• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

keymaker said:
Sokkal fontosabb az, hogy a növények számára felhasználható színtartományban sugározzon a fénycső.
Ezért kell a színhőmérséklet helyett a színvisszaadási indexre (CRI/Ra) figyelni. Míg a kommersz cool white 640 főleg a sárga és zöld tartományban sugároz, addig egy 940 típus nagyjából az egész látható spektrumot lefedi. Pedig mindkettő 4000 K és egyformán fehérnek látjuk őket. Csakhogy az emberi szem leginkább a zöldre érzékeny, ellenben a klorofill a vörösre és kékre. Tehát a növény az előbbi fényforrásnál hiányt szenvedhet, utóbbinál viszont megtalálja a számára hasznos hullámhosszokat.

keymaker said:
Talion, milyen forrásból származik az a kijelentés, hogy a növények a kék és piros fényt tudják a legjobban használni? ;)
Photosynthesis
A világ működése
További források az általános és középiskolai biológia és rajzórák. Utóbbi órákon és linken a színek és kiegészítő színek kapcsolata a lényeg. Azért látjuk zöldnek a növényeket, mert az említett sávot visszaverik. Ebből következik, hogy a visszautasított fényt nem hasznosítják (legalábbis nem számottevően).
 
jojo said:
Hogy nagyjaink (Dr.Lányi Gy.)a történelemben tévednek, ezt nem bocsájtom meg, ellenben a növényeimnek igen mert 6500 K-es csőnél jobban nőnek, mint a 4000 K-es nél. :) Természetesen az aksin csak ezen változtatás volt, minden maradt a régiben.
Más körülmények ideális illetve változtalan volta mellett a növényeid nem azért nőnek jobban mert a K-en változtattál, hanem azért mert az új fénycső több számukra értékelhető fényt tartalmaz a zöld tartományban. Ez pedig nem a Kelvin érték miatt van. (Megjegyzem az ADA 8000K lámpákat használ.)

(Talion értette a kérdésem lényegét és meg is beszéltük... ;) )
 
keymaker said:
...
Az ADA mérései alapján már tudjuk, hogy a régebben használt - vörös fényben gazdag - lámpák hatásfoka nem túl jó, mivel a vörös fény a víz felületével való találkozáskor elnyelődik (ezért kék minden a víz alatt). A méréseik alapján a zöld fényben gazdag világítás a legjobb hatásfokú és legjobban felhasználható a növények számára.

Talion, milyen forrásból származik az a kijelentés, hogy a növények a kék és piros fényt tudják a legjobban használni? ;)

Azt, hogy a zöld fényben gazdag világítás jó a növényeknek én vitatom, ugyanis ellentmond az eddigi biológiai ismereteinknek, ami a klorofill működéséről szól. Ha zöld is volt benne akkor még el tudom fogadni, de mivel a növények visszaverik a zöld fényt és a klorofil akció spektruma is máshol van (kékben és zöldben), igen furának tartom ezen kijelentésüket.

Alternanthera sessilis esetén és más piros/barna levelű vízinövény esetleg igazuk lehet, ugyanis ott carotenoid pigmentek vannak, amik a kék és zöld spektrumot használják fel.

Érdemes ezt a spektrum képet megnézni és elolvasni a szöveget. http://www.adgshop.com/ProductDetails.asp?ProductCode=108-060&Show=TechSpecs
Szabad fordításban a szöveg: "A zöld tartományban lévő csúcsok kiemelik a növények természetes színét."
 
keymaker said:
jojo said:
Hogy nagyjaink (Dr.Lányi Gy.)a történelemben tévednek, ezt nem bocsájtom meg, ellenben a növényeimnek igen mert 6500 K-es csőnél jobban nőnek, mint a 4000 K-es nél. :) Természetesen az aksin csak ezen változtatás volt, minden maradt a régiben.
Más körülmények ideális illetve változtalan volta mellett a növényeid nem azért nőnek jobban mert a K-en változtattál, hanem azért mert az új fénycső több számukra értékelhető fényt tartalmaz a zöld tartományban. Ez pedig nem a Kelvin érték miatt van. (Megjegyzem az ADA 8000K lámpákat használ.)

