. Táplálékuk kiválóképpen lágy anyagokból áll, nevezetesen különböző korhadó anyagokból, olykor élőnövényi részekből is. Malphigi-edényeik nincsenek. A legtöbb ugróvillásnak hiányzik a trachea-rendszere, mert a lélegzés főleg, sőt sokszor kizárólag a bőrön át történik. A legtöbb ugróvilláson van egy némileg rejtélyes érzékszerv, amely a csápok szomszédságában foglal helyet és egy pár ú. n. csáp mögötti, postantennális szervből áll. Jelentőségéről ma még semmi biztosat sem tudunk mondani, mert hogy hallószervek volnának, mint Becker gondolja, egyelőre még kétséges.

Ugróvillások a föld összes zónáiból ismeretesek és egyáltalában a legmesszebb elterjedt állatok. Villafarkúakat találtak az Arktis és Antarktis örökös hó- és jégmezőin, olyan helyeken, ahol még a nyomorúságos zuzmók is alig tudnak tengődni és ismerjük őket ugyancsak a trópusok buja növényzeti területeiről.

Vegyes táplálkozásúak:
- elsősorban gombahifákat,
- növényi gyökereket, növényi részeket, avart,algát, zuzmót,
- baktériumot,
- más Collembolát, vagy azok petéit (Hopkin), stb.

Az ugróvillások talajtani jelentősége:
- Minden rothadó-korhadó anyagot fölfalnak a talajban és annak felszínén,
- Nagymértékben hozzájárulnak a humuszképződéshez,
- Ürüléküket könnyebben alakítják át a mikroorganizmusok humusszá, 1m2 területen kb. évi 180 g humuszt termelnek,
- Jól jelzik a talaj öregedését, a talaj fizikai és kémiai jellemzésére jobban felhasználhatóak, mint a fizikai és kémiai laboratóriumi módszerek, mert öreg talajban csak a legfelső rétegben fordulnak elő.
- A Collembolák érzékenyek a túl magas hőmérsékletre → levándorolnak.
- Extrém alacsony hőmérsékletre nem olyan érzékenyek: akár meg is fagyhatnak, amikor felmelegszik a talaj, akkor újra aktívvá válnak.

Ökológiai szerepük:
- Általában hasznosak: segítik a szerves anyagok lebontását, a tápanyagok mineralizációját.
- A szerves anyag lebontó folyamataiban a gombafonalak elfogyasztásával játsszák a legnagyobb szerepet. Bizonyos gombafajt jobban kedvelnek másokkal szemben.
- Relatíve kevés biomasszát termelnek.

Több infó a fajokról:
http://www.zool.klte.hu/download.php?id=85
http://bioszkemia.extra.hu/page.php?17

Akvarista.hu-ról pár infó róluk: (ha rákeresel, megtalálod ezeket is)
"Nálam legutóbb a terráriumban jelentek meg ilyenek, még amikor gyíkokat tartottam. Ártalmatlanok."

"A ugróvillások eltunnek az akvárium vizérol, a halak rendesen elfogyasztják oket. Én is tenyésztettem ugróvillásokat csorös csuka ivadékoknak, kis testu kalászhalaknak (P. furcatus), de más halak is szívesen megeszik."

"Nekem is vannak ilyen élolényeim 2 akváriumomban. Semmi kárt nem tesznek, legalább is nekem nem volt velük bajom"

"Szerintem is ugróvillások. Kora tavasszal éloeleség gyüjtés közben milliónyival találkoztam, vittem is belolük haza akarva- akaratlanul, de kipurcantak. Pattognak a vízfelszinen, és vedlés után pici fehér izék lebegnek a vízfelszinen... Tudtommal semmi kárt nem csinálnak."

Most így hírtelen ennyi :D Remélem tudtam segíteni :D
 
Hát nem tudom.Nagyon hasonlítanak rájuk.De mint írtam nagyon picik.Biztosan azt tudjam mondani,hogy ezek azok, mikroszkóp kellene.
De ha mégis azok, az infódból én hasznosnak nevezném őket.
De lehet,hogy tévedek.
Azért köszi a segítséget.
 
