• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen fát, gyökeret használhatunk

Sziasztok. Többször írjátok, hogy csigákkal lehet ellenőrizni, hogy egy gyűjtött dekoráció nem mérgező-e. A kérdésem, hogy melyik fajtát érdemes választani erre a "feka pajzs hadműveletre". S milyen viselkedés esetén hagyjam abba a kísérletet. Nem szeretném, ha eltávoznának az élők sorából.
 
A kőszegi erdőkben hatalmas bükkfák dőltek ki a patak övezte kapaszkodókon, a tavaszi laza , felázott sziklás talaj miatt, vagy télen a ráfagyott hó és jég miatt.
Szóval, ezeknek a fáknak a teljes gyökérzete a felszín fölött díszeleg. A gyökércsúcsi részen csodálatosan szerteágazó részek vannak.
Tudom, hogy csersavat tartalmaz ami színezi a vizet. Megszabadítottam a kéregtől és nagyon szép a gyökér. Lassan két hónapja ázik és már alig színezi a vizet.
Van-e valakinek konkrét tapasztalata bükkfa-gyökérrel kapcsolatban? Gondolom a legrosszabb amit tehet az a színezés. Más káros hatása az akváriumi élőlényekre gondolom nincsen.
Ha esetleg használtatok már ilyesmit, kérlek írjátok meg evvel kapcsolatos tapasztalatokat.
Köszi!
Bükkel mi lett a tapasztalat?
Én is azt szeretnék beszerezi sürgősen.
Ha így "frissen" hamar kifőzve beleteszem az akváriumba, mi várható? Mármint azon kívül ,hogy esetleg színezi a vízet. Bár purigénem van.
 
Igaz én elég sokáig áztattam, de semmilyen rossz tapasztalatom nincs. Az akváriumban már nem szinezte a vizet sem.
Arra kell vigyázni, hogy teljesen száraz, kiszáradt fát használjunk.
 
Igaz én elég sokáig áztattam, de semmilyen rossz tapasztalatom nincs. Az akváriumban már nem szinezte a vizet sem.
Arra kell vigyázni, hogy teljesen száraz, kiszáradt fát használjunk.
Ha eleve egy rég letört már kiszáradt ágat keresek, kifőzöm az azonnal mehet is az akváriumba? Lekérgezni teljesen le kell ,vagy nyomokban maradhat rajt?
 
Igen és nem. Ugyanis sok függ a fától, a tapasztalattól, a szűréstől stb.
Elvileg ha lent tudod tartani, vagy már elsüllyed magától, nem szinez erősen, akkor használhatod.
Egy frissen indított akváriumban lehet taknyosodni fog a felülete, de az elmúlik.
Sokan használnak kérges fát, de tudni kell, hogy ebben az esetben nagyobb esély van az algásodásra.
A nyomokban rajta maradt kéreg hamar le fog ázni, vagy ha vannak garnélák azok is bontogatják.
Természetesen mindez az én személyes tapasztalatom.
 
Igen és nem. Ugyanis sok függ a fától, a tapasztalattól, a szűréstől stb.
Elvileg ha lent tudod tartani, vagy már elsüllyed magától, nem szinez erősen, akkor használhatod.
Egy frissen indított akváriumban lehet taknyosodni fog a felülete, de az elmúlik.
Sokan használnak kérges fát, de tudni kell, hogy ebben az esetben nagyobb esély van az algásodásra.
A nyomokban rajta maradt kéreg hamar le fog ázni, vagy ha vannak garnélák azok is bontogatják.
Természetesen mindez az én személyes tapasztalatom.
Köszönöm, hogy megosztottad velem (velünk). Én személy szerint a jótanácsot elfogadom egy tapasztaltabbtól. A szűrésemmel nincs gond (már) ;) Akkor maradok az utóbbi variációnál ,csak kéreg nélkül. Majd kőhöz kötözöm és lent marad.
 
Urak!

Régóta szemezgetek egy bizonyos útszéli akácfa rég letört részével, mert elég formás és jó textúrájú ágak vannak rajta, kéreg meg már alig.
Mennyire okozhat problémát a mai vízelőkészítők mellett, hogy egy elég forgalmas úthoz elég közel van? Valakinek volt már esetleg dolga ilyennel?
 
Mennyire okozhat problémát a mai vízelőkészítők mellett, hogy egy elég forgalmas úthoz elég közel van?
Puding próbálja az evés szokták mondani,de egy lejárt pudingért nem biztos hogy bevállalnék egy fosást :D
Bocs a hasonlatért de szerintem jobb ha olyan helyről van ahol ez a veszély nem fenyeget.;)
 
Urak!