(Talion értette a kérdésem lényegét és meg is beszéltük... ;) )
_______________________________

Nem nyert.A 6500-as cső régebbi volt és használt és ugyanúgy 3 sávos..És mint lejjebb beidéztem, a zöld fénnyel kapcsolatban fenntartásaim vannak.
(a zöld fény kevésbé hasznosítható mivoltára egy T5 fénycső gyártó cég honlapja is kitért, persze ezt megint nem tudom alátámasztani mert a fene se tudja, hogy hol van. :oops: )A másik csövem 8500 K-es.De berakok mellé egy 8000-est holnap, próba szerencse.......

Na most már döntsük el mi az igazság!
 
Amig nem mértünk fényerőt a növények közvetlen közelében pl. ilyen - akár 400e Ft.-os eszközökkel így, addig ez az egész beszélgetés már megint kicsit öncélú hást kelt. :)

Tom Barr kemény szavait akár magamra is vehetném: "Bárki szajkózhat google-találat eredményeket és a sajátjaként adhatja elő ezeket. Mivel nem tudja, hogy a kijelentés igaz vagy hamis nincs a logikus magyarázatra semmilyen háttere. Az információ még nem tudás."

Mivel én magam nem végeztem laboratóriumi kísérleteket a világítás spektrum és növény növekedés hatásairól kénytelen vagyok bemondásra elhinni az ADA-nak és Tom Barr-nak, hogy az Emperor által is linkelt spektrum-ábra alapján úgy állították össze a fénycsöveiket (és halogén izzóikat), hogy az a növényes akváriumban jól hasznosítható spektrumban világítson.

Emperor, a fordítás mellesleg úgy szól egészen pontosan, hogy az alacsonyabb csúcs emeli ki még jobban a növények zöldjét. Nem a zöld spektrumról beszél általánosságban.

Ahhoz, hogy saját magatok számára is megnyugtató választ találjatok, meg kellene mérnetek a régi és új fénycsövekkel a víz felszínén illetve az alján található fény erősségét, ehhez pedig egy PAR mérő kellene. Ha komolyan gondolod, vásárolj egyet (majd kölcsönkérném, hogy én is mérjek...;) ).

Tény, hogy a spektrum piros oldalán található hullámhossz elnyelődik. Alatta átengedi. Ez érvényes a zöld és kék színárnyalatokra egyaránt. A gond a kék színnel azonban az, hogy túl sok belőle "sápadtá" teszi az akvárium képét, az ADA nem véletlenül erőlteti a zöldet.

Másik tény, hogy a növények növekedésénél legtöbbször nem a világítás, hanem a rendelkezésre álló CO2 mennyisége a szűk keresztmetszet, függetlenül attól, hogy az akvarista mit gondol a CO2 szintről.

Jojo, nem teljesen értem, hogy milyen fénycsöveid is vannak akkor, először azt állítod, hogy a 4000K ellenében a 6500-al jobban nőnek. Utána még egy 8500K-s cső is előkerül valahonnan, meg egy 8000-es. :) (Jólvanna, nagyjából értem, hogy egy második fénycsőről beszélgetünk).

A 6500-as cső - még akkor is ha régebbi - kevesebb (fölösleges) vöröset tartalmaz, tehát a zöld és kék tartományban logikusan akár többet is adhat... De mégegyszer: mivel nem mértem meg, az egész spekulációs szinten marad, egy fórum-beszélgetés ebben nem fog igazságot tenni. Lehet (és adott esetben célszerű is) a fénycsöveket össze-vissza pakolni...

A rengeteg spekuláció helyett azt javasolom mindenkinek, hogy a kérdésfeltevés helyett próbáljátok ki az elméleteiteket víz alatt is (normális műszerekkel mérve). Ha nem próbáljátok ki, akkor viszont lehet olyanok akvarisztikai (nem általános biológiai) mérési eredményeire hivatkozni, akik viszont megtették. Ezt Talion-on és rajtam kívül ebben a topicban még senki nem tette meg.

El lehet dönteni, hogy ki mire kíván pénzt áldozni és mivel kíván foglalkozni: a fénycsövek spektrum-elemzésével (a gyártók kijelentéseinek vizsgálatával), szűrőanyagok próbálgatásával, aljzatok- és tápszerek kikeverésével vagy az akvárium berendezésével és az ehhez kapcsolatos információk begyűjtésével és haszálatával (még akkor is, hogyha ez nem alapos tudás).

Mindegyik izgalmas feladat. Én egyelőre maradok az utolsónál és inkább a naplók topic-ban jeleskednék. ;)
 
Hali!

