• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen stílusú akvárium a megfelelő egy kezdőnek?

Adosz

Új regisztrált
Sziasztok Akvakertészek!

Cecska mostani akváriuma nagyon megtetszett, és végre komolyan elhatároztam, hogy én is belekezdek ebbe a remek "hobbiba". Mint már sok helyen olvastam, ennek a művészetnek egy nagyon fontos pontja az alapos megtervezés. Cecska jóvoltából már tudom, hogy engem a Ryuboku stílus érdekel a legjobban, ahol vegyesen használunk köveket és fát. Én annyival meg akarom fűszrezni a látványt, hogy az akváriumból a dekorfa lógjon ki és rajta valami féle növény legyen, mint a GA üzletben az egyik nano, gondolom mindenki tudja melyikről beszélek. :) Tehát egy Cecska és egy GA akváriumot akarok összemixelni. :D ( ha valakinek nem rémlik a két akvárium és segíteni akarna szóljon és belinkelem)

Tehát a kérdésem a következő:
Érdemes e ilyen stílussal kezdeni?
Ha igen: Milyen növényeket, dekort hasznaljak?
Érdemes e megdönteni a terepet?
Az említett kikúszó növény az akváriumból milyen típusú legyen? Stb.
Minden építő jellegű kritika és segítség nagyon fontos számomra, ezért előre is köszönöm. :)

Kb 40-50 literben gondolkodom, természetesen co2 rendszerrel, növénytápozással stb.

Üdv Adosz
 
A határ a csillagos ég!! :lol:
A kreativitástól függ az egész.
Dekorációk ismét a kreativitásodtól függ, most épp múlt héten nézegettem a GA-ba, hogy vannak nano akiba való ADA vasfák, amiknek nagyon gyönyörű textúrájuk van, de bármelyik sziklát felhasználhatod onnan (Nyasa, Seyrui stb.).
Ha neked a kidőlt fa stílus tetszik amin ki tudod növeszteni a növényeket, akkor olyat rakj össze.
A növényeknél figyelni kell a méretekre, egy kisebb méretű akiba (pl.40-50L), olyan növényeket szabad rakni amik nem kicsinyítik az akváriumot, hanem éppen hogy nagyítják azt (Pl. Anubias Nana vagy petite).
Kúszó növényeknek jó bármelyik hydrocotyle faj, de még utána nézünk ezeknek.
Először is azt javaslom, hogy vagy rajzold meg papírra az elképzelésed vagy az üres akváriumot rendezd be és megvitatjuk, hogy milyen növényeket használj stb. ;)
 
Cecska said:
A határ a csillagos ég!! :lol:
A kreativitástól függ az egész.
Dekorációk ismét a kreativitásodtól függ, most épp múlt héten nézegettem a GA-ba, hogy vannak nano akiba való ADA vasfák, amiknek nagyon gyönyörű textúrájuk van, de bármelyik sziklát felhasználhatod onnan (Nyasa, Seyrui stb.).
Ha neked a kidőlt fa stílus tetszik amin ki tudod növeszteni a növényeket, akkor olyat rakj össze.
A növényeknél figyelni kell a méretekre, egy kisebb méretű akiba (pl.40-50L), olyan növényeket szabad rakni amik nem kicsinyítik az akváriumot, hanem éppen hogy nagyítják azt (Pl. Anubias Nana vagy petite).
Kúszó növényeknek jó bármelyik hydrocotyle faj, de még utána nézünk ezeknek.
Először is azt javaslom, hogy vagy rajzold meg papírra az elképzelésed vagy az üres akváriumot rendezd be és megvitatjuk, hogy milyen növényeket használj stb. ;)

Rendben! Rajz lesz belőle, mert még nincs meg hozzá az aki sem legfőképpen azért is, mert nem tudom, hogy mekkora akváriumot válasszak, mivel szerintem a 40 liter eléggé a határ egy kezdőnek, viszont, ami pl láttam a GA shopban lámpát, az ugye a 20w-os nano lámpa, abból kéne kettő. Az is gondolom fontos, hogy bruttó vagy nettó literekről beszélünk. Például, ha választok egy 60literes optit, akkor abba elegendő-e kettő Aquatic Nature Solar Duo Boy 26 W Black, vagy nem megfelelő ez a lámpa, esetleg, amit az elöbb említettem Wave Cosmos 20W Nano lámpa jobb hatásfokon dolgozik és elvisz egy ekkora (60literes) akváriumot is, bár ott már, ha nettó vízmennyiséget nézünk kb 10-15liter differencia lesz az 1w/literes szabályhoz képest. Viszont 2x 26w-al még mindig közelebb járok hozzá.Holnapra elkészül a rajz. Üdv :cool:
 
Most kicsit magam ellen beszélek, de ha most ismerkedsz a növényezéssel, akkor próbáld meg ne a sok fény felől megközelíteni az egészet.
Indulj egy közepes, vagy kicsit több fénnyel és ehhez a világításhoz alkalmazkodó növényzettel. Sokkal kevesebb alga problémád lesz és a figyelmedet a növények megismerésére fordíthatod.

