• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen halat válasszak?

Én már nem tennék többet. Nálam is 160 liter van. 6 rózsa, 6 citrom, 6 cory, 2 sziámi és 4 oto. Igazából felső vízrétegbe én is keresek még valamit de 40 hal mellé nem mernék többet rakni. De te tudod.

Igazad lesz, 40 hal az kb pont 160 cm.. :)
 
Igazad lesz, 40 hal az kb pont 160 cm.. :)
Ha olyan komoly szűréssel, és gyakori, nagy arányú vízcserékkel üzemelteted az akváriumot, mint az itteni többség, akkor még nyugodtan mehet bele egy csapat, nem lehet probléma.
 
Ha olyan komoly szűréssel, és gyakori, nagy arányú vízcserékkel üzemelteted az akváriumot, mint az itteni többség, akkor még nyugodtan mehet bele egy csapat, nem lehet probléma.

Hello Beni!

Én ilyenkor meg szoktam nézni, mennyit kajálnak a halak hosszú távon. Pl. 1 doboz haltáp / hó. Az alapjában véve keveset számíthat, ha ez a kaja mennyiség mondjuk 15 neonhalon megy át vagy 2 kalászhalon. Ezután összehasonlítom ezt a mennyiséget a Walstad referencia akváriummal, ami 175 literre 40 g / hó. Ez alapjában véve meglepően sok. Növények meglepően jó biológiai szűrők. Nagyságrendileg ez segíthet belőni a halak mennyiségét. Ennek feltétele, hogy a növények tényleg nőjenek, ha nem, baj van :)

Viszont ha üres akváriumban / műanyaghordóban tartok halakat, még relatíve kevés halnál is 3-4 naponta cserélek vizet.
 
Utoljára módosított:
Belefér. :) De melléjük már nem sok mindent lehet tenni. Nekem most 3 vörös van (gazdára várnak) meg 6-7 gyémánt. Bár ez utóbbiak még picik.
 
Illetve brutto 60literre mennyi neonhalat vegyek? Mindenkepp szeretnek neonhalat, kedvenc halacskaim. 8 belefér?

Bár egyet kell értenem @BlackOut kollégával, hogy tényleg gyönyörű hal a gyémánt neon (együtt sasoltuk alig egy napja), de ha hosszútávra szánod, akkor 60 literbe én inkább a zöld (hamis) neont javasolnám.
Ez inkább clasic neon szerű, és a mérete miatt 15-20 darab is mehet 60 literbe (ha más nem lesz...) ;)
 
Én már régen megmondtam, hogy a gyémántneon az egyik leginkább alul reprezentált halacska, élőben 1000x szebb mint bármilyen fotón.

Végre ti is beláttátok az igazat. :D

(Következő scape-ben szerintem csak gyémánt neon lesz a kötelező algapucoló brigádokon kívül, hacsak nem lesz nagy taiwanos akva. :D Nem is félősek, szép rajhal, stb.)
 
Hello Beni!

Én ilyenkor meg szoktam nézni, mennyit kajálnak a halak hosszú távon. Pl. 1 doboz haltáp / hó. Az alapjában véve keveset számíthat, ha ez a kaja mennyiség mondjuk 15 neonhalon megy át vagy 2 kalászhalon. Ezután összehasonlítom ezt a mennyiséget a Walstad referencia akváriummal, ami 175 literre 40 g / hó. Ez alapjában véve meglepően sok. Növények meglepően jó biológiai szűrők. Nagyságrendileg ez segíthet belőni a halak mennyiségét. Ennek feltétele, hogy a növények tényleg nőjenek, ha nem, baj van :)