Hát, szerintem a vízi élőlények inkább a második méretosztályba, az átlagba sorolhatóak, és amit látsz szabad szemmel, azt mikroszkóppal is.(Kicsi 0,3–8 mm, de átlag 1–2 mm)
Meg jó lenne utánajárni pár dolognak, a sztereomikroszkóp csak 100x nagyítást tud maximum, és térbeli képet mutat, míg a sima mikroszkóp tud több ezres nagyítást is tudhat, és sík képet mutat.
 
Srácok lenne egy kérdésem én már be azonosítottam a betolakodót Hidra az de nemtudom mit lehet vele kezdeni van rá valami vegyszer vagy valami?
Állítólag nem a kedvesebb fajtából való és ezért el is akarom tüntetni az akvából azt nemtudom hogy hogy lett az akvába mivel a Tropicalfishtől jöttek a Tropica-s növények bár azokkal együtt jött csiga is szóval erről ennyit más növényt azóta nem vettem.
 
Sid said:
Srácok lenne egy kérdésem én már be azonosítottam a betolakodót Hidra az de nemtudom mit lehet vele kezdeni van rá valami vegyszer vagy valami?
Állítólag nem a kedvesebb fajtából való és ezért el is akarom tüntetni az akvából azt nemtudom hogy hogy lett az akvába mivel a Tropicalfishtől jöttek a Tropica-s növények bár azokkal együtt jött csiga is szóval erről ennyit más növényt azóta nem vettem.
A hydrát végtelenül egyszerü kiírtani.
Fogsz 1db 9 voltos elemet , mindkét pólusára kötsz egy -egy drótot.
Az áramot bevezeted az akvárium két végén és pár perc után a hydrák elveszítik a tapogatóikat.
A Tropica növényekkel nem vihettél be hydrát.
Ezért kezeskedem.
Ha más helyen vásároltál esetleg rákot -halat stb . onnan vihettél haza bármit is.
Baráti üdvözlet .G .
Még valami .. :
A garnélákkal sajna sokszor jön hydra , ha az nem hazai tenyésztésből van beszerezve .
A Nannostomus marginatus megeszi a hydrát és megeszi a planáriát is.
A Vadonban tudsz /azt hiszem / ilyen gyönyörü halacskákat venni.
 
Sid said:
Gábor 1000 köszi és a halacskákat+garnikat addig kikéne vennem?
Minden akváriumlakó nyugodtan maradhat, semmi probléma nem lesz velük .
A Nannostomusokat azért gondolt át :)
 
ŐŐŐŐ okés Vadonba majd megyek párért amúgyis szép halucik+3cm esek az pont jó méret nekem :)
 
Sziasztok!

Két napja vettem észre az akváriumban egy tekergőző fehér férget. Azóta egyre több, kisebb nagyobb 1-5 mm-es méretekben. Próbáltam neten olvasgatni, keresni mindenki planáriát kiált, de ezek nem nagyon hasonlítanak rájuk. Inkább a fonalférgekre. Az üveg falán mozognak, viszonylag gyorsak és olyan apró a legtöbb hogy még a kisebb csipesszel is nagyon nehéz kivadászni őket.

Igazából 2 hónapja semmi nem került az akváriumba. Akkor is csak egy adag Crypto és egy csiga. Az akvárium mérete 10l, 2211es szűrő. 2 Oto lakja egyedül az akvát és itt jön a probléma. Találtam két levél alján is egy-egy nagyobb adag ikrát, és mivel a csigám 2 hónapja egyedül van, a tippem az lenne hogy az oto párom alkotott.

Ezért nem akarok nagyon vegyszerezni sem olyan halat be tenni akár ideiglenesen is, amelyik veszélyes lehet az ikrákra.

Azt olvastam hogy flubenzol, illetve masszív sózás segíthet, valamint a neomagnolt ajánlották több helyen is, de félek hogy az ikrák ezt hogyan tolerálnák.

