1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Milyen halat válasszak?

Kategória: 'Halak', témanyitó: tictac, téma nyitása: Máj 11, 2012.

1. Szaki
    Épp nem fórumozik ...

Szaki Főkertész

Tag:
    Szept 22, 2015
    Kedvelik:
    354
    Hely:
    Budapest, XI. kerület
    Igazad lesz, 40 hal az kb pont 160 cm.. :)

2. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,359
    Hely:
    Tatabánya
    Ha olyan komoly szűréssel, és gyakori, nagy arányú vízcserékkel üzemelteted az akváriumot, mint az itteni többség, akkor még nyugodtan mehet bele egy csapat, nem lehet probléma.

3. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    624
    Hello Beni!

Én ilyenkor meg szoktam nézni, mennyit kajálnak a halak hosszú távon. Pl. 1 doboz haltáp / hó. Az alapjában véve keveset számíthat, ha ez a kaja mennyiség mondjuk 15 neonhalon megy át vagy 2 kalászhalon. Ezután összehasonlítom ezt a mennyiséget a Walstad referencia akváriummal, ami 175 literre 40 g / hó. Ez alapjában véve meglepően sok. Növények meglepően jó biológiai szűrők. Nagyságrendileg ez segíthet belőni a halak mennyiségét. Ennek feltétele, hogy a növények tényleg nőjenek, ha nem, baj van :)

Viszont ha üres akváriumban / műanyaghordóban tartok halakat, még relatíve kevés halnál is 3-4 naponta cserélek vizet.

Utoljára módosított: Nov 30, 2016
  4. LunaMargareta
    Épp nem fórumozik ...

LunaMargareta Kertész tanonc

Tag:
    Nov 14, 2016
    Kedvelik:
    18
    Hely:
    Miskolc
    Sziasztok! A törpepáncelosharcsa es a törpe pandapáncelosharcsa közt csak küllemben van különbség?

5. LunaMargareta
    Épp nem fórumozik ...

LunaMargareta Kertész tanonc

Tag:
    Nov 14, 2016
    Kedvelik:
    18
    Hely:
    Miskolc
    Illetve brutto 60literre mennyi neonhalat vegyek? Mindenkepp szeretnek neonhalat, kedvenc halacskaim. 8 belefér?

6. Cyberkid
    Épp nem fórumozik ...

Cyberkid Főkertész

Tag:
    Aug 12, 2016
    Kedvelik:
    357
    Hely:
    Budapest
    Belefér. :) De melléjük már nem sok mindent lehet tenni. Nekem most 3 vörös van (gazdára várnak) meg 6-7 gyémánt. Bár ez utóbbiak még picik.

7. BlackOut
    Épp nem fórumozik ...

BlackOut VIP kertész

Tag:
    Febr 16, 2013
    Kedvelik:
    1,819
    Hely:
    Budapest, II. Kerület
    Az a gyémántneon azért piszokjól néz ki.

Cyberkid kedveli.
  8. Cyberkid
    Épp nem fórumozik ...

Cyberkid Főkertész

Tag:
    Aug 12, 2016
    Kedvelik:
    357
    Hely:
    Budapest
    Egyet kell értenem @BlackOut . Fotón sem tetszett igazán, korábban sem foglalkoztam velük, aztán megláttam élőben :woot: és bumm. :)

BlackOut kedveli.
  9. BlackOut
    Épp nem fórumozik ...

BlackOut VIP kertész

Tag:
    Febr 16, 2013
    Kedvelik:
    1,819
    Hely:
    Budapest, II. Kerület
    Rizsponty is kedvelt nálam az utóbbi időben.

