• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

Írod, hogy kezdő vagy, illetve szűkös a keret. Már csak a világítás a kérdés? Szűrés? Talaj? Dekor? CO2? Tápozás?
Szerintem ekkora méretben a fenti cuccok (használtan, okosban) alaphangon 100e forint. Az asztalost nyugodtan mond vissza, ha még lehet...
 
60 centit átvilágítani - oda kell már pirítani.

Hogy ne lepjen el a zöld alga emelni is kell a lámpán, szóval az a 60 centi még jóval több.

Nekem 50cm magas akva fölött van 6x54W ATI pilács, 35 centire emelve a víz szintjétől. Nyilván nem 8 órában világítok a hat csővel egyszerre, de már ide is kell a durva fény ha olyan növényeket akarsz, amik igénylik ezt.

Ezért írta BlackOut hogy gondold át az akva formát. Magas nagyon. :)

Ezen még mindig meglepődök amúgy. Azt mondjuk, hogy az 50 cm a T5 felső határa, de már határeset... inkább 45 cm... stb., mégis 35 cm-re kell emelni a lámpát és nem is megy 8 órát a fény. Igazából csak hangosan gondolkodok, de én biza' gyönyörű HC mezőt neveltem 50 cm-es akvában 3*54W fény alatt! Jó, mondjuk szép tömör volt, és üde zöld, de nyírni sosem kellet.

Milyen széles az akva? 6 cső mennyit bírhat vajon szélességre? 50 cm-t, talán többet is?
 
Helló!

Odyssea Quad 4x24 W lámpám fél éve működik gyári fénycsövekkel, és valahogy nagyon tompa a fénye (illetve az akváriummal is kínlódok, lehet ez is közrejátszik). Azt a tippet kaptam le kéne cserélni normális fénycsövekre. Látom itt mindenki az OSRAM Lumilux T5 HO 24W/865-t ajánlja, de mi a helyzet a SYLVANIA GROLUXszal? Találtam 3200 forintért, ami az 1200 hufos Osramhoz képest drága, de az eredeti árához képest szimpatikus. Ezt a felárat se éri meg? Illetve mi lenne ha keverném a 2 típust, ha már 4 foglalatba pakolhatok? Meg olvastam hidegebb, melegebb csövekről, de én nem igen találom ezeket, mind sima 6500 K-s :)
 
Na kérem. :)
A Grolux növényes cső, jóval kisebb lumennel, mint a 6500K-s Osram. Szóval abból maximum egyet rakjál a pilácsba. A maradék három helyre pakold a jó kis Osram csöveket.
(Odyssea gyári csöveiről azt mondják a szakik, hogy cserélendők azonnal. :) )
 
(Odyssea gyári csöveiről azt mondják a szakik, hogy cserélendők azonnal. :) )
Igen, ezt is jó tudni :D Sajnos ez az info nálam az elején lemaradt, úgyhogy gyorsan pótlom a hiányosságot.

Na kérem. :)
A Grolux növényes cső, jóval kisebb lumennel, mint a 6500K-s Osram. Szóval abból maximum egyet rakjál a pilácsba. A maradék három helyre pakold a jó kis Osram csöveket.
Nagyon jól hangzik! :) És a grolux egész időben menjen, vagy csak mikor maxra kapcsolok? (mert nálam is előszőr 2 cső ég, majd később kapcsolom a 4-et)
 
Mehet végig, szeretik a növények. Gondolom neked is 2x2 csővel lehet kapcsolni, mehet afféle napfelkelte+napnyugta jelleggel a groulx+osram, és utána rápirítod a maradék két osramot.

Hideg/meleg: 6500K-tól felfelé egyre hidegebb a fény (fehérebb-kékes), lefelé egyre melegebb (sárgásabb).
 
Mehet végig, szeretik a növények. Gondolom neked is 2x2 csővel lehet kapcsolni, mehet afféle napfelkelte+napnyugta jelleggel a groulx+osram, és utána rápirítod a maradék két osramot.

Hideg/meleg: 6500K-tól felfelé egyre hidegebb a fény (fehérebb-kékes), lefelé egyre melegebb (sárgásabb).

Köszi, nagyon kíváncsi leszek az eredményre :)
 
Sziasztok,
Egy 69 literes high tech akváriumra való világítást keresek. Ha csupán a wpg szabályt nézem akkor elég kellene hogy legyen hozzá egy 2x24W-os quad (48W/18gal = 2,67) napi 9 óra világításban, azonban a naplókban úgy látom az ekkora méretű akik felett 4x24 pirít általában 3 csővel.
Nekem szimpatikusabb ha napi 9 órában csodálhatom az akváriumot a 6 órával szemben. Kérdés a növényeknek mi a jobb? o_O
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,
Egy 69 literes high tech akváriumra való világítást keresek. Ha csupán a wpg szabályt nézem akkor elég kellene hogy legyen hozzá egy 2x24W-os quad (48W/18gal = 2,67) napi 9 óra világításban, azonban a naplókban úgy látom az ekkora méretű akik felett 4x24 pirít általában 3 csővel.
Nekem szimpatikusabb ha napi 9 órában csodálhatom az akváriumot a 6 órával szemben. Kérdés a növényeknek mi a jobb? o_O
Én a 65 litert 6 és fél órában világítom a 2x24(!) Wattal. Vagy 7 és fél az a 6 és fél? Már nem is tudom, olyan régóta megy az időzítő. @Molroth , @keszalvo, Te mennyi ideig sütögetitek a halak szemét?
 
