• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mivel tápozzak, egy diszkoszos szemével...

L_Tamás

Főkertész
Üdv!

A témát azért nyitottam, mert kb 2 éjszakám ment már rá a keresgélésre, olvasásra... de egyelőre igen magasnak tűnik ez a dolog. Szeretnék valami egyszerű megoldást.

Szóval adott egy 240l-es aki, benne egyelőre Anubias-ok, de hamarosan kerül bele még egy pici moha, és valószínűleg cserépben megpróbálkozok valami nem kötözős, de strapabíró növénnyel. Akik diszkoszozással nem foglalkoztak, azoknak... a szűrés elég jó, a vízcsere az átlagnál gyakoribb és több, a talaj pedig pár mm fehér homok. CO2-zni nem szándékozok, világítás terén pedig sajnos nem lehet megütni a növényes akik szintjét (a halak ijedősek lesznek tőle). Most próbálkozom kifejezetten növény termesztéshez használt piros+kék LED-ekkel, meglátjuk milyen eredményt hoz.

A célom nem egy növényes akvárium, hanem egy olyan diszkoszos ahol azért nem csak a csupasz üveg van némi homokkal és gyökérrel. Szeretném ha az a növényzet amit beleteszek szép és egészséges lenne. Nem utolsó sorban pedig jó volna távol tartani az algákat is. Mindemellett nem szeretnék otthon vegyi labort, max 1-2 tubust, amire rá van írva, önts a vízhez naponta, vagy hetente ennyit, és ennyit :)

Korábban egy üzletben ajánlottak egy löttyöt, Happy Life Plant felirat mosolyog rajta. Ezt bőszen adagoltam az elmúlt két évben, de gyanítom nem ez a legjobb szer. Szóval várnék ajánlatot, hogy mit érdemes használni ilyen körülmények mellett.
 
Diszkoszos medenceben foleg cryptokat es echindorusokat szoktak rakni, tapozas es minden nelkul, keresgelj a diszkosz forumon ők tudnak segiteni vagy kerdezz ra erre a faces diszkoszcsopiban. Ok csak jobban bennevannak a dologban hohy mit lehet es mi szep.
 
A diszkoszosok altalaban nem foglalkoznak novenyezessel. Tapozassal meg meg ritkabban. Persze vannak kivetelek. Lattam tobb hightech diszkosz akváriumot is, de ezek tobbnyire viszonylag hamar (par honap alatt) bedolnek. Inkabb a halak felelnek az akvarium szepsegeert. Szeretnek egy arany kozeputat talalni. Nem is a novenyek kivalasztasa a kerdes. Fokent a tapozast szeretnem esszeruen megoldani.
 
Sziasztok!
A 80-as, 90-es években tartottam diszkoszokat. Legkevésbé az foglalkoztatott hogy mivel tápozzak.
Legnagyobb gondom az volt hogyan tartsam a nitrit,nitrát szintet a lehető legalacsonyabban a hőmérsékletet 28 fok felett. Alacsony ph, Gh, Kh, szintet , magas oxigén szintet és nem túl erős áramlást.
A világitást ne vigyem túlzásba mert ezek félős jószágok, képesek összetörni magukat ezért a vizet még
barnítottam is nem pedig purigeneztem ,igaz akkor ez nem is volt még.
Másik dolog az etetés, lassan komótosan esznek, verekednek a gyengébbet kiközösítik kergetik.
Aki ezek után arany középutat talál a nővényezés és a diszkoszozás között az előtt le a kalappal.
A mai teknikával bizonyos dolgokat beállítani fenntartani egyszerűbb , de a halak nem sokat változtak.
Másik dolog a filmeken látszik kifejlett halakat raknak beállt nővényes akvákba általában.
Aki üzemeltet egy ilyen 700-800 l akvát az a nővényes vonal mellé tette a voksát, nem a halak minél jobb
tartási körülményeinek kialakítása mellé. A halak csak egy plusz díszítő elem ként szerepelnek.
Remélem nem sértettem meg senkit és nem muszáj velem egyet érteni.:yawn:
 