A csövek először Osram 840, és egy Sylvania Gro Lux (8500 K.) párosítás, majd ezt követően cseréltem le a 840-est 865-re, a
Gro-Lux maradt.Tehát jól sejtetted 2 cső van állandóan.Az Osram 880-as csak azé kerül elő, (tartalék új cső) hogy kipróbáljam, berakom a 865-ös helyett.

És tényleg igazad van azért mert rengeteg információ van a birtokomban még nem jelenti azt, hogy fel is tudom őket használni, néha az összefüggéseket nem tudom.
Tehát továbbra is marad a kísérletezés és a spekuláció.(mármint nálam)
 
Uhh... Jó kis vita indult ki a kérdésemből, de legalább sok mindent megtudtam.
Itt egy kis infó az azóta eltelt egy hét óta.
A csövek kicserélése után (két egy éves 18W-os Tungsram cool white és egy szocis vastag 20W-os cső), pénteken beindítottam egy félig meddig növényesnek nevezhető akváriumot. Az egyik Tungsram csövet meghagytam, a helyére Osram Fluora-ta tervezek. A CO2 megy, és Happy Life Ferro-t meg Profito-t használok. Az eltelt 4-5 nap eredménye az, h a Camboba-t és a Ceratophyllum-ot a héten vissza kell majd vágnom, mert nőtt úgy 5-6 cm-t, illetve a HC Cuba tövek néhány szálai már átkúsztak a mellette lévő tövekhez (kb. 3 cm), és a Eleocharis vivipara is 2-3 cm-t nőtt. A Riccia pedig szépen bubizik, és már kinőtt a háló alól, amivel a fára kötöztem. Tehát összességébe véve, jó választásnak tűnt az Osram 827 és 840 (vagy csak nekem tűnik annak a régi sötét aksim után XD). Nem beszélve arról, hogy a színvisszaadása is szép, mert nagyon mutatósak a zöld és a színes levelű növények is. Már csak azt az egy régi csövet kell lecserélnem.
Ha megjön a fényképezőgépem, akkor képeket is csinálok róla.
 
Sziasztok!

Úgy határoztam nemrég, hogy a nagy akváriumom lassan felszámolom (fránya alga), és életre keltem a régi 36l-es keltetőmet, kicsiben folytatom tovább. Szeretnék egy kis növényest, egy ideig halak nélkül, hátha lenne belőle valami. Minden meg is van hozzá, kivéve a világítást, ezzel viszont nagyon nagy bajban vagyok. Az utóbbi 1 hétben a netet és üzleteket bújtam különböző armatúrák, egyéb lehetséges megoldások után kutatva. Csak a T5-ös, és a Power Compact megoldás maradt, de utóbbiról is letettem, mert olvastam néhány negatív tapasztalatot róla (tetőt eleve kizártam).
Mindenképp szeretném, hogy az 1W/1l arány kb. teljesüljön. A medence 40cm hosszú, ezért nagyjából minden kapható armatúra esélytelen. A Hagen 2x24W-oson gondolkodtam, beépített reflektorral jó medoldásnak tűnne, de a 60cm-ével jelentősen kilóg. Sajnos barkácsolni minimális lehetőségem van.
A kérdésem, hogy tudnátok-e ajánlani valamilyen armatúrát, vagy bármi megoldást lehetőleg kevés barkácsolással? Tető nem kell, viszont érdekel használt, 40cm hosszra felszerelhető cucc is.
 
Szia Tuvi!!
Nem tudom, milyen negatív tapasztalatot olvastál róla, de én még egyet se hallottam róla.
Nigro az 54literesében is ilyet használ, Keymaker is a nanojában, szerintem erről őket kéne megkérdezni, mert szerintem ők sikeresen használják.
Az akváriumra talán, rámegy a 30 centi hosszú armatúra is és az 50-es is. (pl Dymax rex vagy HI-5)
 
Egy blogban olvastam, hogy halászlét lehet vele csinálni az akváriumban. Ettől függetlenül keresgéltem Power Compact-ot, kevés sikerrel. Neten sehol, üzletben pedig nem is hallottak róla.

A Dymax Rex 30cm méretre, és a 11W-os csöve teljesítményre is kicsi. HI-5 csak min. 60cm-es kapható, abba 4db. kis teljesítményű cső megy, olyanból pedig nem találtam megfelelő, márkásabb csere csöveket.
 
DomeSL said:
Sziasztok!

Nem tud valaki Budapesten egy boltot ahol kapható Dymax-HI5?
Sürgős lenne az info.

Budapesten nem lehet kapni tudomásom szerint, csak a debreceni E-petnél.
 
