• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

DomeSL said:
Mivel a múltkor a fonalalgával is igazad volt így kénytelen vagyok most is hinni neked. Úgy látszik nagyon értesz hozzá. A fonalalga 3!!! nap alatt eltünt mikor tanácsodra feljebb tekertem a co2-t 80 bpm-re.
Köszi, örülök, hogy segített a dolog.

DomeSL said:
De nem értem mitől lehet sok az ammónia. 12db serpa lazac van 120 literben, meg 5 oto. Szerintem ez nem sok.
Az valóban nem sok. Kb. 2,26 "cm hal" / 4 liter.
DomeSL said:
A szűrőm Aqua-Pro 2 / Evo 2208 / Atman 3336 FULL 700 l/h . És kivételesen tényleg jól keringtet, mert kitakkeroltam a csöveket.
"Fúj, Evo". Ok, nem leszek elfogult a tetű kínai márkákkal. :) De valaki magyarázza már el nekem, hogy egy 7.5 literes űrtartalmú szűrőből hogy lesz 3.9 liter szűrőtérfogat? Nyilván a motor és a szűrő alatti tartály vesz el ennyit, de miért??? Nyilván azért, mert úgy könnyebb eladni egy szűrőt, hogy 7 literes, ilyenkor mindig úgy érzem magam mint a Tesco notebook akcióban, ahol pörögnek a gigabyte-ok és a megaherczzzek. Egy eheim 2028, ami 7.3 literesre van írva összesen 6 liter hasznos anyagot tartalmaz!

A szűrőanyag minősége és fajtája is sokat számít. Aquatek bakto-max??? Lávakő??? Persze, lehetnek jók és olcsók - és működhetnek, de megint tovább szűkítik a mozgástered, és lényegesen rosszabb hatékonyságúak mint az Eheim kerámiahenger és EhfiSubstrat.

4 vagy 6 liter nagyon nem mindegy. Pont 50%-al több szűrő az Eheim. Ez rendkívül durva különbség ammónia-lebontási sebességben és kapacitásban. Neked már sajnos késő, de komolyan mondom, ha tehetitek, a szűrővel ne spóroljatok. Meg fogjátok bánni.

A 20 literes akváriumomat 2 liter szűrőanyaggal "szolgálom ki". Ez 10%. A te esetedben tehát, hogy ugyanakkora teljesítményt érj el, 10 liter szűrőanyagod kellene legyen. Természetesen nem lineárisan kell gondolkodni és nem törékeny egyensúlyu nano akváriumról van szó, csak azért írtam le, hogy lásd, ekkora mozgásteret akarok magamnak a szűrés részéről.

DomeSL said:
Vízcsere heti 1x50% és 1x20%.
A vízcsere mértéke rendben van így, egy ilyen mértékű cserének - ha a többi paraméter rendben van - 5-6 WPG világítást is ki kell tudnia szolgálni.

DomeSL said:
Mindegy. Úgydöntöttem kivárok. 1 hetet hátha visszaáll minden.
Nincs komoly saját tapasztalatom a zöld vízzel, de az okosabbak szerint magától is elmehet, de erre kicsi az esély. Ha megoldod az eredendő okot, akkor kell tüneti kezelést alkalmazni. Ha nem, akkor kicsi az esély, hogy elmúlik magától. Vagy elmúlik, de lesz újabb gond, és újabb és újabb.

DomeSL said:
Esetleg szerinted, netán egy plussz vízforgató powerhead segítene? Mert olyanom van azt beköthetem.
Ártani nem árt a + flow, de a szűrő-kapacitás problémádat pl. nem oldja meg. A 700 lph 5.8x-os megforgatási arányt jelent a 120 literes akváriumodban. Ez még egy jó szűrő esetében is kevés nálam. Az ideális a te esetedben egy 1200 lph szűrés lenne, de egy jó szűrővel 1050 lph (eheim 2028) elég lehet, de egy 950 lph eheim 2026 is megteszi - talán.

És a 2028-al következmények nélkül bekapcsolhatod a foton torpedóidat. Ennyit számít a jó szűrés. Lehet alábbadni, csak akkor tudnod kell, hogy mit (nem) engedhetsz meg magadnak. Pl. a 4 WPG-t nem.
 
az 1 l-re vonatkoztatott teljesítményt nettó vagy bruttó l-r illik számolni? Mert ugye egy 54l-esben kb 44 l víz fér el..., ami komoly különbség, hisz 28 w 44l-re az 63w/l ha 54-el számolok, akkor csak 0,52w/l...
 
0.63 w/liter.

Egyébként általában a bruttó értékkel számolunk, vagy átváltjuk gallonba és akkor WPG-t számolsz WPL helyett.
 
Luna said:
0.63 w/liter.

Egyébként általában a bruttó értékkel számolunk, vagy átváltjuk gallonba és akkor WPG-t számolsz WPL helyett.

ha a 0,63 a jó, akkor a nettóval számoltál! Most akkor melyik is?
 
