• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növény-lak

friz74

Kertész szaki
Sziasztok!

Új tag vagyok a fórumon és a segítségeteket szeretném kérni!
Nagyon sokat olvasgattam már itt a növényes akváriumokról és úgy döntöttem, hogy én is belevágok.
Mindig is volt akváriumom, de csak 1-2 élő növénnyel próbálkoztam. Miután rövid időn belül elhaláloztak, csak műnövényem volt. Soha nem tetszett. Egyébként kertmániás vagyok, az udvar is tele van mindig virágokkal. De hát az akvakertészethez nem konyítok.:)
Annyi csodát láttam itt, hogy mindenképp szeretnék vele megpróbálkozni. Sajnos a pénzem eléggé véges, úgyhogy első körben low-tech akit szeretnék.

Ami van:
112l-es akvárium
aquapro innenfilter m1000 szűrő
néhány nagyobb dekor kő

Olvastam itt, hogy kell a megfelelő talaj, de sajnos az ide vonatkozó írást nem nyitja meg a böngészőm.:(
Fontos a több rétegű talaj, vagy mondjuk elég, ha csak JBL manado-val(pl) feltöltöm?
Vennék nekik növényi tápot is, meg easy carbo-t.
A világítás-mivel bolti akváriumról van szó-2-szer 18W T8 lenne.

Szeretnék majd idővel halakat is, szumátrai díszmárnákat, meg néhány algázót. Az ancit ismerem, de nem javasolták, mert szaggatja a növényeket. Az oto meg túl kényes. Esetleg ebben is tudtok segíteni?

A segítséget előre is köszönöm!
 
Utána néztem a növényeknek is. Kevesebb fénnyel, CO2 nélkül talán ezekkel próbálkoznék:

Saggitaria
Microsorium pteroptus
Cryptocoryne wendtii grün
Fissidens fontanus

Már el is képzeltem az elrendezést.:)

Egészen jól elbeszélgetek itt magamban!:ROFLMAO:
 
Szia!

Üdv a fórumon.


Fontos a több rétegű talaj, vagy mondjuk elég, ha csak JBL manado-val(pl) feltöltöm?
A növényeid meg fogják hálálni, ha raksz a madano alám mondjuk aqua basis plust.

A világítás tényleg nagyon kevés, ha tudod akkor bővítsd a gyári tetőt plusz csővel(csövekkel).
DIY co2-t meg fillérekből össze lehet rakni, rengeteg írást találsz ebben a témában és a növényeid ezt is meg fogják hálálni, persze kell hozzá az elegendő fény.
 
Üdv a fórumon
A talaj nagyon fontos. A világítás 1w/liter ,jó fajta növénytáp, nagyon jó szűrés ha nem akarsz az algákkal küzdeni. A co2 nagyon jó de itt a fórumon vannak szép akik nélküle, de carbó (pl.Easy carbo)folyadékot mindenképpen kellene adagolni. A low tech akvárium is sokféle dologból áll össze. Szerintem az otto-val nincs gond. A szumit nem szeretem mert egy szemét láda csipkedős és ha garnélákat is szeretnél biztos,hogy nem jó. Egyébként a garnéla nagyon jó az algák ellen. Szerintem razbórákba és lazacokba gondolkodj. A naplókban van több 112l-es low tech is. A DIY topikban találsz több külső szűrőt amit olcsón el lehet készíteni. És olvass sokat a fórumon ,hogy minél többet tanulj a többiek tapasztalataiból (hibáiból). Kérdezz nyugottan mindig van aki válaszol. Most hirtelen ennyi.:) Nézd meg a naplómat Low tech -nek indítottam az én növényeim könnyen tarthatók.
 
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!

Hát szerintem ez nem egy igénytelen moha,kétségtelen, szép moha!

T5 el jobban järnäl sztem!

Erre nagyon kevés lesz a 36w!

Valamikor egy külső szűrő beszerzése ajánlott ha komolyan gondolod e hobbit!

Sajnos T8-as a foglalat, de majd rábeszélem a páromat, hogy dobjon össze valamit még hozzá:ő szeret barkácsolni.:)
Tudom, hogy kellene külső szűrő is, és majd tervezem, hogy be is szerzem. Addig egyébként sem akarok belevágni, amíg nincs meg minden alap dolog. A CO2 egy következő lépcső...

A növényeid meg fogják hálálni, ha raksz a madano alám mondjuk aqua basis plust.
A talaj felépítését is most tanulom, már nézelődtem ez ügyben is. Vannak elképzeléseim, a manado némi fehér dekorhomokkal, pl..

A világítás 1w/liter ,jó fajta növénytáp, nagyon jó szűrés ha nem akarsz az algákkal küzdeni. A szumit nem szeretem mert egy szemét láda csipkedős és ha garnélákat is szeretnél biztos,hogy nem jó.
Kérdezz nyugottan mindig van aki válaszol. Most hirtelen ennyi.:) Nézd meg a naplómat Low tech -nek indítottam az én növényeim könnyen tarthatók.

