• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen növényt válasszak...?

Hello mindenki.

Segítséget szeretnék kérni növény választásba.
Van egy 100l-es akváriumom (47cm magas) amit egy 20W-os cool wite 6000K-es fénycsővel világítok
13óra hosszat.
A fényerőt nem szeretném növelni.
Viszont néhány aránylag gyorsan növő háttér növényt szeretnék ültetni.
Kérek mindenkit akinek van ötlete, hogy milyen növényt válasszak az írjon.

Nincs co2, (nem is szeretnék) . Táp oldatot sem használok. csak amit a halak "termelnek". :) (15guppi, xifó)

(Tudom, hogy körülnézhetnék a neten is, de azzal az a gond, hogy ahány oldalon jártam ott ugyan azon növényre más más igényt írnak. Így most nem tudom eldönteni, hogy akkor tulajdonképpen mit is válasszak.)

Köszönettel: Béla

13 óra bőven elég, talán sok is. Ha akarod, hogy reggel is és este is látható legyen az akvárium, akkor időzítővel 2 részre lehet bontani a világítást, pl reggel 5 óra, délután 5 óra.

CO2 nélküli, keményvizes környezetben például valamilyen kis méretű Vallisneria fajta jó választás lehet. Kerüld a magasra növőt, mert ha le van a vége vágva, akkor csúnya lesz. 47 cm nem túl magas.

Ha a körülmények megfelelőek, nagyon gyorsan indákkal terjed. Ez egyben a hátránya is, nehéz egy helyen tartani.

Ezen kívül számos növény szóba jöhet, Például nomaphila siamensis, bacopa, cabomba, stb, stb.

Hygrophila polysperma is jó választás, bár vallisneriához hasonlítva nem egy sprinter.

Az oldalakon megadott igények tipikusan pontatlanok, nem érdemes erre alapozni. Kérdés inkább az, hogy jelenleg van-e növény az akváriumban? Esetleg minden szép lassan kipusztul és algásodik?

Ha ez a helyzet, akkor inkább a körülmények, módszer irányában keresném a gondot. Ha ez rendben van, akkor már több 100 növény közül lehet választani. (persze ami kapható...)

Természetesen vannak nagyon speciális igényű növények is.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a segítséget

IMG_20161024_085428_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
IMG_20161024_085408_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
IMG_20161024_085403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


http://kepfeltoltes.hu/view/161024/IMG_20161024_085428_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/161024/IMG_20161024_085408_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/161024/IMG_20161024_085403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/161024/2016_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/161024/20161_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(remélem a képeket sikerült belinkelnem)

Most így néz ki.
Sajnos a növényeket nem ismerem (még elég kezdő vagyok az akvarisztikában) az állat kereskedésbe ezeket ajánlották.
A nagy levelüeken valamilye alga (vagy mi) van. A szűk levelüeknek nem olyan élénk zöldek mint voltak, de azért élnek.
Az akvárium 3hónapja üzemel.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a segítséget

IMG_20161024_085428_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
IMG_20161024_085408_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
IMG_20161024_085403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


http://kepfeltoltes.hu/view/161024/IMG_20161024_085428_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/161024/IMG_20161024_085408_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/161024/IMG_20161024_085403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/161024/2016_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/161024/20161_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(remélem a képeket sikerült belinkelnem)

Most így néz ki.
Sajnos a növényeket nem ismerem (még elég kezdő vagyok az akvarisztikában) az állat kereskedésbe ezeket ajánlották.
A nagy levelüeken valamilye alga (vagy mi) van. A szűk levelüeknek nem olyan élénk zöldek mint voltak, de azért élnek.
Az akvárium 3hónapja üzemel.

Ha jól nézem, ez hasonlít a tipikus, sok kereskedés által javasolt halas akváriumhoz. Ez haltartásra alkalmas lehet, de növények számára kevésbé.

A kavicságy tápanyagokat nem tud tárolni, legalábbis amíg valamennyi mulm nem keletkezik. Ez gondolom rendszeres takarítás / szűrés miatt kikerül belőle.

Ha így indulsz el, akkor folyékony tápozással esetleg menthető lehet a helyzet, de ez az irány elég sok utánaolvasást, tapasztalatot stb igényel. CO2 adagolás is segíthet, ha ebben gondolkodsz.

Így, ebben a formában a növények nem fognak nőni, ezt jól mutatja, hogy 3 hónap után is csak ekkora növénytömeg van benne.

Például a képen látható senyvedő Echinodorus szereti a gyökerén keresztül felvenni a tápanyagokat, ha jó passzban van, simán kinő egy ekkora akváriumot.

Javaslom a helyzet drasztikus megoldására az akvárium szétszedését. Szerencsére ez nem nehéz, mert csak kavics van benne.

Még egy kérdés, használtál algaírtót?
 