10. Trappista

Trappista VIP kertész

Tag:
    Máj 12, 2015
    Kedvelik:
    2,983
    Hely:
    1043 Budapest
    Bár egyet kell értenem @BlackOut kollégával, hogy tényleg gyönyörű hal a gyémánt neon (együtt sasoltuk alig egy napja), de ha hosszútávra szánod, akkor 60 literbe én inkább a zöld (hamis) neont javasolnám.
    Ez inkább clasic neon szerű, és a mérete miatt 15-20 darab is mehet 60 literbe (ha más nem lesz...) ;)

Rebal kedveli.
  11. Jopet

Jopet VIP kertész

Tag:
    Jan 9, 2015
    Kedvelik:
    5,279
    Hely:
    Budapest XIII. kerület
    Nyitva hagytam volna a lakásajtót? ;)

Trappista kedveli.
  12. BlackOut
    Épp nem fórumozik ...

BlackOut VIP kertész

Tag:
    Febr 16, 2013
    Kedvelik:
    1,819
    Hely:
    Budapest, II. Kerület
    Most lebuktunk, kétszer is.

Trappista kedveli.
  13. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele Legenda

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    3,177
    Hely:
    Budapest XIV.
    Én már régen megmondtam, hogy a gyémántneon az egyik leginkább alul reprezentált halacska, élőben 1000x szebb mint bármilyen fotón.

Végre ti is beláttátok az igazat. :D

(Következő scape-ben szerintem csak gyémánt neon lesz a kötelező algapucoló brigádokon kívül, hacsak nem lesz nagy taiwanos akva. :D Nem is félősek, szép rajhal, stb.)

14. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,359
    Hely:
    Tatabánya
    Ne keverjük össze a Walstad módszert az ezen a fórumon erős többségben lévő high-light, pörgetett akváriumokkal. Egy EI szerint üzemeltetett akváriumban alap a heti 50% vízcsere, a sok növény, és erős szűrés. Ilyen körülmények között nagyon nehéz túltelepíteni az akváriumot, így a régebben általánosan elfogadott, irányadó értékként kezelt 1 cm hal literenként szabály bőven túlléphető.
    Nálam nagyon ritka a vízcsere, 240 literben durván van olyan 40-50 db 4-5 cm-es hal, tehát "fullon" van az akvárium, mégis a sok növény mellett nitrát és foszfát deficites volt a régi setup. Most sokkal kevesebb növényem van, viszont vízteszt hiányában nem tudom, hogy most mi a helyzet, de hiánytünet nincs, csak egy minimális zöld poralga az üvegen, ami kb 6 hét alatt alakult ki.

15. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    624
    Igen, egyetértek teljesen. Amit írtam, az ilyen körülményeknél (EI jellegű jelentős vízcsere, nagy szűrő stb) valószínűleg jóval alábecsli a halak mennyiségét. De így is ad valamilyen szempontból egy támpontot (alsó becslést?), ami (számomra) meglepően magas és egy kiindulási érték lehet. Aki kérdezte, ha jól értelmezem, low tech akváriumot üzemeltet.

Szerintem a 40-50 halra Te sem etetsz el 4 kis doboznál (4 gramm / doboz) több száraz tápot havonta, és ez a mennyiség valamennyire alatta van a referencia akváriumnak. (fele?) Ezen kívül nálad a talaj nem biztos, hogy túl nagy tápanyagtartalékkal rendelkezik. (Tévedek?)

Szóval szerintem a halak számának korlátozására egy jól működő növényes akváriumnál egy másik fontos szempont a halak közötti kompatiblitási problémák figyelembe vétele, egyszerűen túlstresszelhetik egymást és a betegségek is gyorsabban terjedhetnek.

A standard EI viszont irreális mértékben túltolja a növénytápok mennyiségét, szóval lehet, hogy rengeteg hal esetén azért érdemesebb valamennyire visszavenni a tápozást. De ehhez nem igazán tudok hozzászólni. Ha jól emlékszem, régen a CO2 még este is ment EI akváriumoknál (lehet, hogy itt tévedek), szóval itt a növények sokkal jobban pörgetve vannak. pl ADA akváriumoknál az ajánlás szerint csak napközben adagolnak CO2-t.