Viszont ha üres akváriumban / műanyaghordóban tartok halakat, még relatíve kevés halnál is 3-4 naponta cserélek vizet.
Ne keverjük össze a Walstad módszert az ezen a fórumon erős többségben lévő high-light, pörgetett akváriumokkal. Egy EI szerint üzemeltetett akváriumban alap a heti 50% vízcsere, a sok növény, és erős szűrés. Ilyen körülmények között nagyon nehéz túltelepíteni az akváriumot, így a régebben általánosan elfogadott, irányadó értékként kezelt 1 cm hal literenként szabály bőven túlléphető.
Nálam nagyon ritka a vízcsere, 240 literben durván van olyan 40-50 db 4-5 cm-es hal, tehát "fullon" van az akvárium, mégis a sok növény mellett nitrát és foszfát deficites volt a régi setup. Most sokkal kevesebb növényem van, viszont vízteszt hiányában nem tudom, hogy most mi a helyzet, de hiánytünet nincs, csak egy minimális zöld poralga az üvegen, ami kb 6 hét alatt alakult ki.
 
Ne keverjük össze a Walstad módszert az ezen a fórumon erős többségben lévő high-light, pörgetett akváriumokkal. Egy EI szerint üzemeltetett akváriumban alap a heti 50% vízcsere, a sok növény, és erős szűrés. Ilyen körülmények között nagyon nehéz túltelepíteni az akváriumot, így a régebben általánosan elfogadott, irányadó értékként kezelt 1 cm hal literenként szabály bőven túlléphető.
Nálam nagyon ritka a vízcsere, 240 literben durván van olyan 40-50 db 4-5 cm-es hal, tehát "fullon" van az akvárium, mégis a sok növény mellett nitrát és foszfát deficites volt a régi setup. Most sokkal kevesebb növényem van, viszont vízteszt hiányában nem tudom, hogy most mi a helyzet, de hiánytünet nincs, csak egy minimális zöld poralga az üvegen, ami kb 6 hét alatt alakult ki.

Igen, egyetértek teljesen. Amit írtam, az ilyen körülményeknél (EI jellegű jelentős vízcsere, nagy szűrő stb) valószínűleg jóval alábecsli a halak mennyiségét. De így is ad valamilyen szempontból egy támpontot (alsó becslést?), ami (számomra) meglepően magas és egy kiindulási érték lehet. Aki kérdezte, ha jól értelmezem, low tech akváriumot üzemeltet.

Nálam nagyon ritka a vízcsere, 240 literben durván van olyan 40-50 db 4-5 cm-es hal, tehát "fullon" van az akvárium, mégis a sok növény mellett nitrát és foszfát deficites volt a régi setup.

Szerintem a 40-50 halra Te sem etetsz el 4 kis doboznál (4 gramm / doboz) több száraz tápot havonta, és ez a mennyiség valamennyire alatta van a referencia akváriumnak. (fele?) Ezen kívül nálad a talaj nem biztos, hogy túl nagy tápanyagtartalékkal rendelkezik. (Tévedek?)

Szóval szerintem a halak számának korlátozására egy jól működő növényes akváriumnál egy másik fontos szempont a halak közötti kompatiblitási problémák figyelembe vétele, egyszerűen túlstresszelhetik egymást és a betegségek is gyorsabban terjedhetnek.

A standard EI viszont irreális mértékben túltolja a növénytápok mennyiségét, szóval lehet, hogy rengeteg hal esetén azért érdemesebb valamennyire visszavenni a tápozást. De ehhez nem igazán tudok hozzászólni. Ha jól emlékszem, régen a CO2 még este is ment EI akváriumoknál (lehet, hogy itt tévedek), szóval itt a növények sokkal jobban pörgetve vannak. pl ADA akváriumoknál az ajánlás szerint csak napközben adagolnak CO2-t.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! A törpepáncelosharcsa es a törpe pandapáncelosharcsa közt csak küllemben van különbség?
Szia!
Küllemben es meretben is... a törpe pancelosharcsa (Corydoras pygmaeus), max. 2- cm-ra nö meg, mig a Corydoras panda pancelosharcsa, aminek a neveben nem szerepel a "törpe" jelzö, sokkal nagyobbra nö, akar 4-5 cm-re is. Utobbi sokkal vaskosabb, zömökebb, eröteljesebb testfelepitesü. Szinben is jelentös a különbseg, gondolom ezt mar lattad is. Mindkettöt csapatban erdemes venni, de mig a törpe Cory alkalmasabb kisebb akvariumba is, akar 40 Liter, a pandat en nem tennem 80-100 litertöl kisebb akiba, plane egy nagyobb 8-10 fös csapatot.
 