Egyenlőre kaptak adagolásnak megfelelő metilénkéket, mondván talán ez a legkevésbé drasztikus, ma 50% vízcsere, szűrő takarítás és újabb adag metilénkék van betervezve, ha nincs senkinek jobb ötlete. (remélem lesz :D)

Ha bárki bármit, kérem segítsen.

Előre is köszi: Namtar
 
Hali!
A garnélás akimban nekem is ilyen problémám volt,kicsit sűrűbbre vettem a vízcseréket,és nemsokára már nem nagyon láttam őket(nekem se sikerült rájönnöm mik azok),viszont később lehet hogy más férgek,de telerakták mulmból készült csövecskékkel az akváriumot... ezekkel már én se tudtam mit kezdeni :(
Szerintem hosszútávon csak valamilyen hal beszerzése jelent megoldást,ami megeszi őket.
 
A hosszú távú megoldás az már megvan :D

Amint kiderül hogy nyáron hol fogok lakni albiba (koliba nem lehet maradni) A két Oto meg talán a csiga is (még dilemma alatt) megy át egy ADA Cube Gardenbe.
Az itteni "többi lakó" meg talajjal, szőlőtőkével a kukába. Csak a pici ikrákat féltem :S
 
Az ikráid addigra talán kikelnek, a férgek pedig a szőkőtőkéből vannak, és nem nagyon eszi meg egy hal se a férgeket. Legalábbis nekem senki nem ette(neon,platti,ramirezi,pandacory, amano garnéla) Kivettem a szőlőt, rá 2 hétre nincsenek férgek, viszont arra a 10 literbe nyugodtan tehetsz JÓDMENTES!!! tengeri sót, egy picit, vízcsere napján, berakod a sós vizet, majd rendes vízcsere.(feloldod azt a kevés sót egy pohár vízben, majd beleöntöd az akiba, benne van 2-3 órát és jön a vízcsere)
Én akkor használok sót amikor új valami jön az akváriumba, vagy amikor nem volt 2 napig semmi áram, akkor raktam bele egy kicsit.
 
Köszi szépen!

Akkor holnap délelőtt sózásos hadművelet. Két kérdés: mennyit? és utána mennyi vizet cseréljek?

THX: Namtar
 
Ez most jó kérdés, az Ottok elég érzékenyek szoktak lenni, és elég kevés vized is van, szerintem egy pohár vízben ha összekeversz egy teáskanál sót az elég, ha nem sok, pontosan ezt nem tudom megmondani.
Utána hagyod 3 órát, és egy 50% vizet nyugodtan cserélhetsz, ahogy szoktad.
 
Sziasztok!

Sikerült begyűjtenem az anyatermészetből egy adag forrásmohát. Egyelőre abban a vízben van, amiben találtam, és csak úgy nyüzsög az élettől. Apró férgecskék, szúnyoglárvák, volvox alga, vízibolha, kagylósrák és tócsarák is jött vele, és ezek csak azok, amiket látok. Arra gondoltam, hogy megáztatom gyorsfürdőben, hagyom állni egy hetet, majd újra gyorsfürdőt kap. Szerintetek ennyi elég lesz, hogy akváriumbiztossá tegyem? Vagy inkább rendezzek be egy külön "magyar pocsolya" biotópot?
 
Sziasztok!

Már százszor átolvastam a topic-ot, de nem lettem okosabb. Tudja valaki, hogy a képen látható féreg mi? (Ennél jobb képet nem tudok csinálni)
A valóságban kb. fél centi, mikor kinyúlik, akkor talán 1,5 cm is van és cérnavékonyságú. Már vagy ötöt kihalásztam az akiból. Egyenlőre csak növények vannak benne, ezért gondolom, hogy valamelyiken lehetett. Pedig több napig karanténoztam őket, és alaposan át is néztem.
Leginkább a tubifex-re hasonlít, a fejét kidugja a talajból, a többi része nem látszik. Mindig azt hiszem, hogy nincs több, de aztán csak felbukkan egy. :(
Szerintetek mi lehet, és veszélyt jelent a halakra?

2.jpg

1.jpg
 
Back
Oldal tetejére