Sziasztok! Kezdő akvarista vagyok. Tanácsot szeretnék kérni! Van egy 240 literes akváriumom, igen gyenge világítással. Akvárium mérete 100*40*60. Tehát 60 cm magas az akvárium. szeretnék bele növényeket, szépeket. A gyári tetőben 2 db T8as cső van. Szóltam egy asztalosnak, hogy készítsen új tetőt hozzá. Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy milyen, illetve hány db csöves legyen, vagy egyáltalán mit tanácsoltok?

Azért osztani kell ám kettővel, hárommal, amit írnak, mert nagyon mellé lehet ám nyúlni, kezdőként különösen. A regélt 1 W/liter csak egy monda, mese, ballada, rémhír, vicc!!!. Attól függ, mit raksz bele, miből, mikor és mivel tápozol, mennyi hal, garnéla, milyen növény, mennyi, van-e co2, hány autó megy el az utcán, és mekkora a szomszéd cipő mérete és az is számít, hol vetted!!! Hidd el, számít, ez különösen.

Pontos recept érték nincs! Minden akva egyedi. Ezt nem olvashatod sehol, csak vegyél ezt, meg azt, tedd ide, oda.

10-14 ezer lumen környékén kezdheted, innen lehet le/fel fejleszteni, ha kell, ha indokolja a betelepített fauna.
A 6x39W-ra kérdezz vissza: miből? Egy példa, mert ezt jártam körbe, nálam ez volt aktuális, kérdést is feltettem, de SENKI nam adott választ, pedig volt célzott címett is, vajon miért... (nem tudott vagy nem akart?):
24W, T5-ből 540 lumen vagy 24 W, T5-ből 1640 lumen. Van differencia? Vaaaaan.
Nálam a "nagy könyv" szerinti ajánlás fele megy, a watt nem vehető figyelembe, szépen fejlődik a parvula, a HC és zéro alga!!! És csak 60 mm a távolság a világítás és a vízfelszín között.

A 60 cm tényleg magas csak növényezni, főleg halas, de inkább hobby, csodás lehetőség nagy testű halaknak, Vitorlás, Gurámik, vagy 80-100 Neonhal, stb.,ennek ellenére csodás növényeid lehetnek, csak válaszd meg jól a fajtákat. Crypto-k, kardfüvek, páfrányok, mohák lazán kimeríthetik a csodás kategóriát. A lényeg, hogy neked feleljen meg.
 
Azért osztani kell ám kettővel, hárommal, amit írnak, mert nagyon mellé lehet ám nyúlni, kezdőként különösen. A regélt 1 W/liter csak egy monda, mese, ballada, rémhír, vicc!!!. Attól függ, mit raksz bele, miből, mikor és mivel tápozol, mennyi hal, garnéla, milyen növény, mennyi, van-e co2, hány autó megy el az utcán, és mekkora a szomszéd cipő mérete és az is számít, hol vetted!!! Hidd el, számít, ez különösen.

Pontos recept érték nincs! Minden akva egyedi. Ezt nem olvashatod sehol, csak vegyél ezt, meg azt, tedd ide, oda.

10-14 ezer lumen környékén kezdheted, innen lehet le/fel fejleszteni, ha kell, ha indokolja a betelepített fauna.
A 6x39W-ra kérdezz vissza: miből? Egy példa, mert ezt jártam körbe, nálam ez volt aktuális, kérdést is feltettem, de SENKI nam adott választ, pedig volt célzott címett is, vajon miért... (nem tudott vagy nem akart?):
24W, T5-ből 540 lumen vagy 24 W, T5-ből 1640 lumen. Van differencia? Vaaaaan.
Nálam a "nagy könyv" szerinti ajánlás fele megy, a watt nem vehető figyelembe, szépen fejlődik a parvula, a HC és zéro alga!!! És csak 60 mm a távolság a világítás és a vízfelszín között.

A 60 cm tényleg magas csak növényezni, főleg halas, de inkább hobby, csodás lehetőség nagy testű halaknak, Vitorlás, Gurámik, vagy 80-100 Neonhal, stb.,ennek ellenére csodás növényeid lehetnek, csak válaszd meg jól a fajtákat. Crypto-k, kardfüvek, páfrányok, mohák lazán kimeríthetik a csodás kategóriát. A lényeg, hogy neked feleljen meg.
Köszönöm köszönöm
 
Egyébként tényleg, @keszalvo, @Molroth, miért nem tudunk mi többet világítani? Papiron valóban mehetne kétszer ennyi fény.
Mert csak két csöves a lámpánk :pompous::facepalm::D,na de viccet félre téve az időre gondolsz többet ?
Én próbáltam úgy lealgásodtam hogy nem kísérletezem tovább na meg nem hajt a tatár ráérek a növények növekedésével,így is esténként bubiáradat van a HC miatt ;)
 
Azért a helyzet sohasem egyszerű: @HUGO - ha jól emlékszem - 4x24 csővel világítja a hegyoldalát. Talán még @rollreich tudna okosakat írni erre méretre világítással kapcsolatban.
Egyébként tényleg, @keszalvo, @Molroth, miért nem tudunk mi többet világítani? Papiron valóban mehetne kétszer ennyi fény.

Nem tapasztalok egyáltalán fény hiányt. Fotózáshoz dobok csak fel plusz fényt.
 
Back
Oldal tetejére