Bruttót szokták nézni. Viszont a kérdést nem így kell megközelíteni. Milyen magas a vízoszlop? Ez a legfontosabb kérdés. Utána lehet finomítgatni, hogy milyen növényekhez lövöd be a világítást. Egyszer megtalálom azt a táblázatot, ahol levezetik, hogy 10 cm-ként mennyit csökken a beeső fény ereje...
 
Akkor a kérdés.

Tervezem egy nagyobb akvárium építését, mert a mostani csak az óvatos bevezetés(páromnál) első lépése volt. A mérete 100x50x50 vagy 120x50x50. Mivel valami olyan tetőt akarnék rá, mint Nigro-é, de olyan igényeset itthon még hírből sem láttam (van a fröcsöntött műanyag, meg az aquadepo-s alu), így úgy döntöttem, hogy lábas armatura megy főlé, amíg nem vadászok valami igényes tetőt.
A kérdés, hogy mennyit érdemes fölé rakni, hogy a növények is szépek legyenek?
 
djapor96 said:
Luna said:
0.63 w/liter.

Egyébként általában a bruttó értékkel számolunk, vagy átváltjuk gallonba és akkor WPG-t számolsz WPL helyett.

ha a 0,63 a jó, akkor a nettóval számoltál! Most akkor melyik is?

Első körben elírtad. Azt javítottam ki. Ha megnézed 63 w/l-t írtál... ;)
 
Luna said:
djapor96 said:
Luna said:
0.63 w/liter.

Egyébként általában a bruttó értékkel számolunk, vagy átváltjuk gallonba és akkor WPG-t számolsz WPL helyett.

ha a 0,63 a jó, akkor a nettóval számoltál! Most akkor melyik is?

Első körben elírtad. Azt javítottam ki. Ha megnézed 63 w/l-t írtál... ;)


:) Pakson van az akvárium az egyes blokkban. :ugeek:
 
Sziasztok!

Egy egyszerű kérdés! Jól érzékelem hogy fontos nézni a csövek választásánál a lumen értékét mert pl. a sera brilliant daylight 18W csőnek 1300lumen a fényerőssége míg a plant coloré 550... Nővények mennyire vennék észre ha kihagynám a "növényes" csövet és csak 6000kelvines daylight csövek lennének?
 
Labirintkopoltyus said:
Sziasztok!

Nővények mennyire vennék észre ha kihagynám a "növényes" csövet és csak 6000kelvines daylight csövek lennének?

Nah ezt nem tudom, viszont azt igen, hogy nálam nincs növényes cső, csak egy daylight, ami 1W/L feletti értéket biztosít. A növényeim nőnek mint az állat (képzavar? ;) ); tápot és co2-t is kapnak.

Üdv
Croi
 
Labirintkopoltyus said:
Sziasztok!

Egy egyszerű kérdés! Jól érzékelem hogy fontos nézni a csövek választásánál a lumen értékét mert pl. a sera brilliant daylight 18W csőnek 1300lumen a fényerőssége míg a plant coloré 550... Nővények mennyire vennék észre ha kihagynám a "növényes" csövet és csak 6000kelvines daylight csövek lennének?

Szia Labirint

Az a helyzet, hogy bár a növényes csövek kifejezetten a növények igényeire vannak kihegyezve, ezzel együtt a lumen értékük is alacsonyabb szokott lenni. Ha egy kis akváriumról van szó (alacsonyabb vízoszlop), akkor lehet a ilyet is használni, más csövekkel egyetemben, de ha pl. már 40-50 cm magas a víz, akkor a nekik kedvező spektrumok nem érik el a kellő mélységet. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően, sokkal elterjedtebb és hatékonyabb a csak is napfényes csövek használata. Így a válasz: Az a legjobb, ha 6500K-es (napfény) csöveket használsz, vagy ez érték körülieket.
Saját tapasztalatomból mondom, hogy szinte bármilyen márkát használhatsz, csak ne a Sera-t. Már több termékében csalódtam és ha ezt egy cég megteheti, akkor régen rossz!
Általános észrevételem a növényes csövekről: Általános akvarisztikai tévhit, hogy a növényes csövek, akvarisztikai célra is jól alkalmazhatók. Nos, a legtöbb gyártó ezeket a termékeket nem vízalatti körülményekre találta ki, hanem különböző irodaépületek, egyéb természetes fény hiányában szenvedő helyeken tartandó növények tartásához. Így már is meg van a magyarázat, hogy ezek a lumen értékek a víz alatt kevésnek bizonyulnak ( víz magas fényszűrő képessége), a víz feletti körülmények között jól használható. Az Osram által gyártott, jól ismert Fluora cső se kifejezetten akvarisztikai célokra lett kitalálva, csak pusztán növényeknek.
 
Levi, ezért jó a fórum mert sok tévhitet le lehet rombolni... :D
Korábban én is azt mondtam szemfényvesztés a növényes csövek körüli marketing....Mondhatni több mint 10 évig ebben a hitben éltem.

És akkor jött az Arcadia lámpám és minden korábbi ellenszenvem egycsapásra eltünt. A jelenlegi világításom a 240-es fölött 4db 54 wattos plant pro Arcadia növényes lámpa.
http://arcadia-uk.info/product.php?pid= ... sub=0&id=4
A nagy aksimat ismeritek a növények durván nőnek alatta.