Régóta szemezgetek egy bizonyos útszéli akácfa rég letört részével, mert elég formás és jó textúrájú ágak vannak rajta, kéreg meg már alig.
Mennyire okozhat problémát a mai vízelőkészítők mellett, hogy egy elég forgalmas úthoz elég közel van? Valakinek volt már esetleg dolga ilyennel?
Mintha úgy olvastam volna, hogy az akác eleve mérgező akváriumi felhasználásra.
 
Puding próbálja az evés szokták mondani,de egy lejárt pudingért nem biztos hogy bevállalnék egy fosást :D
Bocs a hasonlatért de szerintem jobb ha olyan helyről van ahol ez a veszély nem fenyeget.;)
Lehet kipróbálom egy kisebb darabbal pár RC-vel, mohával egy nagy befőttes üvegben, és tényleg nem azért mert ingyen van, hanem mert szeretnék elszakadni a megszokott dekoroktól (vasfa/red moor). Na, majd beszámolok!
 
és tényleg nem azért mert ingyen van, hanem mert szeretnék elszakadni a megszokott dekoroktól (vasfa/red moor). Na, majd beszámolok!
Nekem sose voltak ezek a fák az akváriumban,mindig saját gyűjtés eredménye volt ami bekerült.:)
Ha lehetőséged van akkor üsd fel a google térképet a környéketeken (domborzati vagy műhold ) és érdemes keresni valami közeli patak félét,na ott lehet ám igazán izgalmas gyökereket kiszedni ;)
 
Talán ez a pár sor magyarázatot ad:
˝Ha olyan régen elpusztult fát teszünk az akváriumba aminek a fatestét főleg a lignin alkotja a védő cseranyagok nélkül akkor az ilyen fa lassan fog bomlani. A lignin molekuláival nehezen küzdenek meg a baktériumok és a víz alatti gombák. Azért lassan sikerül. Előfordul, hogy nagy vattaszerű foltok jelennek meg a fán, a gombák hifái. Ez nem túl szép látvány de nem annyira veszélyes, mint amilyennek látszik. A gombák csak a fának ártanak, ráadásul több algaevő hal is szívesen vállalja az eltakarításukat. Az elszaporodó baktériumok sem layout material veszélyesek az akvárium életközösségére, részben, mert speciális, lignin bontó fajok és, mert hosszan kell birkózniuk a ligninnel ezért egyszerre nincs is sok belőlük.˝
Forrás: Godi Vizinovenykerteszet
Sajnos nem szűnt meg a probléma, sőt egyre terjed és berohadtak tőle a mohák. Az algaproblémámat tovább rontotta, mert jó felszínt biztosított az algának. A 3D-s hátteremmel együtt már tarthatalan volt a helyzet, többek között ezért restartolok 15 hónap után. Szóval szép a szőlőgyökér, de tényleg csak megbízható helyről származó, csontszáraz, rendesen eláztatott darabbal érdemes próbálkozni. Nálam az utóbbi megvolt, de az első kettőben nem vagyok teljesen biztos. A későbbiekben vasfáfal megyek tovább.

Ilyen volt (3. hónap):
moss.jpg


Ilyen lett (egy év után):
IMG_3676%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
 
Mintha úgy olvastam volna, hogy az akác eleve mérgező akváriumi felhasználásra.
Nem hinném, hogy így van, több helyen is láttam már rá példát. Annyi infót találtam róla, hogy a kérge problémás lehet, de lehet az is csak urban legend.

Ha lehetőséged van akkor üsd fel a google térképet a környéketeken (domborzati vagy műhold ) és érdemes keresni valami közeli patak félét,na ott lehet ám igazán izgalmas gyökereket kiszedni ;)
Ahogy nézem ez nekem Mission Impossible! :D
 
Nem hinném, hogy így van, több helyen is láttam már rá példát. Annyi infót találtam róla, hogy a kérge problémás lehet, de lehet az is csak urban legend.


Ahogy nézem ez nekem Mission Impossible! :D
Akkor viszont: Hajrá!
 
Tölgy talán? A korábbi akváriumában is egy természetben begyűjtött darab volt élő ágakkal. Elég sokat szív vele Adam, amikor találkoztunk mesélte, de ettől lesz egyedi a látvány.
 
Red Moor, nagyobb darab, amikor áztattam sajna valahogy nem érte elég víz, két hete van teljesen alá merítve, most már az akvárumban, kővel lesúlyozva.
Most próbáltam, még mindig fel akar úszni, meddig kell még súlyoznom szerintetek?
 
Back
Oldal tetejére