Később aztán, ha az alapok már jól mennek kibővítheted a rendszered ha fényigényesebb növényeket szeretnél használni.

Közepes fényre is vannak nagyon szép növények.

Várjuk a rajzot ;) :thumbup:
 
viktorlantos said:
Most kicsit magam ellen beszélek, de ha most ismerkedsz a növényezéssel, akkor próbáld meg ne a sok fény felől megközelíteni az egészet.
Indulj egy közepes, vagy kicsit több fénnyel és ehhez a világításhoz alkalmazkodó növényzettel. Sokkal kevesebb alga problémád lesz és a figyelmedet a növények megismerésére fordíthatod.

Később aztán, ha az alapok már jól mennek kibővítheted a rendszered ha fényigényesebb növényeket szeretnél használni.

Közepes fényre is vannak nagyon szép növények.

Várjuk a rajzot ;) :thumbup:

Akkor Viktor te azt mondod, hogy 60 L-hez elég elsőre 40w is? Vagy azért az kevés? Apropó az opti-white akció meddig tart? Köszönöm
 
Én mindenképp lebeszélnélek az erős fényről az első körben. Mindent csak lépésben. Mehetsz erős fénnyel is, de akkor az algákkal is kell harcolnod. Általában itt szokott elfogyni a türelem.
 

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Sziasztok, újra itt. Na csináltam egy gyors vázlatot.
Az elképzelésem hasonló, legyen egy faág én Ada vasfára gondoltam, ami kicsit kilóg az akiból és rá valamilyen növényt futtatnék, pl ami a bemutató teremben is van.
A kő természetesen Seiryu, ami nem annyira hangsúlyos, mint a fa, de ő is központi szerepet tölt be az akvárium látványában.
Az elrendezést még nem tudom, hogy a hangsúlyos rész bal oldalt vagy jobb oldalt legyen, erre is várom a véleményeket. :)
A növények: előre HC-t gondoltam a kövek és a fa közé mohát, valamit valami féle kis mutatós növény (esetleg riccat imadom ahogy bubizik), ill hátrébb E. parvulat.
A leghátsó fű szerű növényt pedig jobban felengedném. Növény nevekben nem vagyok jártas így megköszönném, ha minden információt leírnátok ilyen téren is az akiba.
Várom a véleményetek, rendezésben, növény választásilag stb.

Az akvárium először nem kapna túl sok fényt 60 literre 40 wattot, úgyhogy növényileg is olyanban kérem a segítségetek, amely ilyen körülmények között jól fejlődik.
Természetesen Magas nyomású co2, Tropica táp és Amazonia talajok.

Köszönöm segítségetek: Ádám
 
Jó kis rajz! :thumbup:
A hátsó lengedező növényre ötletek:
Vallisneria nana
Cyperus helferi
Cryptocoryne balansae
Aponogetton crispus "red"
 
Sziasztok
Új vagyok itt a fórumon ,nem tudom jó helyre írok e .
Tudnátok segíteni abban ,hogy Amazon akváriumot szeretnék,nem túl nagyot 100 liter alatt ,lehetőleg olcsó felszerelésekkel .
Milyen halak,talaj,növények stb jön ilyenkor szóba ?
 
Nem találtam alkalmas helyet a kérdésemnek, így jobb híján ide írom:
Van egy ismerősöm, aki szeretne egy "látvány-akváriumot" a fodrász-üzletébe, de nem szeretne - egyelőre - növényezésbe kezdeni. Ennek több oka van. Nem szeretne az algákkal küzdeni (vagy legalábbis minél kevesebbet), illetve indulásnak kevesebb tőkét fordítana rá. Lényeg az esztétika. Ezért a látványos dolgok meglennének (opti üveg, üveg kifolyók stb.).
Azt beszéltük, hogy lehetne tök jó hardscape-eket is építeni, akár növények nélkül, simán halakkal. Ide ugyebár nem kellene CO2 felszerelés, RO, tápok stb.)
Járhatónak tűnik, de a neten mégsem találok ilyeneket, vagy lehet csak nem jó helyen keresem...
Mik lennének a dolog hátulütői? Illetve nem tudom, hozzáértés nélkül mennyire lehetne egy ilyen halas hardscape-akváriumot algamentesen üzemeltetni? Szerintetek?
 