Szóval az hogy csak a daylight az igazi nem igaz. De bármilyen fénycsövet vesz valaki érdemes elsősorban az akvarisztikai gyártóktól választania.
A többiek nem akvarisztikára szakosodtak.

De választék már most is akkora hogy a legnagyobb probléma, hogy melyiked vedd..... mind1. Legyen jó minőségű és elég teljesítményű.
Ha növényes akkor növényes, de ha kombo vagy daylight az is jó.
 
viktorlantos said:
Levi, ezért jó a fórum mert sok tévhitet le lehet rombolni... :D
Korábban én is azt mondtam szemfényvesztés a növényes csövek körüli marketing....Mondhatni több mint 10 évig ebben a hitben éltem.

És akkor jött az Arcadia lámpám és minden korábbi ellenszenvem egycsapásra eltünt. A jelenlegi világításom a 240-es fölött 4db 54 wattos plant pro Arcadia növényes lámpa.
http://arcadia-uk.info/product.php?pid= ... sub=0&id=4
A nagy aksimat ismeritek a növények durván nőnek alatta.

Szóval az hogy csak a daylight az igazi nem igaz. De bármilyen fénycsövet vesz valaki érdemes elsősorban az akvarisztikai gyártóktól választania.
A többiek nem akvarisztikára szakosodtak.

De választék már most is akkora hogy a legnagyobb probléma, hogy melyiked vedd..... mind1. Legyen jó minőségű és elég teljesítményű.
Ha növényes akkor növényes, de ha kombo vagy daylight az is jó.

Viktor!

Igen, az akvarisztikai célra gyártott növényes csövek, nyilván megfelelőek. Ki hinné! :) Nem mondtam azt, hogy ez minden gyártmányra igaz!
De érdemes lenne végignézned az AGA akváriumokat, hogy a legnagyobb többség, milyen csövet használ. A napfényt utánzó fényforrásoknál mi lehetne jobb, a természet élőlényeinek? Semmi!
Így fogad csak el a véleményemet, illetve a Nagy akvaristák döntését!
 
Levi!

Köszi a választ akkor nem veszek több növényes csövet, eddig se volt csak gondoltam egy próbát megér! :D

Amúgy a serát miért fikázza mindenki ennyire? Levi?
 
Labirintkopoltyus said:
Levi!

Köszi a választ akkor nem veszek több növényes csövet, eddig se volt csak gondoltam egy próbát megér! :D

Amúgy a serát miért fikázza mindenki ennyire? Levi?

Szia Labirint

Én nem mondtam azt, hogy ne vegyél növényes csövet. Látod Viktornál is van olyan növényes cső ami működik, bár lehet, hogy nála is még nagyobb sikereket lehetne elérni, egy daylight csővel.
Én azt akartam érzékeltetni, ha eleve napfény csövet veszel, ami ha 6500K-es akkor az ideális, akkor ha valami problémád van, nem foghatod a fénycsőre.
Nekem konkrétan a Sera csövem mondta be az unalmas egy hónap után, bár ez lehet balszerencse. De korábban is tapsztaltam más termékeivel minőségi problémákat. Ehhez az egészhez még hozzájött olyan emberek véleménye is, melyekre hallgatok. De ezt igazából döntse el mindenki maga, hogy mit szeretne használni. Nálam a boltokban kapható jól ismert, populáris márkáknál a következő a sorrend. Sera képezi az alapot, ezt követi a Tetra, és nálam a JBL a befutó. Megjegyzem, ide nem soroltam be az akvarisztika szakma legelismertebb márkáit.
 
nagy akvaristak dontese.... hmm

nekem errol az a velemenyem hogy egyetlen dolog miatt valasztanak ki specko csoveket. mert az adott cso a legtisztabb es legfenyesebb. nincs sargas, lilas, zoldes beutese. sok hasonlo teljesitmenyu cso van. novenyes, nevtelen, daylight barmi. vannak csovek aminek sokak szerint a legsemlegesebb a fenye.

es nem a napfeny szimulacio miatt ;) azt ilyen csovekkel nem is lehet.... arra ott a femhalogen
 
James korábbi cikke is ezt támasztja alá. A választás rajtad áll. Kinézheted azokat ami a verseny akikban van. De egy masik cső alatt is ugyanúgy nőnek majd a növényeid, ha kellő teljesítménnyel világítod őket. A nagyok leginkább az esztétika, a látvány és a fotózhatóság miatt választják az adott típusokat.

http://www.theplantedtank.co.uk/lighting.htm
 
Köszi a válaszokat!

Sera nekem még nem volt gondom vele, van egy porszívóm tőlük meg egy talaj leszívó meg sera aqutan-t használok víz előkészítőnek nem tudom ér valamit vagy sem :D növény tápot vettem , de csak hogy kipróbáljam most happy lifeon van a sor utána meg kipróbálom az EL módszert is :) Ha nagy leszek akkor talán ADA-t is :D
 
Back
Oldal tetejére