• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Munka helyett

aquAta

Főkertész
"Én is akarok egyet"
Jött az igényem a sok szép akvárium láttán. Mit is akarok? Kicsit, nem túlbonyolítani, türelmesen, mások hibájából tanulva (majd meglátjuk.)

Egyenlőre magamnak írom le, hogy mi is az elképzelésem, hogy mindig szem előtt legyen, valamint az okosságokat olvasva rögtön tudjak jegyzetelni.

Amit akarok:
Munkahelyen iroda díszeként egy nano akváriumot. Növényeset rövid távon és garnélákkal kiegészítve hosszú távon.

Az alap koncepció:
Akvárium - 28 l Wawe box 40
Szűrő - Wawe niagara akasztós, 300 l/h (majd 8x átforgatás - elég lesz?) A szűrőhöz kérdésem, hogy a "vízesés" jellegű működés mennyire tartja fenn a vízforgást?
Szűrőben szűrőanyag Seachem matrix vagy substrat pro
Világítás - Blau mini PL nano lámpa 18W (ez ugye 0,64W/l, de low-tech lesz és a lámpa reflektoros - elég lesz?) szerencsére a világítás 6500K, vagyis nekem pont jó lesz

Táptalaj - Tropica substrate
Fedőtalaj - JBL Manado

Dekor - pár tetszetős kő, amin majd később a garnélák legelészhetnek.
Esetleg valami faág...

Növények -
Előtér: Elatina Hidropiper (low-tech-be is ajánlják)
Közép: hygrophila difformis (nem lesz túl nagy 28 literbe?) esetleg cryptocoryne wendtii
Hátul: esetleg vallisneria mini twister
Jöhetne moha, garnéla is szereti...

Fenntartás - Micro-Macro-Carbo (GA és EasyLife cuccok)

Vízelőkészítő - EL FFM (a másik akiba bevált)
Baktériumkultúra - EL Easystart (ez is bevált cucc)
Jó volna vízminőséget is ellenőrizni majd, hogy ne vakon találgassak, ha beüt valami - EL Test strips, mér GH, KH, NO2, NO3, pH tényezőket
 
Szerintem a manado helyett válasz valami más, nehezebb talajt. Nem tudom az akasztós majd milyen erővel ejti be a vizet az akváriumba, de van rá esély hogy elhordja a talajt. Nálam a nagy akváriumban folyamatos probléma volt, hogy az akvárium túloldalán, alul ahogy a víz visszafordul vitte a talajt is.
 
Igazad van, én is ezen gondolkoztam, mert ugye ennek a vízforgása kisarkítva vertikális. A belső és külső szűrők meg horizontálisak...
Esetleg az ADA féle Amazónia?
 
Esetleg az ADA féle Amazónia?

Ha belefér a költségvetésbe akkor, inkább ezt, személyes tapasztalatom egyenlőre nincs vele, de úgy tudom elég nehéz talaj, ekkora akiba nem akkora költség, sőt néha árulnak a fórumon megbontott csomaggal is , mert sok lett, érdemes nézelődni. De körülnézhetsz állatos boltokban is, én az egyik kutya-macska emblémás áruházban vettem színezett talajt, és meg voltam vele elégedve, szinte mosni sem kellett, halpusztulás sem volt. Ha jól emlékszem 5 literes csomagnak 1500Ft körül volt az ára, valami német cucc volt
 
How to Setup a Low-tech Planted Tank: A Guide for Planted Aquariums

Most olvasom, hogy low-tech világítása optimális esetben 1,5 W/G, azaz 1,5 W/3,8 l vagyis kb. 04 W/l. E fölötti fénymennyiség már csak az algáknak kedvez, a növények CO2 rendszer hiánya miatt nem tudnak több fényt felhasználni.
Továbbra sem tudom viszont, hogy egy 18W lámpa reflektorral mennyit ad le ténylegesen. Esetleg ne vergődjek a reflektor tényével, csak a gyári adatokkal kalkuláljak.

A beültetésről megjegyzi, hogy a növényesítés mértéke akkor megfelelő, ha az akváriumot felülről nézve az általános talaj max. 10-15%-a látszódik. Ez új megközelítés... mármint számomra.