Nem találtam alkalmas helyet a kérdésemnek, így jobb híján ide írom:
Van egy ismerősöm, aki szeretne egy "látvány-akváriumot" a fodrász-üzletébe, de nem szeretne - egyelőre - növényezésbe kezdeni. Ennek több oka van. Nem szeretne az algákkal küzdeni (vagy legalábbis minél kevesebbet), illetve indulásnak kevesebb tőkét fordítana rá. Lényeg az esztétika. Ezért a látványos dolgok meglennének (opti üveg, üveg kifolyók stb.).
Azt beszéltük, hogy lehetne tök jó hardscape-eket is építeni, akár növények nélkül, simán halakkal. Ide ugyebár nem kellene CO2 felszerelés, RO, tápok stb.)
Járhatónak tűnik, de a neten mégsem találok ilyeneket, vagy lehet csak nem jó helyen keresem...
Mik lennének a dolog hátulütői? Illetve nem tudom, hozzáértés nélkül mennyire lehetne egy ilyen halas hardscape-akváriumot algamentesen üzemeltetni? Szerintetek?

Simán beletennék nitrát meg foszfát megkötő szűrőanyagot, növény nincs aminek kéne.
ADG aquariumra keress rá vagy hardscape aquarium szóra.
 
Simán beletennék nitrát meg foszfát megkötő szűrőanyagot, növény nincs aminek kéne.
ADG aquariumra keress rá vagy hardscape aquarium szóra.
Köszi.
Az utóbbi keresése természetesen megvolt, de többnyire biotópokat találtam, vagy indításra kész hardscape-eket (nem működőket).
ADG-t is vágom, csak nem jutott eszembe konkrétan rákeresni :) Viszont ez tényleg jó - elindulni...

Szóval Te is azt gondolod Dani, hogy simán működhet? Csupán egy szűrővel aztán csumi..?
Gondolom, az aljzat tisztíthatóságára kell még odafigyelni, na de ezen kívül?
 
Köszi.
Az utóbbi keresése természetesen megvolt, de többnyire biotópokat találtam, vagy indításra kész hardscape-eket (nem működőket).
ADG-t is vágom, csak nem jutott eszembe konkrétan rákeresni :) Viszont ez tényleg jó - elindulni...

Szóval Te is azt gondolod Dani, hogy simán működhet? Csupán egy szűrővel aztán csumi..?
Gondolom, az aljzat tisztíthatóságára kell még odafigyelni, na de ezen kívül?

Nem látom akadályát. Talaj valami nagyobb szemcséjű legyen, hogy ne tömörödjön be, közvetlen fény ne érje az akváriumot figyeljen a vízcserére és a szűrő is legyen megfelelően méretezve.
 
Talajnak szerintem dekorhomok lenne megfelelő vagy valami kavics (pl dennerle dekorjai), agyagos talaj "csupaszon" valószínűleg nem mutatna jól, illetve nem is nagyon van értelme.

Bocs az értetlenkedésért, de ezt nem értem miért írtad:

közvetlen fény ne érje az akváriumot
Mivel ez egy üzlet, a helyiség erős kivilágítása elkerülhetetlen. Közvetlen napfénytől (ablak stb) természetesen távol lehet tartani.
A - minimum közepes - megvilágítottság amúgy fontos, anélkül nem igazán mutatna. Mennyi fénnyel lenne értelme működtetni és max hány órában megvilágítva (12 órás nyitvatartás mellett)?

szerk: ja, természetesen nem low-cost akváriumról van szó, ami bekerül anyag, annak mindnek esztétikus minőségi cuccnak kell lennie (éppen ezért kell spórolni a többi felszerelés elhagyásával)
 
Ha nem ragaszkodna az ismerősöd a vízhez, akkor mindjárt egyszerűsödne a képlet. Ráadásul azzal azért érdemes lesz számolni, hogy egy fodrászüzletbe kell a folyamatos erős fény, száll a por, kemikáliákkal, hajlakkokkal dolgoznak, ami szintén plusz kihívás, ha lesz élővilág... [emoji14]


Tapatalk-kal küldve...
 
Ha nem ragaszkodna az ismerősöd a vízhez, akkor mindjárt egyszerűsödne a képlet.
Ebben egyébként nem vagyok biztos. (és ha se növény, se hal, akkor meg minek az egész?)
Bezzeg amikor nálam nincs víz, akkor meg az a baj :D


száll a por, kemikáliákkal, hajlakkokkal dolgoznak, ami szintén plusz kihívás
Tágas üzlet több teremmel, így talán ez elkerülhető, de köszi a figyelmeztetést, jogos.
 
A - minimum közepes - megvilágítottság amúgy fontos, anélkül nem igazán mutatna. Mennyi fénnyel lenne értelme működtetni és max hány órában megvilágítva (12 órás nyitvatartás mellett)?
Kis fénnyel, vagy magasabbról világítva is lehet látványos, ha megfelelő halat tesz bele, pl. neon, ami pont kicsit sötétebb környezetben adja szépen a színét. Szerintem így kis fénnyel is látványos lehet;) (amúgy a gyári összeállítások - akvárium tetővel beépített világítással - pont ezt az alsó határt adják ~0,3W/l)
 
Back
Oldal tetejére