1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Milyen világítást használjunk?

Kategória: 'Világítás', témanyitó: Luna, téma nyitása: Ápr 30, 2009.

1. BlackOut

BlackOut Főkertész

Tag:
    Febr 16, 2013
    Kedvelik:
    957
    Hely:
    Budapest, II. Kerület
    Csatlakozom az előttem szólókhoz, elsőre nem akartam a kukát javasolni. Elfuserált méret, cseréld le.

2. aquAta
    Épp nem fórumozik ...

aquAta Kertész szaki

Tag:
    Febr 22, 2013
    Kedvelik:
    153
    Hely:
    Szeged, Baja
    Írod, hogy kezdő vagy, illetve szűkös a keret. Már csak a világítás a kérdés? Szűrés? Talaj? Dekor? CO2? Tápozás?
    Szerintem ekkora méretben a fenti cuccok (használtan, okosban) alaphangon 100e forint. Az asztalost nyugodtan mond vissza, ha még lehet...

3. dexkill

dexkill VIP kertész

Tag:
    Máj 7, 2014
    Kedvelik:
    654
    Hely:
    Pécsvárad
    Ezen még mindig meglepődök amúgy. Azt mondjuk, hogy az 50 cm a T5 felső határa, de már határeset... inkább 45 cm... stb., mégis 35 cm-re kell emelni a lámpát és nem is megy 8 órát a fény. Igazából csak hangosan gondolkodok, de én biza' gyönyörű HC mezőt neveltem 50 cm-es akvában 3*54W fény alatt! Jó, mondjuk szép tömör volt, és üde zöld, de nyírni sosem kellet.

Milyen széles az akva? 6 cső mennyit bírhat vajon szélességre? 50 cm-t, talán többet is?

Bakró Zoltàn kedveli.
  4. Caelus
    Épp nem fórumozik ...

Caelus Kertész szaki

Tag:
    Júni 26, 2014
    Kedvelik:
    86
    Helló!

Odyssea Quad 4x24 W lámpám fél éve működik gyári fénycsövekkel, és valahogy nagyon tompa a fénye (illetve az akváriummal is kínlódok, lehet ez is közrejátszik). Azt a tippet kaptam le kéne cserélni normális fénycsövekre. Látom itt mindenki az OSRAM Lumilux T5 HO 24W/865-t ajánlja, de mi a helyzet a SYLVANIA GROLUXszal? Találtam 3200 forintért, ami az 1200 hufos Osramhoz képest drága, de az eredeti árához képest szimpatikus. Ezt a felárat se éri meg? Illetve mi lenne ha keverném a 2 típust, ha már 4 foglalatba pakolhatok? Meg olvastam hidegebb, melegebb csövekről, de én nem igen találom ezeket, mind sima 6500 K-s :)

5. Etele

Etele VIP kertész

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    2,010
    Hely:
    Budapest XIV.
    Na kérem. :)
    A Grolux növényes cső, jóval kisebb lumennel, mint a 6500K-s Osram. Szóval abból maximum egyet rakjál a pilácsba. A maradék három helyre pakold a jó kis Osram csöveket.
    (Odyssea gyári csöveiről azt mondják a szakik, hogy cserélendők azonnal. :) )

Caelus kedveli.
  6. Caelus
    Épp nem fórumozik ...

Caelus Kertész szaki

Tag:
    Júni 26, 2014
    Kedvelik:
    86
    Igen, ezt is jó tudni :D Sajnos ez az info nálam az elején lemaradt, úgyhogy gyorsan pótlom a hiányosságot.

Nagyon jól hangzik! :) És a grolux egész időben menjen, vagy csak mikor maxra kapcsolok? (mert nálam is előszőr 2 cső ég, majd később kapcsolom a 4-et)

7. Etele

Etele VIP kertész

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    2,010
    Hely:
    Budapest XIV.
    Mehet végig, szeretik a növények. Gondolom neked is 2x2 csővel lehet kapcsolni, mehet afféle napfelkelte+napnyugta jelleggel a groulx+osram, és utána rápirítod a maradék két osramot.

Hideg/meleg: 6500K-tól felfelé egyre hidegebb a fény (fehérebb-kékes), lefelé egyre melegebb (sárgásabb).

Caelus kedveli.
  8. Caelus
    Épp nem fórumozik ...

Caelus Kertész szaki

Tag:
    Júni 26, 2014
    Kedvelik:
    86
    Köszi, nagyon kíváncsi leszek az eredményre :)

9. Ádám_
    Épp nem fórumozik ...

Ádám_ Kertész szaki

Tag:
    Dec 5, 2015
    Kedvelik:
    76
    Hely:
    Bécs-Atzgersdorf
    Sziasztok,
    Egy 69 literes high tech akváriumra való világítást keresek. Ha csupán a wpg szabályt nézem akkor elég kellene hogy legyen hozzá egy 2x24W-os quad (48W/18gal = 2,67) napi 9 óra világításban, azonban a naplókban úgy látom az ekkora méretű akik felett 4x24 pirít általában 3 csővel.
    Nekem szimpatikusabb ha napi 9 órában csodálhatom az akváriumot a 6 órával szemben. Kérdés a növényeknek mi a jobb? o_O

Utoljára módosított: Aug 24, 2016
  10. Bandesz
    Épp nem fórumozik ...

Bandesz VIP kertész

Tag:
    Ápr 17, 2013
    Kedvelik:
    2,012
    Hely:
    Gyula
    Én a 65 litert 6 és fél órában világítom a 2x24(!) Wattal. Vagy 7 és fél az a 6 és fél? Már nem is tudom, olyan régóta megy az időzítő. @Molroth , @keszalvo, Te mennyi ideig sütögetitek a halak szemét?