Csodás növényes diszkoszos akváriumokat gondoznak sikeresen .
Nézz szép pld . itt :
http://tac.webshop link moderálva/akvariumok/150-liter-felett/150-liter-felett
 
Maximális az egyetértés :) Idézem magam:

"A célom nem egy növényes akvárium, hanem egy olyan diszkoszos ahol azért nem csak a csupasz üveg van némi homokkal és gyökérrel. Szeretném ha az a növényzet amit beleteszek szép és egészséges lenne. Nem utolsó sorban pedig jó volna távol tartani az algákat is. Mindemellett nem szeretnék otthon vegyi labort, max 1-2 tubust, amire rá van írva, önts a vízhez naponta, vagy hetente ennyit, és ennyit :)"

Most kb itt áll a projekt:
NK_IMG_2024.jpg


Reménykedem benne, ha az Anubias-ok beindulnak, valamivel természetesebb lesz a kép.
Keresek még valami szép gyökeret amire fel tudok futtatni mohát, ezt kb az akvárium közepére gondolnám, és bal oldalra hátra lenne még valami kis kerámia edényben valami magasra növő növény.
A feladat adott... kell találnom valami nem "űrtechnika" növénytápot :)

Sziasztok!
A 80-as, 90-es években tartottam diszkoszokat. Legkevésbé az foglalkoztatott hogy mivel tápozzak.
Legnagyobb gondom az volt hogyan tartsam a nitrit,nitrát szintet a lehető legalacsonyabban a hőmérsékletet 28 fok felett. Alacsony ph, Gh, Kh, szintet , magas oxigén szintet és nem túl erős áramlást.
A világitást ne vigyem túlzásba mert ezek félős jószágok, képesek összetörni magukat ezért a vizet még
barnítottam is nem pedig purigeneztem ,igaz akkor ez nem is volt még.
Másik dolog az etetés, lassan komótosan esznek, verekednek a gyengébbet kiközösítik kergetik.
Aki ezek után arany középutat talál a nővényezés és a diszkoszozás között az előtt le a kalappal.
A mai teknikával bizonyos dolgokat beállítani fenntartani egyszerűbb , de a halak nem sokat változtak.
Másik dolog a filmeken látszik kifejlett halakat raknak beállt nővényes akvákba általában.
Aki üzemeltet egy ilyen 700-800 l akvát az a nővényes vonal mellé tette a voksát, nem a halak minél jobb
tartási körülményeinek kialakítása mellé. A halak csak egy plusz díszítő elem ként szerepelnek.
Remélem nem sértettem meg senkit és nem muszáj velem egyet érteni.:yawn:
 
Kérdés, miért egy tenger hátteret használsz? :)
Ha ilyesmit csinálnék lehet nyomtatnék egy hátteret a természetes élőhelyről.
Vagy egyszerűen feketét mert az kitolja a mélységet.
Így akármit csinálsz az akváriummal nem nagyon lesz természetes.
 
Szétnéztem...
Kb egyetlen akváriumot találtam ami szép és működhet mint diszkoszos. De csak talán működhet. Megpróbálom felkeresni a tulajt. 109-es
Egy van ami biztosan működik mint diszkoszos, viszont roppant csúf.
És van pár ami tényleg nagyon szép mint növényes, de kizárt, hogy a diszkoszok jól érezzék magukat. Néhány esetben azt is kétlem, hogy 1-2 hónapnál tovább életben maradnak.

Csodás növényes diszkoszos akváriumokat gondoznak sikeresen .
Nézz szép pld . itt :
http://tac.webshop link moderálva/akvariumok/150-liter-felett/150-liter-felett
 
Szétnéztem...
Kb egyetlen akváriumot találtam ami szép és működhet mint diszkoszos. De csak talán működhet. Megpróbálom felkeresni a tulajt. 109-es
Egy van ami biztosan működik mint diszkoszos, viszont roppant csúf.
És van pár ami tényleg nagyon szép mint növényes, de kizárt, hogy a diszkoszok jól érezzék magukat. Néhány esetben azt is kétlem, hogy 1-2 hónapnál tovább életben maradnak.