Beninek igaza van, a high-tech vonalnál nem igazán érvényes a cm/liter átszámítás, ami egyébként is eléggé "elavult" számítási módszer. (Pontylazacokból pl. sokkal több mehet azonos literszámra, mint mondjuk diszkoszból.)

Viszont a mulm mennyiség ugye sok halnál eléggé megnő, ez az, ami miatt én legközelebb már jóval kevesebb halat fogok telepíteni.
 
Sziasztok,

Elég kellemetlen helyzetben vagyok, de lehet, hogy csak én reagálom ezt túl, mindenesetre ne bántsatok nagyon :D Van egy 120l-es aksim amiben nanohalak laknak (nannostromus, amanda lazac) és régóta szemeztem a gyönyörű tigris endlerekkel, gondoltam eljött az idő, mert megcsappant a létszám, vettem egy huszas csapatot belőlük. Szépnek tényleg szépek, csak sajnos teleszülik az akváriumot azóta kicsikkel, valamiért azt gondoltam, hogy az endlerek nem olyan szaporák... :( Viszont van egy másik, 240-es akvárium is, amiben sügerek, gyémántlazacok és vérzőszívű pontylazacok laknak, fájó szívvel, de átraktam az ivadékokat ebbe, viszont ezek a halak nagyjarészt alul vannak, az ivadékok meg a felszínen... Szóval most azon gondolkozok, hogy kellene pár olyan hal, aki felszínlakó és ragadozó is, betolná a kicsiket mert egyszerűen ekkora szaporulattal nem tudok mit kezdeni... Milyen halat ajánlanátok erre? Nekem egyelőre a Pseudomugil furcatus jut eszembe.

Josh
 
Sziasztok,

Elég kellemetlen helyzetben vagyok, de lehet, hogy csak én reagálom ezt túl, mindenesetre ne bántsatok nagyon :D Van egy 120l-es aksim amiben nanohalak laknak (nannostromus, amanda lazac) és régóta szemeztem a gyönyörű tigris endlerekkel, gondoltam eljött az idő, mert megcsappant a létszám, vettem egy huszas csapatot belőlük. Szépnek tényleg szépek, csak sajnos teleszülik az akváriumot azóta kicsikkel, valamiért azt gondoltam, hogy az endlerek nem olyan szaporák... :( Viszont van egy másik, 240-es akvárium is, amiben sügerek, gyémántlazacok és vérzőszívű pontylazacok laknak, fájó szívvel, de átraktam az ivadékokat ebbe, viszont ezek a halak nagyjarészt alul vannak, az ivadékok meg a felszínen... Szóval most azon gondolkozok, hogy kellene pár olyan hal, aki felszínlakó és ragadozó is, betolná a kicsiket mert egyszerűen ekkora szaporulattal nem tudok mit kezdeni... Milyen halat ajánlanátok erre? Nekem egyelőre a Pseudomugil furcatus jut eszembe.

Josh
Bocs hogy nem pont a kérdésedre válaszolok, de nekem is ugyanilyen halaim vannak, ugyanilyen gonddal. Én megoldottam úgy hogy a fiúk úsznak a rendes akváriumba a lányok és kicsik mentek külön akváriumba, most még megvárom míg minden kicsiről kiderül fiú vagy lány, utána ezek mennek, megmarad a fiúk egy része az egyik akváriumba 1-2 lány a másikban, és ezentúl csak akkor lesz szaporulat ha én épp úgy akarom. Így nem kell kegyetlenkednem a kicsikkel, bár ha úgy fogod fel hogy élő kaja a sügéreknek szerintem azzal sincs baj. De ha már ilyen vérmes vagy csapd le a kicsiket és lesüllyednek az alsóbb szintekre.
 
Back
Oldal tetejére