Ádám_ kedveli.
  11. keszalvo
    Épp nem fórumozik ...

keszalvo Legenda

Tag:
    Ápr 30, 2013
    Kedvelik:
    9,891
    Hely:
    Székesfehérvár
    Nálam 14 cm magasságból megy jelenleg 14:00 tól 20:30 ig a pilács ;)

Ádám_ kedveli.
  12. Molroth
    Épp nem fórumozik ...

Molroth Legenda

Tag:
    Máj 1, 2012
    Kedvelik:
    5,204
    Hely:
    Gyál
    Azt hiszem 7.

iPhone 6S-ről küldve a Tapatalk segítségével

Ádám_ kedveli.
  13. Ádám_
    Épp nem fórumozik ...

Ádám_ Kertész szaki

Tag:
    Dec 5, 2015
    Kedvelik:
    76
    Hely:
    Bécs-Atzgersdorf
    Ha jól sejtem mindketten 2x24-ről beszéltek!? :)

14. keszalvo
    Épp nem fórumozik ...

keszalvo Legenda

Tag:
    Ápr 30, 2013
    Kedvelik:
    9,891
    Hely:
    Székesfehérvár
    yes ;)

15. Ádám_
    Épp nem fórumozik ...

Ádám_ Kertész szaki

Tag:
    Dec 5, 2015
    Kedvelik:
    76
    Hely:
    Bécs-Atzgersdorf
    Kösz Srácok!
    Ez gyorsan eldőlt.

16. mintor
    Épp nem fórumozik ...

mintor VIP kertész

Tag:
    Dec 18, 2015
    Kedvelik:
    741
    Hely:
    Budapest, XV. ker.
    Azért osztani kell ám kettővel, hárommal, amit írnak, mert nagyon mellé lehet ám nyúlni, kezdőként különösen. A regélt 1 W/liter csak egy monda, mese, ballada, rémhír, vicc!!!. Attól függ, mit raksz bele, miből, mikor és mivel tápozol, mennyi hal, garnéla, milyen növény, mennyi, van-e co2, hány autó megy el az utcán, és mekkora a szomszéd cipő mérete és az is számít, hol vetted!!! Hidd el, számít, ez különösen.

Pontos recept érték nincs! Minden akva egyedi. Ezt nem olvashatod sehol, csak vegyél ezt, meg azt, tedd ide, oda.

10-14 ezer lumen környékén kezdheted, innen lehet le/fel fejleszteni, ha kell, ha indokolja a betelepített fauna.
    A 6x39W-ra kérdezz vissza: miből? Egy példa, mert ezt jártam körbe, nálam ez volt aktuális, kérdést is feltettem, de SENKI nam adott választ, pedig volt célzott címett is, vajon miért... (nem tudott vagy nem akart?):
    24W, T5-ből 540 lumen vagy 24 W, T5-ből 1640 lumen. Van differencia? Vaaaaan.
    Nálam a "nagy könyv" szerinti ajánlás fele megy, a watt nem vehető figyelembe, szépen fejlődik a parvula, a HC és zéro alga!!! És csak 60 mm a távolság a világítás és a vízfelszín között.

A 60 cm tényleg magas csak növényezni, főleg halas, de inkább hobby, csodás lehetőség nagy testű halaknak, Vitorlás, Gurámik, vagy 80-100 Neonhal, stb.,ennek ellenére csodás növényeid lehetnek, csak válaszd meg jól a fajtákat. Crypto-k, kardfüvek, páfrányok, mohák lazán kimeríthetik a csodás kategóriát. A lényeg, hogy neked feleljen meg.

Pap Józsefné kedveli.
  17. Bandesz
    Épp nem fórumozik ...

Bandesz VIP kertész

Tag:
    Ápr 17, 2013
    Kedvelik:
    2,012
    Hely:
    Gyula
    Azért a helyzet sohasem egyszerű: @HUGO - ha jól emlékszem - 4x24 csővel világítja a hegyoldalát. Talán még @rollreich tudna okosakat írni erre méretre világítással kapcsolatban.
    Egyébként tényleg, @keszalvo, @Molroth, miért nem tudunk mi többet világítani? Papiron valóban mehetne kétszer ennyi fény.

Ádám_ kedveli.
  18. Bakró Zoltàn
    Épp nem fórumozik ...

Bakró Zoltàn Új regisztrált

Tag:
    Aug 5, 2016
    Kedvelik:
    0
    Hely:
    Kiskunfélegyhàza
    Köszönöm köszönöm

19. keszalvo
    Épp nem fórumozik ...

keszalvo Legenda

Tag:
    Ápr 30, 2013
    Kedvelik:
    9,891
    Hely:
    Székesfehérvár
    Mert csak két csöves a lámpánk :pompous::facepalm::D,na de viccet félre téve az időre gondolsz többet ?
    Én próbáltam úgy lealgásodtam hogy nem kísérletezem tovább na meg nem hajt a tatár ráérek a növények növekedésével,így is esténként bubiáradat van a HC miatt ;)

Bandesz kedveli.
  20. Molroth
    Épp nem fórumozik ...

Molroth Legenda

Tag:
    Máj 1, 2012
    Kedvelik:
    5,204
    Hely:
    Gyál
    Nem tapasztalok egyáltalán fény hiányt. Fotózáshoz dobok csak fel plusz fényt.

Bandesz kedveli.

Aktuális oldal megosztása