Utoljára módosított: Dec 1, 2016
  16. meleagris
    Épp nem fórumozik ...

meleagris VIP kertész

Tag:
    Okt 4, 2015
    Kedvelik:
    1,934
    Hely:
    Dreieich, Nemetorszag
    Szia!
    Küllemben es meretben is... a törpe pancelosharcsa (Corydoras pygmaeus), max. 2- cm-ra nö meg, mig a Corydoras panda pancelosharcsa, aminek a neveben nem szerepel a "törpe" jelzö, sokkal nagyobbra nö, akar 4-5 cm-re is. Utobbi sokkal vaskosabb, zömökebb, eröteljesebb testfelepitesü. Szinben is jelentös a különbseg, gondolom ezt mar lattad is. Mindkettöt csapatban erdemes venni, de mig a törpe Cory alkalmasabb kisebb akvariumba is, akar 40 Liter, a pandat en nem tennem 80-100 litertöl kisebb akiba, plane egy nagyobb 8-10 fös csapatot.

17. meleagris
    Épp nem fórumozik ...

meleagris VIP kertész

Tag:
    Okt 4, 2015
    Kedvelik:
    1,934
    Hely:
    Dreieich, Nemetorszag
    Ha jo a szüresed, sok növenyed is van, es csak neonhalat tartasz, akkor lehet szerintem 10-12 db is.

18. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele Legenda

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    3,177
    Hely:
    Budapest XIV.
    Beninek igaza van, a high-tech vonalnál nem igazán érvényes a cm/liter átszámítás, ami egyébként is eléggé "elavult" számítási módszer. (Pontylazacokból pl. sokkal több mehet azonos literszámra, mint mondjuk diszkoszból.)

Viszont a mulm mennyiség ugye sok halnál eléggé megnő, ez az, ami miatt én legközelebb már jóval kevesebb halat fogok telepíteni.

19. Joshanoid
    Épp nem fórumozik ...

Joshanoid Kertész tanonc

Tag:
    Jan 31, 2015
    Kedvelik:
    5
    Sziasztok,

Elég kellemetlen helyzetben vagyok, de lehet, hogy csak én reagálom ezt túl, mindenesetre ne bántsatok nagyon :D Van egy 120l-es aksim amiben nanohalak laknak (nannostromus, amanda lazac) és régóta szemeztem a gyönyörű tigris endlerekkel, gondoltam eljött az idő, mert megcsappant a létszám, vettem egy huszas csapatot belőlük. Szépnek tényleg szépek, csak sajnos teleszülik az akváriumot azóta kicsikkel, valamiért azt gondoltam, hogy az endlerek nem olyan szaporák... :( Viszont van egy másik, 240-es akvárium is, amiben sügerek, gyémántlazacok és vérzőszívű pontylazacok laknak, fájó szívvel, de átraktam az ivadékokat ebbe, viszont ezek a halak nagyjarészt alul vannak, az ivadékok meg a felszínen... Szóval most azon gondolkozok, hogy kellene pár olyan hal, aki felszínlakó és ragadozó is, betolná a kicsiket mert egyszerűen ekkora szaporulattal nem tudok mit kezdeni... Milyen halat ajánlanátok erre? Nekem egyelőre a Pseudomugil furcatus jut eszembe.

Josh

20. ezsolt80
    Épp nem fórumozik ...

ezsolt80 Főkertész

Tag:
    Júli 29, 2015
    Kedvelik:
    1,114
    Hely:
    Pomáz
    Bocs hogy nem pont a kérdésedre válaszolok, de nekem is ugyanilyen halaim vannak, ugyanilyen gonddal. Én megoldottam úgy hogy a fiúk úsznak a rendes akváriumba a lányok és kicsik mentek külön akváriumba, most még megvárom míg minden kicsiről kiderül fiú vagy lány, utána ezek mennek, megmarad a fiúk egy része az egyik akváriumba 1-2 lány a másikban, és ezentúl csak akkor lesz szaporulat ha én épp úgy akarom. Így nem kell kegyetlenkednem a kicsikkel, bár ha úgy fogod fel hogy élő kaja a sügéreknek szerintem azzal sincs baj. De ha már ilyen vérmes vagy csapd le a kicsiket és lesüllyednek az alsóbb szintekre.

Aktuális oldal megosztása