Szűrő: javasolja, hogy min. 10x legyen az átforgatás óránként. A kinézett akvárium magassága 28 cm bruttó. Aljzat min 5 cm, vízszint a akvárium peremétől kb. 3 cm, azaz nettó magasság max. 20 cm. 40x25x20 = nettó 20 liter vizet kell megforgatni plusz ami az aljzatot kitölti (kb. 20%, azaz 1 liter), ami össz. 21 liter.
Niagara 300 l/h a 21 literre = 14,3x mínusz szűrőanyag ellenállás, akkor is min 12x. Elvileg lehet jó is...
 
Szia!
Nálunk a low-tech nanoban nincs alga 0,85W/l világítás mellett sem, ellenben a növények (parvula, valamilyen moha, cryptocorine, microsorium), garnélák és moszkitó razbórák jól érzik magukat. :) Lehet, hogy nem olvasták a szakirodalmat. :D A fény az egyik (legfontosabb) tényező, de sok mással együtt lesz megfelelő - vagy nem.
A szűrőt majd meglátod, hogy jó lesz-e. Az említett akiban külső szűrő forgatja a vizet, névleges teljesítményen véve kb. 20-szoros forgatással, de ez persze kevesebb a szűrőanyag miatt, és a növények meg a dekor is lefog az áramlásból.
Be akartam szúrni egy fotót, de egyelőre nem boldogulok.:confused:
 
Ja igen, még azt akartam írni, hogy ha jól emlékszem, akkor bruttó térfogatokkal szokás számolni. Ha nem jól tudom, akkor majd kijavít valaki.;)
 
Ja igen, még azt akartam írni, hogy ha jól emlékszem, akkor bruttó térfogatokkal szokás számolni. Ha nem jól tudom, akkor majd kijavít valaki.;)
Igen , ezt párszor már én is kérdeztem, de sajna nem volt rá válasz. Mert mi van ha brutális mennyiségű dekort használunk, bruttó 240-esben nekem is benne volt 35 liternyi manado aljzat, meg úgy 10 liternyi táptalaj, és már az aki is nettó 224 liter, meg ugye nem is töltjük fel csurig, így tápozásnál annyira nem is vettem alapul a bruttó térfogatot. Minden akvárium más, az elején kísérletezni kell, fénynél nagyon sokat számít a vízmagasság.
 
Szia!
Nálunk a low-tech nanoban nincs alga 0,85W/l világítás mellett sem, ellenben a növények (parvula, valamilyen moha, cryptocorine, microsorium), garnélák és moszkitó razbórák jól érzik magukat. :) Lehet, hogy nem olvasták a szakirodalmat. :D A fény az egyik (legfontosabb) tényező, de sok mással együtt lesz megfelelő - vagy nem.
A szűrőt majd meglátod, hogy jó lesz-e. Az említett akiban külső szűrő forgatja a vizet, névleges teljesítményen véve kb. 20-szoros forgatással, de ez persze kevesebb a szűrőanyag miatt, és a növények meg a dekor is lefog az áramlásból.
Be akartam szúrni egy fotót, de egyelőre nem boldogulok.:confused:

Én is tudom, hogy nincs tökéletes recept, de szeretnék a dolgok elébe menni. Próbálok minél több infót begyűjteni és abból kihozni a legjobbat.
Jó volna a kép, nagyon kíváncsi vagyok az nanodra!
Üdv
 
Igen , ezt párszor már én is kérdeztem, de sajna nem volt rá válasz. Mert mi van ha brutális mennyiségű dekort használunk, bruttó 240-esben nekem is benne volt 35 liternyi manado aljzat, meg úgy 10 liternyi táptalaj, és már az aki is nettó 224 liter, meg ugye nem is töltjük fel csurig, így tápozásnál annyira nem is vettem alapul a bruttó térfogatot. Minden akvárium más, az elején kísérletezni kell, fénynél nagyon sokat számít a vízmagasság.

Igen, igen, az átvilágítás fontos, főleg, hogy az elterülő növények is kapjanak fényt.
 