Azért ennyire nem misztikum ez. Rengeteg növényes diszkoszos van. Csak nem szántál elég időt a keresésre.
 
A hátteret sajnos nem én választottam, bizonyos téren engedni kell a feleségemnek is :D
A technikában és a halakban nem engedek... :) A háttér tűnt jó kompromisszumnak :D Amúgy szerintem nem lesz vészes ha megy oda még növény.

Kérdés, miért egy tenger hátteret használsz? :)
Ha ilyesmit csinálnék lehet nyomtatnék egy hátteret a természetes élőhelyről.
Vagy egyszerűen feketét mert az kitolja a mélységet.
Így akármit csinálsz az akváriummal nem nagyon lesz természetes.
 
:) Rengeteget kerestem... az eredmény többnyire mindenhol az, hogy vagy a növények, vagy a diszkoszok mennek :)
Szívesen olvasnék olyat ahol mondjuk 2 évnél tovább működött egy ilyen akvárium.

Az az angol fórumos aki tényleg nagyon szép... a halak is, az akvárium is. Kérdés, hogyan takarítja a mulmot a kövektől. Ezek azért nem neon halak... esznek, fosnak mint a gép.
Azért ennyire nem misztikum ez. Rengeteg növényes diszkoszos van. Csak nem szántál elég időt a keresésre.
 
Az az angol fórumos aki tényleg nagyon szép... a halak is, az akvárium is. Kérdés, hogyan takarítja a mulmot a kövektől. Ezek azért nem neon halak... esznek, fosnak mint a gép.

Ha diszkoszos akváriumot tervezel, akkor ez eleve nem kérdés. Mert elfogadod, hogy utánuk extra munkák lesznek az etetéstől kezdve a takarításig.
Ha ezt elfogadod akkor már csak a helyes növények megválasztása van hátra ami bírja a 28-29 fokot. Szerencsére ebből is rengeteg van. :)
 
Tápozásban akik igazán eredményesen növényeznek diszkosz mellett ők ugyanazokat a tápokat használják mint mi.
Green Aqua Micro Macro, ADA stb. CO2 általában megy nem csak a növények, de a halak miatt is. (stabil alacsony pH)

Akik persze komolyan diszkoszoznak, azok nem növényeznek. De nem is nagyon raknak diszkosz 400L alá általában.
Ez is egy másik ága a diszkoszozásnak.

Tom Barr ügyfeles diszkoszosa talán 8 évig ment...

resized1600galfeb20-jpg.3860
 
Hátterezéssel kapcsolatban vagy ha kicsit érdekel a természetes élőhely, akkor érdemes megnézni Ivan honlapját. Ő az év nagy részét ilyen expedíciókon tölti Venezuela stb.
Amazonas víz alatti képek, hátterek:
AQUARIUM BACKGROUNDS
 
:) Köszönöm :) Ezek igen szép alkotások. A második képen látható háttér nagyon tetszik. Azt hiszem Sape-nek is ez volt. Tudod esetleg ki a gyártó? Hol lehet beszerezni?
Ok, nem kizárt egy működő ilyen akvárium. De az kizárt, hogy én mint halandó ezt összehozzam. Nálam sokkal felkészültebbeknek sem ment. Ezért próbálkozom valami olyannal, hogy kevés növény, és diszkosz. Ez talán összejön.

Korábban csináltam egy ilyet, de a halak kinyiffantak:
regi_diszkoszos.jpg


Mikor leeresztettem az akváriumot a talajban rengeteg mulm volt... valószínűleg egy kifogyhatatlan ammónia forrássá vált :)
 
Back
Oldal tetejére