Garnélákat egyenlőre nem szeretnék, majd talán később. A szumira mindig is vágytam. Nagyon tetszik. Nem is lenne más az akváriumban, csak egy csapat szumátrai, meg néhány oto.
A vörösfejű pontylazac tetszik még, de azzal meg a párom nincs kibékülve.:(

A naplódat mindenképp megnézem és bekukkantok a DIY topic-ba is!:)
Köszönöm a segítséget!
 
Sziasztok!

Ma végeztem egy kis felderítést, hogy az itteni viszonylatban milyen lehetőségeim vannak.
Először is megmutattam a páromnak a tető átalakításáról szóló írásokat, de nem biztos, hogy belevágunk. Ez még elbírálás alatt van.:)
Körülnéztünk 1-2 boltban világítás ügyében és ezeket találtuk:
Sylvana Aquaclassic T8, 18W, 5000K
vagy
Osram T8 l18W/840 4000K

Ezzel kapcsolatban az lenne kérdésem, hogy ennyire számít a watt érték is? Vagy a K-érték fontosabb? Sajnos a gyári tetőbe, 60cm-es fénycsőben csak ilyen lehetőségeim vannak. Bocsánat, de ebben teljesen tudatlan vagyok.:oops:

Illetve találtam az itteni akvarisztikai boltban egy CO2 rendszert, amiről szintén a véleményeteket kérném:
Ferplast CO2-Energy Eheim Classic
A leírás alapján tulajdonképpen ez egy gyári, élesztős rendszer. Most 9600Ft-ért adná.
Szerintetek így kezdésre megtenné?

A halakat is sikerült eldönteni:
vörösfejű pontylazacok és oto-k mennek majd bele. Talán néhány garnéla is...

Talajnak JBL Aqua basis Plus menne, arra pedig Manado.
Egyenlőre itt tartunk. ha minden konkrét lesz, akkor elkezdem megveszegetni a dolgokat, szép apránként.:)
 
Szia
Úgy látom kezdesz belemerülni,csak igy tovább. A fénycsőnél a 18wat a teljesítmény ez 60cm-nél t8 esetén mindig ennyi. A k érték a színhőmérséklet. A növényes akváriumnál a 6500K a legmegfelelőbb erre kell törekedni. A t5-ös fénycsövek nagyobb fényerő mellet kisebb wat-al dolgoznak. A fény erő pedig a lux. A co2 rendszerről annyit,hogy azért a szettér nem adnák annyit. Ennek az árnak a töredékért eltudod készíteni az élesztős rendszert. A DIY topikban több féle is van. Be gugliztam az általad irt szettet és egy ezressel olcsóbban adták egy web shop-ban. Szerintem a fénycsövet is nézd meg több helyen. Sajnos az országban kevés igazán jó akvarista bolt van. A hal választás jó, majd kialakul mire be indul az aki.. A halak és egyéb jószág az indítás után kb. 1hónap. Fú de sokat irtam már megint.Tíz ujjal gépelek, kilenccel keresek egyel nyomok.:)
 
Jaj, akkor köszönöm a hosszú választ!:)
Igen, sajnos én is azt tapasztaltam, hogy nem tudok erősebb T8-as csövet venni, mint 18W. Akkor marad a színhőmérséklettel való variálás.
Igazad van, én is megtaláltam olcsóbban a CO2 szettet. Ez a szolnoki azt írja, hogyha találok valahol olcsóbbat, akkor a különbözet 110%-át vonja le a vételárból. Na, kiváncsi leszek!!:cool:
A házi készítésűt szintén átbeszéljük a párommal. Csak úgy, mint a külső szűrőt....
 
Ne panasz volt, szívesen segítek ha tudok. A technikában és halazásban eligazodok de a növényezést én is csak most tanulom.
 
Sziasztok!
Ismét lenne egy kérdésem. Van 2db kerti medencéhez való szűrő, ami már nincs használatban. Szerintetek át lehetne alakítani valahogy akváriumi külső szűrőnek? Vagy hülye ötlet?
Csak pakolásztuk a lomokat és a kezembe akadt.
Esetleg valakinek van erről tapasztalata?
A tetőt mindenképp átalakítjuk T5-ös világításra, villanyszerelő segítségével.:)
A CO2-re pedig az élesztős rendszer mellett döntöttünk. Az a legolcsóbb és legegyszerűbb jelenleg.
 
Szia,

gondold át az elesztős rendszert, mert stabilabb és kevésbé macerás a citromsavas. És ha veszel hozzá alkatrészeket (cső, tűszelep, porlasztó) olyat vegyél amit később fel tudsz használni komolyabb co2-höz.
DIY forumban, illetve sok más helyen is szerepel, hogy lehet készíteni házilag külső szűrőket. Azt kell megnézni, hogy milyen ereje van a kerti medence motornak, mert lehet, hogy kevés lesz, hogy felnyomja a vízoszlopot. 112l-es aksihoz kéne kb 800-1000 l/órás forgatás.
Én is így kezdtem 112l low tech t8, semmi technika, de 1 hónap alatt rájöttem, hogy érdemes az elején rászánni az időt és a pénzt, jah és légy nagyon kitartó és
türelmes, szerintem az a legnehezebb :)
 
Szia!