Igen , ezt párszor már én is kérdeztem, de sajna nem volt rá válasz. Mert mi van ha brutális mennyiségű dekort használunk, bruttó 240-esben nekem is benne volt 35 liternyi manado aljzat, meg úgy 10 liternyi táptalaj, és már az aki is nettó 224 liter, meg ugye nem is töltjük fel csurig, így tápozásnál annyira nem is vettem alapul a bruttó térfogatot. Minden akvárium más, az elején kísérletezni kell, fénynél nagyon sokat számít a vízmagasság.
Ha brutális mennyiségű dekort használsz, az brutálisan megfoghatja a flow-t. Tápozásnál mondjuk nem tudom, miért a bruttó térfogat számít. Talán mert a nettót nehezebb meghatározni. Én egyszer mértem, hogy mennyi víz kell a feltöltéshez, így nagyjából tudom a nettót, így a tápozásnál én is ezt használom. De a szűrésnél a bruttót.
Én is tudom, hogy nincs tökéletes recept, de szeretnék a dolgok elébe menni. Próbálok minél több infót begyűjteni és abból kihozni a legjobbat.
Jó volna a kép, nagyon kíváncsi vagyok az nanodra!
Üdv
Igazad van, és le a kalappal a türelmed és a körültekintésed előtt! Csupán szerettelek volna megnyugtatni, hogy jó lesz az a világítás, ne aggódj hogy sok lesz. Legfeljebb a világítás idejét rövidebbre veszed. :)
 
Igen , ezt párszor már én is kérdeztem, de sajna nem volt rá válasz. Mert mi van ha brutális mennyiségű dekort használunk, bruttó 240-esben nekem is benne volt 35 liternyi manado aljzat, meg úgy 10 liternyi táptalaj, és már az aki is nettó 224 liter, meg ugye nem is töltjük fel csurig
Meg ott van az üveg vastagsága is.

Ettől függetlenül mindig a bruttó térfogattal számolunk!
Az a biztos. Ha felül van méretezve az sosem baj, max az elején picit fojtani kell a szűrőn. Aztán ahogy telítődik lehet is kinyitni a csapot.
 
Ha brutális mennyiségű dekort használsz, az brutálisan megfoghatja a flow-t. Tápozásnál mondjuk nem tudom, miért a bruttó térfogat számít. Talán mert a nettót nehezebb meghatározni. Én egyszer mértem, hogy mennyi víz kell a feltöltéshez, így nagyjából tudom a nettót, így a tápozásnál én is ezt használom. De a szűrésnél a bruttót.

Igazad van, és le a kalappal a türelmed és a körültekintésed előtt! Csupán szerettelek volna megnyugtatni, hogy jó lesz az a világítás, ne aggódj hogy sok lesz. Legfeljebb a világítás idejét rövidebbre veszed. :)

:) Kösz a tippet! Viszont a szűrő az nem fog stimmelni. Nem lesz jó a niagarás sztem. Nyugodtabb lennék egy Eheim 2213-sal...
 
Meg ott van az üveg vastagsága is.
Már azt is beleszámoltam :)
240-es aki 8-as üvegből az nettó 224 liter, ezen felül volt még benn a 35 liternyi manadó, és a 10 liternyi táptalaj, tehát még 180 liter víz sem volt benn, mivel ugye nem töltöttem színig, ott is lejön kb 2 centinyi víz, ez még -9 liter.
Szűrésen persze nem spóroltam :) , az a GA ajánlása alapján lett berakva, ami ugye bruttó alapján számol
 
18013303_687129fa0bc9bcb79526222be8010e39_s.jpg


SIKERÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜLT! :ROFLMAO:
 
Szia aquaAta!
Átküldtem az eredeti méretű fotót!
Nem tudom, itt miért ilyen silányul jelent meg.:( Nem mondom, hogy az eredeti az mesterfotó, de azért ennél sokkal élesebb.
 
Annyi változás már van az elképzelésben, hogy a 28 literhez egy Eheim 2213 lesz bio szűrővel és a világítás egy Wave Cosmos lesz 13W teljesítménnyel. Szívfájdalmam, hogy az Eheim ki- és befolyók és persze a cső is zöld... A talaj marad Amazónia, viszont kővel (dekor) nem tudom, próbálkozzam-e ugye a kioldódás miatt. Egy szép arányos Red Moor középre állítva nem lehet rossz.
 
Back
Oldal tetejére