Utoljára módosított:
Nem használtam (eddig) semmilyen "vegyszert".

A szűrő indítására használtam: neptun biostart-ot


Ha jól nézem, ez hasonlít a tipikus, sok kereskedés által javasolt halas akváriumhoz. Ez haltartásra alkalmas lehet, de növények számára kevésbé.

A kavicságy tápanyagokat nem tud tárolni, legalábbis amíg valamennyi mulm nem keletkezik. Ez gondolom rendszeres takarítás / szűrés miatt kikerül belőle.

Ha így indulsz el, akkor folyékony tápozással esetleg menthető lehet a helyzet, de ez az irány elég sok utánaolvasást, tapasztalatot stb igényel. CO2 adagolás is segíthet, ha ebben gondolkodsz.

Így, ebben a formában a növények nem fognak nőni, ezt jól mutatja, hogy 3 hónap után is csak ekkora növénytömeg van benne.

Például a képen látható senyvedő Echinodorus szereti a gyökerén keresztül felvenni a tápanyagokat, ha jó passzban van, simán kinő egy ekkora akváriumot.

Javaslom a helyzet drasztikus megoldására az akvárium szétszedését. Szerencsére ez nem nehéz, mert csak kavics van benne.

Még egy kérdés, használtál algaírtót?
 
Nem használtam (eddig) semmilyen "vegyszert".

A szűrő indítására használtam: neptun biostart-ot

Ha jól értem, High Tech akváriumban nem gondolkodsz, tehát kizárásos alapon marad a Low Tech.

Érdemes eldönteni, hogy vagy a vízoszlopot tápozod, vagy táptalajt használsz, vagy esetleg mindkettőt.

Mindegyik módszernek van előnye, hátránya. Az biztos, hogy egy kavicságyas akváriumban, ami nincs tápozva (tehát csak haltápon és a vízcserén keresztül kap tápokat), a növények elég nehezen fognak túlélni, ellenben az algák könnyebben. Persze vannak kivételek :)
 
Utoljára módosított:
Nem használtam (eddig) semmilyen "vegyszert".

A szűrő indítására használtam: neptun biostart-ot

Helló!
Én Crypto féléket javaslok kipróbálásra, wendtii biztosan bírja, esetleg aponogetifolia, + mohák, anubiasok. Nem stemek, de ilyen körülmények között nem lehet válogatni. A növények tövéhez egy-egy tápgolyót/rudat, ezzel az indítás utáni átmeneti tápanyaghiányt pótolhatod (amíg ezt a halak termelése megfelelően nem biztosítja).
 
Szisztok, kernek en is egy kis segitseget mert sajnos nem ismerek annyi novenyt amibol rendesen be tudnam rendezni az akvat. Elsore par kep, hogy ertheto legyek.
Az alap ez lenne:
315cc1f36eafb50f4f7496b662e2406a.jpg
A novenyesites eddig igy all:
139e4d1296b9369d163900b263467bcc.jpg
A kanyonba hc van. A tobbi gyep parvula mini.
Amit eddig elkepzeltem:
-a kanyon jobb oldalan a magaslaton szerintem kellene a sarokba valami ami megtori a parvulat. En Lilaeopsis brasiliensist gondoltam ide.
-a HC mezoben levo lavakore bucet szeretnek valami kisebb levelu fajtat. Ez megvan mar 3 variaciobol tudok valasztani, ezek a brownie brown, brownie phantom vagy az arrogant blue. Esetleg meg szoba johet a brownie helena de o mar egy nagyobb novesu fajta.
- ha tartom a jobbrol-balra itanyt akkor a dekor jobb oldala a kovetkezo. Felurol ez igy nez ki:
88bf574b832bd04219eea4b86cca657f.jpg
Az emeles utan kellene valami alacsony noveny ami atmenetet kepez a dekor es az aljazt kozott es egyben az eloter es a hatter kozott. En crypto wendtii bownra, vagy a simara gondoltam. Moge es jobbra melle, mar a dekor ele staut gondoltam. A dekor elott tovabbhaladva reinickii minit majd ujra staut gondoltam u alakban ami a dekor bal oldalat veszi "korbe" esetleg crypto pygmaeaval keverve. A stemek a dekor mogott rotala sp. green, es rotala colorata lenne, esetleg wallichii.
A fara bucek lesznek anubias nana bonsai. A kozepebe microsorum trident vagy narrowot gondoltam.

Ha esetleg valamit nem jol gondolok vagy nem megfelelot valasztottam legyszi szoljatok ezek kozul szinte semelyiket nemtartottam meg.
Ami meg fontos ide high tech lesz ga tapokkal 96w t5 el ha esetleg mind kell es co2. 64 literre. Elore is koszi mindenkinek.


Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Kezdőként érdeklődnék milyen növényeket ajánlanátok egy 14 literes garnélás csigás akváriumba, elég gyengus megvilágítással, egyelőre fűtés nélkül 18-20 fok van így, és egy 40 literesbe, amiben jelenleg jó sok szifó éldegél, de szeretnék még bele más halakat is (neonokat biztosan), 23-24 fokos a víz a nagyban és 6500K-s led izzóval világítom. Köszi! :)
 
Sziasztok! Kezdőként érdeklődnék milyen növényeket ajánlanátok egy 14 literes garnélás csigás akváriumba, elég gyengus megvilágítással, egyelőre fűtés nélkül 18-20 fok van így, és egy 40 literesbe, amiben jelenleg jó sok szifó éldegél, de szeretnék még bele más halakat is (neonokat biztosan), 23-24 fokos a víz a nagyban és 6500K-s led izzóval világítom. Köszi! :)
Szia! A 14-esbe mohát, esetleg kis méretű crypto-t, anubiast javaslok. A 40-esbe viszont halat nem, így is "jó" sok van benne. Sem a xifo, sem a neon nem valók ekkora akváriumba, mindkettő legalább 100 literest igényelne!!! Növény terén akkor tudunk javaslatokat mondani, ha többet elárulsz a világításról (Watt, Lumen, időtartam). De javaslom, hogy a halakat mindenképp cseréld le!:)

szerk.: Ha esetleg nem a klasszikus neon-ra gondoltál, akkor hamis neon mehet bele, de xifo-k nélkül.
 
Szia! A 14-esbe mohát, esetleg kis méretű crypto-t, anubiast javaslok. A 40-esbe viszont halat nem, így is "jó" sok van benne. Sem a xifo, sem a neon nem valók ekkora akváriumba, mindkettő legalább 100 literest igényelne!!! Növény terén akkor tudunk javaslatokat mondani, ha többet elárulsz a világításról (Watt, Lumen, időtartam). De javaslom, hogy a halakat mindenképp cseréld le!:)

szerk.: Ha esetleg nem a klasszikus neon-ra gondoltál, akkor hamis neon mehet bele, de xifo-k nélkül.
12W 700lumen és reggeltől estig megy olyan 8tól este 9ig biztos. szifókat csak úgy kaptam túlszaporodott akinél voltak, szeretném lecserélni, elcserélni akár, ahogy sikerül. A 14esbe létezik olyan hal ami ott jól érezné magát? És akkor miket ajánlanál a 40esbe? :) Köszi a segítséget!
 
12W 700lumen és reggeltől estig megy olyan 8tól este 9ig biztos. szifókat csak úgy kaptam túlszaporodott akinél voltak, szeretném lecserélni, elcserélni akár, ahogy sikerül. A 14esbe létezik olyan hal ami ott jól érezné magát? És akkor miket ajánlanál a 40esbe? :) Köszi a segítséget!
14 literesbe természetesen semmilyen halat nem javaslok. A 40esbe sem sok fajtát tudnék jó szívvel ajánlani.
 
12W 700lumen és reggeltől estig megy olyan 8tól este 9ig biztos. szifókat csak úgy kaptam túlszaporodott akinél voltak, szeretném lecserélni, elcserélni akár, ahogy sikerül. A 14esbe létezik olyan hal ami ott jól érezné magát? És akkor miket ajánlanál a 40esbe? :) Köszi a segítséget!
Nálam 40esben néhány zöldneon és endler guppi van. Láthatóan jól érzik magukat. Na jó néhány oto is van mellettük, meg amano, snowball és törpe sepregetőgarni.
14esbe szerintem is elég a garnéla és csiga ;)
Viszont ha megelégszel a nagyobb akváriumban néhány hallal, nézd meg a törpe gömbhalat. Hihetetlenül jó fejek, viszont élőkaját igénylik ;)
 
12W 700lumen és reggeltől estig megy olyan 8tól este 9ig biztos. szifókat csak úgy kaptam túlszaporodott akinél voltak, szeretném lecserélni, elcserélni akár, ahogy sikerül. A 14esbe létezik olyan hal ami ott jól érezné magát? És akkor miket ajánlanál a 40esbe? :) Köszi a segítséget!
Boraras brigittae,Boraras maculatus,Boraras urophthalmoides,Celestichthys erythromicron,Microdevario kubotai
 
Ilyen fényviszonyok mellett hasonló növényvilágot lehet nevelni, mint a 14 literben. Halak tekintetében: 14 literbe csak csiga, garnela. 40 literbe már sokminden belefér nano méretű razbórák, dániók, cap lopez fogasponty, gyűrűs bohóccsuka, sziámi harcoshal, kis méretű guramik, törpe cory, szívóharcsa, csak hogy párat említsek. Ezt igazából neked kell eldönteni, több oldal is van, ahol akvárium mérete alapján tudsz keresni halat! Diszhal info, akvaristalexikon...;)
 
Back
Oldal tetejére