Levinen said:
DomeSL said:
Sziasztok!

Nem tud valaki Budapesten egy boltot ahol kapható Dymax-HI5?
Sürgős lenne az info.

Budapesten nem lehet kapni tudomásom szerint, csak a debreceni E-petnél.

Valaki tudja, hogy a 60 cm-es Dymax-HI5 milyen széles?
Jó lesz ez egy 74x40x42-es akihoz?
Nem túl rövid a 44 cm-es cső a 74 cm-es akihoz?

Keymaker te mit ajánlasz erre az akira?
 
Nem Dymaxot. De annyit mondjátok, hogy a végén nem leszünk saját magunk ellenségei és elkezdjük forgalmazni. Ha gagyi kell mindenkinek, akkor menjen a gagyi. :(

A pozitív válasszal a kérdésdre Dome még nem vagyok készen. Kérek pár hetet, folyamatban van a dolog. Felelősséggel. :)
 
3 lámpa?
Legjobb megoldásnak még mindig egy 36W-os kompakt cső lenne, de hát "falun" megfelelőt találni.. és hozzá valami armatúrát vagy tetőt kókányolni.. A régi akváriumomra egy vagyont költöttem - feleslegesen; erre újból már nem vagyok hajlandó.


inadsz said:
Szia!
Akkor nem tudom hogy mit csinálj.
Arcadia 11 wattos világítását nézted?? Ez se a legjobb megoldás, de 33watt már jó (3db lámpa)
http://www.greenaqua.hu/arcadia-arc-pod ... lampa.html
 
Megvettem a Dymax-HI5-t. 60 cm hosszú 4x24Watt T5.
És mindenkinek csak ajánlani tudom.
Az aki hossza 74 cm-és kiválóan bevilágítja. Igaz, hogy a tartó csak 69-70 cm-ig használható, de én eleve függeszteni akartam.
Így az akvárium nyitottá vált, és ez tényleg tök jó dolog.

Szerintem a kivitelezése igenis igényes. Az lehet, hogy amit Key mond az igaz, hogy az előtét benne, nem olyan profi.
Lehet. De annak a cseréje még 4-5 ezer Ft lenne, és még úgy is olcsobb, mint bármi más amit találtam.

Különben olyan, szépen kivitelezett világítást találni 60 cm és 90 cm közötti akváriumra amivel megoldható hogy az aki nyitott legyen szinte képtelenség.

Azért várom, hogy Keymaker mit ajánlott volna. Még 1 hét és válaszol. :D
 
DomeSL said:
Megvettem a Dymax-HI5-t. 60 cm hosszú 4x24Watt T5.
És mindenkinek csak ajánlani tudom.
Az aki hossza 74 cm-és kiválóan bevilágítja. Igaz, hogy a tartó csak 69-70 cm-ig használható, de én eleve függeszteni akartam.
Így az akvárium nyitottá vált, és ez tényleg tök jó dolog.

Szerintem a kivitelezése igenis igényes. Az lehet, hogy amit Key mond az igaz, hogy az előtét benne, nem olyan profi.
Lehet. De annak a cseréje még 4-5 ezer Ft lenne, és még úgy is olcsobb, mint bármi más amit találtam.

Különben olyan, szépen kivitelezett világítást találni 60 cm és 90 cm közötti akváriumra amivel megoldható hogy az aki nyitott legyen szinte képtelenség.

Azért várom, hogy Keymaker mit ajánlott volna. Még 1 hét és válaszol. :D

Ennyi! Nem is kell ezt tovább ragozni! ;)
 
keymaker said:
Nem Dymaxot. De annyit mondjátok, hogy a végén nem leszünk saját magunk ellenségei és elkezdjük forgalmazni. Ha gagyi kell mindenkinek, akkor menjen a gagyi. :(
Sajnos Pénz beszél, Kutya ugat.... és ma nem mindenkinek adatik+ egy 400 000 huf-os japán világítás igy maradnak a kína olcsó csodák...
Én ajánlom még mindenkinek a HAGEN világításokat.... ;) ;) ;)
 
Ezt nem vágom. Oliver Knott oldalán a 20-30 lityós aksik 1 db 11W-os kompakt fénycsővel vannak megvilágítva, és gyönyörűek. Pedig az meg sem közelíti az 1W/L-t. Akkor hogy van ez? Ennyivel jobb a hatásfoka a kompakt csőnek?
 
Back
Oldal tetejére