Sokan dicsérik a T5-öt, és biztos jó, bár személy szerint most vettem 2 db T8 6500 K csövet, darabját 500 Ft-ért, ami nagyon kellemes ár. Ezt egy low-tech akiba, és oda tökéletesen elég. Ha nagyobb fényt akarsz, komolyabb rendszert akkor úgyis variálni kell majd világítás elhelyezésével (magasságával), amit gyári tetővel nem tudsz megtenni, és hamar ott találod magad, hogy rá is költöttél, és mégse lett jó (saját tapasztalat)
Amit javaslok (csak javaslok):
1. döntsd el, mit szeretnél. Low-high tech.
2. Ha low-tech, akkor felesleges átvariálni a tetőt, simán vegyél bele csövet, és kész.
3. Ha high-tech, akkor olvasgass, számolgass, és számíts komolyabb költségekre (nagyobb szűrő, jó szűrőanyagokkal, nagynyomású CO2 rendszer, komoly lámpák, táptalaj, komplex tápozás, stb), de nagyobb mozgástérre növények tekintetében, de szerintem felejtsd el a gyári átvariált tetőt. ;)
 
Azt kell megnézni, hogy milyen ereje van a kerti medence motornak, mert lehet, hogy kevés lesz, hogy felnyomja a vízoszlopot. 112l-es aksihoz kéne kb 800-1000 l/órás forgatás.

Sajnos az nem szerepel a címkén, csak a watt érték, meg a szállítási magasság. Majd megnézem a gyártó honlapján.

Szia!

Sokan dicsérik a T5-öt, és biztos jó, bár személy szerint most vettem 2 db T8 6500 K csövet, darabját 500 Ft-ért, ami nagyon kellemes ár. Ezt egy low-tech akiba, és oda tökéletesen elég.

Megkérdezhetem, hogy milyen hosszú? Mert nekem 60cm-es kell, és olyat még nem nagyon találtam.

Mindenképp low-tech lesz, de most már akkor nagyon össze vagyok zavarodva!:unsure:
Akkor tegyek bele CO2-t, vagy ne? Vagy csak easy carbo-t? Akkor nem gond, ha két db 18W-os fénycső van, ami 6500K? Nem kell nagyobb watt érték?
Húúú....
 
Nekünk a low-techben 2db 60 centis van, 6500 kelvines.Csak carbo van,ahhoz elég a megfelelő növényekkel, de Neked kell tudnod, mit szeretnél, és mik az anyagi lehetőségeid. :) Hajrá!
 
Nekünk a low-techben 2db 60 centis van, 6500 kelvines.Csak carbo van,ahhoz elég a megfelelő növényekkel, de Neked kell tudnod, mit szeretnél, és mik az anyagi lehetőségeid. :) Hajrá!

No, akkor egyenlőre marad a gyári, T8-as. Megpróbálom ezzel, és majd meglátjuk. Legfeljebb fejlesztünk, ha kell.
Azt még megmondanád, hogy hol sikerült ilyen olcsón fénycsőhőz jutni?
Köszi szépen!:)
 
Azért kérdezz meg még mást is, én is kezdő vagyok :) Amúgy egy villamossági boltban. Szerintem bármelyik épületvillamosságiban kapsz.
 
Szia
Ha van egy t8-as tető kár rákölteni megy avval is(két db 6500k t8 jó lesz ). Később úgy növelheted a wattot, hogy be duplázod a csöveket, szerintem olcsóbban kijössz mint a teljes át alakítással ( t8-hoz fojtó trafó kb.:~1200ft. T5-höz elektronikus előtét 5000ft.) . Ez mind rá ér a legfontosabb a szűrés a jó talaj a jó növény táp( és carbo). Rakjál bele könnyen tartható növényeket azok között is vannak nagyon szépek,még akár gyepnek való is van(Pl.:HM-hemianthus micranthemoides). A co2 már egy fejlesztési szint, a növények nagyon nőnek vele de ekkor már a világítást is fejlesztened kell. Én a fokozatosságot javaslom mert jó alapra könnyebb építkezni. :D
Ez az utolsó mondat nagyon ott van.:ROFLMAO:
 
Hát, nagyon köszönöm a tanácsokat!
Szerintem kicsit túllihegtem a dolgot...A kezdeti lelkesedés!:happy:
De most, hogy kicsit lehiggadtam, szerintem is ez a legjobb megoldás. Alapokról építkezem, és ahogy nő a tapasztalat(meg a pénztárca), úgy fejlesztünk.
A kerti medenceszűrő teljesítményét megnézem, majd meglátjuk, hogy lehet-e kezdeni vele valamit.
;)
 
Back
Oldal tetejére